N°. 1640. Zondag 3 A°. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBubo op Texel GEVONDEN VOORWERPEN: 1 portemonnaie met gouden knipgevonden in den Binnenburg. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Woensdag, den 6 Mei 1903, 's morgens 10'/> uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 1 Mei 1903. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: BEKENDMAKING. 'tWas de van ouds bekende Meierblits, die ook al zoo langzamerhand in verval schijnt te geraken. Zoo heel veel animo schijnt voor die oude gewoonte niet meer te bestaan: hetdreunig gezang van „Hooi, hè je gien strooi," enz. werd in de Aprilmaand al zeer weinig gehoord; de Meierblitsen (vuren) waren ook niet van groote afmetingen, doch, wanneer men zijn blik over de verte liet wijden, nog al menig vuldig in aantal. Hoe het zij, de oude gewoonte schijnt zoo langzamerhand te verloopen, 't gaat hieimede als met vele dingen „'t wordt wat ouder- wetsch". Onze meer moderne tijd vraagt andere (ook betere vermaken. Toch was de „Meierblits" steeds een eigenaardig ver schijnsel. Waal, 1 Mei. Do Heer C. Roeper Jz. alhier is benoemd tot Organist in de Doops gezinde Kerk te Oosterend. Vlieland, 30 April. Gisterenavond had in hotel Mejrnr de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van aanddelhouders in de N. V. Noordzeebad-Vlieland. Nadat door den voorzitter de bijeenkomst was geopend, werd door Directeuren verslag uitgebracht, de winst- en verliesrekening wees op vooruitgang. Tot directeur werd herkozen de heer D. Visser en tot commissaris gekozen de heer van den Ree. Na samenspreking de belangen der Vennootschap betreffende, werd de ver gadering gesloten. Naar de „Tel." verneemt, blijken de werkzaamheden aan de afdeeling Ongevallen bij de Rijksverzekeringbank tegen de verwach ting zulk een omvang te hebben genomen, dat ook na de jongste benoemingen verster king van het personeel bij die afdeeling nood zakelijk is gebleken. Daarom is weldra nog de aanstelling van ruim vijftig personen te verwachten, om met 1 Juni in dienst te treden. Ds. J. Schrijver, predikant te Schiedam, heeft Zondag aan zijn kerkelijke gemeente medegedeeld, dat hij de benoeming tot direc teur der weesinrichting te Neerbosch heeft aangenomen. Een concurrent van Jules Capré, 't is een Engelschman voorspelt een prach- tigenzonrijken en warmen zomer. Hij grond zijn voorspelling op het volgende: Gedurende de 25 laatste jaren volgde op een vroege lente een heel warme zomer. Sedert 1878 zijn er 9 vroege lentes geweest, waarvan 8 door een prachtigen zomer werden gevolgd. Volgens dezen profeet geven de tweede en derde maand van ieder jaar het weer gedurende den zomer aan. In Februari en Maart was het uitstekend weer, bijgevolg zouden we hetzelfde kunnen verwachten in Juni, Juli en Augustus. TEXEL, 2 Mei 1903. Der traditie getrouw, beijverde de jeugd zich, Donderdagavond, om wat ten vure was gedoemd, aan de vlammen {prijs te geven. - De ontslagen en geschorste spoorweg beambten te Arnhem hebben aan de Koningin en aan den Minister van Binnenlandsche Za ken een adres gezonden, waarin zij mede- deelen, dat van de 37 van de H. S. M. er 32 gehuwd zijn, hebbende 119 vrouwen en kin deren ten hunnen laste, en van de 54 van de S.S. 35 gehuwd, hebbende 175 vrouwen en kinderen ten hunnen laste, terwijl sommige der ongehuwden nog voor een oude moeder moeten zorgen; dat zij tot 6 April toe de Maatschappijen altijd trouw en eerlijk hebben gediend, de meesten gedurende tal van jaren; dat het hun thans onmogelijk is werk te vinden en de kans daarop in de toekomst ook zeer gering is. Zij erkennen allen zich schuldig gemaakt te hebben aan een daad, die was aftekeuren en waarvoor straf niet kon uitblijven. Mnt het. oog op hun toestand en op hun berouw roepen zij daarom de bemiddelingen de voorspraak van de Koningin en van den Minister b\j de Directiën der Maatschappijen in. Op verzoek van een onzer abonné's nemen wij het volgende over Ter behartiging! Ouders, zijt toch voor zichtig met de Mazelen! Raadpleegt toch uw geneesheer Sedert Juli 1899 heeft de wetgever de Ma zelen geschrapt uit de wet op de besmettelijke ziekten. Of die regeeringsdaad verstandig was, blijve hier buiten beoordeeling. In ieder ge val moeten vrij met de Mazelen niet spotten. Vele ouders tellen de Mazelen als ongesteld heid, als ziekte hunner kinderen, te weinig. Bekend is, dat na de Mazelen wel eens tu berculose voor den dag komt bij onze patiëntjes. Ik zelf zag na de Mazelen, behalve longont steking en dat is een veel voorkomend verschijnsel etterige buikvliesontsteking op treden. Op het oogenblik heb ik drie Mazelen- patiëntjes onder behandeling, nu lijdende aan etterige oorontsteking. Bovendien, en of zulks een gevolg is van de vermelde wetswijziging laat ik weêr buiten bespreking, neemt de sterfte door de Mazelen in den laatsten