N°. 1639. Donderdag 30 April Aö„ 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cto. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advendentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TERREIN BURGWAL. Burgeheester en Wethooders van Texel brengen ter' kennis van belanghebbenden, dat zij, die de aan hunne perceelen grenzende en de gemeente toebehoorende terreinen van den thans gerioleerden burgwal, in gebruik wenschen te hebben, uitgenoodigd worden daarvan mondeling of schriftelijk meededee- ling te doen ter gemeente-secretarie vóór of op 1 Mei 1903, waar tevens inlichtingen verstrekt worden betreffende de voorwaarden van in gebiuikgeving, een en ander onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad en het college van Heeren Gedeputeerde Staten dozer provincie. Texel 21 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Joncheere, Burgr. G. A. Hajenius, Secrs. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van PIETER KOORN Jbz., werk man, wonende te den Burg alhier, om vergun- ning tot oprichting eener vischrookerij op het erf van het perceel kadastraal bekend Sectie K, No. 1315. Op Maandag, den 11 Mei 1903, des middags 12 uren, zal gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, dio bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. Texel, den 27 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. Iuvorderbaarverkliiring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Terel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 3 der Per- soneole belasting dienst 1903, van de gemeente Texel (den Hoorn) op den 23 April 1903 dooi den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nala tigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, don 27 April 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz., loc.-Burgr. TEXEL, 29 April 1903. Ter markt waren Maandag jl. alhier aangevoerd 1 paard, 14 koeien, 27 nuchtere kalveren, 25 schapen, 11 lammeren, 2 rammen, 105 biggen, 8 schrammen en 2 korven kippen. Prijzen konden als volgt worden gemaakt Paard f 200; koeien f 145 a 235; nuchtere kalveren f 10 a 15,50; schapen f 18 a 22; lammeren f9; rammen f22 a 25; biggen f 7 a 8; schrammen f 2u a 32; kippen 60 a 80 Ct. De handel in melkvee was vlug. Volgens peilingen werden in het Zeegat van Texel in het le kwartaal 1903 de vol gende minste diepten gevonden: Molengat 32 d. M. verval 11 d. M. Westgat 45 d. M. 11 Schulpengat 45 d. M. 11 Oude Vlie bij Z. O. rak 48 d.M. 13 Drempel Scheurrak (Riepel) 32 d.M 9 Het vaarwater het Molengat is onver trouwbaar. Oudeschild, 27 April. In de „Zeven Pro vinciën" had Zaterdag eene vergadering plaats van de pas opgerichte afd. van den Bond voor Staatspensioneering. De statuten werden be sproken en voorts het huishoudelijk reglement van de afd den Burg in behandeling geno- men. Zonder eenige wijziging kon dit regie ment worden goedgekeurd, als ook geheel toepasselijk voor de afdeeling Oudeschild. Daarna had de verkiezing van een bestuur plaats, dat uit zeven personen zou bestaan. Reeds bij eerste stemming werd deze taak der vergadering beslist, met het gevolg, dat bij volstrekte meerderheid tot bestuursleden werden gekozen de Heeren J. K G. Muller, M. Hillenius Jbz., M. Kroon Jbz., T. C. Dog ger, W. L. Schagen, C. J. Duinker en W. Mets Tz Alle benoemden toonden zich tot aanneming bereid, waarna de functies van voorzitter, secretaris, enz., door de gekozenen bij stemming met briefjes onderling werden verdeeld. Vervolgens werden nog eenige nieuwe leden ingeschreven, zoodat het aantal leden der afdeeling tot 117 is geklommen. Eenige der leden voerden ton slotte het woord, om te betoogen dat langs ordelijken weg voortdurend propaganda voor de goede zaak moest worden gemaakt. Daarna werd onder dankzegging de vergadering gesloten. De heer A. Vinkensteijn, R. C. Pastoor alhier, is als zoodanig benoemd te Muiden. Oosterend, .28 April. De vergadering van j.l. Zaterdag, belegd door de afdeeling Burg van den Bond voor Staatspensionneering, mocht zich nu juist niet in eene groote op komst verheugen De boeren hadden het nog druk en de visschers waren nog gedeeltelijk afwezig; ook was misschien niet voldoende en niet vroeg genoeg voor publiciteit gezorgd. Nadat de heer C. S. de Wit de vergadering had geopend en in korte trekken het doel had aangegeven, hield de heer de Jongh eene lezing over het streven van den Bond en zijnen werkkring, waarvan de stof hoofd zakelijk ontleend was aan het werkje „Staats pensioen voorledereen," door G. Wieringa en D. Boswijk, hetwelk voor 5 cts. door het Bestuur aan de