Buitenland. Marktberichten. Hollands Noorderkwartier heelt besloten een onderzoek in de provincie Noord-Holland in te stellen naar de veeverloskunde. Door welwillende medewerking van verschil lende landbouwvereenigingen of andere licha men, hoopt men gegevens te kunnen verzame len die noodig zijn, om op dit gebied de noodige verbeteringen te kannen aanbrengen. De gezondheidstoestand van onze Ko ningin. Uit Apeldoorn schrijft men Zonder iets te willen afdingen op de betrouw baarheid van het Haagsche correspontenbureau, behoort niet dan onder voorbehoud te worden aangenomen een verklaring in zijn bericht van Dinsdag aangaande de komst van H. M. 's lijfarts op het Loo. Onjuist is het, dat deze geneesheer zich meermalen tijdens het verblijf der Koningin op het einde der week naar het Loo begeeft en zijn komst van Zaterdag j 1. een dier gebruikelijke bezoeken was G-edurende het verblijf van H. M. op het Loo, in dit seizoen, bracht de lijfarts slechts één maal een bezoek nl. Zaterdag jl. Dat de gezondsheidstoestand van H. M. zoo goed is als gewenscht kan worden, dien indruk ontvangen niet zij, die H. M. in de laatste weken van nabij konden gadeslaan. Integendeel ziet H. M. voordurend zeer bleek en neemt men op het aanvallig gelaat een lijdende trek waar. In het „Apeldoorn's Dagblad2 werd dezer dagen, nog vóór de komst van den lijfarts, dan ook onomwonden opgemerkt, dat de gezondheidstoestand der Koningin dan ook blijkbaar te wenschen overlaat. De sterke constitutie van H. M. in aan merking genomen, en het feit dat H. H. zich nog in het openbaar beweegt, behoeft men zich échter voor een ongesteldheid van ern- stigen aard niet ongerust te maken. Leelijke schadepost 1 De landbouwer A., te Weurt, verloor dezer dagen plotseling drie runderen door den dood. Men vermoedt, dat knechts van den deco rateur, die de kerk beschilderde, verfpotten in de weide hebben uitgestort en de beesten gegraasd hebben van het gras, waaronder de verf zich gemengd had. Te Enkhuizen is een vergadering ge houden van afgevaardigden uit de voornaamste visschersplaatsen langs de Zuiderzee ter be handeling van een concept-adres aan de Regee- ring, verzoekende een wettelijke regeling inzake de uitoefening der Visscherij op de Zuiderzee. In het concept-adres worden verzocht. 1. Wettelijke bepalingen a. voor de afmeting en maaswijdte van het in de Zuiderzee te gebruiken vischwant b. voor de diepte der netten en de, op de loodzimmers aan te brengen zwaarte ter bevordering eener onbelemmerde scheepvaart en ter voorkoming van averij aan de netten c. voor het aantal der door eiken visscher mede te voeren netten. 2. Verbod, om gedurende den Zondag, op welke wijze ook, het visschersbedrijf uit te oefenen. 3. Strafbepalingen voor de aanvoerders, koopers en verkoopers van ondermaatsche visch. Bescherming van den Bokkinghandel tegen oneerlijke concurrentie. Besloten werd de voorstellen voorloopig aan te nemen. Te Raalte zou een paartje in 't huwe lijksbootje stappen. Alles lag dan ook zeil klaar, maar wie verscheen, niet bruid en bruidegom Van den bruidegom echter kreeg de burgemeester het volgende briefje „Mijnheer. Bij deze gelegenheid meld ik u, dat het trouwen met ons Zaterdag niet door gaat, want het is geheel vervallenwil mijnheer zoo goed wezen en schrappen mij maar door". Aan zijn bruidje had hij in 't geheel geen kennis gegevendeze hoorde van de „ver anderde gevoelens" van haar ex-bruidegom alleen bij gerucht, waarvan zij eerst ter secre tarie de bevestiging vernam 1 Te Loonschedijk, onder Kaatsheuvel, is een varken losgebroken, dat heeft weten door te dringen in de woonkamer, alwaar het een in de wieg liggend tweejarig kind van den landbouwer J. de Vrij een oor heeft afgeknaagd. Dinsdag 28 April vond—naar men aan de „N. R. Ct." schrijft een visscher nabij den Kreilton tusschen de Ven en Stavoren, bij het inhalen van zyn ansjovisnetten, een tweetal aan elkander verbonden flesschen van hard, dik glas, met roode verf bestreken en goed gekurkt. Bij nader onderzoek bleken de flesschen ieder een in vijf talen gedrukt en genummerd biljet te bevatten met de aankondiging „Bewaar dit". Opzoeking over de richting der drijvende voorwerpen in de Noordzee" en het verzoek om de briefkaart die zich in iedere flesch bevond, na