N°. 1622. Zondag 1 Maart. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Maandag, den tweeden Maart aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den Heer A. Dros Az., dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, bij hem ter Secre tarie der Gemeente kunnen worden ingeleverd. Opgaven van Candidate n, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en ar tikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan eene verkiezing en behoorende tot het district, waar de candidaatstelling plaats heeft. De inlevering dezer opgaven moet geschie den persoonlijk door één of meer der personen, die de opgaven hebben onderteekend. De can- didaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 12 Februari 1903, tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt. Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zon der die handteekeningen geen voldoend aan tal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 10 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Invorderljaarvcrk luring van kohieren. Het uoofd van het plaatselijk bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier no. 1 der Personeele belasting, dienst 1903, van de gemeente Texel, behalve den Hoorn, op den 23 Februari 1903 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amster dam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belas tingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 26 Februari 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. de Joncheere. TEXEL, 28 Februari 1903. De vergadering van 'tNut, Woensdag in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehouden, was maar matigjes bezocht. Kon men al niet verwachten een flink bezette zaal te krijgen nu de bepaling was vervallen dat niet-leden toegang hadden voor 15 ct. de per soon, zoo'n kleine opkomst was zeker door niemand verwacht. Door den Voorzitter werd de vergadering geopend met een welkom aan allen, tevens werd door spr. er op gewezen, dat dit seizoen het weder ons zooveel parten had gespeeld, waardoor December en Januari waren voor bijgegaan zonder dat een Nutsavond alhier werd gehouden, terwijl ook Februari op die zelfde wijze had moeten voorbijgaan, indien niet nog de heer de Jongh zich bereid had verklaard een spreekbeurt te vervullen. De heer de Jongh is alhier zeker genoeg zaam bekend als déclamator, zoodat we niet behoeven te vermelden dit hem ook thans weder met zijn voordracht de algemeene bijval ten deel viel. Op zijn bekende uit stekende wijze werd door hem voorgedragen „De Roos" van Dr. Laurillard en „Een praatje over 't weer" van denzelfden schrijver. Met een woord van dank en tot weerziens aan spreker en hoorders en de mededeeling dat Woensdag a. s. in 'tNut zou optreden Ds. Ludwig van Tjalleberd, sloot de Voorz. de vergadering. Maandag a. s. des avonds te 7 uur, zal in het „Hotel Texel" eene vergadering worden gehouden van den Texelschen boerenbond, in welke vergadering als spreker zal optreden de heer C. J. F. Brands, Inspecteur der Raf- feissenbank te Utrecht. Als onderwerp van bespreking wordt gemeld: „Raffeisenbank." In eene advertentie wordt zulks bekend gemaakt en wij zouden hiervan geene afzon derlijke melding maken, ware het niet dat wij meenden goed te doen door velen op te wekken om deze vergadering, welke ook voor niet-leden toegankelijk is, te gaan bijwonen. Het te behandelen onderwerp is al zoo menig- werf ter sprake gebracht, dat het alleszins aanbeveling verdient van de gelegenheid ge bruik te maken om dit onderwerp te hooren behandelen door iemand met deze zaak ten volle bekend. Een volle zaal in „Hotel Texel" op Maandagavond getuige van belangstelling. Oudesohild, 26 Feb. De laatste nutsavond van „Neptunus," Dinsdagavond 1.1. gehouden, was, zooals bereids kortelijk werd vermeld, eenig mooi. De zoo gunstig vermaarde décla mator, de heer Joh. Schouten, van Weesp, onthaalde de talrijke aanwezigen, waaronder zich ook van andere dorpen bevonden, achter eenvolgens ople. Triumflied der Beschaving, 2e. 