B uit enland. Marktberichten. Den Hoorn 11, Februari. De mazelen breiden zich hier hoe langer hoe meer uit. Op het oogenblik waren slechts drie leer lingen op de school aanwezig. Het hoofd der school heeft daarom van Bur gemeester en Wethouders machtiging ver kregen de school te sluiten. Zoodra in een huisgezin de ziekte geweken is, zijn de Ouders gehouden hiervan bericht te doen aan het hoofd der school. Indien dan het aantal leerlingen weer voldoende is om geregeld onderwijs te geveu, wordt de school weer geopend. Vlieland. Tot lid der Gezondheids com missie. hoofdzetel gevestigd te Enkhuizen, is benoemd de heer W. J. van Rossum, alhier. Men schrijft aan de „Telegraaf:" Het is algemeen bekend, dat België bijna al zijn rundvee in ons land koopt; minder bekend is het echter, dat België ook in andere landbouwartikelen jaarlijks met ons land een levendigen handel drijft. Zoo kocht België in 1902 bij ons ruim 59,000 schapen en om streeks 32,000 lammeren. Ook onze paarden en veulens zijn in België zeer gezocht en na Frankrijk leveren wij de meeste voor Belgie ingevoerde werkpaarden. In 1902 kochten wij in Belgie 1541 paar den, 274 veulens. Bovendien voerde Belgie in 1902 165,420 kilogram dood wild (meest hazen en konijnen) in. waarvan ruim de helft door Ned6rlandsche jagers was geschoten. Zeer belangrijk was odzo handol in kaas Ook kocht Belgie bij ons aanzienlijke hoeveel heden boter, enz. In druk zijn verschenen de eischen, het gemeentebestuur gesteld, op de vergadeiing der gemeentewerklieden te Amsterdam. Ge ruid leid is het loon dat wordt geëscht, f 15 per week, voor 60 uren per week. Voor sommige werklieden is het geëschte loon hooger, bijv. voor vaklieden aan den stads- timmertuin, in welk ook: f 17, voor machi nisten aan het petroleum-entrepot f 18, voor kuipers aldaar f 17, voor werklieden bij de distillatie aan de gasfabriek f 18 Als minste weekloon is gesteld f 12, bijv. voor dekknechts op de booten in het petroleum entrepotf 13 voor gravers fittershelpers en terreinwerkers bij de waterleidingen; f 13,50 voor vegers en putscheppers bij de straatreiniging. Voor overwerk is de eisch 50 rCt. extra; voor arbeid op Zon- en feestdagen 100 pCt. Als 't waar is, wel wat kras. Het „U. D." meldt: Hoezeer de vorige week Zaterdag alle ge zag en organisatie bij de spoorwegen voor het gezag der organisatie van het personeel had plaats gemaakt, blijkt uit twee kleine tooneeltjes, die zich te Utrecht afgespeeld heb ben en ons later ter oore zijn gekomen 1. Een hoog ambtenaar der exploitatie ver zocht aan den stationschef het vele wagen materiaal dat te Amsterdam in den weg stond op zijspoor te laten rangeeren. De stationschef wendt zich daartoe tot eene machinist, die op het terrein op en neer wandelt. De machinist weigert: ,,'t is staking" zegt hij, „ik doe het dus niet, tenzij de heer Oudegeest daartoe verlof geeft." De inspec teur begeeft zich inderdaad tot den heer Oudegeest, bekomt van deze heel bereidwillig een briefje met vergunning tot rangeeren. Machinist tikt aan zijn pet en doet wat hem gevraagd is. 2. De vice-directeur-generaal moet naar Amsterdam. Hij verzoekt den machinist van een gereedstaanden trein aan het station te Utrecht, hem daarheen te vervoeren. Wei gering van den machinist. De heeren Oude geest en Kuneken moeten echter ook naar Amsterdam. Zij verzoeken den dd. ambtenaar om een extra-trein. Dit wordt toegestaan. Nu zegt de machinist, dat als de heeren O. en K. het goedvinden, de vice-directeur-gene- rral ook wel mee kan. Hetgeen geschiedt. „Het Volk", het orgaan der S.-D.