invulling van den datum waarop en de plaats waar ze gevonden zijn, aan het aangeduide adres op te zendeu. Dit adres luidde„Professor G. Gilson, Institut, Zoölogique, Louvain, Bel- gique" Op het biljet is tevens vermeld, dat een premie van 50 francs jaarlijks wordt uitge loot tusschen de houders van de nummers der ingezonden kaarten (in dit geval 3669 en 3970). De Otlaï Gelria, barsoi van den keer H. van Haaren, te Nijmegen, is verkocht aan den heer Aug. Caron, te Seclin (Frankrijk). Dit prachtige dier, de fraaiste en meest volmaakte Russische windhond die er tot nog toe ooit op tentoonstellingen geweest is, werd zoo meldt de „Nijm. Ct." door dien Franschman met 5000 fr. (bijna f 2400) betaald. Men schrijft uit Termunten aan de „ProY. Gron. Crt." 't Kan een 40 jaar geledon zijn, dat een gezin met het huisraad aan den kant van de sloot kwam te staan. De weg was tamelijk breed, de passage werd er niet door gestremd en 't medelijden liet het gedoetje daar met rust, ja voorzag het zelfs van eenig hout en zeilwerk, waarmee het zich ietwat tegen regen en wind kon beschutten. Doch het rijsje wordt een boom. Zoo ook hier. Door timmeren en metselen en metse - len en timmeren richtten de bewoners zich langzamerhand zoo huiselijk in, dat de eige naar, hier het 1ste onderdeel van 't water schap Oldambt, voor dit behuisd plekje werd aangeslagen in de grondbelasting. Het bestuur betaalde eenige jareu die belasting, tot zij die op de schouders van den bewoner legde. Zoo zoetjes aan waren uit één twee gezinnen gegroeid, die, mot de noodige hokken er bij, zoo'n oppervlakte innamen, dat het 1ste on derdeel besloot, dit heele gedoe op te ruimen. Maar, maar. Twee jaar lang is men hier mee bezig geweest, tol dezer dagen de be slissing viel in 't voordeel der bewoners. Hot bezitrecht was namelijk in den loop der tyden geworden een recht van eigendom. Wagens 4e klasse Naar men verneemt, bestaat bij de Staats spoor het plan om in sommige treinen voor het vervoer van werklieden, rijtuigen 4de klasse te laten loopen. Het „Handelsblad" blijft zich verzetten tegen verhooging der ]eneverbelasting. Het gaat niet aan, indien al de schatkist ruimer middelen behoeft wat het blad voorloopig ontkent die te halen uit een heffing, waar toe on- en minvermogenden het meest bijdra gen en aldus de gegoeden te sparen. Bij directe en indirecte belastingen (met name het successierecht), door ruimere toepassing van progessie en ook door opcenten is de versterking der Rijksmiddelen te vinden, indien hieraan behoefte bestaat. Niet door den nieuwen last in hoofdzaak te leggen op den borrel der onvermogenden, maar den wyn en de dure biersoorten ongemoeid te laten. Draadlooze telegrafie Te Kampen zullen proeven genomen worden met de draadlooze telegraaf. Men wil in verbinding treden met den Westertoren te Amsterdam. Op de boventoren te Kampen worden daartoe reeds toebereidselen gemaakt. Verschillende kunstmesten, hoe onmis baar ook voor bouw- en weiland, kunnen het vee en den wildstand ernstig benadeelen, wanneer deze dieren wat veel van deze onop geloste stoffen in het lichaam krijgen- Slak- kenmeel en kainiet leveren voor het vee weinig gevaar, omdat ze in het late najaar gestrooid worden, Maar nu men weilanden al meer en meer ook met Chilisalpeter gaat bemesten, verdient het aanbeveling, deze stof alleen uit te strooien als met vrij groote zekerheid regen kan worden gewacht, waar door de salpeter wordt opgelost. Dit geldt natuurlijk niet voor hooiweiden, die geen vee herbergen. (R. N.). Door de anti-vaccine mannen wordt de verplichting om kinderen die de school bezoe ken te doen vaccineeren, wel eens voorgesteld als een gruwelijk onrecht, waaronder ons volk gebukt gaat, en waartegen men niet genoeg kan opkomen. Hoe ernstig dat onrecht te Amsterdam gevoeld werd, bleek toen mr. D. P. D. Fabius in de Groote zaal van den Werkenden Stand het woord voerde tegen de vaccinatie. In de kollossale ruimte waren totaal negentien personen. Kievietseieren hebben, naar men weet, den vorm van een afgeknotten kegel, met twee halve bollen aan de einden. De zijden van het ei zijn rechte lynen, een der zekerste kenmerken, waardoor men ze van de andere eieren onderscheiden dan. Want velen eten kievitseieren, die geen kievitseieren