N°. 1614 Zondag 1 Februari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel l»it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prvjs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. F O N G E V A L L E W E T. Do BURGEMEESTER dor Gemeente Texel, Gelet op de missive van den Heer Commis saris der Koningin dd. 27 Januari 1903, le afd. No. 94bis/1009 Verzoekt den werkgevers, in deze Gemeente, die verzuimd hebben, de in artikel 32 der On gevallenwet 1901, voorgeschreven aangifte te doen, om zich voor 5 Februari a.s. aan te mel den ter Gemeente-Secretarie op werkdagen tus- schen 9 uur v/m en 2 uur D/m. Art. 32 der Ongevallenwet alinea 1, luidt aldus De werkgever is verplicht van het door hem uitgeoefende bedrijf, tegen bewijs van ontvangst schriftelijk aangifte te doen in duploten kantore der posterijen, binnen ivelks kring hij zijn woonplaats heeft." Texel, 29 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Do BURGEMEESTER van Texel herin nert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 161 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Het is aan hoofden van openbare of bizondere scholen of van bewaarscholen verboden, in hunne school kinderen toe te laten, en aan ouders, voogden of verzorgers om kinderen daarheen te zendendie lijden aan mazelen, kinkhoest, oogziekte, hoofdzeer, of andero huiduitslag, of wanneer de kindoren woonachtig zijn in gezinnen, waarin zich een of meer der genoemde ziekte gevallen voordoen, tenzij met overlegging eener schriftelijke verklaring van eon geneeskundigo, waaruit blijkt, dat hot ziektogeval geen gevaar voor besmetting oplevert. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 10 Texel, den 30 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. I X R IC n T 11\ G E iV, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente T e x el brengen ter openbare bennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van JAN DE RUIJTER, broodbakker, te den Burg alhier, om vergunning tot oprichting eener bakkerij in het perceel Wijk B. No. 40 kadastraal bekend in Sectie K, No. 1672. Op Vrijdag, den 13 Februari 1903, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowol de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dageD, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie dei- Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen sc hrifturen. Texel, den 30 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jonciieere Burgemeester. G. A. Hajenius Secretaris TEXEL, 31 Januari 1903 Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van het Waterschap de 30 gemeenschappe lijke polders op Texel de heer J. S. Keijser te Texel. Gisteren heeft men hier de leeuwerik hooren zingen en ook zijn enkele lammeren geboren, zoodat men alle reden heeft, om te denken, dat de lente in aantocht is. Laat ze komen (ingez.) De heer G. S. Bakker, van Oost is benoemd tot agent van politie te Haarlem. Waal, 30 Jan. Dinsdag a. s. (3 Febr.) zul len de heer J. Boonacker en Echtgenoote, den dag herdenken van hun 50 jarig huwelijk. Velen, vrienden en oud-leerlingen op Texel, zullen zeker bij gelegenheid van dit heuglijk feit, van hunne belangstelling doen blijken. Den Hoop.n, 30 Jan. Is den Hoorn de laatste jaren nog al verschoond gebleven, wat ziekten aangaatnu toch kan dit niet gezegd worden. In vele huisgezinnen komen maze len voor, zoodat de hoogste klasse der open bare lagere school slechts door een derde dei- kinderen wordt bezocht. Gelukkig toont de ziekte tot heden nog geen kwaadaardig ka rakter. Bij den veehouder Bijksen in den P. I-I. Polder heeft een schaap uu al twee flinke lammeren ter wereld gebracht. Het beest is met dit weder zeker wei wat in de war. Alhier worden pogingen aangewend om een fanfarecorps op te richten en worden alle mannelijke ingezetenen boven den 17-jarigen leeftijd opgeroepen, die lust gevoelen daar aan deel te nemen. De Cocksdorp, 30 Jan. De heer P. Boelig, wachter bij de kustverlichting te Eierland, wordt over eenige dagen op verzoek over geplaatst naar Huisduinen. Vlieland, 29 Jan. Door de hier, sedert een half jaar bestaande meisjes-zangvereeni- ging „Harmonie" werd gisterenavond in hötel Meyer eene eerste uitvoering gegeven. De heer Donia, heette als directeur, de aanwezigen welkom, de overvolle zaal was ook wel een bewijs van waardeering. Het concert ving te acht uur aan met het bekende altijd weer bekoorlijke lied der Lorelei; de twee volgende nummers verwierven ook veel bijval, vooral „het Bijtje," dit laatste werd door het halve koor gezongen en de heldere sopraan van een der zangeressen kwam hierin goed tot haar recht. Hierop volgden drie voordrachten„Door Liefde saamgebracht" door den heer Donia en mej. N. Meyer; "een Dienstbodenpraatje" door de dames A. Bruijn en M. Visser; „Ons Ideaal" door de dames T. en N. Meyer. Hoe beloonde het daverend applaus hen allen. Na twee zangstukjes Vriendschap en 't