N°.1645. Donderdag 21 Mei. A®. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bö de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tam. Invorderbaarvorklaring van kohieren. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel breDgt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 4/5 der personeele belasting dienst 1903 op den 14 Mei 1903 door den Heer Directeur der directe belasting te Amsterdam is invorder baar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen vooi deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 18 Mei 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCÜEERE. OEFENING-BRANDWEER^ Burgemeester en Wethouders van Texel, Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat op Zaterdag 23 Mei as. des namiddags half zeven uur eene oefening zal worden gehouden met den aanjager, aan het einde van de Koogerstraat„begin van den Koog er wegte den Burg en worden mitsdien de dienstplichtigen bij den aanjager daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hierboven genoemd, aanwezig te zijn. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 9 en 10 der brandweer- verordering, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt: „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand ot oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefening'n op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproepidg op hun post aamoezig te zijn en mogen die zon der geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 15 Mei 19o3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. W de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente Art. 177; Het is verboden gedurende de groote lamme- renmarkten a. zich met wagens of vee, anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Niemcstraat), of dit plein met wagons of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokkon, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c. mot hot wogvooren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester kraohtena opdracht yerleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, teDzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, hetzij mondeling of schriftelijk, gelegen heid bestaat ter Secretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur voorm 2 uur nam en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, bovendien nog gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelegen hotels aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsche markten, na Woensdagnamiddag 2 uur voor de Donderdagsche markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waar door het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vinden. Zij, die op de Donderdagsche markten lamme ren wenschen aan te voeren, worden in hun eigen belang zeer dringend verzocht zorg te willen dra gon, dat die lammeren vóór acht uur des voor middags ter markt zijn, daar zij anders in het be lang van de goede orde op de markt, do kans be- loopen niot meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Texel, 9 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 20 Mei 1903. De eerste Lammerenmarkt voor dit jaar heeft een goeden indruk teweeggebracht, de jonge beestjes, reeds vroegtijdig aangevoerd, vonaen al direct koopers, die goede prijzen wilden besteden. De handel was zoo al vroeg in gaDg, hetgeen men kon opmerken door het reeds al spoedig voorzien van het merk van den nieuwen eigenaar. Er werden over het rlgemeen goede prijzen besteed, voor enkele partijen naar wij hoor den tot f 13,50 en mogelijk nog wel iets hooger. Aangevoerd werden 4500 lammeren (het vorige jaar was de aanvoer ter le groote Lammerenmarkt 5248 lammeren), 50 koeien 10 nucht. kalveren, 8 schapen, 21 schrammen en 53 biggen. Naar ons wordt medegedeeld waren de gemiddelde prijzen voor lammeren f 9,— a f 12,50, schapen f 12,— a f 16, koeien f 85,— af 125, nucht. kalveren f 12,— a f .16, schrammen f 16,— af 18,— en voor biggen f 10,— a f 12, Vrijdag a.s. hoopt een der oudste in gezetenen van Texel, den dag te herdenken, dat hy voor 70 jaar geleden voor het eerst met zyn vader de Leidsche markt bezocht met Texelsche lammeren, hetwelk hy later tot op heden geregeld- telken jare voor zich zelve bleef doen. Moge hem de lust en kracht zijn gegund, dit nog eenige jaren te blijven doen. Van 11 tot en met 18 Mei zijn van hier verzonden 85 koeien, 30 kalveren, 741 lammeren, 2 paarden en 16 varkens. Einde dezer week heeft ons eiland een bezoek te wachten van ruim dertig leerlin gen van de Brinioschool te Hilversum, onder directie van den Heer J. Kleefstra. Naar wij vernemen, zal door het gezel schap een fietstocht e^ver Texel worden ge maakt. De Nederlandsche Ornithologische Ver- eeniging, die in het vorig jaar alhier eene vergadering en een drieledige excursie hield, zal Zaterdag a.s. eene bijeenkomst houden te Doorn in Utrecht. Bij goed weder zal eene excursie worden ondernomen naar de Leersumsche broekheide. Oudeschild, 19 Mei. Het koude weer komt den" garnalenvisschers nog zeer te stade. In den laatsten tijd wordt veel verzonden naar Frankrijk, waar in den laatsten tijd betere pryzen voor de garnalen gemaakt worden dan aan de Engelsche markt. De vangst van rog en geep langs de kust was in de vorige week over het geheel nog al gunstig. Rog gold 60 a 65 ct. per stuk en geep f 4, a f 1,50 per tal. Koog, 17 Mei. De schietvereeniging „Texel" hield heden hare aangekondigde schietoefe ning op het strand alhier. Vijftien leden namen hieraan deel. De afstand van de schyf bedroeg ruim 150 pas. Er werden door ieder deelnemer 10 schoten gelost, n.l 5 met het Beaumont en 5 met Model 95. De meeste punten behaalden de H.H. H. W. de Joncheere, Cl. H. de Boer, P. Lap en Jb. Rijk, met 51, 62, 50 en 63 punten. Oosterend, 19 Mei. Het orgel in de Doops gezinde Kerk alhier is geplaatst, en de firma L. van Dam en Zonen, te Leeuwarden heeft eer van haar werk. Het geheel, opgetrokken in fantasiestijl, is een sieraad in het gebouw, en zij, die reeds een voorproefje van de muziek mochten smaken, zijn vol lof over de klankvolle tonen, die er aan ontlokt kun nen worden. Nog eenig schilderwerk moet er aan ver richt worden en dan zal alles gereed zijn, zoodat het bij de eerstvolgende godsdienst oefening in gebruik genomen zal kunnen worden. De jaarlijksche oefening met de brand- bluschmiddelen zal alhier, behoudens goed keuring van den E.A. Heer Burgemeester gehouden worden op Woensdag, 3 Juni a.s. des avonds 67» uur. In het College van Brand meesters zijn geene veranderingen gekomen. De ansjovisvisschers zijn allen terug gekeerd, aangezien er zoo goed als niets mede is te verdienen Slechts eene schuit is Maandag opnieuw uitgezeild naar de Zuiderzee. Vlieland. De heer F. den Hartog heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor derde stuurman. In den trein, die Vrijdagmiddag te ongeveer half twee uit Groningen vertrok, werd een ziekelijke, bejaarde dame gedragen. Een gehuwde dochter, woonachtig teBlijham (bij Winschoten) nam alleen bij haar in de coupé plaats. Toen een uurtje later de trein te Winschoten aankwam strompelde de doch ter naar buiten en deelde mee, dat haar moe der onderweg gestorven was. Alleen met het lyk had de ongelukkige vrouw, die heel kort geleden haar kind verloor, het grootste gedeelte van de reis afgelegd. Te Delft is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruigom 60 en het bruidje nauwelijks 16 jaar oud is. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1