N°. 1636 Zondag 19 April. AP. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AdvertentlCn vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBraa op Tam. MARKTEN. Invorderbaar verklaring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel breDgt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier no. twee der Bedrijfsbelasting, dienst 1902 1903. van de gemeente Texel, op den 10 April 1903 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gomeente tor invorde ring is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 18 April 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. de Joncheere. TEXEL, 18 April 1903. De vergadering, belegd in het hotel Texel met het doel eene hoogste afdeeling te vor men der opgerichte Gymnastiek-vereeniging was Woensdagavond flink bezocht. Het Bestuur was in zijn geheel aanwezig, terwijl yan de 23, die zich als lid hadden aan gegeven, er 17 ter vergadering waren opge komen. De Voorzitter, Dr. Wagemaker, opende de bijeenkomst, deelde mede, dat door den Heer J. Flens een gymnastiekgebouw zou worden verstrekt en verzocht den Leden een Bestuur te kiezen der Hoogste Afdeeling. Als zooda nig werden gekozen de H.H. P. Lap, P. Dros, A. C. Rab, D. Geus en N. Schumaker. Voorts werd besloten aan H.M. de Konin gin te verzoeken, de Statuten der Vereeni- ging te willen goedkeuren. Hierna ging het H B.S. en het Bestuur der Afd. over in klein Comité ter vaststelling van een Concept-reglement, dat later op eene algemeene vergadering zal worden behandeld. Over een paar maanden kan met de oefe ningen worden aangevangen. De vereeniging zal den naam dragen van de Gymnastiekvereeniging „Sparta"- Op dezelfde wijze en in ongeveer den zelfden tijd als in het vorig jaar de Neder- landsche Ornithologische VereenigiDg alhier eene excursie heeft gehouden, denkt de Na tuurhistorische Vereeniging, waarvan de be kende Natuurkundige, de heer H. Heukels, voorzitter is, in dit jaar een tweedaagsch bezoek aan het eiland te brengen. Oosterend, 17 April. Bleef dit dorp bijna geheel verschoond van mazelen, toen deze ziekte elders op ons eiland in hevige mate heerschte thans begint het er op te gelijken dat van uitstel geen afstel is gekomen, daar nu in verschillende gezinnen mazelenlijders voorkomen. Het onderwijs zal ook voorloopig niet op den ouden voet kunnen worden voort gezet, daar bij een der onderwijzers een der gelijk ziektegeval voorkomt. De Cocksdorp, 16 April. Tengevolge van het ruwe weder wordt er door de visschers weinig of niets verdiend. Enkele wrakken van de „Revolving Light", die door hen zijn gekocht, zijn grootendeels gesloopt, doch het meeste hout ligt nog op het strand. Slechts bij zeer gunstig weder kan men dit met schuiten naar hier brengen. Zoo nu en dan wordt door eenige schuiten naar schelpen gevischt. Er is met dit work echter niet veel te verdienen, daar de schelpen zeer laag in prijs zijn. Ook de gebroeders Buijs, die het postver keer tmsschen Texel en Vlieland ondorhouden, hebben dikwijls moeielijke tochten te maken. Vooral bij harden zuidwestenwind is eene landing aan de Vliohors zolfs niet buiten gevaar. Naweeën. - Nu de staking, althans de algemeene staking is afgeloopeD, blijven de naweeën niet uit en heerscht er in tal van gezinnen van ontslagen spoorwegpersoneel, groote verslagenheid. Naar beweerd wordt, is er voor hen die niet hebben behoort tot de voorsten in de beweging en van wie ver ondersteld mag worden dat zij zich hebben laten medeslepen door anderen, kans dat de spoorwegdirectiën hen zullen terugnemen. Aan het station D. P. te Rotterdam zijn althans 3 hoofdconducteurs weder voorloopig in dienst gesteld door den stations-chef, in de hoop dat de hoofddirectie te hunnen opzichte een gun stige beslissing zal nemen en zulke gevallen zullen zich waarschijnlijk wel meer voordoen. Het is schrikkelijk om te zien, schrijft men, hoe zich bij den stations chef te Haarlem tal van vrouwen komen vervoegen en smeeken haar mannen weder in dienst te nemen. De chef kan niet anders antwoorden dan schrif telijk aanmelden bij de directie. Dergelijke tooneelen worden ook op meer andere plaatsen waargenomen. Dat het de directie der H. S. evenwel ernst is om de stakers aan het station en op de lijn als ontslagen te beschouwen moge blijken uit het feit dat te Haarlem vele stakers die wo ningen hadden van de maatschappij, aanzeg ging hebben gekregen die woningen vóór 29 April te ontruimen. 