Ingezonden Stukken. De jongelingen die gisteren van hier naar den Helder vertrokken, om aldaar te worden ingelijfd voor de Militie, zijn ingedeeld als volgt Kasper Tuinder 1902 Infanterie. Auke Knol idem Jan Scbaatsenberg E. 1903 Torp. Brielle. P. Bakelaar E. Infanterie. C. Maas B. idem. Gr. Visser B. Pantserfort. J. Bas S. Vesting. 4 e. G. J. Koorn B. Infanterie. Fr. Zegel S. Vesting 4e. J. Borgman K. Infanterie. J. Zuidewind B. Vesting 4e. H. de Vries E. Grenadiers. C. Lap E. idem. C. Bremer O. Infanterie. W. Bruin S. idem. S. Backer S- Vesting 4e. T. Timmer O. Pantserfort. H. Kales E. Pontonn. Dord. De zoo vermelde werden wegens lichaams gebreken in het hospitaal opgenomen. Met Mei moeten de z. g. „vijfmaanders" onder de wapenen komen. Naar men verzekert werd het lijk van onzen sedert 27 Januari j.l. vermisten plaats genoot K. gisteren gevonden in het Helder- sche kanaal te Helder. Waal, 3 Maart (In memoriam). Gisteravond overleed alhier de heer Jacob Tz. Boonacker, in den ouderdom van 75 jaar. Over ons geheele eiland was de heer B. bekend: gedurende bijna 40 jaar, en wel van 1849 tot 1888 was hij Hoofdonderwijzer te Zuid-Eierland en na dien tij i nam hij tot heden de betrekking waar van Koster in de Loops- gezinde kerk alhier. Zijn heengaan zal zeer worden betreurd door zijne hoog bejaarde Echtgenoote zijne kinderen en ook zijne kleinkinderen, die allen in hem verliezen een liefhebbenden steun op hun levenspad. Juist eene maand geleden schalden aan de Waal, bij gelegenheid van zijn 50-iarig hu welijk, tonen van vreugde, nu klinken er tonen van rouw en droefheid. Een welbesteed leven is gisteren afgesneden. Hij ruste in vrede Waal, 2 Maart. De laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen", te houden op Zater dag 7 Maart a. s., belooft een aangename avond te worden. Een tweetal blijspelen zullen worden opge voerd, afgewisseld door muziek. De Heeren P. Graaf, en P. Ooykaas hebbben zich bereid verklaard, het muzikaal gedeelte voor hunne rekening te nemen. Oostekend, 3 Maart. In bet kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente alhier wordt binnen enkele weken een fraai kerkorgel ge plaatst. Men meent, dat de inwijdingervan in April of begin Mei zal kunnen plaats hebben. Oudeschild, 3 Mrt. Voor het geval zichop ons eiland jongelingen van ongeveer 20-jarigen leeftijd mochten bevindendie lust hadden op goede voor waarden als schaapherder naar Transvaal te vertrekken, zouden zij zich om inlichtingen kunnen wenden tot den Heer S G. Kuijper, alhier, die aanzoek heeft gehad zulke jonge lieden aan te werven zoo dit mogelijk was. Door twee onzer plaatsgenooten is te Delfzijl aangekocht de in Duitschland ge bouwde schoener „Bertha". Dit schip kwam hier gisteren in de haven, gesleept door de stoomboot „Luctor et Emerge". De schoener is heden in de bijhaven gehaald, om daar te worden gesloopt. Dat het onder de garnalenvisschers door de slechte uitkomsten der visscherij niet voor- deelig kan zijn, is eenigermate te begrijpen, als men weet dat door vele hnnner van No vember tot Maart nauwelijks dertig gulden werd verdiend. Als er niet spoedig verbe tering in den toestand komt, wordt het hier voor de meesten onhoudbaar. Door den directeur-generaal der poste rijen en telegraphie is aan allen, die bij de posterijen en telegraphie in dienst zijn, een buitengewone dienstorder uitgevaardigd, hou dende aanbeveling om met den meesten ijver en met de meeste getrouwheid hun plichten te volbrengen ten dienste van het publiek. Mochten er ambtenaren of beambten zijn, die zich niet naar deze instructies kunnen voegen, dan wordt hun aanbevolen ontslag uit den dienst te verzoeken, ter voorkoming, dat het hun later zou moeten worden gegeven op grond van hun handelingen. Aan de vrouwen van de miliciens der lichtingen 1900 en 1901 van het 5e, 6e en 7e regiment infanterie, te Amsterdam in gar nizoen, werd ieder f 16 gezonden voor twee weken toelage. Deze bedragen worden ge geven door eenige vermogende Amsterdam- ache ingezetenen. Het in den nacht van Zondag op Maan dag der vorige week gestolen geld bij een visscher op Urk is bijna geheel terug. In