Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Koog, 4 Febr. Bij do Ned. Herv. gemeente alhier is tot ouderling herkozen de heer H. Luitze en tot diaken de heer C. L.vanScha- renburg. Gekozen tot kerkvoogd de keer J. Mak en tot notabel de heer K. Borgman. De Cocksdorp, 6 Febr. Door Dr. van der Yeght is in Eierland het laatste huis, waarin „roodvonk" heeft gehearscht, ontsmet. De ziekte heeft gelukkig geen enkel offer geêischt. Tot lichtwachter aan de kustverlichting te Eierland werd, in de plaats van den heer Boelig, benoemd de heer Gomes van Den Helder, laatstelijk dienst doende op het vuur schip „Haaks." Oosterend, 7 Febr. De handelsvereeniging „Wilhelmina" kon in de vorige week van haar kantoor te Helder voor garnalen uitbe talen f 9,50 voor mandjes van 18 KG. en ruim f 18 voor groote manden, met een inhoud van ongeveer 30 KG. De vangsten waren overigens niet ruim te noemen. De landgebruikers uit den polder Oos' terend hielden Woensdagavond in „het Wapen van Texel" hunne gewone jaarlijksche bijeen komst tot verhuring der buurtwegen. Deze brachten ongeveer f 4 minder op, dan in het vorig jaar. De heer J. J. Roeper werd herbenoemd tot buur th eer. Bij Kon. besluit van 5 Febr. wordt be volen dat de miliciens-verlofgangers van 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten infan terie en tot het corps genietroepen, onder de wapenen zullen moeten komen. Volgens bepaling van den Minister van Oorlog zullen zij uiterlijk den lOden dezer te 4 uur namiddag onder de wapenen moeten zijn. Den Amsterdammers wacht het prettige vooruitzicht dat zij straks des avonds in het donker zullen zitten, geen water meer zullen kunnen bekomen, te voet zullen moeten gaan in plaats van met de tram te rijden en meer dergelijke geriefelijkheden te moeten missen. Dat alles staat hun te wachten, tengevolge werkstakingen of voorgenomen werkstakingen van zoo wat iedere tak van bedrijf, zoowel in die welke door de gemeente worden geëx ploiteerd, als in die welke uitgaan van ver- eenigingen of particulieren. Men zal daar moeten leeren, om, als in den ouden tijd, zich te behelpen; als zulks nu niet yan langen duur is, is het mogelijk nog wel intressant, en dat het van langeu duur zal zijn, is moeielijk te gelooven. Men wapent zich, schrijft de „Tel." Men begint zich thans allerwege ongerust te maken over de gevolgen eener eventueele staking te Amsterdam, hier en daar worden zelfs voorbereidende maatregelen genomen om gewapend te zijn wanneer water, gas enz. ons niet langer ten dienste staan. Zoo zou door den directeur van het tele graafkantoor met het oog op gebeurtelijkheden zijn aangekocht 100 petroleumlampen, 1500 kaarsen en een vat petroleum van 200 liter. De Ongevallenwet is er, de le Februari is er en het eerste ongeval in .de omgeving van Heerenveen is er ook reeds. De opperman Prius te 't Meer had het on geluk zich met een stuk ijzer ernstig aan den duim te verwonden. Hij zal nu 70pct. ziekenuitkeering ontvangen zoo lang hij zijn werk niet verrichten kan en heeft bovendien de geneeskundige hulp vrij. In de omstreken van Breda is dit jaar het gewone stroo zeer goedkoop. De prijs is nu f 9 per 500 kilo's, tegen f 16 in het voorjaar van 1902. De omzet en verzending van hooi is slap, tengevolge waarvan de prijzen zeer onvast zijn. Men besteedt van f 10 tot f 13,50. De vereeniging tot afvoer van groenten enz., te Enkhuizen, besloot, met het oog op het heffen van hooge invoerrechten door Duitschland van land- en tuinbouwproducten, een adres aan onze regeering te richten, waarin de belangen der land- en tuinbouwers in de aandacht der Regeering worden aanbe volen. Ook te Enkhuizen worden die belangen door de hooge invoerrechten bedreigd; in het vorige jaar zijn van de aardappelen die daar ter markt werden aangevoerd, 25000 H.L. ongeveer naar Duitschland uitgevoerd. Een schoolknaap te Scheveningen speelde in school met een kleine revolver; het schot, dat er op zat ging af en het kogeltje ver wondde een naast hem gezeten makker. De verwonding bleek gelukkig niet ernstig en na in de ziekenverplegging verbonden te zijn, kon de gekwetste