N°.1642 Zondag 10 MeiA0, 1903, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubo op Texel Dit blad versch(jnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Rand hui zo een zweep en een z. g. paardentuigje (kinderspeelgoed). LAMM ERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehou den op Maandagen 18, 25 Mei, Dinsdag 2 Juni, Maandagen 8, 15 en 22 Juni, Vrijdag 22 Mei en Donderdagen28 Mei, 4,11,18 en 25 Juni 1903. Voorts worden zij, die lammercnhokken be- i spreken, beleefd verzocht daarbij het verschul- di«de marKtgeld enz. omuiddelijk te voldoen. Texel, den 9 Mei 1903, Burgemeester en Wethouders voornoemd. 11. W. de Joncheere Burgemeester. G. A. Hajenius Secretaris. LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lamme renmarkten a. zich met wagens of vee, anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (mot dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nienwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlateD, dan door de overige daarop uitkomende straten; li. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammercnhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, dio ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot liet gebruik van een hok, moot het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bozigon dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere persoDon, gelijk mede aan hen, wier rechtopeenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgeldcn is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, tenz(j met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemoeno kennisse dat voor het verplicht bespreken der noodigo hokken, hetzij mondeling of schriftelijk, gelegen heid bestaat ter Secretarie op alle werkdagen, ge- durendo de gewone bureau-uron van 9 uur voorm 2 uur nam en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, boveudion nog gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelogen hotels aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor do Maandagsche markten, na Woensdagnamiddag 2 uur voorde Donderdagsche markten, worden niet meer ten uitvoer gebraoht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogon worden, waar door het mogelijk zal zijn op tijd de inschoping aan do haven te doon plaats vinden. Zij, die op de Dondordagsche markten lamme ren wonsohen aan te voeron, worden in hun eigen belang zeer dringend verzooht zorg te willen dra gen, dat die lammeren vóór acht uur des voor middags ter markt zijn, daar zij anders in het be lang van de goede orde op de markt, do kans be- loopen niet meer tot het maiktterrein te worden toegelaten. Texel, 9 Mei 1903. Burgemeester en AVethouders van Texel, II. AV. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 6 Mei 1903 Bij Kon besluit is benoemd tot heemraad van den polder Eierland, de heer R. P. Keijser Jz. Van 2 tot en met 7 Mei zijn van hier uitgevoerd: 114 koeien, 48 kalveren, 12 schapen, 6 varkens en 1 paard. Oudeschild, 7 Mei. Met verlangen zien vele viscchers uit naar goede berichten omtrent de ansjovisvangst op de Zuiderzee. Sommige hebben zich belangrijke uitgaven getroost, om de ansjovisvischerij te kunnen meemaken. Mocht dus deze visscherij tegen vallen, dan zou 't voor menigeen in meer dan één opzicht een schadepost geven. Oosterend, 8 Mei. AVoensdag zijn van hier de eerst® blazerschuiten naar de Zuiderzee uitgezeild, om te beproeven, met het visschen naar ansjovis wat te verdienen. In het be gin dezer week ontving men telegrafisch bericht omtrent bevredigende vangsten. Alhier heeft zich een geval van mazelen voorgedaan met doodelijken afloop. In de eerstvolgende vergadering van de alhier bestaande afdeeling van den Ned. Protestantenbond, waarvan het tijdstip nader zal worden aangekondigd, hoopt op te treden de AVeleerw. Heer Ds. A. J. Adriani van Warmenhuizen. De volgende „Waarschuwing betreffende verlies van het Nederlanderschap" acht men ge wenscht dat wij overnemen „Op 1 Juli 1903 zal de wet van 12 Dec. 1892 (Stbl, no. 268) op het Nederlanderschap en het ingezetenschap gedurende 10 jaren in werking zijn geweest. Mitsdien zullen krach tens art. 7, *6°, de Nederlanders die gedurende dat goheele tienjarige tijdvak, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats hebben gehad buiten het rijk en zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen, op ge noemden dag de hoedanigheid van Nederlander verliezen, tenzij zij de in genoemd wetsvoor schrift bedoelde