N°. 1634. Zondag 12 April. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentibn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBuna or TiXMt GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize een paar hand schoenen. GEMEENTE-SECRETARIE. De secretaris der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat de secretarie der gemeente, voor het doen van aangifte bij den burgorlijken stand, zal geopend zijn op Maandag a.s. 2e Paaschdag van des voormiddags 11 tot 12 uur. Texel, 10 April 1903. De Secretaris voornoemd, G. A. Hajenius. KEURING VAN DEKHENGSTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens ontvangen bericht van Heeren Gede puteerde Staten dezer Provincie, bij de op 17 Maart 1903 te Schagen gehouden buitengewo ne keuring is goedgekeurd de hengst -BOTHA,— eigendom van A. Breesnee, zijnde van koud- bloed gekruist Clijdesdaler-ras, kleur donker bruin, iets stekelharig, ingeschreven in hetNe- derlandsche Paardenstamboek onder No. 747 en gestationeerd te Eierland op Texel. Texel, 8 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Joncheere, Burgr. G- A. Hajenius, Seors. TEXEL, 11 April 1903. Oosterend, 10 April. De Chr. Zangver- eeniging „De Lofstem", onder directie van den Heer A. Schooneveld, zal op den 2en Paaschdag een openbare uitvoering geven in de Gereformeerde Kerk alhier. Een elftal liederen zullen gezongen worden, terwijl de Weleerw. Heer Ds. M. Rooseboom in de pauze eene toespraak zal houden. De toegang is vrij. Wanneer men den kievit zijn gang laat gaan, legt hy niet meer dan 4 eieren tegelijk en dit hoogstens tweemaal. Men zou dus doende slechts zeer weinig eieren krijgen, waarvan er dan nog vele voor het verbruik ongeschikt zouden blijken te zijn. Men neemt daarom, zoodra er 4 eieren zijn, een of twee weg de kievit legt daarvoor andere in de plaats en op deze wyze heeft men een vogel wel meer dan 50 eieren laten leggen. t De kievit gaat niet laag-vliegende van zijn nest om daarna een eind te loopen, wat geen nut zou hebben. Hy is slimmer en loopt eerst een eind, liefst in een greppel, en vliegt dan op van een geheel andere plaats, den onin gewijde in den waan brengende, dat dhhr zijn nest is. Omtrent den toestand van de vier meis jes welke zoo deerlijk werden verwond by de plaats gehad hebbende brand te Haarlem, wordt gemeld dat het eene thans buiten ge vaar wordt geacht, terwijl de andere drie, van wie de toestand ernstig blijft, naar om standigheden redelyk zijn. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Crt.De invloed der stakingen en meer nog van den algemeenen gespannen toestand, laat zich in onze stad op alle gebied gevoelen. Ten eerste lijdt er het vreemde lingenverkeer onder, zoodat volgens een onderzoek door het „Hbld." ingesteld de hoteliers steen en been klagen over liet uit blijven dit jaar van de families uit de provincie die in het winterseizoen gewoon waren eenige weken naar Amsterdam te komen, en van Engelsche families, die hier steeds de Paasch- dagen plachten door te brengen. De winke liers lijden onder dat verminderd vreemdeling- verkeer natuurlijk ook. Zaterdagmorgen in de vroegte is te Woensel (bij Eindhoven) door onbekende oor zaak een hevige brand uitgebroken in de hui zen van de maatschappij „Eindhoven Vooruit." Twaalf huizen werden in de asch gelegd. Niets hoegenaamd kon gered worden, zoo fel grepen de vlammen om zich heen. Naar aanleiding van de zaakwaarnemerij in Limburg o. a. door burgemeesters, gemeente secretarissen en gemeenteontvangers, die dit volgens de gemeentewet niet kunnen zijn, heeft het Hoofdbestuur der Broederschap van Candidaat-Notarissen bij rekest den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht maat regelen te nemen waardoor een einde kome aan bedoelde uitoefening der zaakwaarnemerij in Nederland in het algemeen en in Limburg in het bijzonder. De Minister heeft op eene audiëntie na eene toelichting van het rekest door den Voorzitter en den Secretaris der Broederschap voornoemd een onderzoek bij zijn ambtgenoot van Justitie en bij den betrokken Commissaris der Koningin toegezegd. Goedkoope eieren De boertjes en boerinnen op de markt te Apeldoorn konden Maandag voor hun eieren niet meer maken dan f 1,60 f 1,70 de 100 stnks, doordien er bij de opkoopers, die de eieren verzenden naai elders, geen animo was, wegens staking der goederenverzending. liet hoofdbestuur der „Nederiandsche Vereeniging tot bevordering van nationalen arbeid," gevestigd te Utrecht, heeft een adres aan de regeering gezonden, waarin o. a. ge vraagd wordt, „het verbouwen van koren op onzen bodem weder looneDd te maken door 'tdoen heffen van schaalrechten op aan te voeren buitenlandsche granen," en waarin als de meening van adressante wordt te kennen gegeven „dat onze economische politiek voor en boven alles ten bate van ons land en volk moet worden gewijzigd; „dat, de goede