N°. 1632. Zondag 5 April. A°. 1903- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad Tersch{|nt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dek Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nïdeblakd 45 Ct». Naar Amebika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cto. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Taxtt GEVONDEN VOORWERPEN. 1 dop van een wagen, gevonden op den Schil- derweg. BEKENDMAKING. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat onder dagteekening van den 3 April 1903 bij hen is ingekomen een verzoeksohrift van Gerbrand Zoetelief Pz., van beroep metselaar, wonende te de Cocksdorp, Texel, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze Gemeente, in de volgende lokaliteit: een voorkamer in per ceel wijk E. Nff. 169, thans bewoond door de weduwe K. Thomassen. Texel, den 3 April 1903. De Secretaris, De Bnrgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. SCHIETOEFENINGEN bij NEELTJES NOL. De Burgemeester| van Texel brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen op de schietbaan by Neeltjes Nol dit jaar zullen plaats hebben van 6 April tot ultimo September. Texel, den 4 April 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. TEXEL, 4 April 1903. Woensdag avond vergaderden in het Hotel Texel een achttal Heeren, met het doel pogingen aan te wenden tot het oprichten van eene Gymnastiek-vereeniging (zie adver tentie). Na eenige besprekingen van verschillenden aard, en na den wensch uitgesproken te hebben, dat een gymnastiek-locaal kon worden ge bouwd, opdat vooral de jonge leden niet zou den behoeven bijeen te komen in een café, werd besloten zich tot een bestuur te vormen, en personen boven 12 jaar tot deelneming op te roepen, Van deze deelneming zal het nu afhangen, of deze vereenigiDg eerlang in het leven kan worden geroepen of niet. Tot voorzitter werd gekozen de Heer A. Wagemaker, tot Secretaris de Heer C. Schaap, tot vice-voorzitter de Heer C. S. de Wit, tot Penningmeester de heer Aug. C Keijser, terwijl de Heeren C. H. de Boer, J. Flens, J. de Jongh en H. Keijser als commissarissen zouden fungeeren, De leiding der lessen zal worden opgedragen aan den Heer C. Schaap. In de predikbeurten moest voor Zondag voor den Burg nog vermeld worden „beves tiging van nieuwe lidmaten." Uit goede bron vernemen wij, dat bij de muziekvereeniging „Trinitas" alhier, het plan bestaat op Maandag 12 April a. s. (2en Taaschdag) eene uitvoering te geven. Door slechts éen vlet van dit eiland wordt dit voorjaar deelgenomen aan het ha- ringvisschen. Tot dusver leverde deze vis scherjj niets op, doch is sinds een paar dagen heel wat verbeterd. Dit had echter tenge volge, dat de prijzen zeer terugliepen, zoodat de haring heden verkocht werd tegen 80 90 Ct. per tal. Er is ook reeds geep aan de hors gevangen, bijzonder vroeg bij andere jaren vergeleken. De rogvissherij langs de kust levert nog zeer weinig op. Oudesohild, 8 April. Ook hier maken som migen aanstalten om naar de nieuwe wereld te verhuizen. Was de garnalen visschery nog een bron van bestaan, zooals dit eenige jaren geleden het geval was, dan behoefde niemand er aan te denken in Amerika ,een beter lot te zoeken. Met het garnalenvisschen loopt 't echter zeer tegen. Is de vangst goed, dan wordt in het buitenland geen prijs gemaakt, terwijl bijna niets is te vangen zoodra de prijzen hoog zijn. Oosterend, 3 April. Door een visscher van hier werd voor eenige dagen bij WieriDgen een drijvende gasballon gevonden. De eene zijde vertoonde een grooten veelkleurigen haan en de andere het woord „Louvre." Ver der kwam nog voor het stempel„Deposé et Breveté." Het kostte heel wat moeite dit ballonnetje, dat over het water danste, te krijgen, doch, doordat er een koord aan ge bonden was, gelukte het ten slotte. Op den len April werd in het Noorden reeds een ei gevonden van den Bontpekplevier eene vogelsoort, die gewoonlijk pas in 'ei eieren legt. Ook andere vogels zijn vroeger op den trek waargenomen, dan in het vorig jaar. Utrechtsche werklieden zyn begonnen den eersten vuurtoren op het eiland Rottum te plaatsen De toren is ongeveer dertig voet hoog en zal met een week of drie in dienst gesteld worden. Een voordeelige tram. Een conducteur van de Dedemsvaartsche tram vond dezer dagen in een der rijtuigen een bedrag van f 400 aan bankpapier. Vermoedende van wie deze som afkomstig was, deed hij het terstond aan den eigenaar toekomen. Een dag later vond dezelfde conducteur een portefeuille met f 1000. De „Haagsche Courant" zegt, dat heel de beroering, die nu, tot groote schade voor duizenden, sedert weken het land in onzeker heid hield, tot bedaren gekomen zou zijn, indien de Regeering in de laatste dagen van Februari haar Stakingswetten indienende, deze dadelijk zoo had ingericht als zij ze nu, by nota van wijziging, gemaakt heeft. „Zeker, er zijn er ook nu nog velen, ook buiten den werkliedenkring, wier begrip van recht zich verzet tegen elke uitzonderingswet. Maar dat spoorwegbeambten welhaast, naar men vertrouwen mag, ambtenaren in staats