Gemeenteraad te Texel. Uitslag gehouden verkoopiijgen. Marktberichten. Pre di kb e u r t e n, Een drama iü een drama. Maakten de bladen voor slechts weinige dagen geleden, melding van een moordaanslag te Amsterdam, door iemand op zijne wettige vrouw, deze keer was het een aanslag door een heer op eene dame die verklaarde hem niet lief te hebben. Donderdagavond bij de voorstelling van het „beruchte proces" in het Theatre van Lier, viel zulk eene scène voor, niet op het tooneel maar in werkelijkheid, in de zaal; 't was een opschudding van belang; nadat er 2 revolver schoten waren gelost, stoven bezoeksters en bezoekers van alle rangen het theater uit en de straat op, de Amstelstraat was in rep en roer. De heer die aanleiding tot dit relletje had gegeven was intusschen gegrepen, werd aan de politie overgeleverd en met veel moeite naar het politiebureau Halvemaansteeg over gebracht daar het volk hem te lijf wilde. De dame die een schot in de kaak had ge kregen, werd door aanwezige docters ver bonden en daarna in een brancard naar het gasthuis overgebrachten toen werd het „beruchte proces" verder afgespeeld. De Zwitsersche weervoorspeller, Jules Capré, schijnt de kluts kwijt te zijn. Deze beer toch voorzag in de eerste 10 dagen van Mei een voortzetting van slecht weer, vooral 7 en S Mei zouden „kritieke dagen" zijn. Van 10 15 veranderlijk weder bij westen en noordenwind ook over Nederland. Daarna stijgt de barometer en zullen wij 5 redelijke dagen beleven. Wij moeten dan weder 8 barre dagen doorstaan, om eindelijk van 28 tot 31 Mei te bemerken dat het zomer wordt. Voor de eerste dagen van Mei had deze geleerde het echter al vast mis! Om 100 jaar te worden. In een En- gelsch blad wordt als eerste voorwaarde om 100 jaar te worden gezegd, dat men minder moet eten. Van elk maal moet men opstaan voor men verzadigd is, ja, nog half hongerig Dan moet men tusschen de maaltijden niets eten. Het is heel moeielijk, veel lastiger dan 't lijkt, vooral als men een gastvrouw niet wil ontstemmen. Als tegenstelling van den voortdurenden algemeenen aandrang naar verkorting van den werkdag wordt uit Leeuwarden gemeld, dat de aannemer van het bouwen van een post en telegraafkantoor aldaar zich genoodzaakt heeft gezien, van den minister van waterstaat vergunning te vragen tot afwijking van 485 der algemeene voorwaarden van aanbesteding van werken vanwege diens departement, in dien zin, dat hot daarbij vastgesteld maximum van e 1 f uren per dag gebracht wordt tot twaalf, daar hij anders geen geschikt werk volk kan krijgen De minister, de zaak als een „buitengewoon geval" beschouwende, heeft de afwijking toegestaan. Uit Staveren schrijft men De ansjovis- visscherij heeft een aanvang genomen. Dins dagmorgen kwamen twaalf booten uit zee met hun vangst aan den wal. Gezamentlijk hadden ze ongeveer 2000 stuks bemachtigd. Bedrijvigheid heerscht nu in onze plaats, daar ieder op hoop van meerderen toevloed zijn netten in gereedheid brengt om een broodje te verdienen. De havenarbeiders van Amsterdam noemen - aldus meldt „De Vrije Socialist" voortaan de onderkruipers, omdat zij niet meer met een dergelijken naam bestempeld mogen worden, daar men anders in aanraking zou komen met den strafrechter, „slapers". Een schuld van Carngie's moeder. De bekende milddadige millionair is Schot van geboorte. Toen zijn ouders nog in Schot land woonden, leende de moeder 15 shilling van een buurvrouw en vergat die terug te betalen. Op een eigenaardige manier werd de vergeten schuld in herinnering gebracht. De redacteur van een