Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Uitslag gehouden verkoopiqgen. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Op Dinsdag 3 Februari a. s. ADYERTENTIËN. LEES DIT. femhSwj T«el' 81 190s- Wat een liefhebbers voor de groote ruif Naar men verneemt, hebben voor de enkele vacatures van controleerend geneesheer aan de Rijksverzekeringsbank reeds meer dan honderd artsen gesolliciteerd, en groeit hot aantal candidaten nog voortdurend aan. Betooverde koeien Op Walcheren, vooral in int noordelijk deel, meenen vele boerinnen, als zij bij het karnen slecht boter kunnen krijgen, dat de koeien betooverd zijn en dat do toovenaar. die in de buurt moet wonen, de boter uit de melk haalt. In zoo'n geval wordt een „bezweerder1' geroepen. Deze brengt toover. kruiden mee, werpt ze in do melk en gaat die koken. Ouder het koken mag niemand der aanwezigen een enkel woord spreken; anders helpt het middel niet Wordt aan den eisch voldaan, dan heeft de toovenaar door het koken der melk zooveel te lijden dat bij een aantal brandwonden bekomt en zijn geluk elders gaat beproeven. Wie hierbij de beste zaken maakt, is de „bezweerder". Zekere A. v Z., te Prinsenhage, die in 1S83 geboren werd te Giuneken, kwam zich dezer dagen aangeven in eerstgenoemde ge meente voor de Nationale Militie. Daar bleek, dat hij het vorige jaar reeds had moeten doen. Hij zal dus voor vijf jaar moeten worden ingelijfd, maarhij heeft slechts één oog. Wat nu? Houdini, de bekende „boeienkoning", heeft te Amsterdam weer een nieuwen tri omf gevierd Heeft hij door het verbreken van talrijke boeien en door ontsnapping uit het arrestantenlocaal in het politie bureau bewezen, dat hij een lastige gevangene zou zijn, ook als krankzinnige zal men niet veel met hem kunnen beginnen. Want gisteravond heeft men hem in een dwangbuis gestopt waarvan de lange mouwen van onder waren dichtgebonden met riempjes, verder kreeg hij nog riemen over borst en rug, daarna werden zijne armen kruiselings, met de banden op de schouders, vastgebonden, en Houdini kroop in zijn hokje. Het duurde wel eenigen tijd langer dan anders, dat hij terugkwam, maar na vijf minuten had hij zich toch ont, daan van het dwangbuis De „boeienkoning" had f 500 uitgeloofd, voor die hem zóó kon binden, dat hij niet los kon komenhij behoefde dus niet te betalen. Heden morgen te 11 uur, kwam hier geen ■postverzending aan, het vermoeden ligt alzoo voor de hand dat de treinenloop vertra ging ondervindt Een grappige vergissing is dezer dagen te Moskou voorgevallen, waar een tooneelstuk van Maxim Gorki met ontzaggelijken bijval wordt opgevoerd. Op straat wandelde, ver gezeld van een dame, een jonge man, die eenigszins op den Russischen schrijver gelijkt. Op eens schiet een jong meisje op hem toe en riep: „Groote Maxim Gorki, laat ik u kussen voor uw heerlijk drama En voor de gewaande Gorki het kon vei hoeden, kreeg hij een fermen zoen, Dat was de dame, die hem vergezelde, niet naar den zin, zoodat zij met haar parapluie op het geestdriftige meisje lossloeg. Deze verweerde zich op gelijke wijze en ook de vermeende Gorki kreeg na den zoen eenige slagen, toen hij de vechtende dames trachtte te scheiden. De telegrafie zonder draad. Marconi heeft verklaard, dat de telegrafie zonder draad tusschen Engeland en Amerika binnen drie maanden voor het publiek zou open staan. Den 28en dezer vertrekt hij naar Poldhu (Cornwales), waar hij een maand zal blijven, en vervolgens naar Italië, om eene handels- vereeniging met Argentinië tot stand te brengen. De millioDair John D. Rockefeller te Chicago heeft een bedrag van 7,000,000 dollar beschikbaar gesteld tot voorbereidende naspo ringen ter ontdekking van een serum tegen de tering. Zoodra het „Rush Medical College," de medische faculteit der hoogeschool te Chi cago, het plan zal hebben uitgewerkt, staat het geld ter beschikking van het College. Rockefeller heeft tot de bestuurders gezegd dat hem minder ter harte ging het aantal doctoren, dat het „Rush Medical College" in de wereld bracht, dan het vormen van men- schen, die nasporingen konden doen, om de geneeswijze van