dienst in een bijzonderen toestand ver- keeren, geeft men toch vrij algemeen toe. En evenzeer dat de overheid de macht moet hebben, het spoorwegverkeer, evenals den politiedienst en andere takken van dienst, in het algemeen belang te beschermen tegen plotseling stilleggen. Het blad spreekt als haar meening uit, dat de gewijzigde en toegelichte wet nu door de Kamer wel met aanzienlijke meerderheid zal worden aangenomen als een schikking waarbij van de zijde der Regeering veel is toegegeven 6n verbeterd, - Lang gewacht enniets gekregen 'n Vrij breede schare bloedverwanten had al jaren lang in de zoete hope verkeerd dat een welgezeten landbouwer te Blauw-Kapel, on gehuwd en zonder kinderen, hen bij zijn dood een aardig sommetje zou nalaten. Eindelijk stierf de man dezer dagen, op 63-jarigen leef tijd. De bloedverwanten kwamen om te hooren dat ze volgens de Nederlandsche wet geen bloedverwanten waren en de geheele erfenis aan 't Rijk verviel. Kijk, suiker-oompje was buiten echt geboren, zijn moeder had steeds verzuimd hem te erkennen en, een testament had hjj op zijn beurt verzuimd te maken. - Te Stompwyk is een briefkaart als on bestelbaar terugbezorgd, die 15 jaar geleden (21 Januari 1888) van daar naar Amsterdam was gezonden. Behalve het stempel „Amsterdam 21 Jam '88" en Leiden 27 Maart '03" zijn er geen stempels op de briefkaart, zoodat zij blijk baar geen groote reis gedaan heeft, maar door een of ander toeval ergens is blijven liggen. Aan de miliciens den lichting 1900 en 1901, te Amsterdam in garnizoen, die gere- questreerd hadden om met onbepaald verlof te worden gezonden, is het volgende mede gedeeld „De Minister van Oorlog, op last van H.M. de Koningin, geeft aan de onderteekenaars van het verzoekschrift te kennen, dat geener lei toezegging kan worden gedaan en zij heb ben af te wachten wat verder van hooger- hand zal worden bevolen. Bij het afbreken van een gebouw te Rotterdam, waarin een bank geweest is, vond een der werklieden in de kluis een verzegeld couvert, dat bij onderzoek f 30.000 aan effecten bevatte. De betrokken bankdirectie is niet genegen om zonder meer den vinder een vierde als vindersloon uit te keeren, daar toch dii pakket niet aan de bank toebehoorde, maar door den eigenaar in bewariDg was ge geven zonder vermelding van inhoud en waarde. De eigenaar is ook niet genegen zóóveel van zijn eigendom af te staan, zoodat het oordeel van de rechters gevraagd zal moeten worden of men een stuk vinden kan als „vinder" in een kluis, waarin dit met opzet is nedergelegd, hoewel er grond bestaat voor het vermoeden dat het zeer zeker van daar verwijderd had moeten worden bij het ontruimen van het gebouw als kantoor. De fuselier G., een Belg van geboorte, kwam te Rotterdam met het stoomschip „Merapie" aan, en had uit gehechtheid aan zijn hond dit dier naar Europa medegenomen. Het overbrengen van het dier van Indië tot hier kostte hem f25, terwijl de verdere reis naar Gent hem ongeveer f5 zal kosten, j zoodat ruim zijne geheele scheepssoldij, die 120 bedraagt, hiermede gemoeid is. Men schrijft uit Zevenwouden aan de „L. Crt."Het is inderdaad een verblijdend teeken des tijds, dat het gebruik van sterken drank begint af te nemen. Er werd hier vroeger viy wat geborreld, niet het minst in de veenstreken. Van bier of gazeuse dranken was toen geen sprake; om in een herberg een kop koffie of chocolade te vragen, dat was kinderkost, en hij die zoo iets bestelde zou eenvoudig uitgelachen zijn. Men kende niets anders dan „borrels", niet zelden by den „dikkop" of „he&l f antsjes" gekocht, vooral als er feest in het dorp was. Op de kermissen zag men tooneelen van dronkenschap, waaruit dikwijls vechtpartijen voortvloeiden. Hoe geheel anders is het nu. Het getal geheel onthouders neemt gere geld toe en niet het minst onder de werklieden, terwijl velen hoewel geen afschaf fers, nooit meer sterken drank maar wel eens een glaasje biergebruiken. Het dient gezegd dat de socialisten in dezan een prijzenswaardig voorbeeld geven, want velen hunner staan in de eerste gelederen om zooveel mogelijk pro paganda te maken tegen het drankgebruik. Op hunne vergaderingen is bij hen dan ook van sterken drank geen sprake. Er zijn werkgevers die nimmer meer jenever of bran dewijn aan hunne knechten presenteeren. Navolgenswaardig. Te Durgerdam is bij de landverhuring van den polder IJdoorn een oude gewoonte afgeschaft, namelijk het toekennen van plokgeld. De schuitenvoerders te Amsterdam heb ben de voorstellen der vereenigde schuiten voerderspatroons verworpen, wijl zij meer loon verlangen dan aangeboden werd. Op een gehouden vergadering van schuiten voerders werd besloten den arbeid neer te leggen. Evenwel zullen nog worden gelost de schuiten, die met koopmansgoederen zijn bevracht. De beteekenis van deze werkstaking zal eerst in de komende dagen blijken, doch in de kringen der transportarbeiders heerscht de meening, dat, z(j als gevolg met zich brengen zal een algeheel stilleggen van den arbeid in de Amsterdamsche havens. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1