tijdschrift loofde on langs een prijs uit voor de aanwijzing van de beste manier, waarop Carnegie zijn geld besteden kon. Een van de antwoorden nu luidde „liet beste, wat Carnegie doen kon, zou zijn, de schulden van zijn moeder te betalen." En zoo vernam Carnegie, dat zijn moeder vergeten had J6 shilling terug te be talen. Hy stelde een onderzoek in, bevond dat nog twee dochters van do buurvróuw in leven waren en betaalde aan elk 8 pd. St. en 15 sh uit, zijnde tweemaal de som, die haar toekwam, gerekend met rente op rente tegen 5 pCt. („Hld.") Woensdag 6 Mei voormiddag» 10V» uur V-oorz. de beer H. W. de Joncliecrc, Burgemeester. Tegenwoordig de hecren F. Keijser, C. Keijser Pz Keesorn, Koning, Bakker, Mets, Roeper, Zijm en Bik kers. Afwezig met kennisgeving de beer Lap. Eene vacature. •Na opening dor vergadering wordt het nieuw benoemde lid van den Raad, de beer D. C. Dros de vergadering binnengeleid, en worden door dezen de vereisobte eeden afgelegd in banden van den Voorz. Hierna wenscbt deze den benoemde geluk met diens benoeming en wijdt daarbij eeuige waardeeronde woor den aan de nagedachtenis van diens vader in wiens plaats hij nu zitting zal nemen. De heer Dros dankt spr. voor diens woorden en voegt daaraan toe,-dat zijne verkiezing voor hem oen bewijs is, dat men de arbeid zijns vaders in bet belang der gemeente op prijs stelt. Spr. roept de welwillende steun van zijn medeleden iu daar waar hij die noodig mocht blijken te hebben en zegt mede te zullen wer ken aan datgene wat Tcxels bloei kan bevorderen. Hierop neemt spr. zitting. De notulen der vorige vergadering hierna gelezen, worden onveranderd goedgekeurd. Hierop doet de voorz. mededeeling, dat is ingekomen een schrijven van H.H. Ged. Staten behelzende goed keuring van het besluit van den Raad om liet trakte ment van den onderwijzer aan de School met uitge breid leerplan te brengen op f 700. eene opgave van het aantal verzonden en ontvangen telefoonberichten aan de verschillende telefoonkantoren in deze gemeente. Deze opgave luidt als volgt: verzonden ontvangen Den Hoorn 47 54 Koog 29 23 Oosterend 222 290 Oudeschild 315 433 Waal 44 77 een request van mej. BremerOuthuys vroedvrouw te Oosterend om gelijkstelling van traktement met hare collega's op de andere dorpen in deze gemeente. Wordt op voorstel van den Voorz. gesteld in banden van B W om preadvies. De medcdeelingen worden verder voor kennisgeving aangenomen. Door den voorz. wordt nog opgemerkt dat officieel geen kennisgeving is ontvangen van de verbeterde zomcrdieustregeling, doch dat met genoegen vernomen werd dat die verbetering is ingevoerd. Benoeming onderwijzeres O. L. School den Burg De voorzitter deelt mede dat door mej. A. Dekker haar sollicitatie is ingetrokken cn dat de voordracht alpbabetiscb is. Met S tegen 2 stemmen, uitgebracht op mej. T. Schaaf, werd hierna benoemd mej. G. Kop per te Koog a/d Zaan. Benoeming Hoofd der School te de Cocksdorp. Bij eerste stemming werden uitgebracht 5 stemmen op den heer A. C. Toet, 4 op den beer L. dc Jong en 1 op den heer W. Heeroma. Bij de 2e vrije stemming kregen de hecren Toet en De Jong elk 5 stemmen. Bij loting werd hierop gekozen de heer A. C. Toet. Benoeming H. d. S. te Midden-Eierland. Bij eerste stemming kregen dc heeren De Jong en Heeroma elk 5 stemmen. Bij loting werd hierop gekozen dc heer L de Jong. Goedkeuring rekening en begrooting Algemeen Weeshuis, resp. over de jaren 1902 en 1903. Het rapport van de daarvoor benoemde commissie, welke door den voorz. dank werd gezegd, was dat geen op of aanmerking