knaap naar zjjn woning worden gebracht. Goed opgeborgen. Een kantoorbediende van de winkel vereeniging „Eigen Hulp in de Van Baerlestraat te Amsterdam, had zich Zaterdagavond in de brandkluis begeven, toen de deur daarvan uit aardigheid door een 16 jarigen jongen dichtgegooid werd. De deur schoot in liet slot en de bediend zat gevangen; hem bovrijden ging niet, daar hij zelf den sleutel in den zak had en de tweede sleutel in 't bezit was van een bestuurslid van de vereeniging, woonachtig te Bussum. De brand weer moest in den 35 cM dikken muur dei- kluis een gat maken, groot genoeg om den gevangene in staat te stellen den sleutel naar buiten te steken. Hij zat van half zes tot tienen gevangen. „De Nederlander" wijst op eenige nieu wigheden in de jongste werkstaking: Vooreerst dat een patroon, bij wien staking is, niet alleen niet door zijn werklieden of hun plaatsvervangers, maar ook niet door anderen mag bediend worden. Zijne goederen mogen niet vervoerd worden. In de tweede plaats, dat publieke verkeers middelen het voorwerp van staking zijn ge worden, zoodat de schade, die de beidd par tijen der staking (werkgever en werknemer) beloopen, in het niet verzinkt bij de onnoe melijke schade, die derden, het geheele publiek uit alle rangen en standen beloopen. Een derde nieuwigheid is dat bij zulk een staking die derden niet door anderen mogen geholpen worden. Toen Zaterdagavond de nachtboot met passagiers van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, trachtten de stakers het scheepsvolk over te halen, het werk neer te leggen. Onder de Amsterdamsche koetsiers (die later om een andere reden staakten) gingen stemmen op, geen vrachtjes buiten Amsterdam meer aan te nemen, omdat deze rijtuigen in de plaats der sporen reden. In beide gevallen is vooralsnog de poging mis lukt. Het scheepsvolk en de koetsiers wei gelden. Maar uit deze beide incidenten ziet men, naar welken nieuwen stap het heengaat. Het publiek, dat geheel buiten de staking staat en louter dupe is, mag zich niet eens meer, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, van nood- middelen voorzien." Een fietsrijder in brand Een brandend fietsrijder is geen alledaagsch verschijnsel. Het geval overkwam den heer V. te Zutfen, terwijl hij op den Martinetsingel reed. Waarschijnlijk was door een vonk van zijn sigaar zijn everjrs in brand geraakt en door de bewegiDg wakkerde het vuurtje na tuurlijk geducht aan. Gelukkig werd het tijdig bemerkt en de brand uitgedoofd door een voorbijganger en den metgezel van den heer V. Automobiel en trekschuit. Curieus is zeker, zegt de N. Ct., de velgende triumf door de „nachtschuit," het vervoermiddel uit den tijd van Ferdinand Huyck, behaald op de automobiel. De N. R. Ct. en De Nederlander, die ook te Rotterdam wordt uitgegeven, verschijnen beide ongeveer tegelijkertijd. De eerste gebiuikte Zaterdagavond om Den Haag te bereiken een auto, en kwam niettemin een uur later aan op ons bureau dan de ander, die blijkens een mededeeling aan het hoofd van het blad, met de nachtschuit reisde. Het heet dat er Zondag van uit Sout hampton met de „Walmer Castle" vier afge vaardigden der „onverzoenlijken" naar Zuid- Afrika zijn vertrokken. Hun plan zou zijn een nieuwen „trek" tot stand te brengen, waaraan, naar zij hopen, ongeveer negen honderd huisgezinnen zullen deelnemen. De trek zou ditmaal over de zee naar de Zui delijke Amerikaansche Staten gaan. Texas, Nieuw-Mexico en de aangrenzende Staten worden door de Boeren geprefereerd en daar moet reeds 90000 morgen land voor hen aan gekocht zijn. Groote financiers hebben zich met de plannen dezer Boeren bemoeid en bons zijn uitgegeven, waarvoor het land, de hoeven etc. als pand dienen. Voor alles wil men paarden, rundvee, merinoschapen, An gorageiten en struisvogels fokken, terwijl men ook aan wijn- en tabaksbouw wil doen. Volgens zeggen van de leiders dezer bewe ging zullen de 900 huisgezinnen tegen het eind van April den Zuid-Afrikaanschen grond verlaten hebben. Ontploffing van een meteoorsteen. Te Anderson, een stadje in het Noorden van Californië, is een meteoorsteen