N°. 1621 Donderdag 26 Februari. A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. i. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Ad verten tiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advert&rüièm Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel 2 VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Maandag, den tweeden Maart aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den Heer A. Dros Az., dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, bij hem ter Secre tarie der Gemeente kunnen worden ingeleverd. Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en ar tikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan eene verkiezing en behoorende tot het district, waar de candidaatstelling plaats beeft. De inlevering dezer opgaven moet geschie den persoonlijk door één of meer der personen, die de opgaven hebben onderteekend. De can- didaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 12 Februari 1903, tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt. Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zon der die handteekeningen geen voldoend aan tal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 10 Februari 1903. De Burgomeester voornoemd, H. W. DE JONCIIEERE. NUMMERING DER GEBOUWEN. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden aan de bepalingen vervat in de artt. 3 tot en met 7 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Art. 3. De woonhuizen en gebouwen wor den met de wijkletters en een doorloopend nummer gemerkt, zoodanig, dat elke wijk met nummer 1 begint. Nieuw gestichte gebouwen worden gemerkt met het voorgaande nummer, met bijvoeging van de letter a, b, c, enz. Art. 4. De wijkletters en de nummers moeten in witte olieverf geschilderd zijn op zwart gelakte metalen plaatjes, welke ter Secretarie tegen den kostenden prijs verkrijg baar worden gesteld en moeten voorts aan den hoofdingang van het gebouw, op eene goed zichtbare plaats, minstens 15 decimeter boven den beganen grond worden aangebracht. Art. 5 De eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders der gebouwen zijn verplicht op hunne kosten de letters en nummers te doen plaatsen en in goed leesbaren staat te onder- louden. Art. 6. Indien een gebouw meer dan een eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder heeft, geldt de bepaling van het vorig artikel, ten aanzien van ieder hunner. Art. 7. Bij opbouw, herbouw, splitsing of vereeniging van perceelen, zijn de personen, bedoeld in art. 5 verplicht, binnen 8 dagen, nadat het perceel die verandering heeft on dergaan, ter Gemeente-Stcretarie te vragen, welk nummer daaraan moet worden gegeven. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden Texel, 24 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De Burgemeestér van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekelijk het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, luidende „Wanneer zich bij eenig stuk vee" waaronder ook varkens worden verstaan,— „verschijnselen van eene besmettelijke ziek te openbaren, is de houder of hoeder ver- „plicht daarvan onmiddolijk kennis te geven „aan den Burgemeester der gemeente, waar „het zieke vee zich bevindt (art. 13). „Een stuk vee, dat verschijnselen eener „besmettelijke ziekte vertoont, moet onmid- „delijk door den eigenaar, houder of hoeder „van het overige vee worden verwijderd en „zoolang afgezonderd gehouden worden tot „dat daaromtrent door den Burgemeester in „overleg met den districts-veearts of, bij af „wezigheid van dezen en van een districts- „veearts plaatsvervangend, in spoedeischen- „de gevallen met eenen geëxamineerden „veearts overeenkomstig de bepalingen „dezer wet zal beslist zijn" (art. 14). Overtreding van artikel 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 500 ter wijl roerende goederen, (waaronder ook vee wordt verstaan) waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra moge lijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang dei- gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het onschadelijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 24 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen op tie O. L. Scholen. