N°. 1625. Donderdag 12 A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Tcxjsl Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1903, gedurende 5 maanden, van 1 Maart tot en mot 31 Juli 1903 ter Gemeente'Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel den 1 Maart 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellin gen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemrfnng of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tus schen acht uren des voormiddags en vijf uren dos namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrie ken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgeD, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór, en op den tot stemming bepaal den tijd op een zichtbare wijze is opgehan gen eene door hen of van hunnentwege on- derteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art- 154 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestnur, bo vengenoemd, is gegeven bij Kon besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 1(9 en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld arti kel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de ge meente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aaD personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Texel, den 9 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. BEKENDMAKING. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Texel, maken bekend, dat onder dag- teekening van den 5 Maart 1903 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van ANTHONIE BUIS van beroep Veehouder, wonende te Texel, den Burg, om vergunning tot het ver- koopen van sterken drank in het klein in deze Gemeente, in de volgende lokaliteit het voorlocaal van het perceel, wijk B. no. 520, aan den Schilderweg nabij den Burg. Texel, den 7 Maart 1903. De Burgemeester H. W, de Joncheere. De Secretaris G. A. Hajenius. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Texel, brengen belanghebbenden in her innering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1902 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de amb tenaren, die het aangaat, moeten zijn inge diend Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernie tigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 9 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. W de Joncheere. De Secretaris G. A. Hajenius. TEXEL, 11 Maart 1903. Van 28 Feb. tot en met 9 Maart, zijn van hier uitgevoerd 20 koeien, 10 kalveren, 36 schapen, 3 paarden en 15 varkens Oudeschild, 10 Maart. De bemoeiingen, door den Heer S. Kuijper Gz. alhier, aange wend om personen aan te werven als her dersjongens naar de Kaapkolonie, schijnen niet zonder succes te blijven. Niet alleen van ons eiland, doch ook van elders, kwamen aanbiedingen ln bij den Heer Kuijper. Van hier is een blazerschuit met volk naar de Zuiderzee vertrokken, om behulp zaam te zijn bij het opruimen van het wrak der verongelukte tjalk „Twee Gebroeders", welk werk door den Min. van Waterstaat is opgedragen aan den Heer A. Bos aan nemer te Helder Waal, 8 Maart. De laatste bijeenkomst in dit seizoen, van ons plaatselijk Nut, had Zaterdagavond plaats in „de Bellevue" en was flink bezocht. De Voorzitter heette allen welkom, vooral de HH. P. Graaf en II Dalmeijer, die voor het muzikaal gedeelte zouden zorgen en den Heer P. L. Zijm (lid van de Rederijkerskamer „Eendracht maakt macht" te Den Burg) die zoo bereidwillig was, de rol te vervullen voor een lid, dat tot den militairen dienst is opge roepen. Op verdienstelijke wijze werden twee blijspelen opgevoerd De oom uit Cali- fornië en Verliefd op Mevrouw. In de pauze zong de heer Zijm het reeds populaire„In de Omnibus", Na afloop bedankte de president hoorders en sprekers, waarna nog velen een uurtje gezellig bleven dansen of praten. De Cooksdorp, 7 Maart. Als No. 1 op de voordracht voor Hoofd der O. L. School te Valkoog (by Sshagen) komt voor de heer K. van 't Veer, Hoofd