L c N°. 1618 Zondag 15 Februari. A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. C Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLT, ParkstraatBubo op Texsl GEVONDEN VOORWERPEN. re verg TEXEL, 14 Februari 1903. De vergadeiing van de leden van den "Texelschen Boerenbond" Woensdagmorgen in het hötel „de Zwaan" gehouden, was vrij wat beter bezocht dan de voorgaande in het hotel „de Oranjeboom.,' Blijkbaar wilde men toonen dat men den Bond nog een goed hart toedroeg, en mocht de bond moeten worden ontbonden door gebrek aan steun, dan kon men zich ten minste nog eeüigszins vrijwa ren van het zelfverwijt niet nog een laatste oging te hebben gedaan om haar in 't leven e houden. Met een kort woord van welkom werd de Vergadering door den Voorzitter geopend, notulen der vorige vergadering werden ierna gelezen en onveranderd goedgekeurd. Den leden werd hierop uitgereikt een af- .k van de Koninklijk goedgekeurde Sta tuten en het huishoudelijk reglement, welke let bestuur had doen drukken, een bewijs dat dit nog niet zoo bevreesd was, dat de Vereeniging zou moeten worden „begraven" zooals door enkelen werd beweerd. I Ingekomen was een schrijven van den er Penningmeester der Vereeniging, waarbij deze nt- berichtte zijn ambt te willen nederleggen. hij Aangezien men echter beweerde, dat zulks a], volgens reglement niet kon geschieden, om- 1 lat het bericht niet vóór 1 Nov. jl. was in- aar ^ekomen, werd door den functionaris dat ,.m' verzoek ingetrokken. •go Op de vraag, of de Vereenigjng zou blijven ;or- Voortbestaan of niet, werd bij acclamatie be- dig floten de Vereeniging niet op te doeken, nde jerwyl tevens werd besloten dat ieder waar ,nd- telangstellende er in, zoo mogelijk meer dan den ibt heden zijn best zou doen ter bevordering de ran het welzyn der Vereeniging. De zwakke gulceden moesten dan als zij dat wilden, maar Ittreden, de Vereeniging zou daardoor niet .'v' a kracht verliezen meende men. ^Thans wordt overgegaan tot stemming van bestuursleden. Volgens rooster moesten als zoodanig af- reukfeden de heeren C. Zijm, Oudeschild; Jb. Bak- kele r Jz., Bargen; en D. Bruin Jz., den Hoorn, in t0 en dadelijk herkiesbaar. Een langdurige haal. iCussie ontstond over de vraag of de 2de sl herkiesbaar was, nu de afdeeling "Waal st meer bestondj Uit de discussies bleek dat de leden dier leeling echter hun contributiën hadden vol- an en dus nog lid waren, al hadden zij vcr' swaar verder samen een afdeeling te vor- beurd )n en samen te vergaderen. De heer B. De rd dus gerekend lid te zijn en weshalve onerf c herkiesbaar. (mant Met zoo goed als algemeene stemmen wer- echtei i de aftredenden herkozen, n paai heer Bakker en aanvankelijk ook de heer huidie m> neemt die benoeming niet aan, terwijl h heer Bruin dadelyk mededeelt aanvankelijk 80 plan te hebben gehad hun voorbeeld te ..gen, doch hy de benoeming wel aanneemt die di dat hij dit in het belang der Vereeniging er he yenscht acht. Ook de heer Zym nam oon ei|rop om die reden de benoeming aan. plaats van den heer Bakker, die niet te overreden, werd hierop verkozen de r K. Bakker Tz., welke zich de benoeming welgevallen. Door de commissie van onderzoek naar de mogelijkheid alhier een Raffeisenbank op te richten, wordt medegedeeld dat de pogingen om zoo'n bank op te richten, alhier tot heden vruchteloos bleken en zij de tijd daarvoor alhier nog niet rijp achtte, waarom zy hare taak in deze als geëindigd beschouwde. Naar aanleiding van deze mededeeling ont stond eenige discussie over de mogelijkheid in deze tot het doel te geraken. Aangezien dit onderwerp echter meer werd beschouwd te moeten worden besproken in eene vergadering niet bepaald van den Boe renbond, werd de vergadering door den Voor zitter gesloten, waarna een groot deel der leden nog hun gesprek gingen voortzetten over bovengenoemd onderwerp. Het gevolg dier bespreking was, dat besloten werd een spreker van elders alhier te laten komen, om dat onderwerp te behandelen en de kosten daaraan verbonden zoo noodig gezamenlijk te dragen. De toegang wenschte men voor die gelegenheid open te stellen voor ieder belangstellende. Een hier ontvangen bericht vermeld dat Texel's oud-burgemeester, de WelEd. Heer D. C. Loman, te's Gravenhage, gisteren och tend is overleden. De heer Loman die vele jaren alhier het ambt van burgemeester be kleedde, verwierf zich hier vele vrienden, die zeker met leedwezen van zijn overlijden kennis zullen nemen. De overledene bereikte den leeftijd van 74 jaren. Als de winter in Duitschland zijne in trede heeft gedaan, dan begint overal in de scholen van de Duitsche visscherij-vereeni ging het onderwijs Van dat onderwijs wordt door velen gebruik gemaakt, en de groote beteekenis ervan valt niet te ontkennen. Het onderwijs is geheel kosteloos, daar de ver eeniging alle kosten draagt, en het is overal in overeenstemming gebracht met de plaat selijke behoeften. Ons land is wel wat ach terlijk in dit opzicht, ofschoon ook hier op enkele plaatsen visscherijscholen zijn