kennisgeving hebben gedaan. Een dag te laat. Kievitseieren mogen niet later verkocht worden dan 5 Mei. Een winkelier in Am sterdam had om dien datum niet gedacht en plaatste Woensdagmorgen weer een schoteltje met de dure waar in zijn uitstalkast. Weldra kwam echter een rijksveldwachter die de eieren 600 stuks in beslag nam. Na het water in de omstreken van Breda langzamerhand terugtrekt en de lan derijen droog komen, kan de boer zijn schade overzien. De aardappels zijn meerendeels gerot, zoodat ieder zich haast nog anderen te zetten. Het land wordt afgeloopen om zetters. Het koren heeft veel geleden, doch dit kan de schade inhalen. Overigens valt alles nog al mee. Van 18 Maart tot 22 April zijn in de gemeente St. Pancras reeds 1023 ratten gevangen, waarvoor aan premiën almeer dan f150 moet worden betaald. Men vestigt er onze aandacht op, dat de rijksplakzegels 5 5 cents tegenwoordig met waterverf schijnen bedrukt te worden, By de minste aanraking verdwijnt hetge- heele opschrift. (U. D.) In de omstreken van Breda heerscht op vele plaatsen de vlekziekte onder de varkens. Menige arme tobberd wordt hier door beroofd van zijn knorretje, waarop hij reeds voor den aanstaanden winter zijne hoop gevestigd had. De nog overgebleven mollen herademen thans. Deze week kregen de mollenhande- laars telegrafisch bericht om het opkoopen te staken, daar de huidjes geen waarde meer hebben, omdat de beestjes hun oude haar weggooien en hun zomerkleedje gaan aan trekken. Dit voorjaar is een mooi centje met het opvangen der mollen verdiend. Een moeilijk geval. Men schrijft aan de „O. II. Ct." Een onzer lezers, bijna vijf jaar te Haarlem woonachtig, werd niet weinig opgeschrikt, toen hij over de post van den arr.-schoolopziener een aan maning ontving om zoo spoedig mogelijk te voldoen aan de verplichting van art. 20, par. I der Leerplichtwet. Aangezien het Z. Ed. gebleken was, dat zijn kind niet op een lagere school is geplaatst en geen huisonderwijs geniet, en ook voor genoemd kind geen grond voor vrijstelling bestond, weet genoemde lezer waarlijk niet wat te doen, daar zijn dochter, thans ruim 28 jaren oud, te eonenmale onwillig blijkt, om na ruim volbrachte studiën nu op dien leeftijd wedor de school te gaan bezoeken. „Compliment, en hier waren de boeien terug." Die boodschap kreeg de Dinxperloosche politie van een arbeider, die hun ontsnapt was, terwijl zij hem geboeid en wel naar de gevangenis zouden overbrengen, om 9 maanden straf te ondergaan De man was naar Duitsch- land gegaan en zond hen vandaar de brace letten terug. Niet alleen uit beleefdheid (h, maar zeker wel meest in de overweging, dat men hem nu later niet zal kunnen straffen wegens „diefstal van rijksgoederen Vervalsching van lijnmeel. Door den heer Swaving, directeur van het Rijksland bouwproefstation te Goes is een belangrijk stuk gepubliceerd in zake de zuiverheid van buiteolandsch lijnmeel Zes monsters lijnmeel, uit verschillende plaatsen afkomstig doch alle getrokken uit partijen, geleverd door den Heer D. Raymae- kers te AnLwerpen (Borgerhout) werden onderzocht, en in alle mouses waren grondnotenschillen aangetroffen, die niet als een toevallige bijmenging mogen beschouwd worden. Bij het nader onderzoek is bovendien ge bleken, dat de monsters behalve de gewone in lijnzaad vooi komende onzuiveiheid, nog bevatten maanzaadschillen een aantal zaad- schillen van onbekenden oorsprong, enkele katoenzaadschillen en enkele koffiedoppen naast haren van tarwe en tarwe-brandsporen (Tilletia Carles) welke wijzon op bijmenging van opveegsel van tarwestof. Hieruit volgt dat dit lijnmeel, want blijkbaar zijn de ver schillende vrij wel aan elkander gelijk, zeer onzuiver is, dat die onzuivorheid te wijten is aan opzettelijke toevoeging van afvalstoffen, die aan zuiver lijnzaad vreemd zijn. Twee monsters van lijnmeel, geleverd door den heer Louis Weckx, eveneens te Antwer pen, bevatten beide grondnotenmeel, en naast eenige zaadschillen van vreemden oorsprong, ook wat koffiedoppen. Laten onze veehouders dus op hun hoede zijn 1 („Landb. AVeekbl.") Als curiositeit deelt men mede, dat 't den heer P. Versloot, gemeente ontvanger te Schoonhoven, dit voorjaar als vroeger twee maal gelukt is, een nest jonge hazen te fok ken in zijne fokkerij. Deze fokkerij is een unicum in Nederland, daar 't zelfs nooit in Artis of in de Diergaarde te Rotterdam gelukt is jonge hazen te fokken^ COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1