Mantels! Hoeden! damesmantels en capes. Binnenland. Berichten over de Staking. Gymnastiekvereeniging. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. D.tnCg,"T«el,ï 6 Muziekvereniging „TRINITA8". Uitvoering Groote Opruiming H. DALMEIJER. Gebrs. DIJT. Ontvangen J. J. KUiJPÉR. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de gym nastiekvereniging „Oefening kweekt Kunst" haar doel bereikt met de uitvoering op 22 Maart 1.1. Aan den oproep bij advertentie hebben reeds een 40 tal werkende leden zich aangemeld, terwijl de termijn van aangifte nog niet gesloten is. Toch schijnt de adver tentie niet goed begrepen. Het aantal perso nen boven 18 jaar is nog te gering om eene hoofdafdeeling op te richten. Zal aan den wensch van velen voldaan worden, dat men in 't bezit zal geraken van een eigen gymnastieklokaal, dan is het nood zakelijk, dat ook oud-gymnasten en personen boven 18 jaar zich in een voldoend aantal aanmelden. De bedoeling [is, dan daaruit weer een bestuur te kiezen hoofdzakelijk met de leiding der werkzaamheden dier hoofdaf deeling belast. Belanghebbenden worden daartoe uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering op Woensdag 15 April (zie adver tentie. De Cocksdorp, 10 April. Door H. Stark is op het Noorderstrand van Texel eene flesch gevonden, waarin eene lap opgerold zeildoek. Up dit zeildoek was geschilderd „Bannock Burn Greenock. God speed our|ship"Jbenevens de Engelsche vlag Oüdeschild, 11 April De bijeenkomst ter bespreking der Staatspensionneering, wordt hier heden avond gehouden in „de Zeven Pro vinciën." Naar wij vernemen zal de vergadering worden geleid door den heer C. S. de Wit, voorzitter der pas aan den Burg opgerichte afdeeling van den Bond, terwijl als spreker zal optreden de heer J. de Jongh, van de Waal. Aan belangstelling in de zoo nuttige en gewichtige zaak, zal het vermoedelijk ook hier niet onfbreken. Donderdagmorgen. „Het Comité van Verweer heeft heden be sloten de algemeene werkstaking voor alle bedrijven te proclameeren". Of dat wat zal baten? Dan mag dit besluit wel beter uitwerking hebben dan de proclamatiën welke dezer da gen, nu voor dit, dan yoor dat bedrijf wer den uitgevaardigd en waaraan slechts ten halve of somtijds in geen geval gevolg werd gegeven. Proclamatiën uittevaardigen en ze te doen uitvoeren, zijn twee verschillende zaken, die ondervinding zal het Comité van Verweer in deze dagen zeker wel hebben opgedaan. Overigens heeft de staking een kalm ver loop vele stakenden hebben zich weder aan gemeld, vele nieuwe werkkrachten hebben zich aangegeven en een groot aantal spoor wegambtenaren doet aan de staking in het geheel niet mede. De kans bestaat dat dit zaakje zal eindi gen als een nachtkaars die uitgaatmet een schadepost door het verlies van betrek king en brood voor meer dan één gezin. Het Comité van Verweer zoekt nu zijn kracht in het uitgeven van manifesten, waar in de niet-stakenden ongunstig worden be oordeeld en de veiligheid op de spoorwegen wordt verdacht gemaakt, welke manifesten door tegenmanifesten van de Bonv van Orde en andere vereenigingen worden weerlegd. 