N°. 1626. Zondag 15 A°. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Rnadhuize een paar hand schoenengevonden op de Steenenplaats. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op Willem Schuijl, zeemilicien- verlofganger van de lichting 1901, om zich op Woensdag 1 April 1903, 's middags 12 uur aan te melden bij den kommandant van Hr. Ms. Oorlogsbodem „Kortenaar" te Wil lemsoord, voorzien van zijn kleeding, uitrus ting, zakboekje en verlofpas, bij zijn vei trek met groot verlof medegegeven, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 13 Maart 1903 De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere TEXEL, 11 Maart 1903. De afd- „Texel" v. h. N. O. G. zal op Zater dag 21 Maart eene stemming houden voor een lid van het Hoofdbestuur ter vervanging van den heer C. F. A. Zernike, die bedankt heeft, door zijne benoeming tot voorzitter der Hoofdenyereeniging. Kon Texel vroeger bogen op meer dan een goede gymnastiek vereeniging, sedert jaren reeds had men dezen moeten opheffen door gebrek aan voldoende steun als anderzins. Vrij algemeen is men er echter van overtuigd, dat de gymnastiek een goede oefening is voor het lichaam en menigeen zeker zal het be treuren dat een vereeniging daarvoor op ons eiland ontbreekt. Door den heer Flens, steeds een ijverig voorstander van Gymnastiek, werden thans weder pogingen aangewend, om het publiek nader in kennis te stellen met hetgeen een goede gymnastiekvereeni- ging vermag en zooals uit achterstaande advertentie blijkt is dit streven tot dusver gunstig geslaagd. De Vereeniging „Oefening kweekt kunst" van den Helder, directeur de heer C.S.Jaring, heeft zich namelijk bereid ver klaard op Zondag 22 Maart a. s. alhier een propaganda-uitvoering daarvoor te geven in hotel Texel. De entrée is niet te hoog gesteld, het aan tal voorstanders van gymnastiek is naar we vermeenen niet gering, een ruime opkomst van belangstellenden mag dus worden ver wacht, terwijl ongetwijleld de liefde voor de gymnastiek bij het jonge geslacht er door zal worden aangewakkerd De oprichting van een flinke vereeniging zij het gevolg van dezen uitvoering. Oosterend, 13 Maart. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, door den heer B. Dijkstra, candidaat te Nieu- wolda (Gr). De heer P. Bouma, geboren alhier, is benoemd tot onderwijzer le kl. aan de burger school Amalia van Solmstraat, te 'sGraven- hage. Den Hoorn 13 Maart. Een droevig ongeval had gister plaats op de hofstede Ceres, in den Prins-Hendrikpolder. De wed. D. had het ongeluk van eenen stoel te vallen, toen ze daarop stond om iets te krijgen. Ernstig gekwetst aan de ruggegraat, werd oogenblik- keiyk geneeskundige hulp ingeroepen. Men meldt uit Den Helder aan de „N. Ct." De heer P. C. Kappetein, onderwijzer alhier, korporaal bij de infanterie-reserve, was ongeveer een maand geleden in de kazerne aanwezig tot het volgen van den z. g. serge antscursus hij was daarbij volgens het voor schrift in uniform gekleed. Na afloop der les deelde hij onder de mili tairen een manifest rond, betrekking hebbende op de spoorwegstaking van 31 Januari j. 1. Naar aanleiding daarvan gewerd hem j. 1. Zaterdagmorgen vanwege het departement van oorlog een oproeping tot den werkelijken dienst, waaraan hij des namiddags te 2 uren van denzelfden dag moest voldoen Onmiddelijk na aankomst in de kazerne werd hij in verhoor genomen, en na afloop daarvan op bevel van hoogerhand in arrest gezet. Niemand wordt bij hem toegelaten. Men meldt uit Den Haag aan de „N. R. Ct." Naar wij uit goede bron vernemen, is er een wetsontwerp in gereedheid gebracht, waarbij de pensioenen der weduwen van bur gerlijke ambtenaren met 15 percent worden verhoogd. „Het Schoolblad" bevat de volgende oproeping „Het hoofdbestuur van N. O. G. verzoekt allen onderwijzers, die thans onder de wapens zijn geroepen en er niet zeker van zijn, dat hun volle traktement over dezen extra-dienst tijd zal worden uitbetaald, zich onverwijld te wenden tot den len secretaris, den heer H. W. J. A. Schook, Overtoom 326, te Am sterdam. „De Hervorming" herinnert dat het Zaterdag een halve eeuw geleden was, sedert Paus Pius IX in een toespraak aan de kardi nalen zijn blijdschap had uitgesproken, dat hij „de hiërarchie der bisschoppen kon doen verklaren in het Rijk van Holland en Brabant", gelijk hij drie dagen te voren bij apostolische brieven had gedaan. Deze benoeming van gewone R. Kath. bis schoppen in het zoo zonderling aangeduid Koninkrijk der Nederlanden, was een uit vloeisel van de volkomen vrijheid van gods dienst, welke de Grondwet van 1848 hier ten lande had ingevoerd en waardoor het „recht van placet" was vervallen, volgens welke de goedkeuring der Regeering noodig was voor de briefwisseling der Katholieke geestelijkheid met den Paus. De Katholieke kerk kreeg de volkomen vrijheid van