Buit en la nd. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Treurige gevolgen. Eenige dagen gele den werd algemeen beweerd, dat de kolonie der Internationale Broederschap te Blaricum binnen korten tijd het op de een of andere manier zou moeten misgelden. Oorzaak hier van was de wijze, waarop de leden van ge noemde Broederschap zich gedurende de laat ste stakingsdagen hadden gedragen. IJverig hadden zij aan de propaganda voor de staking deelgenomen en daardoor de wrok opgewekt van de bewoners dezer streek. Woensdagavond werd aan dien wrok op misdadige wijze uiting gegeven. Ongeveer elf uur zag in het noordelijk deel van Hilversum de lucht vuurrood. Bij onder zoek bleek, dat brand was uitgebroken in de kolonie. Reeds den geheelen dag was het in dat dorp rumoerig, zoodat de burgemeester zich genoodzaakt had gezien eenigen van de te Hilversum gedetacheerde huzaren te requi- reeren daar er echter niets van belang voorviel, konden dezen weder vertrekken. Doch nau welijks te Hilversum aangekomen, kreeg men weder bevel naar Blaricum te vertrekken. Het bleek nl. dat het woonhuis van een bekend kolonist, De Vries, in brand stond. Ook in de drukkerij der Broederschap was brand uitgebroken, doch reeds gebluscht. Verder was een woonhuis van een ander lid der broederschap vernield. Dat hier aan kwaadwilligheid te denken valt, is bijna zeker, met het oog op de houding des bewoners van Blaricum. In de stakingsdagen vervoegde zich bij eene familie te Amsterdam de broeder van een der dienstmeisjes .„die wat in zijn oog gekregen had;" hij wilde zijn oog gaarne uit- wasschen. Toen de waschpartij ongeveer twee uur geduurd had, werd eens een onderzoek ingesteld, het bleek toen, dat de broeder niet zoozeer iets in zijn oog had, dan wel het oog er op had om de meisjes tot staking over te halen. Het consigne hiertoe was in een of andere vergadering den yorigen dag gegeven Ieder die dienstmeisjes onder zijn familie telde zou een nobel werk doen deze tot staking te pressen. De meisjes vonden geen termen om op het vei zoek in te gaan. Dezer dagen liet de vrouw van C. Steffens, Schiestraat 3 te Rotterdam, hare twee jeugdige kinderen een oogenblik in de woning alleen om naar den dokter te gaan. Waarschijnlijk door het spelen met lucifers geraakte de tweejarige Franqina in brand en kreeg zoodanige brandwonden, dat zij aan de gevolgen overleed. Men stelle zich de wanhoop der moeder voor, toen zij haar lieveling bij hare terug komst dood vond. Het begin van brand dat ontstaan was werd door de buren, die ter hulp geschoten waren, gebluscht. April toont zijn waren aard. Volgens het oude rijmpje doet hij wat hij wil en vertoont hij menig gril. Deze dagen maakt hij het echter al te bont en nog wel op en na het Paaschfeest. Maart meest guur van aard, heeft zich zelf overtroffen en bracht ons heerlijke dagen. De natuur vertoonde zich in haar lentekleedhoe heerlijk groen zagen de weiden hier en daar prijkte reeds een vruchtboom in vollen dosde landman bracht het jonge vee reeds buiten en nu komt April dit alles zoo wreed storen. De winter jassen, die reeds waren opgeborgen, moesten weer dienen de jongelui konden niet met hun pakken pronkenzij, die te vroeg gingen schoonmaken, zitten met de hunnen te kleu men, want „zwartjan" was reeds den zomer- slaap ingegaan. Menig reisje werd verijdeld en die uitgingen, konden hun pleizier wel op. Zulk weer is in staat om zelfs den blijmoe digste tot een mopperaar te maken. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R- Ct." Donderdagmiddag bij het eindigen van den laatsten schooltijd vóór de Paasch- vacantie is hier van een der scholen een twaalfjarig kind door den vader afgehaald en ontvoerd. Bij echtscheiding was het kind toegewezen aan de moeder. Al spoedig ont ving de in angst verkeerende moeder een aandoenlijken brief van het kind, ergens uit Duitschland. De vader had door middel van radeeren en penkrassen alles uit het briefje verwijderd, wat zou kunnen lijden tot ont dekking van de verblijfplaats en den brief in een der treinen tusschen Keulen en Han nover gepost. De moeder gaf het schrijven in handen der justitie. Ofschoon men er inderdaad aan wanhoopte, den brief het ge heim te ontrukken, i3 dit toch, wederom bij wege van microscop.e en photografische reproductie der smalle slagschaduwen, welke de by het iadeeren opgekrabde papiervezels by het opvallen van licht onder zekeren hoek wierpen gelukt De justitie weet nu, waar zij het ontvoerde kind kan opsporen om het terug te geven aan de moeder. Een jongen, die Vrijdag te Utrecht met bulletins liep, verkocht er een aan een heer, die hem, naar hij meende, twee centen daar voor betaalde. De muntstukken waren even wel een cent en een goudtientje. De jongen, dit bemerkende, maakte den kooper er op opmerkzaam, die direct zijn vergissing her stelde en den eerlijken jongen voor het tien- guldenstukje één cent in de plaats gaf. Ons dunkt (zegt het „U. D."), dat hij voor zijn eerlijkheid wel wat meer had mogen hebben De minister van oorlog heeft aan de korps commandanten machtiging verstrekt om ten behoeve der troepen, die buitengewonen be wakingsdienst verrichten of wel bijstand ver- leenen desgewenscht af te wijken van de voorgeschreven voedings-rations of zoo noodig extra verstrekkingen te doen, vertrouwende dat daarbij gepaste zuinigheid wordt betracht „De Standaard" schrijft Niets is ons zoo bitter tegengevallen als de houding van de heeren Drucker c. s. bij de eindstemming. Dat het mogelijk is gebleken dat een man als mr. Drucker, op een oogenblik dat het stond: Voor de wettige Regeering van het land, of voor het Comité van Verweer, dat openlijk tegen de Regeering in opstand was, geëindigd is met de zijde van de stakers te kiezen, is ons onbegrijpelijk. liet is zoo, hij heeft een dag te voren kras en duidelijk uitgesproken, dat de opstand tegen het gezag misdadig was. Maar wat ter wereld geeft dat, als men een dag later tegen het gezag en voor de aanranders van dat gezag partij kiest? Dit staat toch vastWie zelf tegen de strafwetnovelle stemde, kon niets anders willen noch wenschen, dan dat de geheele Kamer evenzoo deed. Het was derhalve de wensch en de wil van mr. Drucker, dat de Kamer, terwijl het Comité van Verweer volkomen revolutionair den eisch stelde„de wetten moeten afge stemd" aan dien eisch gehoor zou geven. Hij heeft dat aangedurft, niettegenstaande hij zelf wist, en door niets viel te ontkennen dat in deze afstemming in heel het land en in heel Europa zou gezien* zijn een triomf van de revolutie en een nederlaag van de Regeering. Ongetwijfeld heeft mr. Drucker voor lange dagen en in wijden kring er zijn invloed door geknakt. Het voormalig Kamerlid de heer B. L. Tijdens, van Nieuw-Beerta, wil opwekken tot een algemeene adresbeweging straks als de rust in den lande teruggekeerd is om aan de Regeering te vragen, bemiddelend op te treden, opdat de spoorwegmaatschap pijen het oude personeel zooveel mogelijk weder in dienst nemen. Onbewust, zegt hij, zijn die menschen in de val gelooper. Hij wil voorkomen dat ze straks de garde der sociaal-democraten vormen. De Duitsche kruiser „Vineta" en het Italiaansche oorlogschip „Giovanni Baason" zijn te Santo Domingo aangekomen en heb ben troepen ontscheept. Verder worden nog verwacht de Neder - landsche oorlogsbodem „De Ruyter" en een Engelsch oorlogsschip. De toestand in de stad is zeer bedenkelijk. Volgens een later bericht, zijn ook Neder- landsche en Engelsche troepen geland, nadat de regeeringstroepen onder Vasquez een nederlaag hadden geleden In de baai van New-York is in een dikke mist tengevolge van een aanvaring de stoomboot Alleghany gezonken. De