B uit en land. Marktberichten. Burgerdienstbode gevra Pre d i k b e u r ten, ADYERTENTIEN. Het woord „onderkruiper" is - zoo schrijft het „Nieuws van den Dag„ bezig te veran deren van beteekenis, of althans een tweede beteekenis te erlangen bij die, waarvoor het tot heden te boek stond. Tot heden verstonden wij onder het woord „onderkruiper" iemand, die een ander behen- diglijk den voet zoekt te lichten, hem bij zijn klanten verdringt. En het karakter van zoo iemand wordt door rechtschapen menschen ten rechte verfoeid. Maar voortaan zal men bij het woord „onderkruiper" te donken hebben aan iets anders. Voortaan zal men als „on derkruiper" hebben te qualiflceeren den man, die het werk niet wenscht neder te leggen, wanneer zijn vakgenooten dat wel w-nschen. Wie in deze troebele tijden noch kan noch wil medegaan met zijn stakende vakgenooten ontvnagt niet alleen den leelijken naam van „onderkruiper", maar wordt daarenboven ge stuit in de voortzetting van zijn werk en dit door middel van het geweld eener over macht. Dit nu is onduldbaar. Dit is krenking van de rechten van den menach. Luide verheffen zich dan ook in den lande tienduizenden stemmen, om dcièrtegen te protesteeren, want deze tirannie moet op houden. Ieder vrij man in Nederland hebbe de vol ledige vrijheid tot ongehinderd arbeiden en tot ongehinderd met-arbeiden, naarmate zijn eigen geweten hem arbeiden of niet arbeiden voor schrijft. Niemand in Nederland hebbe dat te vragen aan het geweten van een ander. Op voorstel van den inspecteur der infanterie heeft de Minister van Oorlog be paald, dat de opleiding van Militaire wiel rijders bij wijze van proef ook kan plaats hebben uit de categorie der 4 maanders. Bij voorkeur komen dan voor de opleiding in aanmerking zij, die in het bezit van een alleszins deugdelijk rijwiel zijn, hetwelk zij genegen zijn bij de militaire oefeningen te gebruiken Eventueels gebreken, ontstaan bij en als gevolg van bevolen oefeningen, zullen worden hersteld voor Rijks rekeniDg. Wil men hierop aanspraak doen gelden, dan moet vóór de opleiding aanvangt,de deugdelijkheid van het rijwiel door een deskundige worden onderzocht en geconstateerd. De gevolgen. Uit een onderhoud dat het „Handelsblad" met de directie der sui kerfabriek had, bleek zeer stellig haar voor nemen om bij een mogelijk derde stakiDg, waardoor haar bedrijf zou worden betrokken, direct of indirect, dit onmiddellijk „stop" te zetten, en daarmee „storm te laten oogsten door hen die wind zaaiden." Noodlottige brand. in een kamertje in de Koningspoort te Utrecht bemerkte men dat brand was ontstaan. In allerijl schoten de buren toe, die, toen zij zagen dathetfor- ceeren van de deur te veel oponthoud zou geven, een ruit insloegen en het vertrek binnendrongen. Hier wachtte hun een afschuwelijk schouw spel De 68-jarige bewoonster G. S. vond men geheel verkoold en met brandwonden over dekt ineengedoken op den grond liggen. Geen enkel teeken van leven was meer te be speuren. Slapende op haar stoel zijn blijkbaar haar kleederen in aanraking gekomen met het vuur in de stoof, waarop zij haar voeten ge plaatst had Wellicht zonder goed besef te hebben gehad van haar vreeselijken dood is zij gestorven. Eenige meubels die in brand waren geraakt werden met eenige emmers water gebluscbt. Wat al niet staakt! Te Krimpen a. d. IJsel was ook al een sta king. De poffers (zijnde de jongens, die de r..;gels heet maken) op de scheepswerf van de firma "C. van der Giessen, staakten het werk en