-Ar- beiders partij, heft een zegevierenden toon aan over het behaalde succes der spoorweg staking. Het verheugt zich met te begrijpen blijdschap over het succes, over de overwin ning der arbeiders en terwijl over het heden wordt gejuicht, wordt met vroolijk vertrou wen de toekomst ingezien. „De kapitalisten hebben nu gezien, wat die zoo vaak verachte en gesmade „werklieden" vermogen, als zij het eens zijn. Ook dat alle pogingen, om hun eendracht te breken, meer en meer afstuiten op de rots der solidairiteit. Nog heeft de leeuw slechts zijne klauwen getoond in volle kalmte en zelfbeheerscbiDg opstaande, heeft hij nog slechts laten vermoe den, wat hij vermag, als hjj zijn volle kracht ontketent. De heeren zullen wèl doen, daarmede in het vervolg wat rekening te houden. De werkgevers 6<Sk de regeerders en hunne vrienden. Want de kracht, thans ontplooid, zal vooral door 't behaalde succes worden versterkt. De nog ongeorganiseerden in het transport bedrijf zullen in grooten getale in de gelede ren treden. De Nationale Federatie zal, dat is te hopen en te verwachten, met de nog niet toegetreden organisaties worden versterkt. De spoorwegvereenigingen zullen, nu zij „gescheiden gemarcheerd, maar vereenigd geslagen hebben", óók vereenigd gaan mar- cheeren." „Het Volk" verklaart, dat de arbeiders niet alleen de werkgevers in hunne vakken tegenover zich hebben, doch ook den Staat „met zijn geweld van justitie, politie en militairisme, die hun door de arbeidersklasse moet worden ontrukt." „De algemeene werkstaking zal, zoo noodig, ook in ons land de conservatieven tot rede moeten brengen—en zij zal dat doen, daaraan valt ondanks de houding dei meeste vakver- eenigingen op .dit oogenblk niet te twijfelen. En nog grooter overwinningen, door middel der werkstaking behaalt, bergt de toekomst in haar schoot. Arbeiders, kameraden, het gaat zoo goed. Men kan het hooren groeien. Het vaandel der Eendracht slechts hoog gehouden nog wat meer samenwerking en vertrouwen en de groote legermacht staat klaar, waarmee het proletariaat zich zijn bur ger- en menschzijn zal veroveren." De slechte gewoonte om vaak den mond te bezigen tot een bewaarplaats van voor werpen welke daarin heelemaal niet thuis behooreD, heeft in Utrecht weder een slacht offer gemaakt. Op de groentenmarkt aldaar kregen twee vrouwen twist, welke nog al hoog liep, tot opeens een harer een gil gaf en zich met een beangst gelaat huiswaarts spoedde. Daar bleek, dat zij tijdens den twist e9n vrij groote speld in den mond had gehad en deze bij ongeluk had ingeslikt. In het ziekenhuis slaagde men er niet in het voorwerp te verwijderen, zoodat haar ongetwijfeld nog e6n pijnlijke operatie staat te wachten. Een armlastige.Onder een inboedeltje, dezer dagen door een opkooper gekocht van de erfgenamen van een oude weduwe te Groningen, die jarenlang door het armbe stuur onderhouden was, zijn twee spaarbank boekjes gevonden, waarin sedert 1880 de rente niet was bijgeschreven. De waarde der boekjes beloopt ongeveer f 2000. Verder werd een bedrag van f 600 gevonden in het bedstroo en een bankbiljet van f 25 in een geheime la van een secretaire. De vrouw had vroeger eens te kennen gegeven, dat men bij haar dood het bedstroo niet wegwerpen moest. Beleefder optreden.— Vermeldende het bericht van een stationschef, die niet beleefd genoeg zou zijn opgetreden tegenover be stuursleden der organisatie van spoorweg- menschen, zegt het „Hbld. van Antwerpen" niet te begrijpen welke toestand het in Neder land is, „Enfin", vervolgt het, „als ze in Holland de tiranny van die bonden op zulke manier dul den en het zoover laten komen, dat een statieoverste niet meer meester is in zijne statie, en een ander met de klak in de hand aan citoyen Hugenholtz moest vragen, of een trein met Zijner Excellentie's goedkeuring wel mocht vertrekken, dan is het ver ge komen. Een mijnheer die dat in België moest riskeeren, vloog met klikkeD en klakken de statie uit - of werd door de policie in den bak gedraaid. Daarbij, een statieoverste, die in ons land zulke verregaande zwakheid aan den dag zou leggen, bleef geen 24 uren nog de roode pet dragen." Aan de zwarte aalbessenstruiken ver- toonen zich dit jaar verbazend veel zieke qladknoppen. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zeer kleine lorve of make en tast de plant zoo aan dat er later weinig van de vruchten terecht komt. Plantkundigen raden aan, de knoppen te plukken en te verbranden. Op Zuid-Beveland waren deze week pluk kers en pluksters aan den gang, om de hees ters uit een grooten boomgaard van deze knoppen te doen. TEXELSCIIE BOERENBOND. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den „Texelschen Boerenbond" werd be sloten de Bond te doen blijven voortbestaan. Na de vergadering werd nog besloten een spreker te laten komen over de Raffeissen- banken. Voor het verslag omtrent het verder in deze vergadering behandelde, zie men ons volgend nummer. Van vergaderingen gehouden op den mor gen van den dag der uitgifte van ons blad, wordt voortaan geen verslag meer gegeven op denzelfden dag, doch in het daaropvolgend nummer. Gevaarlijke chocolade. In het Pharm. W eekblad deelt Dr. Greshoef iets mede over „Chocolappendicitis." In de leerboeken der ziektekunde vindt men dezen naam nog niet, maar wat niet is, kan komen. Het is de ziekte, welke volgens „Chem. and Drug" de kleine lieden bedreigt, die in Engeland zich goedkoope chocolade als „Sweetsmaets" veroorloven. De geneeskundige inspecteur te Durham heeft n.l. met klem gewaarschuwd tegen het daar veel verkocht wordende chocolade lekkers, dat met „vaste paraffine" vervalscht wordt, een bijmenging, die door de absolute onverteerbaarheid tot ernstige ongesteldheden bepaaldelijk ook appendicitis (d. i. ontsteking van het wormvormig aanhangsel van den blinden darm) kan aanleiding geven. Geluk kig is deze knoeierij hier te lande nog niet ingevoerd, maar het „vernuft" van sommige importeurs gaat zóó ver, dat het niet ondien stig is op de buitenlandsche knoeierijen bij voortduring het oog te houden. Een bruiloft voor een winkelraam. Lon den is sterk in het bedenken van reclames. Daar worden zelfs levende vrouwen in een winkelraam in Rogent-street tentoongesteld, als reclame voor een of ander kaarmiddel. Nu heeft een meubelmagazijn iets ori gineels bedacht. De bruidegom die zijn bruid kon overhalen, het bruilofsmaal in het winkelraam te ge bruiken, zou het feestmaal en bovendien een ledikant gratis krijgen. Acht maanden lang stond dit aangeplakt, zonder dat er gebruik van werd gemaakt. Maar eensklaps is een ander plakkaat ver schenen, meldende„Een jong paar zal het bruilofsmaal in dit raam gebruiken op 22 Februari 1903." De bruidegom is een matroos, hij mag 18 gasten noodigen bij het maal, waarop het niet aan wijnen, zelfs niet aan champagne zal ontbreken. Wel een merkwaardige reclame Een moderne wekker. Een klok met een phonograaf. die als mechanische waar schuwer dient, is te Genève, het land dei- klokken, vervaardigt, Als iemand voor den volgenden dag 12 uur een afspraak heeft, dan zegt hij alles tot zijn phonografische klok en plaatst den wijzer van het slagwerk op half twaalf. Op dien tijd deelt zijn klok hem dan pro memoria de heele boodschap mede, zoodat hij nog een half uur don tijd heeft, om zich klaar te maken. Speelgoed of niet, veel nut kan dergelijke uitvinding opleveren voor menschen die met een slecht geheugen gekweld zijn. 'of die hun maat niet kennen en in café of bierhuie er aan herinnerd moeten worden, dat zij genoeg hebben. Zij zouden het apperaat bij wijze van zakuurwerk kunnen doen vervaardigen. Een bierrivier. Door een gebrek aan de rem, geraakte bij Birmingham een stoom tram een locomotief en een goederea- wagen op een gegeven oogenblik buiten controle en vloog met veel geweld een heuvel af en een brouwerij binnen. De stoker werd over een sloot in een tuin geslingerd en kreeg over zijn geheele lichaam lichte kwetsuren, terwijl in de brouwerij groote verwoestingen werden aangericht. Okshoofden sprongen en de inhoud stroomde langs de goten over de straat. Er bleef bijna geen vat heel. Purmercnd, 10 Febr. Aangevoerd 75 votto Kalveren 75 k 95 ct. per KG.310 nucht. Kalveren f 10 f 23; 284 vette Varkens 40 k 45 ct. per KG.97 magere Varkens f 14 26; 296 Biggen; t 7 it f; 1.50 193 Schapenen Lammeren296 Rundoren en 13 Stieren Kip-Eieren f' 4.00 it 4.50 per 100. Vette Koeien, 180, lager, h. stug. Melkkoeien, prijsh., h. matig Gelde Koeien, prijsh., h. stug. Vette Kalveren, prijsh, h. matig. Nuchtere Kalveren, hooger h. vlug Vette Schapen, prijsh. n. vlug. Vette VarkenB, prijsh. h. stug. Magero Varkens prijsh. h. stug. Biggen handol stug. Amsterdam 2 Febr. Aangevoerd 308 Run deren, le kwal. 68 ft 68 ct., 2do kwal. 62 ct. 3de kwal. 60 ct. por KG. 90 Melk- en Kali- koeien t 120 k f 240: 1 Graskalveren 1 a f 40 nuchtere Kalveren f 10,f 14, 20 Schapen 1 16& f 24, Lammeren f af 0,— 563 votto Varkens 40 k 43 ot,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2