'tis van Belang, 3e 'tLichtje voor het raam, 4e. Bij een studentenmaskerade, 5e Het Jurkje, 6e Verhaal van een Werkman, 7e. Paardengang en Se. Wedstrijd in 't reciteeren. Meesterlijk was de voordracht, schoon de mi miek, sober meest de gestes, eenig het geheel en overweldigend de indruk. Aan de toejui chingen, waarmede de zoo mild begaafde spreker geestdriftig werd beloond, scheen geen einde te willen komen en onder veel bijval werd den heer Schouten een „tot weerziens, nog vele malen," toegeroepen. Een liefelijke afwisseling bood de schoone muziek, verschaft door 4 leden der muziek- vereeniging „Trinitas," t. w. de heeren P. Graaff, P. Ooykaas, D. Geus en Vlessing. Dankbaar loonden de aanwezigen telkens met luid applaus de welwillende medewerking, op zoo heerlijke wijze geboden door de vier heeren. Twee heeren, t. w. T. C. Bakker en J. de Jongh, hadden niet weinig succes met hun chansonnetten. De eerste trad op met „kool- verkooperij," de tweede met „Ik ben de baas van 't huis." De voordracht van beide zang stukjes was zeer verdienstelijk, even als het lied door een dame gezongen. Alles bij elkaar verschafte een heerlijk genot, dat stellig nog zeer lang in herinnering zal bljjven. 27 Febr. Dat de beheerders der buurt wegen ook wel hun zorgen wijden aan dat gene, wat door hen beheerd wordt, kan o. a. blijken uit den weg, die van „Rozenhout" langs 't Doolhof leidt naar den Grindweg. Van dezen zoo smallen weg, heeft men thans een flinken breeden weg gemaakt. Eere aan hen, die ook op deze wijze hun medemenschen op den goeden weg willen brengen I Oosterend, 27 Febr. De afdeeling „Ooster end" van den Texelschen Boerenbond hield eergisteren eene vergadering in het „Wapen van Amsterdam." Aanwezig waren 11 leden. Na opening door den Voorzitter werden de aanteekeningen der vergadering gehouden op 17 Febr. 1902, gelezen en goedgekeurd. Daar de penningmeester had bedankt voor zijne betrekking als zoodanig en tevens voor zijn lidmaatschap, werd rekening gedaan door den Secretaris. De kas sloot met een batig saldo van f 3,15. Alles werd in orde bevon den en goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld de vraagIs het wenschelijk de afdeeling te laten voort bestaan Er werd nu gesproken over velerlei zaken, die de Boerenbond reeds op zijn programma heeft gehad en over het weinige, dat tot heden is tot stand gebracht. Aangezien afdeelingen en leden voor 1 November opzegging van lidmaatschap bij het Hoofdbestuur behooren te doen, werd besloten de afdeeling voorloopig te laten voortbestaan. Dit besluit werd ge nomen met algemeene stemmen. Tot lid van het Bestuur werd in de plaats van den heer K. D. Mantje, die bedankt heeft, gekozen de heer A. Palmeijer. Het bestuur benoemde uit zijn midden den heer G. Witte tot pen ningmeester. Deze benoemingen werden aangenomen. Hierna werd de vergadering voor gesloten verklaard. Wegens het ruwe weder deze week is bijna geen visscher van hier weg geweest. En de enkelen, die nog beproefden garnalen te vangen, kwamen tot de ontdekking, dat er niets te bemachtigen viel. De- garnalen- vangst levert tot heden nog treurige resul taten op in dezen winter. Door den mosselvisscher J J. Kuijper, alhier, is een reuzenmossel gevangen. Het dier heeft eene lengte, over de ronde zijde van de kleppen gemeten, van 15 c. M. en op het dikste gedeelte een omvang van 14 c. M. De lichting 1903. Wegens het onder de wapenen zijn van drie lichtingen is niet voldoende ruimte be schikbaar, voor de eerlang tot korte oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1903 bij de onbereden korpsen. Dientengevolge zal die lichting onmiddelijk na de inlijving in de eerste helft van Maart a. s. tot nadere oproeping met verlof worden gezonden. Aldus meldt het „Hbld." Ook aan de „N. R. C." wordt medegedeeld, dat bedoelde miliciens dadelijk na hun inlijving en nadat hun de krijgsartikelen zijn voorgelezen, met verlof naar hun haardsteden zullen worden gezonden. Hoogstwaarschijnlijk echter zullen zjj zich in de 2e helft van Mei bij hun korps moeten vervoegen. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de Regeering bij Monde van den Minister van BinnenlaDdsche Zaken, Dr. Kuyper, de volgende mededeeling gedaan Mijnheer de Voorzitter 1 De Regeering meent aan een bestaand verlangen te gemoet te komen, door bij de inbrenging van drie ontwerpen van wet, die ik de eer had op uw tafel neder te leggen, een korte mede deeling te voegen. De stoornis, einde Januari in het spoor verkeer teweeggebracht, overviel de Regee ring geheel onverhoeds Niet het flauwst ge rucht er van was vooraf tot eenige departe ment doorgedrongen- Geheel onvoorbereid TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1