verlangden meer loon. Verscheidene jongens kregen van hun vader een ferm pak voor hun broek, zoodat ze maar weer aan het werk togen. Het leger des Heils, dat er steeds op uit is, zijn medemenschen te helpen, is ook te Amsterdam weder het lichaam, dat gemeend heeft op de eerste aanvraag zijn hulp te moeten verleenen In overleg met de bur gemeester heeft de commandant van het leger des Heils op zich genomen tegen den kosten- den prijs voor de voeding der militairen te zorgen, die in „Velox" zijn ondergebracht. Tot dat doel is op het grasveld achter het gebouw door hen een veldkeuken ingericht, waar het middagmaal wordt bereid, terwijl tevens voor ontbijt en koffie wordt zorg ge dragen. Aan de militairen moet verstrekt worden des morgens koffie met brood en na tuurboter des middags soep met vleesch, óf groenten, vleesch en aardappelen, óf vleesch en gestampte pot en des avonds koffie.] Voor de troepenafdeelingen, die in het militair logement, de militiezaal en het abat toir zijn ingekwartierd, wordt het eten door het Burgerweeshuis bereid. Daad eener krankzinnige moeder. Te Hengeloo sloot de weduwe Dr., lijdende aan verstandsverbijstering, haar kinderen op in een kamer, na vooraf de aldaar brandende lamp flink te hebben opgedraaid, zoodat ze begon te walmen. Een buurman, die kwaad vermoedde, ver schafte zich door verbrijzeling van een ruit toegang en bracht de kinderen, die geheel bedwelmd waren, naar buiten. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp wist de levensgeesten weer op te wekken. De moeder is onder toezicht gesteld, tot ze in een gesticht zal zijn opgenomen. P O S T E R IJ E N. De Directeur van het Postkantoor te maakt den Ingezetenen bekend, dat n gang van 15 Februari de zomerdienstrej zoowel voor den vasten wal als vc eilanden Vlieland en Terschelling eei vang neemt, en geeft tevens kennis d Postkantoor voor zaken de Rijksverzek bank (tot uitvoering van den dienst di gevallenwet) geopend is op werkdagen van 8 Va 11 '/a voorm. en 12 21/n; Door onvoorzichtigheid van een der arbeiders is in het droogdok van de werf van Burmeister en Wain te Kopenhagen brand uitgebroken. In het dok lag de nieuwe, groote stoomer van de Oost-Aziatische maat schappij, „Prins Waldemar", die van zijn eerste reis met kleine schade was terugge keerd. Om de beschadigde plaats te kunnen bereiken had men twee tanks, gevuld met naphta, het brandmateriaal van het stoom schip, leeggepompt in 50 vateneen derde tank was echter nog gevuld met 200 vaten van deze licht ontbrandbare vloeistof. Een arbeider kwam met een lampje te dicht bij een der vaten, dat onmiddelijk ontplofte. Het volgende oogenblik waren alle 50 vaten ontploft en sloegen huizen hooge vlammen op uit het voorgedeelte van het schip. De wachthebbende stuurman zette onmiddelijk de sluizen open, maar met het water steeg ook de bovendrijvende naphta. In alle ope ningen van het schip drongen de vlammen binnen en verwoestten het heele voorgedeelte. De brandweer met behulp der soldaten wist echter de zich nog in het schip bevin dende niphta voor ontploffing te bewaren „Prins Waldemar", die een half jaar geleden te Felsburg gebouwd is kan alleen tegen groote kosten weer zeewaardig worden ge maakt. De heer Reitz, de gewezen staatssecre taris van de Z. A. R., keert den 18dezer uit Amerika naar Z-Afrika terug. In een inter- vieuw te New-Orleans verklaarde Reitz dat hij en de boeren die bij hem waren, in Texas 2u0,000 morgens land hadden uitgezocht yoor de oprichting van 1000 