uitéén- gebarsten, wat ernstige gevolgen na zich sleepte. De onwelkome hemelsche bezoeker kwam uit het Noordwesten, omstreeks vier uur in den ochtend. Het rumoer, dat z(jn tocht over Anderson vergezelde, deed de bevolking der stad uit haar slaap opschrikken. Een oogenblik later vernam men een ontploffing met zóó groot geluid, dat het scheen of alle kanonnen der Amerikaansche marine gelost werden. De huizen in Anderson schudden en beefden en de verbijsterde inwoners liepen in de straten rond. Ongeveer twee mijlen ten zuiden der stad had de ontploffing plaats gehad. De muren yan steenen gebouwen waren gebarsten, tal van ramen gebroken en draden van telegraaf, telefoon en electrisch licht buiten dienst gesteld. In Italië wordt beweerd en ook na tegen spraak volgehouden, dat Oostenrijk oorlogs toebereidselen maakt om met geweld de Macedonische kwestie te gaan oplossen. Turkije schijnt dan ook totaal machteloos de orde te herstellen. Op de oude manier, door verschrikkelijke moordpartijen, schijnt men het niet meer te durven, en hervormen, daartoe is het groot-moordenaarsrijk niet meer in staat. Dat er dus een of ander broeit, is waar schijnlijk. (buiten verantwoording van de Redactie.) Amsterdam, 3 Februari 1903. Mijnheer de redacteur! Zou ik zoo vrij mogen zijn een plaatsje te vragen in het eerstvolgend No. uwer Courant Ik las in het vorige nummer een bericht over de alhier en elders bestaande werkstaking, o.m. ook dat velen der stakende spoorwegmannen niet eenmaal wisten waarover en waarom het ging, maar als volgzame slaven aan de leiband zouden hebben geloopen van de bootwerkers, evenals het personeel van de Mij. „Nederland" zulks deed. Ik betwijfel het zeer of dit, wat aangaat de spoorwegmannen, dit wel overeenkomstig de waarheid is, maar wat ons personeel betreft, moet ik ten sterkste tegen deze bewering protesteeren. Neen, wij althans waren, en zijn dit nog niet, volgzame slaven van welke corporatie ook. Wij waren ons wel degelijk bewust waar het om ging; niet om loonsverhooging ging het, niet om kor toren werktijd ging het, maar waar het wel om ging, om 56 arbeiders, ongemotiveerd ontslagen weder in hun werk te brengen, en nadat de vele hiertoe aangewende pogingen telkenmale afstuit ten op den onwil van hen die deze grief uit den weg konden ruimen, hebben ook wij ons als vrije Nederlanders en vrije arbeiders aan „Nederland" ons aangesloten en na verschillende besprekin gen en rijp beraad het werk en bloc neergelegd, vast besloten hot niet weder op te nemen vóór en aleer de genoemde 56, zegge zes-en-vijftig huis vaders weder het werk konden hervatten, wat hun wederrechtelijk was ontnomen. Géén machtsmisbruik dus, maar solidairiteits- gevoel was de drangnagel die ons het besluit deed nemen, eu dat we oen algcheele overwinning heb ben behaald, zal ieder die onze beweegredenen kent en billijkt ten zeerste verheugen. Een vrije werkman van Nederland Leiden, 6 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen 241 stuks f 123 af 285 12 Stieren f 68 a f 196; Veulens 0 stuks af 01 112 kalfkoeien f 120 a f 268 Melkkoeien f 120 a f 168 80 Varekoeien f 100 a f 230 241 Vette koeien f 132 a f 285 43 Vette kalveren f 54 a f 102; 50 Magere kalveren f 8.a f 15.Graskalveren f f 212 Vette schapen f 15 af 33.17ë schapen (weide) f 13 a f 23.0 Paarden f a 10— 219 Magere Varkens f 16 a f 40. Vette Varkens a ct. 254 Biggen f 550a a f 15 Schagen, 4 Feb. Aangevoerd: 7 paarden f 85 a f 150 1 Stieren faf 5 Gelde- koeion f 100 a f 150; 15 Kalfkoeien f 150 a f 160; 0 Vaarzen f af 42 Nuchtere Kalveren f 6 a f22;0— Schapen f 0 a f 0. Lammeren f af Bokken en Geiten f Oj— a f 0.20 Varkens f 12.a f 14. 31 Vette Varkens 21 a 22 cent per half kg.45 Vette Koeien f 170 a f 290; 45 Biggen f 7. a f 10.— Kipeieren, f 3.50 a f 4.Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a 0.70: Zondag 8 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Bury, voorin. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. l)en Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10. ds. Kuperus. Den HoornGeon dienst.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2