Hutje aan de Zee werd pauze genomen. Daarna werd door het gebeele koor „De Fluitspelei" en „Meilied" uitgevoerd en door half koor„Lied van den Arbeid." Liefelijk van melodie en klank waren vooral het eorste en laatste dezer drie liederen Door den heer Donia en mej. C. Visser werd daarna voorgedragen „Saar en Piet," en door vier meisjes in alleraardigste matrozen pakjes „Neerland bovenal!" Wekten .Saai en Piet zeer den lachlust op, de vier matroos jes behaagden het publiek niet minder. De directeur der jeugdige vereeniging zeide met een hartelijk woord dank aan het publiek voor de bewezen sympathie en daukte ook Mevrouw Mus, Mej. G Bruijn en don heer A ment voor het piano accompagnement. Den hoer Donia zij hulde gebracht voor dit zoo goed geslaagd concert, veel tijd en inspanning werden gegeven om na een half jarig bestaan Harmonie zóo te doen debu- teeren. Dobbere dit schuitje rustig voort op de ongewisse baren der muzikale zee, met zulk een stuurman aan boord bereikt zeker het beoogde doel. Glückliche Fahrtl De schade aan de 8 pakhuizen in de Planciusstraat te Amsterdam toegebracht dooi den brand van Zondagavond, wordt op f 80.000 geschat. Het in de pakhuizen geborgen graan was niet verzekerd. Bij volledige toepassing der wet van 1901 betreffende de samenstelling der landmacht, zal het leger een uitbreiding ondergaan van 3 regimenten infanterie, 1 regiment cavalerie, 1 regiment veldartillerie, 1 veldcompagnie genie, 1 compagnie hospitaal-soldaten, bene vens 36 bataljons veldinfanterie en 36 com pagnieën vestingartillerie (landweertroepen.) Vorenstaande vermoedelijke uitbreiding zal de sterkte van het leger brengen op ongeveer 230,000 man. Indien de organisatie ook nog een landstorm medebrengt, dan schat men deze op 200,000 man. Te Amsterdam is het zeer onrustig, ten gevolge de werkstaking van de veem- en dokarbeidersaan die werkstaking hebben zich nog aangesloten een deel van het perso neel der H. IJ. S. en S S., inzonderheid zij die belast zijn met het rangeerwerk; ook de kraan werkers in dienst der gemeente, hebben ge weigerd verschillende kranen aan de haven te bedienen. Eene algemeene staking alzoo in het transportbedrijf. De stakers laten het bij de werkstaking op zich zelve weder niet, doch ontzeggen het recht om wel te werken ook aan anderen, die zulks wel willen, waarbij zij zich niet ontzien geweld te gebruiken. Zoo kwam het te Schellingwoude tot eene ernstige botsing tusschen werklieden uit Amsterdam en werk lieden uit Durgerdam, waarbij 10 personen ernstig en 2 zwaar verwond werden. Het goederenvervoer aan de sporen is reeds gestaakt en er schijnt vrees te bestaan dat ook het personenvervoer er onder zal lijden. De politie heeft handen yoI werk en wordt bijgestaan door bereden marechaussees; ma riniers zijn gerequireerd en de troepen van het garnizoen zijn geconsigneerd. De spoorwegarbeiders, machinisten, ran geerders, hebben, zoo schrijft men, geen eigen lijke grieven, velen wisten niet eens waar het om te doen was, maar hadden de gegeven orders te volgen om samen te werken met de bootwerkers; hetzelfde geldt van het werk volk van „de Nederland;" zij zijn dus slaafsche volgelingen; - „dat vrije volk zijn wij 1" Waartoe machtmisbruik al niet leiden kan. Op Urk heerschen de mazelen in hevige mate sedert het uitbreken er van (een maand geleden) ziju reeds 35 sterfgevallen voorge komen. De vorige week werd er de doods klok eiken dag 2 of 3-maal geluid. De school blijft gesloten. De Koningin gaf het goede voorbeeld De arbeider L., in Schoterland, heeft een 6 jarig zoontje, flink uit de kluiten gewas sen, goed gebouwd, maar lijdende aan een- ernstig spraakgebrek. Op school kon hij daarom het onderwijs niet volgenenkel een school voor spraakgebrekkigen zou hier hulp kunnen bieden. Maarde vader kon de kosten niet betalen, die in een half jaar ruim f 200 beloopen. Men wendde zich tot H. M. de Koningin, die f 150 toezegde, wanneer anderen het overige bijeenbrachten. Dit laatste is geschied en het iongentje zal eerstdaags naar een dergelijke inrichting gebracht worden. Te Umuidon bestaan op kerkelijk ge bied groote plannen, n. 1. de bouw van een nieuwe R. K. kerk en een kerkgebouw voor de Gereform. Kerk, terwijl het in de bedoeling ligt voor de Ned. Herv. Gemeente een eigen predikant te ver-krijgen. Wie had tot voor weinig jaren geleden zoo iets kuünen verwachten. Men schrijft nit scheveningen Injhet laatste tiental jaren is het aantal loggers te Scheveningen thuis behoorende, geklommen van 37 tot 146 dus toegenomen met onge veer 8000 percent. In de laatste vier jaren werden er achtereenvolgens 17, 12, 13 en 22 aangebouwd. De aanzienlijke vermeerdering is te danken aan de resultaten behaald met de haringvisscherij Bij den bouw der nieuwe loggers is rekening gehouden met den diep gang der loggers, die de in aanleg zjjnde vissckershaven zal hebben.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1