er op waren gemaakt en men voor stelde ze goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt de rekening over 1902 goedgekeurd, hebbende tot eindcijfer der ontvangsten f 8777,486 uitgaven f 7137,16 en alzoo tot batig saldo f 1640,32' en de begrooting over 1903 hebbe ide tot eindcijfer van ontvangsten en uitgaven f 9494.82s. Aanbieding gemeente-verslag 1902. Wordt aangeboden en zal bij de leden circuleeren. Adres van den heer H. Flensaanvraag be noeming tut makelaar. Dit adres was in eene vorige vergadering gesteld in handen van B W om preadvies. De meerderheid in dat college stelt voor afwijzend op dat adres te beschikken, niet omdat men aan de geschiktheid of soliditeit van adressant twijfelt, doek om paal en perk te stellen aan het aantal makelaars, enz. In dat advies wordt gewezen op dc omstandig heid dat men in deze gemeente beeft 2 notarissen, 3 makelaars, terwjjl een vierde persoon op 't oogenblik elders woonachtig ieder oogenblik weer kan terugko men, bovendien worden door den deurwaarder en een zaakwaarnemer eveneens overeenkomstige diensten be wezen. Wanneer geen perken worden gesteld, zou het niet onmogelijk zijn als bij eene mogelijke vacature van notaris, daarvoor geen solicitanten opkwamen, omdat al die makelaars enz. den notarissen te veel concurrentie aandoen. Op die wijze is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men voor verschillende zaken, waarvoor een notaris beslist noodig is, er een van el ders zou moeten gebruiken. De meerderheid van B W stellen voor adressant te berichten, dat zijn verzoek althans voorloopig niet kan worden ingewilligd, doch dat bij eventueel neer leggen van zijn functie door een der makelaars, men bet verzoek wel weer in overweging wil nemen. De heer Mets ziet geen bezwaar het veizoek in te willigen, daar ieder zelf moet oordeelcr. of hij naar een notaris of een makelaar wil gaan. De heer E. Keijser zegt, dat hij de minderheid van B W uitmaakte en er voor was bet verzoek in te willigen. De heer C. I'. Keijser zegt dat hij do noodzokelijk- der inwilliging niet inziet. De heer Zijm vindt inwilliging van bet verzoek bil lijk, bij welk gevoelen de heer Dros zich aansluit. Het preadvies van B W hierop in Btcmining ge bracht, wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen (die van de hecren C. P. Keijser, Kecsom en Bakker). De heer Dikkers hield zich buiten stemming. Dc heer H. Elens werd dus benoemd tot makelaar in alle vakken. Vaststelling kohier schoolgelden2e lew. 1903. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 656,55. Rekening Waalderweg, dienst 1903. Zooals bekend, geschiedt het onderhoud van dien weg door de 30 Gem. Polders en do Gemeente geza menlijk. De helft der kosten over 1902 door do ge meente bedroegen slechts f 21,75. Dit bedrag was Vulgens mededeeling van den voorz. zoo laag, omdat verleden jaar geen nieuw materieel behoefde te worden aangekocht en grind was geruild voor keislag. De rekening wordt goedgekeurd. Benoeming lid stembureau de Cocksdorp. Vaca ture A. Dros Az. Als zoodanig wordt benoemd de heer D. C. Dros, terwijl de heer P. Dros Az. van lid plaatsvcrvangcnd- lid wordt in plaats van den heer K. van 't Veer, die naar elders is vertrokken. Bij de rondvraag vraagt do heer Mets hoeveel solli citanten er zijn voor onderwijzer aan de school met uifficbr. leerplan. De voorz. deelt mede dat er op 't oogenblik maar een is, doch dat de aangifte tot 10 Mei open is. Dc heer Bakker zou gewenscht achten dat door de onderwijzers proefles werd gegeven. De voorz. zegt dat dit volstrekt geen