Thans is bij het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voor visscherij belangen een voor stel in overweging, om een commissie te benoemen, teneinde aan leerlingen der be doelde scholen een examen af te nemen, om bij gunstigen afloop een diploma te kunnen uitreiken. Met zulk een brevet van bekwaam heid zou men eerder eene plaats op de vis- schersvloot kunnen bekomen dan nu het geval is Wij brengen het bovenstaande ter kennisse aan de talrijke visschers in onze Gemeente. Wellicht ontwaakt hierdoor ook bij hun de lust, om te trachten alhiei een cursus voor visscherij onderwijs te verkrijgen. Stellig zouden vele jongelui daarmede voordeel kun nen verwerven. Oosterend, 13 Febr. Heden vertrokken van hier tien personen naar Amerika. Moge het hun goed gaan in het verre westen 1 De handelsvereenigiDg „Wilhelmina" kon over do vorige week, volgens verleende opgaven, voor garnalen uitbetalen voor manden van 30 KG. van f 4,80 tot f 10,20 mandjes 18 f 8,00 f 7,50 alles na aftrek van onkosten. Waal, '0 Febr. De vt-rkuring der wegen in den polder de Waal had gisteravond plaats in de „Rijzende Maan." Werd verleden jaar aan pacht de som van f 27.25 geïnd, thans kwam men niet hooger dan f 19,72. In de plaats van den heer Jb. J. Bakker, die vrijwillig aftrad, werd tot buurtheer ge kozen de heer W. W. Roeper. De Cooksdorp, 13 Febr. 18 Febr. a. s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer D. Peper door wtylen den heer S. Kejjser tot bedrijf* boer in den polder „Eendracht" werd aange steld, 16 jaren woonde de heer Peper op de hofstede „Fortuin" in de laatste 9 jaren op de hofstede „Zeeburg", en was steeds tot tevredenheid zijner superieuren werkzaam. Het zal den jubilaris op dien datum zeker niet aan blijken van belangstellling ontbreken. Bij den gemeenteveldwachter is aan gebracht een zwart geschilderd naambordje, waarop met witte letters „N. D. des Victoires" staat. Zeer zeker is het afkomstig van een of ander Fransch vaartuig. Door dr. Van der Veght zijn in Eier- land nu weder twee gevallen van mazelen geconstateerd. Oudeschild, 14 Feb. Twee onzer plaats- genooteD, de Heeren C. P. Vlas en J. Henkes, zijn dezer dagen ter audiëntie geweest bij Zijne Exc den Minister van Financiën, in verband met de wierzaak, vooral ten op zichte der loonregeling bij het maaien en droogen. De bezoekers worder zeer welwil lend ontvangen en aangehoord. De Minister moet niet onduidelijk te kennen hebben ge geven, dat in den nu onregelmatigen toestand verbetering zou worden aangebracht. Op verzoek van de aid. v. d. Ned. Protest. Bond, zal morgen, Zondag, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. Ds. Adriani van War- menhuizen, 's avonds als spreker optreden. De toegang is voor iedereen vrij. Een zeldzaam geval. Te Valterveen deed zich dezer dagen by den veidroop van een veenplaats, die in verschillende perceelen lag, het geval voor een deel, vertegewoordi- gonde eene waarde van f 2000, geen eigen aar te vinden was en tot nog ook niet gevonden is, wie, zou men kunnen vragen deet dat perceel dan ter verkoop aanslaan? Een Duitsche ingenieur, die dezen zomer een paar malen een exsursie met B. en W. van Amsterdam naar de Veluwe heeft ge maakt voor de waterleiding, heeft in verband daarmede een rekening ingediend van f 20000. Die „steinreicho" Hollander kunnen het wel betalen, denkt zeker deze m'nheer. De Amsterdammer kan de verzuchting wel slaken weinig water, veel geld." Herziening der jachtwet meer dan noodig. Een boomkweeker had te Katlijk bij Oran jewoud ongeveer 60c0 twee-jarig vruchtboom plantjes Door konijnen zijn ze alle afge beten, niet één is er overgebleven. Klachten baatten Diet en om nu voor verdere aan vallen van deze vraatzuchtige diertjes ge vrijwaard te zijn, is het terrein met ijzer gaas aan alle kanten afgeschut. Fchieten mag hij de vernielers niet 1 Dat verbiedt de jachtwet. De werkgevers gaan zich meer aansluiten 1 De steen fabrikanten aan den Gelderschen IJsel, die aangesloten zijn bij den „Bond van Fabrikanten"' hebben hun werklieden deze week een contract doen teekenen, waarbij deze zich verbinden, gedurende de aanstaande campagne tegen een vooraf vastgesteld loon te werken. Leggen de arbeiders hun werk om de een of andere reden neder op de fabriek, waaraan zij zich verbonden hebben, dan worden zij ook op de andere ovens niet aangenomen. De omgekeerde wereld 1 In ons vorig nummer werd aan het „Utr Dagbl." een bericht ontleend, dat moest dienen om te laten zien, hoezeer Zateidag 31 Januari „alle gezag en organisatie bij de spoorwegen voor het gezag der organisatie van het per soneel had plaats gemaakt". Thans wordt medegedeeld, dat dit bericht geheel onjuist is. 't Was ook haast niet te gelooven. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor beu Bubg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een leeren halster een handschoen en een portemonnaie, inhoudende eenig geld. werd litein .et in -st kol Texel.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1