inrichting. Men weet, dat deze maatregelen aanleiding hebben gegeven tot de „Aprilbeweging" van 1835, een algemeen verzet van de orthodoxe protestanten tegen het „herstel der bisschop pelijke hiërarchie", en tot het aftreden van het eerste ministerie Thorbecke. De vrijheid der Katholieke kerk, welke deze aan de liberalen van die dagen te danken heeft, bleef echter gehandhaafd. Volgens de nog geldende wet op de kerkgenootschappen, van 10 Sept. 1853 af, „is en blijft aan alle kerkgenootschappen de volkomen vrijheid ver zekerd, alles wat hun godsdienst en de uit oefening daarvan in hun eigen boezem betreft, te regelen." Een stakingsmop. Heer, tegen iemand, die bij hem aan huis een karwei doet „Ben je ook solidair?" „„Neen, ik ben timmerman, soldeerenkan ik niet."" Men schrijft uit Schoterland aan de „Leeuwarder Crt." Een landbouwer onder Midlum meldt, dat hij op een avond meer dan 200konijnen op één van zijn landen had gezien, die bij zijn komst allen in een naburig bosch verdwenen. Op grond daarvan bere kende hij, dat hij op al zijn landen wel 1000 konijnen weidde, die hem kollossale schade berokkenen in gras en veldvruchten Als de bosschen, die aan een groot landeigenaar toebehooren, toegankelijk waren voor brood jagers, dan zouden die vraatzuchtige dieren spoedig uitgeroeid zijn en nu vermenigvuldigen ze door snelle voertteeling onrustbarend. Een nieuwe jachtwet kan een einde maken aan dezen voor den betrokken landbouwers onhoudbaren toestand. De lichting 1902. Naar het „Hbld". verneemt, zal de eerste ploeg van het blijvend godeelte der lichting 1903 bij het wapen der infanterie, die in ge wone omstandigheden op 26 of 27 Maart e. k. met groot verlof zou 'vertrekken, na dien datum krachtens art. 110 der Militiewet 1901 onder de wapenen worden gehouden. Een tragisch voorval, echter met ko- mischen afloop, bracht dezer dagen het dorpje Eerde in rep en roer. Een leerling van de herhalingschool was omstreeks halftien nog niet thuis. Broers en zusters kwamen met brandende lantaarns naar den onderwijzer om inlichtingen. Ook de andere scholieren werden opgezocht en uit den diepen slaap gewekt, maar niemand wist eenige verklaring te geven, en men begon te vreezen, dat de jongeling door de groote duisternis en de harde wind in het water gevallen en verdronken was. De slooten aan weerszijden van den weg werden onderzocht doch tevergeefs. De droefheid van moeder, broers en zusters was onbeschrijfelijk. Eindelijk kwam iemand op de gedachte, naar het bed te gaan kijken en de gewaande drenkeling lag daar gerust te slapen, onbe wust van den angst, dien hij zoovelen had berokkend. Thuis gekomen was hij, zonder dat iemand hem bemerkt had, naar bed ge gaan. (N. v. d. D.) Men schrijft aan de Ass. Ct." De predikatie in de kerk te Grolloo (gem. Rolde) kon Zondag j.l. niet doorgaae. Toen n.l. de predikant, die de vacature zou waar nemen, verscheen, bevonden zich slechts in de kerk1 ouderling, 1 diaken, 1 toehoorder en de koster. Een zekere G. H. N., omstreeks 40 a 50 jaar oud, die met een kleine negotie loopt, doch tevens bedelt, viel Zondagnamiddag, op weg naar Emmen zijnde, te Bargerveen eens klaps achterover en was onmiddelijk een lijk. Op het vermagerde lichaam werd alleen een stuk droog brood gevonden. Het aantal kleedingsstukken was zeer klein, zoodat hij geenszins tegen het ruwe weder was beschut. Op last van den wachtmeester der mare chaussee werd het lijk naar het lijkenhuisje gebracht. Vermoedelijk woonde de ongelukkige te Stadskanaal. (N. Veend Ct.) Men leest in de „N. Veend. Ct." Wij ontvingen berichtjes omtrent twee gevechten met messen, geleverd te Mu^sel- kanaal en le Exloennond, Zaterdagavond. Op de kampplaats te le Exloermond vond men later een stuk van een vinger. De eerlijke vinder heeft het terugbezorgd aan den eigenaar, zekeren G. O. Blijkens Woensdag door de directie der Holland-Amerika Lijn te Rotterdam ontvan gen telegrafisch bericht is het vrachtstoom- schip „Sloterdijk" Dinsdagavond laat bij New port News met defecte machine en eenige lichte dekschade aangekomen. Alle opvarenden waren wel. Omtrent het wedervaren vernemen wij, dat de „Sloterdijk", die den 7 Februrri van Rotterdam vertrok, den 12n Februari opeen rots gestooten heeft, tengevolge waarvan de middelbare drukkrukas brak. Een reserve as was aan boord en het inzetten en repareeren duurde pl.m. 8 dagen, waarna de „Sloterdijk" in eenige dagen stoomens weder buiten het Engelsche Kanaal was en den 20n Februari de reis naar Newport News voortzette. Er was tot heden 40 pCt. reassurantie op het stoomschip gesloten. (Tel.) Op het eiland Marken is zoodanig ge brek aan woningen, dat de eenige veldwach ter dier gemeente te Monnikendam moet gaan wonen- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amekika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1