't Wordt alzoo een strijd yan werklieden tegen elkander. In vergaderingen en bijeenkomsten wordt nog steeds aangespoord de staking vol te houden en de eisch gesteld tot intrekking van de stakingswetten. Dat aan dien eisch gevolg zal worden ge geven is moeilijk te denken de Tweede Kamer wijdt daaraan nog steeds hare zit tingen, waarbij 't niet altijd even parlemen tair toegaat. De Minister van Justitie verdedigde de wet door te zeggen, dat, na hetgeen deze dagen hebben geleerd eene verdediging vrij wel overbodig was. Hij betoogde dat de voorgestelde strafbepalingen geen knevelarij beoogen, maar om kwaadwilligen en goed- willigen te scheiden, ten einde eene herha ling te voorkomen van het in Januari j.l. gebeurde, waartegen de wetgever moet op treden ter verzekering yan de persoonlijke vrijheid. Het artikel 251bis heeft alleen betrekking op ambtenaren en op die spoorwegbeambten, welke werkzaam zijn in het verkeer, dus niet op de spoorwegmannen werkzaam in de werkplaatsen. De Minister betwist dat in gegrepen wordt tegen vakorganisatie, ver- eenigings-wezen, vereenigings-recht en soli dariteit Als gevolg van den toestand, is te Amster dam, door de besturen van de Vereeniging van Werkgevers op scheep vaartgebied, de Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrijf, de Amsterdamsche Expediteursvereeniging en de Schuitenvoerders patroons-vereeniging bekend gemaakt: dat de toestand in de haven van Amsterdam in het leven geroepen door de houding der werklieden, thans van dien aard is, dat de verdere werkzaamheden in bedrijven harer leden onmogelijk is geworden; overwegende dat onder deze omstandig heden handel en scheepvaart toch zullen ver- loopen verklaren dat de bij hen aangesloten werk gevers genoodzaakt zijn van af Woensdag 8 April des morgens 10 uur alle werkzaam heden aan hun bedrijf verbonden te doen ophouden tot dat een betere toestand zal zijn ingetreden. Vrijdagmorgen. De Tweede Kamer heeft de stakingswetten gisterenmiddag aangenomen met 84 tegen 14 stemmen. Het ontwerp tot stichting van een spoor wegbrigade der genie werd met 86 tegen 6 stemmen aangenomen. Het enquette-ontwerp wordt zonder beraad slaging of stemming aangenomen. In de algemeene werkstaking is weinig verandering waar te nemen. Te Amsterdam staken met vele bakkers gezellen ook de diamantbewerkers, eenige typografen, eenige gemeentewerklieden. Te Haarlem staken met de bakkers en bouwvakarbeiders ook de metaalbewerkers, de meubelmakers, behangers en stoffeerders. Ook de landarbeiders in de Haarlemmer meer hebben het werk neergelegd. Te Deventer hebben ook werklieden in verschillende vakken het werk gestaakt. Te Zaandam hebben werklieden van een paar houtzagerijen het werk gestaakt, doch de bakkersgezellen zoomede het personeel op de Zaandamsche boot het werk weder hervat, enz enz. Volgens een bulletin door het „Vaderland" uitgegeven, hebben de heeren Oudegeest en Petter zich tot de directie der Spoorweg maatschappijen gewend, met het verzoek de bespreking te openen over het ontslag en het schorsen van het stakend personeel. Geantwoord werd dat men voorloopig niet wenschtte te onderhandelen. Door de Directie der S.S. werd geseind dat de vragen niet worden beantwoord. Te Rotterdam is een slachtoffer van de staking gevallende arbeider De Jong werd door een geweerschot doodelijk getroffen. Ook te Abcoude moet volgens berichten zoo iets hebben plaats gehad. Wanordelijkheden van eenige beteekenis komen niet voor. Vrijdagavond. Door het Comité van Verweer is in den afgeloopen nacht besloten de algemeene sta king op te heffen, in te gaan Vrijdagmiddag te 12 uur. Zaterdagmorgen. Het Comité van Verweer is teruggekomen op zijn besluit tot opheffing der staking, en heeft op nieuw de algemeene werkstaking geproclameerd. Vermoedelijk is dit een gevolg van de on tevredenheid van vele stakers over het besluit tot opheffing der staking. Zondag 12 April 1ste Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Waai. Voorm 10 uur da. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur da. Leffef. Oüdeschild. Geen dienst. Oosterend. a' Av. 7 uur da. Schroder, beveatiging en doop van nieuwe leden. Cocksdorp. "V oorm. 10 uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. Voorm. half 10 da. Rooseboom. Nam. 3 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur da. Heep. Maandag 13 April (2e Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Koog. Voorm. 10 uur da. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur. de Hr. Van Zweden. Oüdeschild. Voorm. 10 uur da. Schroder. Locksdorp. Voorm. 10 uur da. Leffef. (H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Oostermd. half 10 da. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur da. Kuperua, Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 4 April tot den 10 April. 1903. ONDERTROUWD: Lourens van Sikkeleras en Neeltje Vlas (Oüdeschild), Carel Joseph de Vries (Amsterdam) en Willemina Jannette Moojen (den Burg), Jan Zoetelief en Anna Johanna Smit (Oüdeschild), Willem de Graaf en Grietje van Heerwaarde (Eierland). GETROUWD: Geene. GEBOREN Antje d. v. Willem Griek en Antje Brouwer (Oosterend), Jacoba d. v. Cornelia Jan Kalis en Trijntje Knaap (den Hoorn), Theodora d. v. Tijs Witte en Keetje Schraag (Eierland). OVERLEDEN: Geene. Ondertrouwd CAREL J. DE VRIES en WILLEMINA J. MOOJEN. Eenige kennisgeving. Receptie Zondag 19 April van 1 tot 4 uur. Geboren: BR EGTJE dochter van J. DROS Sz. en J. DROS —Mossel, Burg Texel 10 April, 1903. Algemeene Kennisgeving. Voor de bewijzen vau deelneming bij het over lijden van onzen Vader en Behuwdvader betui- gon wij onzen dank. J. E. WINKLER E. WINKLER-Langeveld. Voor de vele blijken van deelneming betoond bij het smartelijk verlies onzer lieve kleine onze oprechten dank. J. RAB Jnz. C. A. RAB-Keyser. Oud-gymnasten en mannelijke personen boven 18 jaar, worden uitgenoodigd op JF oensdag 15 Aprildes avonds te 8 uur in het hotel „Texel", ten einde te geraken tot het oprichten van eene hooidafdeelirig. 't Oprichten van eene aspirantenafdeeling en eene voorbereidende klasse is verzekerd. Wie verhinderd is de vergadering bij te wonen, kan zich tot 15 April nog aanmelden in hotel „Texel". A. WAGEMAKER, Voorz. C. SCHAAP, Secr. op 2de Paasclidag, 's avonds 8 uur in Hotel „Texel." Donateurs kunnen 2 dames introduceeren. Toegang voor niet donateurs k 75 ct. per persoon. Plaatsen bespreken op den dag dor uitvoering van 12 uur. De ondergeteekende bericht zijne geachte clientele, dat hij weder heeft ontvangen eene groote colloctie Tevens eene ruime keuze Dames en Hinder hoeden met Garneering. van KINDERMANTELS en CAPES, welke tegen spotprijzen verkocht zullen worden. Minz. aanb., 14 en 15 April in de haven in lossing bij Joh. de Waard, Een groote partij oxtra fijne, gewone, grove blokje en tapijt matten per rol en per el. Verder: ruige en cocos voordeurmatten, cocos sport, bies, dop, manilla, lus, geschoren, fantasie, tapijt, velvet, franje matjes en kleedjes. Hercules en beste gewone karpettea. Zeil, cocos, tapijt en sajetten loopers. Vloerzeil, tafelzeil, enz. Met aanbeveling, Meubelhaudel Parkstraat Texel. Platte mais 75 kg. 4,30 Spoeling 100 6 Verkrijgbaar pakhuis Burg Lijnkoeken Duyvis 104 kg f 13,— Witte erwten 80 6,75 Paardeboonon 80 6,30 Haver 50 3,60 Amerik. lijnkoek gebroken 100 8,40 Russische idem 100 9,— Erwtenmeel 80 7,20 Maismeel 75 4,80 Boonenmeel 80 6,80 Gerstmoel 65 4,60 Clevelands lijnmeel 100 8,60

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2