maatstaf geeft daar men het gelukkig kan treffen en bijna de hoofd zaak, bet houden van orde, daarbij niet kan worden bepaald, een oordeel dat door anderen wordt gedeeld. Do voorz. deelt mede dat naar aanleiding van bet voorstel van den heer Dikkers in de vorige vergade ring gedaan, van enkele gemeenten verordeningen voor makelaars werden gevraagd en ontvangen. Die veror deningen stellen echter alleen eiscben omtrent solidi teit enz. cn bepalen het aantal makelaars, dat in de gemeente mag zijn. Nu dc Raad blijkens zijn zoo pas genomen besluit laatstgenoemd artikel niet wenscbt in te voeren, is eene verordening z.i. minder noodig. De heer Dikkers trekt zijn voorstel in en geeft min of meer spottend te kennen, dat hij hoopt dat door don Raad nog een 20 makelaars zullen worden aange steld. Een makelaar is niets dan een taxateur, doch door zijne benoeming door don Raad wordt daaraan het «oacbetv <*ehecht en de domme menigte meent, dat zoo'n makelaar gelijk staat met een notaris en voor allerlei zaken bevoegd is. De aanstelling van make laars, voor deze gemeente vooral, is do ondergang der notarissen. Niemand meer bet woord verlangende sluit de voorz. de vergadering. Ti /xryr nvr. •Ccx» it; rawvxwmM*. v Vrijdag 8 Mei in Hotel „Texel". Notaris: G. J. O. D. DIKKERS. J Als volgt is ingezet: De boerenhofstede „Buitenzorg." Kavel a P. Dros Az. op f 15000, b dezelfde 9000, Do Boerenhofstede „Weltevreden." Kavel a H. Flens 13000, b dezelfde 600, c dezelfde 4300, d Mr. L. Eikendal, 's Qravenbage 3200, e S. Bregman, Alkmaar 2300, if P. Dros Az. 1500, Land Wetsteen. Jbr. Mr. L. v. d. Berek van Heemstede, 's Gravonliago 3000, De Boerenhofstede „Dorpzicht." Kavel a S. Bregman, Alkmaar 18100, b dezelfde 2050, c dezelfde 4000, De boerenhofstede „Rotterdam." H. Flens 15000, De boerenhofstede „Joanneshoevo." Kavel a Jhr. Mr. L. v. d. Berch van Heemstode, 's Gravenhage 4300, b dezelfde 2600, Een Erf P. Dros Az. 5, Een perceel Grond, H. Flens 40, Eon perceel Grond, dezelfde 25, f 98020,— Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 2 Mei tot den 8 Mei 1903. ONDERTROUWDPieter Kalis en Johanna Keiman (den Burg), Dirk Ran (Helder) en Maartjc Maas (do Koog), Arie Aldorlieste (Eierland) en Neeltje Peper (Noorden). GETROUWD Jan Bakker (Burger Niouwland) en Frouwtje Langeveld (Koog), Jacob Ilia (Hoogenberg) on Johanna Pioternella Ver- herne (Spang), Willem Bakker (Westen) en Dieuwertje Witte (Everstekoog). Jan Zoete lief en Johanna Margaretha Barhorst (den Burg-). GEBOREN Geene. OVERLEDEN Maarfje Wuijs oud 75 j. wed. van Pieter Bremer (don Burg), Aagje Huis man, oud, 61 j. wed. Ario Spigt (den Burg). Pietje van der Vis lj d. v. Antonie van der is on Pietjo Brans (Oosterend). Zondag 10 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Nam. 2 uur do LLr. Barends. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Leffof. Oosterend. Voorm. 10 uur do Ilr. Van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Scliairen, 7 Mei. Aangevoerd10 paarden 1 50 ai 200 18 Stieren f 80 a f 100; 300 Geldo- koeien f 130 a f 230; 125 Kalikoeien f 140 f 250; 0 V aarzen f af 80 N uohtero Kalveren f 8 a f 18;— 0 Schapen f 0 a f 0 Lammeren f af 2 Bokken en Geiten f 4,— a f 6.28 Varkens f 12.a f 16. 24 Vette Varkens 19 a 20 cent por half kg.55 Vette Koeien f f 150 a f 250, 0 Graskalvereu f 0a f 0110 Biggen f 6,50 a 15.Boter, i 0.50 a f 0,55 por half KG., Kipoieron f 2,50 a f 3,00, Leiden, 8 Mei. Ter markt werden hodon aangevoerd: Ossen 628 stuks f 127 a f 280;

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2