hoeven, waar onver zoenlijke Boeren zich binnenkort zouden komen nederzetten. Een begrafenis zonder lijk. Te Solingen stierf de arbeider Slechtendahl in het zieken huis. De doodkist werd voor de begrafenis gereed gemaakt. Men vergat echter het lijk er in te doen de talrijke familie volgde de met kransen beladen kist en de geestelijke hield een treffende lijkrede. Toen de kist in het graf zou neergelaten worden, kwamen bedienden uit het Ziekenhuis toesnellen, om de treurende familie de vergissing te berichten. Burgerlijken stand der Gemeente T< van 7 Febr. tot den 13 Feb. 1903 ONDERTROUWD: Hendrik Over (den en Geertruida Keijser (de Waal). GETROUWD: Jakob Daalder en Neelt der Via (Oosterend), Jan de Waard e netje Bakker (Eierland). GEBOREN Cornells z.v. Frans Kalis en Buijs (den Burg), Pieter z.v. Abraham snee en Antje Guurtje Bakker (Eie Dirk z.v. Hendrik Witte en Maartje man den Hoorn). OVERLEDEN Pieter Jan Koorn, 16 ji Pieter Koorn (den Burg) en Aaltje de (overl.) Zondag 15 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barcnds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Leiden, 13 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 415 stuks f 122 a f 325; 11 Stieren f 71 a f 225; Veulens 0 stuks af 0— 1 176 kalf kooien f 118 a f 276 Melkkoeien f 118 a 1276 167 Varekoeien f 154 a 1 122 241 Vette koeien f 132 a 1 285 50 Vette kalveren f 30 a f 125; 76 Magere kalveren f 4.a f 19.; Graskalveren 1 240 Vette schapen 117 al 28.113 schapen (weide) 1 12 a f 21.0 Paarden! a 10—296 Magere Varkens f 16a f 40. 1 15Vette Varkens a ot. 254 Biggen 15. a f 25,—. Geboren: GTJURTJE dochter van Alb. DROS Pzn, en F. DROS—Daim Eierland, 13 Februari 1903. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd Texel, Alkmaar, P. KIEL en A. J. V A Si VLIET. 12 Febr. Algemeene kennisgeving. Heden ov orloed tot onze diepe droef onze geliefde Echtgenoot, Vader, Beh en Grootvader, DIRK CORNELIS LOSIAN, Oud-Burgemeester van Texel Directeur van de Maatschappij van Hyi cair Crediet in Nederland in den ouderdom van 74 jaren. Uit aller naam Wed. D. C. LOMAN-Ki J. C. LOMAN. Mr. J. B. LOMAl 's Gravenhage, Amsterdam, 13 Februari 1903. Haarlem, Eenige en algemeene kennisgeving Door dezen betuigen wij onzen har dank aan buren, vrienden en kenniss de vele blijken van belangstelling zooi als elders gedurende de ziekte en het oi van onzen gelielden zoon en broeder, PIETER JAN. Tevens onzen dank aan den Weled. Heer Dr. Wagemaker voor de gereei hulp en verzachtende geneesmiddelen, aan den Weleerw Heer Ds. Kuperus troostvollo woorden tot ons gesproken. En aan de jongelui welke zoo terston waren om als dragors en kleedoplegsters ste eer te bewijzen, onzen innigen dan Uit aller naam, P. KOORN Jbz Burg Texel14 Febr. 1903. Allen die iets te vorderen van- of verschuldigd zijn aan het voorrecht van boedelbeschrijving aa nalatenschap van DOUWE DOUWES B. gewoond hebbende en overleden te den 17 Januari 1903, worden verzocht vóór 24 Febr. a. s. opgave te doen ten van don Notaris G. DIKKERS te Tex De tot bedoelde nalatenschap bel roerende en onroerende goederen zul laatst van deze maand publiek te V 1 ivorden verkocht. Bij mijn vertrek naar 't verre Weste ik mijn innigen dank aan familie en v die m(j tijdens mijn verblijf in 't oud land zooveel hartelijke vriendschap bei roep ik aan allen toe: Vaartwel! ent< ziens. N. P. BREMER, a/5 ss. Rotterdam14 Fe tegen 1 Maart a.s. bij Mej. Weduwe L. HELDER, to K«

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2