't Bljjft nog steeds waarheid wat we reeds op de schoolbanken leerden„Eerst gedaan en dan bedacht" enz. Voor de polite en voor de militairen schijnt in deze dagen groote sympathie te bestaan, hetwelk men mag afleiden uit de extraatjes welke hen nog al veelvuldig ten deel vallen. Wete men het nu maar zoo aanteleggen dat deze laatsten, straks van hunnen militairen plicht ontheven, niet ontevreden behoeven te wezen, wanneer ze weder in het burgerlijk leven zijn teruggekeerd. Te Feijenoord was dezer dagen aangeplakt de volgende kennisgeving Heden overleed kalm en zacht TOONTJE SOLIDAIR, geboren 31 Januari 1903 en overleden na een kortstondig en kwijnend bestaan van 2 maanden en 14 dagen. Het zielsbedroefde COMITÉ VAN VERWEER. Uit Amsterdam meldt men, dat het thans vast staat dat het Comité van Verweer is ontbonden en geen nieuw zal worden gevormd, doch dat de aangesloten bonden voorloopig aaneengesloten blijven als een soort comité van steun voor de ontslagenen. het getal der ontslagenen is thans bij de Staats-Spoorwegmaatschappij reeds ongeveer 600 man. De N. Ct. meldt dat de H. IJ. S M totaal duizend man heeft ontslagen, zijnde een achtste van het geheele personeel, ongeacht het per soneel der werkplaatsen. Te Amsterdam zijn de ontslagbrieven verzonden aan de gemeentewerklieden der afdeeling Publieke Werken en der gemeen tebedrijven, die geen gehoor gaven aan de waarschuwing en wegbleven. Het groot aantal dier brieven stemt droe vig er gaan niet minder dan 400 in zee. Vierhonderd werklieden dus, die op een vast wekelijksch inkomen konden rekenen en bui tendien in het genot van recht op pensioen en van andere voordeelen, welke het werklieden reglement waai borgt, waren, staan nu, voor een groot deel door anderer schuld, broode loos op straat. Het reglement geeft hun een termijn van 24 uren, binnen welken tijd zij zich op het j scheidsgerecht kunnen beroepen. Van deze 4bO mannen waren er ongeveer 200 in het gasbedrijf, 5o bij het entrepot en telefoon, 100 bij de straatreiniging en 50 bj) Publieke Werken als straatmakers werkzaam. Het aantal werkloo^en in alle bedrijven te Amsterdam wordt geschat op dit. oogen- blik ongeveer 10,0u0 te bedragen. „De „Nieuwe Courant" spreekt haar afkeuring uit over de plaat, die in het jongste nummer van „De Spectator" voorkomt. Zij zegt er het volgende van „De plaat stelt voor dr. Kuyper, zittende aan een tafel en met gespannen aandacht turende in een Strafwetboek. Achter hem, over hem heen gebogen, staat mr. De Savornin Lohman die hem met den vinger een plaats in de Strafwet aanwijst Naast de tafel, nevelachtig, de figuur van Christus, met de doornenkroon, de handen uit gestrekt en de oogen naar boven gericht. Onder de teekening „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen (Lukas 24 vs. 31)". Er boven: „Een over winning in de Lijdensweek". Deze plaat is nauwelijks minder krenkend dan de beruchte van „Het Volk" (dr. Kuyper een arbeider worgend), die terecht algemeene verontwaardiging heeft gewekt. In zeker opzicht overtreft zjj deze zelfs, daar zij op onbeschaamde wijze profaneert en de gevoelens van duizenden kwetst. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerixa en andere landen met verhooging der porto's. Prijt dar Advartaniitn Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 CU. per nummer. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Texel herinneren belanghebbenden aan het bepaalde bij sub 2 van 's Raadsbesluit van den 7 April 1902, luidende: „dat in de Gemeente Texel te den Burg, „veemarkten zullen gehouden worden op „den tweeden Maandag van de maanden Janu- „ari, Februari en December „den 15 Maart: „iederen Maandag, gedurende het tijdvak van „den 15 Maart tot en met den 15 November ^on bovendien den Donderdag volgende op den ^derden Maandag in Mei en de vijf' daaropvol gende Donderdagen „den tweeden Dinsdag in November „met dien verstande dat, wanneer een dezer dagen mocht vallen op een algemeen erkenden ",Christelijken feestdag of' 15 Maart op eenen Zon- "dag, de markt op den daaropvolgenden werk- "dug zal worden gehouden, doch wanneer zulks "het geval mocht zijn ten aanzien van een der "markten op de zes Donderdagen, volgenden op „den derden Maandag in de maand Mei, de markt "op den daaraan voorafgaanden werkdag zal wor- "den gehouden en dat van deze markten meer "bepaaldelijk zullen zijn bestemd voor „a. Lammerenmarkten, de derde Maandag in „Mei en de vijf eerstvolgende Maandagen, „benevens de Donderdag volgende op den „derden Maandag in Mei en de vijf eerst- „volgende Donderdagen; „b. Paardenmarkt, de tweede Maandag voor tgaande aan den aanvang der kermis; „c. Veulenmarkt, de tweede Maandag in Au gustus „d. Yoorjaars groote beestenmarkt, de vierde „Maandag in April o. Najaars groote beestenmarkt, de tweede „Dinsdag in November. Texel, den 31 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1