N°. 1637. Donderdag 23 April. A5. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Texel TERREIN BURGWAL. Burgemeester en Wethouders van Texel breDgen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die de aan hunne perceelen grenzende en de gemeente toebehoorende terreinen van den thans gerioleerden burgwal, in gebruik wenschen te hebben, uitgenoodigd worden daarvan mondeling of schriftelijk meededee- ling te doen ter gemeente-secretarie vóór of op 1 Mei 1903, waar tevens inlichtingen verstrekt worden betreffende de voorwaarden van in gebruikgeving, een en ander onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad en het college van Ileeren Gedeputeerde Staten dezer provincie. Texel 21 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Jonciieere, Burgr. G. A. Hajenius, Secrs. Voorjaars groote beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden, dat ingevolge raadsbesluit van 7 April 1902, de Markt van 24- April is vervallen en dat de voorjaars groote beestenmarkt wordt gehouden op den vierdon Maandag in April, zijnde voor dit jaar Maandag 27 dezer. Texel, 21 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester, G. A. Hajenius, Secretaris. BESCHRIJVING Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. TEXEL, 22 April 1903. De 27ste verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden werd Zondag alhier herdacht door het uitsteken der vlaggen van openbare en enkele particuliere gebouwen. „Vijftig jaren nachtwacht," dat feit be leefde onze plaatsgenoot S. Smit, 7aterdag den 18 April jl ,,'t Baantje wel," zeggen mopperaars, maar we weten mopperaars hebben altijd wat aan te merken. Toch zal Smit dat wellicht ook wel eens hebben gezegd, als hij bij ruw weder, zijne dienst getrouw, de rondte deed Niettemin do ^au hield zyn ambt in eere, wellicht bij gebreke van voordeeliger en ge makkelijker ambt, en dat hij het goed heeft gedaan, daarvan mag getuigen dat die tuak hem zoo lang werd toevertrouwd, dat hij den dag van zijne öOjarige ambtsvervulling mocht herdenken. Dat dit feit voor hem niet ongemerkt zal zijn voorbijgegaan, hebben wij allen grond te vermoeden, al werd zijn tmuwe dienst niet van hoogerhand met eene decoratie beloond. Voor hem zelf zal t allicht eene groote voldoening zijn dat hij de lust en de kracht mocht behouden om zijnen plicht over zulk een lang tijdsverloop, nair behooren na te komen. Zullen wij hem dat nog lange toe- wenschen de kracht en lust ertoe, wel; maar overigens is voor iemand van zij en leeftijd eene ongestoorde en goede nachtrust wel zoo gewenscht. Van 11 tot en met 20 April werden van hier verzonden163 koeien, 117 kalveren 40 schapen en 19 varkens. Volgens een bericht in 't N. v. d. D. zal met 1 Mei a. s. wanneer de zomerdienst op de „Ada" wordt ingevoerd de 4e dienst later plaats hebben dan vorige jaren, iets dat reeds zoo lang door velen werd gewenscht. Het vertrek van Texel wordt n.l. bepaald op na middags 6 uur en dat van Helder op 7,30 uur, in plaats van zooals vroeger op 5,15 en 6,30 uur. De oprichting van een Kinderzangkoor alhier, schijnt wel in den smaak te vallen; terloops althans hoorden wij zeggen dat het aantal van hen, die zich daarvoor aanmelden niet onbeteekenend moet zijn Geen wonder: zoo iets, dan is een zang koor als hier bedoeld, geen overdadige weelde, want aan den zang wordt waarlijk niet zoo veel ten offer gebracht, het openbaar onder wijs toch geeft daarvoor al zeer weinig. Wij vonden het opgevatte plan dan ook eene goede gedachte, en ieder, die als wij, meermalen eene uitvoering van kinderzang mocht bijwonen, zal dat zeker beamen. Die reine, liefelijke kinderstemmen te hooren, zoo natuurlijk en zonder effectbejag, 'tis inder daad een genot. Moge het plannetje goeden opgang maken en er voor lateren tijd ook iets van blijven nawerken, als de kinderen van thans, ouder zullen zijn geworden. Het weder van de laatste dagen. Men had er zich op kunnen voorbereiden: Capré die ons zoo'n mooie Maart voorspelde, was in zijne profetie voor April niet zoo bijzonder optimistisch. De tijd heeft het geleerd dat de weerprofeet ook nu den bal niet heelt misgeslagen: de dagen van April, die achter ons liggen, zij getuigden er van Als 't nu hierbij maar blijft. Gelukkig is het weder thans niet zoo on gunstig; gelukkig, mag men wel zeggen want bij de overlast die de koude teweeg bracht, mag ook niet worden voorbijgezien de schade welke het ruwe weer bezorgde, daar weten onze wolveehoudeis zeker wel van te spreken. Ook elders bleef de schade niet uit, niet alleen aan veldgewassen, doch ook bij het vee. Zoo lezen wij dat onder de gemeente Rijswijk een landbouwer in de vorige week zelfs vier koeien dood in de weide vond, een geval dat niet alleen schijnt te staan. Te Delfgouw vond een koe het zoo ongezellig in de weide, dat zij des nachts de woning van den baas weder opzocht en des morgens voor de stal deur werd aangetroffen. De Cocksdorp, 20 April. Op het Noorder- strand van Texel is gevonden een zwemgor del, (scaphander) waarop met zwarte letters geschilderd staat s s. "Vanille, Grimsby. In de Noordzee, niet ver van het eiland Vlieland, drijft een