der O. L. School alhier. Oosterend, 10 Maart. De jeugdige zang- vereeDiging „Harmonie" heeft gisteren hare eerste uitvoering gegeven en onomwonden mag worden getuigd, dat ze succes heeft gehad. By de opening der matig bezochte verga dering wees de Voorzitter, de heer IJ. Koppen, er op, dat deze winter de eerste geweest is, waarin men zich heeft kunnen oefenen, zoodat de aanwezigen zeker niet te veeleischend zouden zjjn. Daarna werden voor de pauze, zeer ten genoege van de vergadering, gezongen de volgende 8 stukken: En na de pauze volgde de Operette: „Oost, West, thuis best," door Mej. A. T. W. Van dit zangspel kan gezegd worden, dat het eenvoudig, maar dankbaar is. Er werd dan ook bij de uitvoering genoten en herhaalde malen hartelijk gelachen. Alle medewerkers hadden hunne rollen best onder de knie en vertolkten ze op verdienstelijke wijze. De Directeur, de heer M. Kikkert, en de leden van „Harmonie" kunnen met genoegen terugzien op deze eerste uitvoeringdat werd ook gezegd door den heer J. de Jongh, die namens allen dank bracht voor den ge notvollen avond, den aanwezigen bereid. Met den Heer de Jongh spreken wij onze beste wenschen uit voor de zangvereeniging „Harmonie", terwijl we tevens hartelijk dank zeggen voor de vriendelijke uitnoodiging en de goede ontvangst aan onzen gewonen ver slaggever bereid Bij het sluiten dankte de Voorzitter de aanwezigen voor aller belangstelling, den Heer Ooykaas voor zijn keurige begeleiding geheel kelangloos bij de operette geschonken, de leden voor de moeite en de medewerking. Van scheiden was daarna nog geen sprake Tot ver na middernacht bleven allen bijeen, om deel te nemen aan een opgewekt bal, waarvoor de heeren Ooykaas en de Graaf muziek gaven. Zondagavond j. 1. sprak de Weleerw. Heer Ds. van der Ven een keurige rede uit in de goed bezochte vergadering van de afd. Oosterend van den Ned Protestantenbond en wel over „het Gebed', naar aanleiding van Math. 6 9a „Gij dan bidt aldus Onze Vader." Vlieland. Mej. T. Hylkema, onze vroegere plaatsgenoote, is geslaagd voor het examen in de Nuttige Handwerken. De heer .1, Molenaar alhier is benoemd tot matroos bij het Loodswezen Wegens lagen waterstand in de sloot kan de postboot de laatste dagen 's morgens niet aan den steiger komen en wordt de reis voor passagiers, post- en vrachtgoederen ge deeltelijk per schuit gedaan. Smokkelhandel Men schrijft aan de „Tel", uit Zeeuwsch Vlaanderen Doordat er in België veel vraag is naar fokveo voor den aanstaanden weide-gang, en er voor Nederlandsch vee aldaar hooge prij zen worden besteed, is de smokkelhandel in vee in de laatste dagen hier aan de grenzen sterk toegenomen. Eiken avond gaan hier en daar vaarzen en ko°ien fraudeleus over de grenzen. De Belgiscue amutenaren zijn echter op hun post en trachten, daar hun een premie van 50% van de waarde van elke aangeslagen koe uitgekeerd wordt, de gesmokkelde koeien in beslag te nemen. Heel gemakkelijk gaat dit niet, wijl de smokkelaars met veel omzichtig heid en overleg te werk gaan. De vorige week werden in de nabijheid der Nederlandsche gemeente Koewacht door de douanen van Moerbeke toch weer 3 schoone vaarzen aangehouden. Vreemd is het, dat de Belgische Staat, die den invoer van fokvee uit Nederland verbiedt, de aangeslagen runderen publiek laat verkoo- pen, waardoor ze natuurlijk terecht komen in de stallen dor Vlaamsche landbouwers. Het schijnt dus, dat het Rollandsche fok vee toch nog zoo gevaariyk niet is voorden Belgischen reestapel. TEXELSCÏÏE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N*ar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adwrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Nr. 1. Wilhelmus van Nassouwe 2. Lenteboden ii 3. Hoog op de bergen J. B. Kolkman. n 4. Lentezang .Fr. Abt. n 5. Goeden nacht J. B. Kolkman. 6. Van een jager Carl F. Zeiter. 7. Juich nu, mijn hart Ph. Tietz. 8. Liefde Gersbach.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1