trouw der voorstanders van de theorie van 't vrije ruilverkeer buiten ver denking gelaten, het langer handhaven der practijk in ons isolement hoogst bedenkelijk zou worden; „dat geen sociale hervormingen behooren tot stand te komen, die ten laste van de land bouwbedrijven komen, voor en aleer het ver bouwen van koren op den Nederlandschen bodem loonend gemaakt is; en, wat de in dustrie betreft, totdat het verhoogen en uit breiden der tarieven van invoer zal zijn tot stand gebracht." Uit een provinciestad schrijft men aan de „Vel." De schutterij in 't gelidin 't front een groote loods, met een gegolfd zinken dak. Op de plaats de schutters, er voor een adjudantop 't dak der loods 3 werklieden, die door allerlei grimassen trachten de schut ters aan 't lachen te maken, doch 't wil niet lukken. Adjudant beveeltgeeft acht 1 Een der werklieden wil een uiterste poging wagen hij maakt een luchtsprong, een meter de hoogte in. Doch 't dak is er niet op berekend, 't Kraakt, 't scheurt, twee beenen verdwijnen, een lichaam verdwynthoofd met twee armen blijven nog even zichtbaar. De heele schutterij schudt van het lachen, de adjudant woedend. Hij draait zich om en, of hy wil of niet, hy proest 't ook uit. De armen moeten 't opgeven, alles verdwijnt, alleen 't gat in 't dak blijftde grappenmaker verdwenen, 't Is gelukt, de geheele schutterij is aan 't lachen gemaakt, maar de oorzaak ervan ziet ze niethij is 6r echter goed afge komen. Een Amsterdamsche reeder en cargadoor schrijft aan „Fairplay", het Engelsche scheep vaartblad, het volgende: „Wat betreft ladingen naar Holland zou ik mij geenszins gelukkig achten indien mijne booten naar Holland bevracht werden, wegen3 de eindelooze moeilijkheden die wij hier met de arbeiders ondervinden, die, gehoor gevende aan de inblazingen hunner leiders, zich op de meest onverantwoordelijke wijze gedragen. Het wil mij voorkomen dat, indien de handel van Amsterdam naar elders wordt verlegd, deze volksmenners, die niet verder zien dan hun neuzen lang zijn en hun volgelingen op een dwaalspoor leiden, de volle verantwoor delijkheid daarvan zullen te dragen hebben, want de tegenwooordige staat van zaken begint iedereen de keel uit te hangen. (Hbld.) Miliciens uit de landbouwstreken Er zal door het hoofdbestuur van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw een verzoek tot de Regeering worden gericht om miliciens en hen, die voor de herhalingsoefe ningen worden opgeroepen, voortaan gedu rende de drukke maanden Juli en Augustus vrij te stellen voor zooverre zij bij den land bouw betrokken zijn. Met het oog op de groote behoefte aan werklieden gedurende de drukke maanden Juli en Augustus zou deze maatregel door de plattelandsbevolking zeer worden toege juicht. Maar aanleiding van het gebeurde met de bekende plaat van „Het Volk", schryft het „N. v. d. D." „Er is door den Minister van Justitie tot de betrokken autoriteiten een aanschrijving gericht, waarin de aandacht werd gevestigd op bovenbedoelde plaat oorspronkelijk een bijvoegsel van „Het Volk" waarop dr. Kuy- per wordt voorgesteld, een werkman wor gende. Art. 271 Strafrecht stelt strafbaar: „hij, die een geschrift of afbeelding van beleedi- genden inhoud verspreidt, openlijk tentoon stelt of aanslaat. Het misdrijf kan, waar 't tegen particu liere personen gepleegd wordt, alleen vervolgd worden op klachten van deze laatsten. Is de beleediging echter aangedaan aan „een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening" dan kan het feit ambtshalve worden vervolgd. Het schijnt zulk een vervolging te zijn, welke men wil uitlokken, want dr. Kuyper persoonlijk heeft geen klacht ingediend. Een buiten de provincie Friesland wonend landeigenaar heeft aan den Gemeenteraad van Franekeradeel aangeboden jaarlijks door zijne pachters te doen betalen het percentagebedrag dat het gemeenbestuur heft tot instandhouding van de gemeentelijke huishouding. Het be drag der zuivere huurwaarde is opgegeven en de raad uitgenoodigd het bedrag hiernaar te willen vaststellen, dat dan door de pachters moet betaald worden. Natuurlijk blijven de pachters zeiven hun eigen hoofdelijken omslag betalen, maar op een afzonderlijk biljet worden zij voor den eigenaar naar het gegeven bedrag aangeslagen, dit kunnen zij met hun landheer verrekenen. Indien alle buiten Friesland wonende eige naars dit voorbeeld volgden, dan zou „Arm Friesland" zooals men de provincie wel eens noemt weldra „Rijk Friesland" ge noemd kunnen worden. Er zijn daar toch gemeenten, waar 80 pet. van den kleigrond behoort aan buiten de provincie wonende grondbezitters, die tot dusver wel de inkom sten daarvan trekken, maar niet meebetalen in de gemeente-huishouding Nu echter één het goede voorbeeld heeft gegeven, mag men verwachten dat ook ande ren tot hetzelfde inzicht zullen komen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1