hardnekkige kwalen, inzon derheid van tering, te genezen. Serum tegen longtering. Professor Tiz- zoni van de hoogeschool te Bologne heeft verklaard, dat hjj een serum tegen de long tering heeft ontdekt. Moge 'twaar zjjnl Een commissie uit de Duitsche suiker fabrikanten heeft onlangs als middel oin het suikerverbruik te bevorderen, het gebruik van suiker als veevoeder onderzocht. Mede gedeeld werd, dat voor het mesten van var kens suiker zeer geschikt is, omdat deze dieren gaarne suiker eten en aan het voer, dat er mee gemengd is, de voorkeur geven. Bij paarden en trekossen heeft men bevonden dat suiker hen krachtiger maakt. Men zou dan echter voor de gebruikte suiker vrijdom van belasting moeten toekennen en, als middel tegen ontduiking, de suiker zoo vermengen, dat zij voor andere doeleinden ongeschikt wordt, wat o. a. door vermenging met anilini kleurstoffen of met 2pct. houtskool of roet zou kunnen geschieden. Een vrij algemeen misbruik is het op zee over boord werpen van goed gesloten flesschen met schrikwekkende mededeelingen, waardoor groote angst kan worden verspreid. Om dit misbruik tegen te gaan en de fles- schenpost tot een zeker kenteeken van on gelukken met schepen te maken, heeft de „Kieler nautische Verein" besloten pogingen m het werk te stellen, om voor bedoelde ver zendingen geen glazen flesschen, maar ge makkelijk drijvende, hermetisch gesloten blik ken bussen van bij zonderen vorm te gebruiken, waarin de naam van het schip gegrift is. Deze verandering zal wettelijk geregeldworden. Kannibalisme in New-Guinea. "Volgens mededeeling van het stoomschip „Miowere," van de New-Zeeland Company, komende uit New-Guinea te Victoria (in Britsch Columbia), zijn de bewoners van New-Guinea wegens gebrek aan ander voedsel, weder tot kanni balisme teruggekeerd. Twee Europeanen wer den gedood en opgegeten en herhaaldelijke gevechten der stammen onderling worden geleverd om slachtoffers te verkrijgen, Vrijdag 30 Januari voormiddags 11 uur Formatie Stembureaux verkiezing Baadslid. (vacature wijlen den heer A. Dros Az.) Vaststelling kohier hondenbelasting dienstjaar 1903. Vaststelling kohier Hoofdelijken omslag dienst jaar 1903. Donderdag 29 Jan. in „de Zwaan." Rentmeester J. E. Winkler, ten overstaan van Notaris C. II. de Boer. Woonhuis aan het Marktplein, eigenaar de heer Cs. Garritsen. Kooper P. Vermeulen voor f 930,— Woonhuis aan het Marktplein, eigenaar de heer Jb. Rijk Sr. Opgehouden voor f 1580.— Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 24 Jan. tot den 30 Jan 1903. ONDERTROUWD: Jakob Daalder en Noeltje van der Vis (Oosterend) GETROUWDHendrik Raven (Waal) en Marretje Mantje (Harkebuurt). GEBOREN Arie Nanning z. v. Martinus Plaats man eD Fredorika Boon (den Burg). OVERLEDEN Geene. Leiden, 30 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 218 stuks f 124 a t 285; 6 Stieren f 73 a 1 210; Veulens 0 stuks af 0— 112 kalf koeien 1 102 a f 282 Melkkoeien f 120 a (121 71 Varekoeien f 100 a 1 230 218 Vette koeien f 124 a f 280 34 Vette kalveren f 39 a f 100; 37 Magere kalveren f 8.af 15.; Graskalveren f f 202 Vette schapen f 1 6 a f 20.115 schapen (weide) f 12 a f' 23.1 Paarden! 65 a 10—; 152 Magere Varkens f 16 a f 40.— Vette Varkens a et. 157 Biggen f5—a a f 15 Scliagen, 29 Jan. Aangevoerd10 paarden 60 a f 100 0 Stieren f af -8 Gelde- koeien f 110 a f 160; 12 Kalikoeien f 140 a 210; 0 Vaarzen f af 20 Nuchtere Kalveren f 8 a f 22;0Schapen f 0 a f 0. Lammeren f af— Bokken en Geiten f 0,a f 0.15 Varkens f 12.a f 14. 41 Vette Varkens 22 a 23 cent per half kg.52 Vette Koeien f 170 a f 310; 62 Biggen f 7. a f 12.Kipeieren, f 4.- a f 5.—j Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a 0.60: Zondag 1 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Nam. half 3 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Dm Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Heep. hopen onze geliefde Ouders, Bohuwd- en Grootouders, JACOB BOOXACKER Tz. en FROUAVTJE ROEPER, hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Waal op Texel. Naar aanleiding van de bovenstaande adver tentie over ons 50-jarig huwelijksfeest, zijn wjj zoo vrij om beleefd maar dringend te verzoeken, dat wij von drukke receptie verschoond mogen blijven. Lichamelijke ongesteldheid noodzaakt ons dit vorzook te doen. J. BOONACKER en Echtgenooto. Waal Texel, dd. 1903. Ondertrouwd JACOB DAALDER Fz. en NEELTJE VAN DER VIS. Voorzitter de lieer De Joncbeere, burgem. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keijser Fz., Keesom, Koning, Mets, Roeper en Zijm, édn vacature. Afwezig met kennisgeving de beeren Dikkers, Lap en Bakker Secretaris de beer Hajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna deelt de voorz, mede, dat door B W is bepaald, dat op 2 Maart a.s. verkiezing en zoo noodig op 1-1 en 23 Maart respectievelijk de stemming en her stemming zal plaats hebben ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Dros. Ingekomen was een schrijven van den heer D. P. Bakker, bevattende het bericht, dat hij zijno benoeming tot regent Burgerl. .Armbestuur aanneemt. en een request van N. Jz. Roeper en 31 anderen, behelzende het verzoek aan den Raad om niet mede te gaan met het voorstel van B W tot opheffing der school te Oost. In dit request wordt gewezen op de slechte wegen, op de omstandigheid, dat te Oost thans 18 leerlingen en met April vermoedelijk 21 ter school zullen komen, terwijl het aantal leerlingen aan de school te Middcn- Bierland slechts 17 bedraagt. Met het onderwijs, zooals dit thans wordt gegeven, was men wel tevreden. Het schoolverzuim is thans uiterst gering. Ook werd in het request nog gewezen op de weinige kosten, die voor Oost worden gemaakt, (wegen uiterst slecht, verlichting in 't geheel niet.) Op voorstel van den Voorz. worden ae mededeelin gen en ingekomen stukken voor kennisgeving aange- men cn bepaald, dat het request zou besproken worden als het punt in kwestie ter tafel werd gebracht. Met het oog op dc verkiezing in Maart (vacature Dros) zoowel als die in Juni (periodieke aftreding) moesten dc stembureaux weder worden samengesteld. Aangezien geen der heeren verleden jaar daarvoor fungeerende, had bedankt of door andere redenen was verhinderd die functie te blijven waarnemen, werd door den voorz. voorgesteld in de stembureaux gcene ver andering te brengen. Zulks werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, alleen werd op voorstel van den heer Mets dat voor Oudeschild in zooverre gewij zigd, dat de heer Muller lid en dc heer S. Knijper plaatsvervangend lid werd cn wel omdat de heer Kuij- per (lot heden lid) door zijn bedrijf wel eens afwezig moest zijn, terwijl de heer Muller (tot heden plaats vervangend lid) toch daardoor reeds verplicht was zelf dien dag gcene klasse voor zijne rekening te nomen. sgcwijï tot een bedrag van f 276, Door B W was dit opgemaakt tot een bedrag van f 14617,10 en bereids in do vorige vergadering in gesloten zitting behandeld. Door den heer Keesom werd echter nog een kleine wijziging wcnscheljjk ge acht, ter behandeling waarvan de raad overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt het kohier vastgesteld tot een bedrag van f 14620,20. Betaling vóór 15 April, 15 Juni, 15 Aug. en 15 Oct. Bij de rondvraag werd door niemand het woord ver langd. Hierop deelt de voorz. mede, dat door den Raad in de vorige vergadering in besloten zitting, in prin cipe was besloten op bet adres van den heer De Leeuw gunstig te beschikken. Dit besluit moest echter, wilde het van kracht zijn, nog in openbare vergatering wor den behandeld. Besloten werd aan den heer Do Leeuw vergunning te verleunen voor hot maken van oeno coupure door den omringdijk der haven, het leggen van rails op het haventerrein en het. maken van nieuwe beschoeiingen, zoo ook om do wegen der gemeente te kruisen, alles onder nader vast te stellen voorwaarden. Dc voorz. voegt daaraan toe, dat door Provinciale ver ordeningen cn wetten op dat punt reeds veel voor- waardon worden gesteld, doch dat desnoodig de Ge meente die voorwaarden nog wel kan vermeerderen. Hierop sluit de voorz. do vergadering. m romawmtigMtart -'--rvTv n '~i~r impin nmumi mmm—i

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2