masteloos schip. Oosterend, 21 April. Zaterdagavond ver gaderden ongeveer 60 personen, hoofdzake lijk visschers, in de zaal van de Wed. Koppen. De heer C G. Kuijper opende de vergade ring en deelde mede een schrijven van de Kamer van koophandel te Helder, als ant woord op het onlangs ingediend adres, waarbij aan genoemde Kamer medewerking werd gevraagd tot het verkrijgen van gedeeltelijke vrijstelling van het voeren van seinlichten, zooals dit is voorgeschreven bij Koninklijk besluit tot vaststelling van bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee De Ka mer van Koophandel vraagt nu een vaartuig te laten meten en daarna te zien wat gedaan kan worden. Niet dadelijk kon men hierom trent tot een goed einde komen. Daarom nam de heer J Burger het woord en stelde voor om over te gaan tot het oprichten eener plaatselijke visscheiij-vereeniging, waarvoor de contributie hoogstens 25 cents per jaar TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pes post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertmtiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. voor de BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeen te Texel; Gelet op artikel 13, 1, eerste zinsnede, en artikel 18, 7 der wet van den 2den October 1S93 (Staatsblad No. 149) Brengen hiermede ter algcmcene kennis, dat door den Heer Commissaris der koningin in deze Provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de besehrijvings- biljetten voor de belasting op bedrijfs en andere in komsten over bet dienstjaar 19031904, een aanvang zal worden gemaakt op Maandag, den 4 Mei aanstaande en dat de aanslagregeling voor dit jaar den 1 October 1903 moet zijn ten einde gebrachtterwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voort vloeien, of die om eene andere roden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand nadat do Commissie van Aanslag of het College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt hierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verpiichtingon, ten opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door het publiek te vervul len Artikel 15, 2. Ieder die optreedt als besluurder of bchecrend ven noot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge vcrzekeringsmaatscTiappij, coöperatieve >er- eeniging, of van eene verecniging of stichting, die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reedcry, is gehouden dnarvan schrif telijk binnen éénc maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beboerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art G, 2, en van de in art. lb bedoelde commanditaire vennootschappen op nandeelen, bestuur ders van hier te lando gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere verceningen en on derlinge verzekeringmaatschappen, alsook boekhouders van hier te lnndc gevestigde recdcrijen, mogen niet tot bet doen van uildcclingen of uitkeeringen, waar van volgons art. 4, 1 en 2 en art. G, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte ge daan en de over vroegere uitdeolingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald to hebben. Bij liquidatie mogon de hier bedoelde uitdeelingcn of uitkeeringen niet geschieden alvorens do daarvoor verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurdors van de bij art. lb en c bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve voreenigingen, an dere voreenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoofeuon. ondorlingo vorzekeringmaatsohappijon en sooiëteiten, alsook beboerende vennooten van bier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeden en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uit treksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkee ringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voor zitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art 19, lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art., 47, 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15, 1 eerste lid, en art. 15, 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste f 25, Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van overtreding van art. 45. Art. 47, 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400, Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij belmoren tot de bedoelden bij art. let h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne verplich tingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebe stuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd aan dat bestunr onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen le vertoonen. Art. 47, 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te ver toonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoegsle f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het be voegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150, Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande be schrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vdór of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te riehten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Texel, den 21 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1