den vroegen nacht is bij den bestolene f 400 onder de deur doorgeschoven; t 32,50 wordt nog vermist. Het onderzoek heeft geleid tot de ontdek king der dieven van vroeger gepleegde kleine diefstallen. Door het vochtige weder hebben de bouwers te Langendijk handenvol werk om de in de schuren geborgen kool voor bederf te bewaren. Niettegenstaande de uiterste zorgen wordt toch de kool minder in kwali teit en door het voortdurend afbladeren ook in kwantiteit. De prijzen worden er ook niet beter op. Voor roode kooi wordt tot f 9, voor gele tot f 9,50, voor Deensche witte tot f 8 per 100 stuks besteed Uien gelden f 0,50-f 0,60 per baal van 50 K.G., bieten f 9 a f 14 per 1000. De uien geen geld waard 1 Ben landbouwer te Goedereede, die op eigen risico zijn ajuin naar Rotterdam verscheepte, ontving per H.L6 cents vrij geld 1 Uit Amsterdam wordt gemeld De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij al hier heeft eenige conducteurs geschorscht. De voorzitter en secretaris der vereeniging van trampersoneel te Winschoteu zijn uit den dienst ontslagen. Door de Staatsspoor zijn ook drie conducteurs en een ladingmeester te Utrecht wegens opruiing en verzet tegen hun onmiddellijken chef ontslagen. (L. D.) Een zonderling geval heeft zich voor gedaan ten opzichte van de groote verloting gehouden te Haarlemmermeer. De hoofdprijs, eene boerderij met 50 kooien of f 20,000, is gevallen op no. 28943, waarvan de houder zich spoedig heeft opgedaan. Thans doet het zonderlinge geval zich voor dat een tweede hou Ier van dit nummer zich voor het bezit van den hoofdprijs heeft aangemeld. Beide nummers, na de commissie der verloting te hebben gehoord, zijn door den burgemeester van Haarlemmermeer in beslag genomen, om te onierzoeken of er ook vervalsching heeft plaats gehad. Naar men verneemt, heeft de houder van dit verdacht lot dat van iemand gekocht voor f 10,009 en hierop reeds tegen kwitantie betaald f 1000. In Friesland moesten twee wildstroo- pers voor geruimen tijd gevangenisstraf on dergaan. Zij verzochten uitstel, omdat het voor hun vak tegenwoordig de gouden tijd is, nu alle rijksveldwachters en marechaus sees zijn vertrokken om de spoorlijnen te bewaken, waardoor de velden en bosschen onbewaakt zijn. Hun verzoek werd echter niet ingewilligd. (N. v. d. D.) Het hoofdbestuur van den bond van Nederl. Onderwijzers heeft aan de verschil lende colleges van Gedeputeerde Staten een adres gericht waarin er op gewezen wordt, dat in Zuid- en Noord-Holland zich gevallen hebben voorgedaan, dat het gemeentebestuur hetzij verlangde het stellen door den onder wijzer, opgeroepen voor de lichting, op diens kosten van een plaatsvervanger, hetzij een voudig mededeelde, dat den onderwijzer over den tijd, dat hij voor 's rijks dienst afwezig moet zijn, geen tractement zou worden uit betaald. Het ei van Columbus in de staking. Tt-rwijl de knappe koppen in ons land het nog oneens zijn over de vraag, wat de eigen lijke grondoorzaak der tegenwoordige stakings crisis is, zijn de inwoners van het goede stedeken Doesburg zoo gelukkig geweest het vraagpunt van den dag zoo maar pardoes te zien opgelost door ds. G. H. Wagenaar van Utrecht, die, in de bijzondere school aldaar, j.l. Donderdag als spreker optredende vol gens het verslag in de Doesb. Ct. verzekerd heeft dat het allemaal de schuld is „van de goddelooze openbare school, die van God ver vreemdt." Graanrechten gevraagd De 32e afdeeling der „Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw" te Steenber gen heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer om, op grond van de lage prijzen der granen, waardoor de graanbouw niet meer winstgevend is, invoerrechten te willen heffen op buitenlandsche granen, meel, koolzaad en olie. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Wester-Suikeraffina- derij, te Amsterdam, vertegenwoordigend 526 aandeelen rechtgevende op 426 stemmen, heeft de directie gemachtigd tot schorsing van de werkzaamheden voor onbepaalden tijd, zoodra de vennootschap weder direct of in direct in staking wordt betrokken en voorts tot uitgifte van een obligatieleening ten be drage yan 1 millloen gulden, tot verhooging der financieele kracht met het oog op bedoelde eventualiteiten. De directie deelde maatre gelen mede tot het verstrekken van hooge uitkeeringen aan betrokken personen, ter verzekering tegen elk gevaar, dat werklie den, die tijdens een staking werken willen, kan bedreigen en tegen gevaren, voortsprui tende uit mogelijke wraakoefeningen van andere stakende werklieden. Deze uitkee ringen zullen ook ten g09de komen aan we duwen en weezen, indien mishandelingen onzer bedoelde omstandigheden dood ten ge volge mochten hebben. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht van het pu bliek op de wenschelijkheid om op brieven en andere stukken, welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzenders te vermelden, opdat die stukken, die niet kunnen worden uitgereikt aan de afzenders kunnen worden teruggeven. Te Rumpt zou een bruidspaar zich naar het gemeentehuis te Deil begeven om daar in den echt te worden verbonden. Nadat bruid en bruigom met diens vader in 't rijtuig hadden plaats genomen, meende iemand der traditie getrouw nog een eereschot-te moeten lossen, met het ongelukkig gevolg echter, dat de ruit van het portier in stukken sprong en de vader van den bruidegom zoo ernstig door een glasscherf aan het oog werd gewond, dat de geneesheer onverwijlde op neming in het gesticht voor ooglijders te Utrecht noodig oordeelde. Ook de bruidegom werd dermate toegeta keld, dat de trouwplechtigheid niet kon door gaan. Naar wij vernemen, zullen den Minister van Oorlog door Troelstra bij de behan deling zijner interpellatie nog deze vragen worden gesteld a. of het plan bestaat, militairen te ver plichten, bij een eventueele staking in het spoorwegbedrijf dienst te doen in plaats van stakende machinisten enz. en zoo ja, op welke wettelijke bepalingen dit zou steunen; b. of de Minister geen toezegging kan doen met het oog op de groote kosten dezer bui tengewone oproepingen de herhalingsoefenin gen der lichtingen 1897, 1898 en 1900 voor dit jaar te laten vervallen. (Het Volk). Ad rem. In een hoofdartikel in „Het Volk" wordt medegedeeld, dat toen Hugen- holtz in de Kamerzitting van Donderdag iets wilde zeggen, er geroepen werd „Hou je stil, je bent hier niet op het station te Haarlem." Stemvee 1 Wij lezen het volgende in het „Hbld." Weleer is aan den heer Rutgers van Ro zenburg zeer kwalijk genomen, dat hij van het stemvee" sprak. Dit was een ernstige beleediging der democratie, meende men. En nu? Hoe spreekt „Het Volk" van de leden der ministrieele partij in de Kamer? Het zegt „Het stemvee van de rechterzijde gehoor zaamde aan het commando van den aarts reactionairde clerikale meerderheid ge hoorzaamt met jezuïtische gehoorzaamd het commando van den grooten voorman der lieden met twee namen". Hoe hebben wij het nu Stemmen socialisten dan niet als één man op hun vergaderingen en bij verkiezingen. Maakt hun „gehoorzaamheid" aan het com mando van een „aartsrevolutionair" hen dus niet eveneens tot stemvee. Zoo niet wat is het onderscheid? Het dorpje Hürtgen, bij Düren gelegen, is bijna geheel in vlammen opgegaan. Aan gewakkerd door een hevigen wind, breidde de brand zich over het geheele dorp uiteen 95 huizen, het postkantoor, de kerk en het ziekenhuis stonden weldra in brand. Met veel moeite konden de zieken gered worden, maar overigens kon bijna niets in veiligheid worden gebracht. (buiten verantwoording van de Redactie.) KUNSTMEST. IH. Zoowel voor het telen van groenten in 't groot, als voor het aanleggen van moestuinen en moestuintjes is het gebruik van hulpmest stoffen veelal zeer loonend. Wie vroeg in het voorjaar spinazie, radijs, raapstelen, krop salade, wortelen en dergelijke wil oogsten, zorge voor warmte, doch ook voor goede bemesting en vooral voor zoogen aamden aandrijvenden mest d. w. z. mest, die de jonge planten snel doet groeien. Bevat de grond voor de cultuur van groenten voldoende phosphorzuur en kali, is de bodem los en droog en niet te koud, dan bewijst een over bemesting met Chilisalpeter uitstekende dien sten om de planten vroeg tot ontwikkeling

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2