N«. 1613 Donderdag 29 Januari. A0. 1908 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 30 Januari 1903, 's morgens 11 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 27 Januari 1903. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Formatie Stembureaux, verkiezing Raads lid (vacature wijlen den Heer A. Dros Az.) TTT. Vaststelling kohier Hondenbelasting dienst jaar 1903. IV. Vaststelling kohier Hooidelijke Omslag dienstjaar 1903. KIE Z E R S W E T. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bun besluit, waarbij het maximum (I2ö0 en 1000 K. G.) der vrachten waarmede over de wegen der Gemeente mag worden gereden, tot de heRt werd verminderd, met ingang van heden w>rdt ingetrokken. Te.\'6l, 2S Januari 19- 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 28 Januari 1903 Volgens verstrekte inlichtingen kunnen omtrent de diepten in het Zeegat van Texel, naar peilingen in het 4e kwartaal 1902, de volgende opgaven gedaan worden: Op den drempel van het Scheurrak (Riepel) heeft men eene diepte van 32 d. M. met een verval van 9 d. M. In het Oude Vlie, bij de samenkomst met het Z. Oosterrak eene diepte van 48 d. M. met een verval van 11 d. M. Voor de Doove Balg, tusschen spitse ton No. 10 en de roodo kegelton No. 3, met ruit van de middelgronden, wordt opgegeven 38 d. M. diepte en 9 d. M. verval, voor het Mal- zwin 40 d. M. diepte en 10 d. M. verval voor het Schulpengat 4 d. M. diepte en 11 d. M. verval, terwijl even bezuiden de ljjn der ge- leidelichten op Texel 47 d. M. en langs de spitsetonsbant 80 d. M. minste water wordt aangetroffen. In het Westgat en het Molengat is geene gelegenheid geweest betrouwbare qpnemingen te doen, zoodat daarvoor alleen wordt opge geven 11 d. M. verval. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 8 maanden Voor deh Bubg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenüèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL-, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het laalstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging, der overeenkomstig het be paalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan ge- teekcnde aanslagbiljetten véér den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van hot bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen makon om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan véér den 15den Februari a.s. aangifte te doen. Do bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten bebooren het aanslagbiljet, of een door don ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en dc noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan- belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Ge meente, die krachtens artikel 15 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan véér den 15den Februari a.s. aaDgifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftjjd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover z(j over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belas ting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwo nende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelto van een huis, waarvoor met of zonder bijbohoorendcn of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, do weikelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor do gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelogen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wol aohtoreenvolgcns in dezelfde gemeente twee zoodanige huizon of gedeelten van huizon of, krachtens oigendom, vruchtgebruik of buur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvormogen 2o. dat zij op den 3lston Januari sedert don lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zjjn geweest en als zoodanig «ver dat jaar een inkomon hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met reebt van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeeneu maatregel van het bestuur en in verband staande met de Benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat dezo wet hen die dien leeftijd hebben bereikt véér of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor naren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks dircete belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste ééiin gulden bedraagt. Door den aanslag in de grond belas ting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en dc Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maand- huur tot weekhuur herleid door deehng met 4, jaar- huur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bfj de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 15, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bodrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor laatste kolom dier tabel. Overigons komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen er kende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengf, dat zij in den regel oen gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welke iemand volgens het vorig artikel iu dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waar voor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Ind en het inkomen, bedoeld in art. 15, 2», als vast week-, veertiendnagscb, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ton hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoton. Innien in de pjnats van een inkomen, bedoeld in art. 15, 2°., eene tijdelijke ongcvallenrente wordt ge noten, wordt dezo, zoolang zij wordt genoten, iu rekening gebraoht tot een bedrag, gcljjk aan het normale loon, Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 15 2°, dor vrouw geldt voor haren man, dat van de in wonende minderjarige kinderen voor de helft voor hun nen vader. Indien godoelten eoner gemeente in de bij deze wet gevoegde tabol afzonderlijk worden genoemd, wordt de trens tussohen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde taten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewjjzigd. Van deze besluiten wordt mododeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Ge deputeerde Staten, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huis of een gedeelte van hetzelde huis of het zelfde vaartuig bewonen 2o. genot van lijfrente en pensioen 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale schuld of van een inleg in een spaarbank 4o. aflegging van een examen Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2o. genot van inkomen op dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is, voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente. Huur prijs, I 15, lo. Minimum inkomen, EDOELD 15, 2o. Vrije woning of inwoning, IN ARTI 2. Vrije kost en inwoning KEL 2. TEXEL. fl- f 300 f 37,50 f 200 De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inacht- noming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift //Vrij van briefport, ingevolge artikel 50 der kieswet'/ en in de linkerbenedenlioek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekenmg TEXEL, den 27 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1