drie-en- veertig passagiers en de vijf-en-vijfug koppen sterke bemanning werden gered, maar alle passagiers-goederen gingen verloren, eyenals de mail. Van de zesde verdieping gevallen. In de rue Rambuteau te Parijs was een 18 jarig slooper op een dak aan het werk. Op een gegeven oogenblik had hij de onvoorzichtig heid tegen een vermolmden uitbouw te leu nen. Het houtwerk brak en de ongelukkige werkman viel van een hoogte van zes ver diepingen naar beneden. Wonder boven wonder echter stond de man zoodra hij op den grond was te land geko men, uit zichzelf weer op. Men veidrong zich om hem heen en zag met verbazing, dat hij niet het minste'letsel had bekomen. Op het politiebureau dronk hy een opwekkend middel en binnen een paar minuten kon hy zich by zyn patroon vervoegen, die hem op den koop toe zijn ontslag gaf. De Amerikanen hebben het Spaansche oorlogsschip „Reina Christina" gelicht, het admiraalschip van admiraal Montojo, dat in de baai van Manilla in den grond geschoten is op den eersten Mei 1898. Toen men het wrak op het strand gezet had, vond men de geraamten van omstreeks 80 man der equipage. Dat van een officier was aan den degen te herkennen. De huid der „Reina Christina" was op 13 plaatsen door granaten doorboord. De Amerikanen wilden de overblijfselen der Spanjaarden met militaire eer begraven, maar van Spaansche zijde is het verzoek gedaan, ze naar Spanje over te brengen. Voor den plantsoen-aanleg met de stand beelden van Keizer en Keizerin Friedrich, vóór de Brandenburger Poort te Berlijn, had de beeldhouwer Gaul een aantal adelaars gemodelleerd met gesloten vleugels en in de natuurlijke opvatting. Dit beviel den Keizer nietdie natuurlijk heid en eenvoud was hem een gruwel en zoo stelde hij den eisch wijziging naar de he raldieke traditie, met open vleugels. De kunstenaar (men denke en verbaze zichweigerde die malle conventie na te apen en zond de opdracht terug Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 11 April tot den 17 April. 1903. GEBOREN Bregje, dv Jan Gerbrand Dros en Jannetje Mossel, Anna Mina, dv. Ide Moer beek en Trijntje Roeper, Jannetje Trijntje, dv Reijer Vlaming en Immetje Kooger, Krijnadv Arien Dros en Aaltje Knol, Grietjedv Pieter Wuis en Elisabeth Dal- meijer, Martha Johanna en Cornelia Anna, dv Jan Witte en Antje Kuip. ONDERTROUWD: Cornelis Witte en Engel Mathilda Witte, Jacob Witte en Jannetje Witte. GETROUWD: Jan Dogger en Reinoutje Roe per, Cornelis Griek en Theodora Geertruida Thomassen, Willem Bakker en Cornelia Maas Lourens van Sikkeleras en Neeltje Vlas. OVERLEDEN Geene. Schagen, 16 April. Aangevoerd 6 paarden f 80 a i 250 4 Stieren f 80 a f 150; 160 Gelde- koeien f 140 a f 300; 150 Kalikoeien f 150 f 270; 0 Vaarzen t af 140 Nuchtere Kalveren f 6 a f 18;380 Schapenl 18 a f 28 Lammeren f af 2 Bokken en Geiten f 4,a f 6.37 Varkens f 13.a f 15. 30 Vette Varkens 19 a 20 cent per half kg.25 Vette Koeien f f 180 a f 300, 0 Graskalveren f 0a f 055 Biggen f 8,a 12.Boter f 0.45 a f 0,55 per half KG., Kipeieren i 2,50 a 1 2,70, Zondag 19 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 6 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. "V oorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Getrouwd J. DOGGER en R. ROEPER, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Ook hartelijken dank aan ouders, leerlingen en oud leerlingen, die zoovele blijken van vriend schap en waardeering hebben gegeven. Texel, 16 April 1903. Getrouwd C. GRIEK en Th. G. THOMA SSEX, die mede namens wederzijdsche iamilie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. De Cocksdorp Texel, 16 April 1903. Bij ons vertrek naar Amerika roepen wij fa milie, vrienden en bekenden een hartelijk vaar wel toe. C. Griek Th. G. GriekThomassen. a h 8.8. Moordam,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2