aanwezigen werd aangeboden. Nadat nog door den heer de Wit een en ander was medegedeeld, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan geen gebruik gemaakt werd. Op de bekende wijze werden aan de aanwezigen briefjes uitgereikt en weder in ontvangst genomen, en nu bleek het spoedig dat het ledental voorloopig 49 bedraagt. Op verzoek van den heer de Wit namen in het voorloopig bestuur zitting de heeren W. L. Bakker, J, Burger Pz B. P. Vlaming, J. J. Bakker en J. Daalder Dz. bij welke personen men zich als lid kan aan geven. Spoedig hoopt men weder te vergaderen tot het behandelen van het reglement en het benoemen van een bestuur. Te wenschen is het, dat dan zeer velen aanwezig zullen zijn, om zich voor medewerking te verklaren. Het moet immers ons aller streven zijn, om een toestand in het leven te roepen waarbij het „oud en arm" is uitgesloten Dat streven is goed en schoon en moet voorgestaan worden door iedereen, De heer de Wit sloot de vergadering met een dergelijk opwekkend woord en onder dankzegging aan den heer de .longh voor zijne lezing en aan de aanwezigen voor hunne belangstelling. Gaarne plaatsen we hier een woord van dank aan de heeren van den Burg en spreken we den wensch uit, dat het stekje door hen geplant, spoedig moge opwassen tot een boom, wiens breede takken schaduw en rustplaats zullen bezorgen aan allen, wie de last der jaren drukt, zoodat iedereen, wie het ook zij, in de kiacht van zijn leven kan denken - als mijn arm verstramd en mijn hoofd ver: grijsd is, dan zal ik goddank voor broods gebrek gevrijwaard zijn. De ansjovisvangers houden zich in ge reedheid en hebben daartoe hunne spulletjes nagezien. Zoodra er gunstige berichten van de Zuiderzee komen, denkt men daar met hoop op succes heen te vertrekken. De Cokcsdorp, 27 April. Tengevolge van den hevigen regen staat het boezemwater in den polder Eierland buitengewoon hoog. Bezaaide akkers staan gedeeltelijk blank, sommige weilanden staan onder water, ter wijl enkele boerenhofsteden (Tijdgeest en Melle) langs de wegen niet droogvoets zijn te bereiken. Dat veel schade geleden wordt, zal zeker wel niet gezegd behoeven te worden. Door menigeen wordt dan ook de verzuchting geslaakt „Och, dat het polderbestuur de hand toch eens aan den ploeg sloeg en de waterloozing van Eierland afdoende verbeterde Dijkbreuk. Tusschen Schiedam en het dorp Kethel is een polderdijk doorgebroken, zoodat het water, met groote onstuimigheid over het omliggende land stroomde. Een kollossale uitgestrektheid staat geheel blank, zoodat de reizigers, die met de laatste treinen uit Rotterdam kwamen, voorbij Schie dam Diets dan een onafzienbare watervlakte aanschouwden, met hier en daar een boeren woning of hooiberg er boven uitstekend. Ook de spoorbaan was door den geweldigen vloed aangetast, waardoor het spoorwegver keer tusschen Schiedam en Delft slechts over enkel spoor kon plaats hebben- Thans staan ongeveer 2000 bunder land onder water. De veendijk wordt bedreigdbezwijkt die, dan loopen nog ongeveer 1200 bunder onder. In de Houthaven te Amsterdam zijn, onder militair geleide, een aantal uit het Noorden ontboden arbeiders aangekomen, die daar nu werken onder toezicht van militairen cn politie. Te Rozendaal wilde een jongen eenige spreeuwen schieten. Bij het afgaan van het schot sprong het geweer uit elkaar en ver wondde den onvoorzichtigen knaap zóó hevig, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Een schrijft aau de „N. R. Ct Zo waren zeer bijgeloovig, de beide oudjes en ook de bij hen inwonende kinderen ofschoon in moderner tijd opgevoed, gingen geenszins nog het bestaan van hekserij verwerpen. Een koe wordt ziek een ander dezer „laat beduidend af', een paar schapen in den laat- sten tijd dood en ook met een paar krul staarten wil 't maar niet vooruit. Geen kwestie vande hekserij speelt er mee. Hans, de jongste zood, zal hulp gaan vragen bij een kaartlegster. En hans krijgt raad. „Er is iemand, die gedurig bij hen in huis komt en al die ongevallen over hen brengt" Dat eerste was zoo en die geregelde be zoeker komt ook nu. Maar de ontmoeting? De oude wordt ontvangen onder een vloed van scheldwoorden en hem wordt de deur gewezen, met de woorden „Kom hier nooit weer binnen" 1 Arme oude, die zich nooit bewust was, er nooit aan gedacht had, dat er tooverkracht in hem school 1 Op zijn ouden dag was dit geval voor hem een bron van smart En ans gaat, bij wat veel ongevallen in de boerderij, nog maar altijd hulp en raad vrageu bij den kaartlegster. Die hekserij

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1