tijd in ons vaderland onrustbarend sterk toe. Ik laat voor de duidelijkheid een tabel volgen ontleend aan het Weekblad van het Neder- landsch Tijdschrift voor Geneeskunde, waarin men die sterftetoeneming kan zien. Wij zien uit al deze cijfers, dat de ziekte „Mazelen" lang zoo goedaardig niet is als het meerendeel van ons wel denkt. Wieringerwaard, 13 Maart 1903. Dr. D. BAX. Onze abonné voegt hier aan toe: De Raad der gemeente llarenkarspel heeft in zijn vergadering, gehouden op 20 April te Dirkshorn, naar aanleiding van een ingeko men adres van de afd. Harenkarspel van het „Witte Kruis", met algemeene stemmen be sloten, bij gemeente-verorderrng te bepalen, dat voortaan „kinderen uit een gezin, waar Mazelen heerschen niet tot de school mogen worden toegelaten." - Naat het „Centrum" uit goede bron verneemt is de lichting 1900 dit jaar vrijge steld van de gewone jaarlijksche inspectie voor den militie-commissaris. In ons vorig nnnrmer maakten wij in 't kort melding van den doorbraak in den Noordkethelpolder nabij Schiedam. Thans kunnen wij de volgende bijzonderheden me- dedeelen De Noord-Keth el polder is 610 H.A. groot. De landbouwers leven er van veeteelthet is een rijk zuivel-district. Gelukkig was met het slechte weer alle vee op stal en deze zijn hoog gelegen. Met de alarmklok werden de menschen gewaarschuwd. De burgemees ter zelf ging rond. Schapen en varkens werden naar den zolder gebracht, enkelen voerden hun koeien per koppels naar Schie dam, waar veel stallen leegstaan. Maar van verliezen is gelukkig nog geen sprake, want het water is nog niet tot de stallen gestegen. De groote schade wordt echter toegebracht aan het grasland, dat onder het water ver zuurt. Zaterdag stond het groote meer reeds zóó hoog, gemiddeld wel één meter, dat vele boe ren hun hoeven slechts met schuitjes konden verlaten, om levensmiddelen te halen voor zich zelf en hun vee. Het gat in den dijk is wel twintig meter breed. Het leegmalen van den polder zal vermoedelfjk vele weken duren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Installatie Raadslid. Mededeclingen. Ingekomen stukken. Benoeming onderwijzeres O. L. School den Burg. De alphabetische voordracht beslaat uit: Mej. A. Dekker, G. Kopper en T. Schaaf. Benoeming hoofd der School te de Cocksdorp. De voordracht bestaat uit de Heeren No. 1 A. C. Toet, No. 2 L. de Jonj*, No. 3 W. Heeroma. Benoeming Hoofd der School te Midden-Eierland. De voordracht bestaat uit de Heeren No. 1 I. de Jong, No. 2. A. C. Toet, No. 3 W. Heeroma. Goedkeuring rekening en begrooting Algemeen Weesbuis, respectievelijk over de jaren 1902 en 1903. Aanbieding gemeente-verslag. VIII Adres van den Heer H. Flens, aanvraag benoe ming makelaar. IX Vaststelling kobier Schoolgelden, 2e kwartaal 1903. X Rekening Waalderweg, dienst 1902. XI Benoeming lid stembureau de Cocksdorp. Vacature A. Dros Az. I II III IV VI VII BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelet op de artt. 9, 39, 49 en 50 der Woningwet en op hun besluit dd. 1G Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de woning door den huurder is betrokken, bij het bestuur dezer gemeente aangifte te doen van a. bunnen naam, bunDC voornamen en woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelyk met aanduiding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de wo ning bevindt; c. bet aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d. i. van de thans reeds verhuurde woningon) geschieden moeten véér den 1 Januari 1904 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht zijn, nieuwe aangifte te doen binnen eene maand nadat de woniDg door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft geslaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de per sonen, die hetzij voor zich zelvcn, betzij in eenige hoe danigheid eene woning schriftelijk of mondeling ver buren 5o. dat bet bovenstaando niet van toepassing isop ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, koeten, ten ten en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be woning, zij het door verschillende bewoners, langer dan vijfjaren aanhoudt, noch op woonwagens of woonschepen Go. dat do formulieren van aangifte eiken werkdag tusschon 9 uur des voormiddngs en 2 uur des namid dags tor gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn en dot geen andere formulieren mogen worden gebezigd. 7o. dat bij, die niet of niet behoorlijk voldoet nan eene der verplichtingen, hierboven genoemd, gestraft wordt met eene geldboete van ten hoogste f 25. Texel, den 30 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, G. A. HAJENIUS. H. W. DE JONCHEERE. In 1S91 1331 sterfgevallen door Mazelen n 1S92 1200 1S93 795 1S94 737 n 1S95 53S ,1 1896 1171 n u u tt 1S97 538 tt 1S98 83S tt tt rt tt 1S99 405 1900 1324 ti 1901 2744 tt n

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1