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 April a.s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren hebben be reikt.waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij do betrokken hoofden der scholeD, onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Do leerlingen die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenscheu toegelaten te worden moeten 1 April e.k. den leeftijd van 9 jaren hebben bereikt- Texel, 24 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. TEXEL, 25 Februari 1903. Zaterdag j.l. hield de afdeeling „Texel" van het N. O. G. eene vrij goed bezette vergadering in het hotel „Texel". Na den heer Molenaar gefeliciteerd te heb ben met zyne benoeming te Veenhuizen en op de ongunstige gezondheidstoestand onder de kinderen gewezen te hebben, opende de "Voorzitter de vergadering. Na het lezen dor notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, werden eenige ingeko men stukken voorgelezen en behandeld. De bespreking van het voorstel tot op richting eener Onderlinge Brandwaarborg maatschappij gaf aanleiding tot verschillende opmerkingen. Men meende, dat men hier over niet met genoeg kennis van zaken kon oordeelen, en dat het ook niet goed is, om zich in alles buiten de groote Maatschappij te stellen. In de pauze was gelegenheid tot het be zichtigen der stereoscoopplaten van Broek- huijsenalgemeen vond men ze keurig en als leermiddel voor kleinere klassen uitstekend Voor groote klassen zou men meerdere werk tuigen en platen behoeven. Bij de bespreking van de voorstellen tot Vereenvoudiging der Spelling was men alge meen voor het aanbrengen van vereenvoudi gingen, doch slechts enkelen zouden geheel mede kunnen gaan met de voorstellen van Kollewijn. Daar het reeds laat was geworden, werd besloten de bijdrage van den heer J. Daalder Dz. in portefeuille te houdeD. De volgende vergadering werd bepaald te gen 9 Mei as in hotel „De Zwaan". Als dan is het de beurt van den heer Mak om een punt in te leiden. Aan drie leden, die naar elders vertrok ken, werd een „hartelijk vaartwel" toege roepen, waarna de vergadering werd gesloten. De heer Gerard C. A. de Braai alhier is benoemd tot Onderwijzer te Zandvoorten te Helder (Koegras). Naar ona werd mede gedeeld zal hij eerstgenoemde betrekking aauvaarden. De Cocksdorp, 23 Febr. Voor eene goed bezette zaal gaf het zanggezelschap „Cres cendo" zijne laatste uitvoering in dit seizoen. Het aan schoone koren zoo rijke programma was zeer aantrekkelijk en hoewel de tijd van voorbereiding zeer kort was, waren de num mers goed ingestudeerd. Vooral „Weesjes kerkzang" door L van der Wulp, „De kleine bloempjes op de heide" door W. Smits en „Van eene herderin" door J. H. van Bree, trokken zeer. De solo's „Mijn Vaderland (so praan) door R. Hol en „Een kind van Holland" (bariton) beide met begeleiding van de viool klonken verheffend schoon. Het blijspel „Wij trouwen nooit!" hetwelk na de pauze werd opgevoerd, door nog jeug dige dilettanten, vond een goed gehoor. Alle rollen werden uitstekend vertolkt, het spel was eenvoudig en natuurlijk. Aan toejuiching ontbrak het dan ook ni9t. Crescendo met zijn ijverigen directeur kan met voldoening op dezen avond terugzien. De heer K. van't Veer, Hoofd der school alhier, is met nog vijf andere onderwijzers uitgenoodigd eene proefles te geven voor de betrekkingen van Hoofd der O. L. School te Valkoog en Sint-Maarten (N.H Oudescijild, 20 Febr. Dinsdagavond ver gaderde in „de Zeven Provinciën," de Schip pers en Visschorsbond, ten einde te bespreken het verpachten der wierwaarden Zooals deze zaak thans geregeld is, verkeeren de droogers in zeer ongunstige condities. Twee der leden, C. P. Vlas en J. Henkes, waren bereids bij den Minister van Fin. op audiëntie geweest, om over een en ander te spreken en brachten nu verslag uit omtrent het daar verhaudelde. Na velerlei discussie werd besloten met een tweeledig verzoek tot de regeering te komen en wel: of om de Stompen of Schans- waard aan de Texelsche visschers in pacht te geven of zulke voorwaarden aan de ge meente Wieringen op te leggen, dat voor visschers en droogers een betere toestand ge boren wordt. De heer J. v. d. Sterre leidde nu het punt in omtrent zoutaccijns en wensch- te per request te vragen, dat aan de garna.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1