zijn. Eieren van sterntjes en meeuwen ljjken er veel op, maar zjjn „eirond"- Alleen het ei van de tureluur is er, vooral voor onin- gewijden moeilijk van te onderscheiden, dit is precies zoo gevormd, ja eigenlijk nog zui verder van kievitsvorm dan 't echte, alleen wat fijner, evenals de teekening. Wat den smaak betreft, mag men zich echter gerust tureluureieren in de handen laten stoppen, zonder er tureluursch om te worden; want ze zijn lekkerder dan de echte kievitseieren. Wratten verdwijnen als men ze ver scheidene malen per dag inwrijft met een doorgesneden ui en ,s nachts een stuk daarvan er op vastgebonden laat. Over de jodenvervolging in Rusland schrijft de „Berliner Morgenzeitung" het vol gende In Kischinew zijn vreeselijke bloedige gru welen afgespeeld en de berichten daarover luiden als die over Jodenvervolging in de Middeleeuwen of over Christenvervolgingen in de oudheid. In de geschiedenis van den nieuweren tijd moet men lang zoeken eer men berichten van dergelijke vreeselijke gruweldaden vindt. Want zelfs de mishande lingen en bloedige tooneelen, die bij de vervol gingen der Armeniërs in Turkije voorvielen, waren nauwelijks minder erg dan de jongste gebeurtenissen in Rusland, dat juist op de uitvoering van hervormingen in Turkije aan dringt, terwijl in eigen land het niet minder bar toegaat. Slechts met diepen rouw en met groote verbittering in het hart kan men de berichten over de vreeselijke bloedige toeneelen in Ki schinew lezen. Het was niet meer een gevecht, het was een slachting te noemen en al wat beestachtig is in den 'mensch, vierde hier een ware orgie. Er werd ge moord en geplunderd op een wijze, die in den krijg verwilderde landsknechten in de Middeleeuwen niet zouden kunnen verbeteren, en de folteringen, die men de ongelukkigen deed ondergaan, herinneren aan de beschrijvin gen, die wij omtrent de folteringen der Inqui sitie hebben gelezen. De berichten van oog getuigen, staan nog verre beneden de schilde ringen, die de Russische pers geeft van de gruwelen in Kischginew. De mannen werden doodgeslagen, vrouwen geschonden, voor dat ze vermoord werden en kinderen in tegen woordigheid der vertwijfelde ouders verminkt enz- De werkstaking te Nieuw-York. De groote ondernemers van publieke werkzaam heden hebben naar aanleiding van de werk staking der arbeiders aan de openbare wer ken, een bond van verweer gesloten. Het syndicaat der patroons beschikt over een kapitaal van eenige milliarden. Er is besloten tot het einde toe weerstand te bieden. Carnegie heeft alle records geslagen, wat schenkingen van bibliotheken en onder wijsinstellingen betreft. De sommen, die hij hiervoor besteed heeft, zijn ontzagelijk. Men schat, dat hij aan de Ver. Staten en Canada reeds 515 millioen gulden geschonken heeft en aan Groot-Brittanniö 36 millioen voor ongeveer 150 instellingen en nog gaat hij steeds door met schenken en heeft nog honderden aanvragen, die hij waard vindt onderzocht te worden. Opwekking uit den dood. Zekere dr. Kemp heeft in een vergadering van deAka- demie van "Wetenschappen te Nieuw York mededeelingen gedaan over door hem gedane verrassende proelnemingen. Hij doodt in zijn laboratorium houden, om ze daarnaweel levend te maken. De proeven waren bij 11 van de 23 hon den, op welke geexperimenteerd werd, gelukt. De doodgeweeste dieren liepen, aten en dron ken na de opwekking op volkomen normale wijze. Zij stierven echter na een uur of vier-en-twintig opnieuw. Dr. Kemp schrijft het tweede overlijden der honden toe aan de onmogelijkheid, de dieren in rust te houden. By den mensch zou dit daarentegen wel mogelijk zijn en zou de résurrectie een blij vend karakter kunnen hebben. Zoo vertelt het tenminste dr. Kempe zelf. Amsterdam 18 Mei. Aangevoerd 452 Run deren, le kwal. 73 A 76 et., 2de kwal. 68 ot. 3de kwal. 63 ct. per KG. 140 Melk- en Kalf- koeien t 120 f 240; 0 Graskalveren f a f 77 nuchtere Kalveren f 9,k f 13, 84 Schapen f 20 A f 28,1325 Lammeren f 850 a 13, 515 vette Varkona 36 38 c. per K. G. Purmerend, 19 Mei. Aangevoerd 229 vette Kalveren 70 k 90 ct. por KG.290 nucht. Kalveren f 11 A f 22; 277 votte Varkens 40 A 42 ct. per KG. 193 magere Varkens f 14 A 25247 Biggen; f 6 k f 101647 Schapen en 1900 Lammeren706 Runderen en 39 Stieren Kip-Eieren f 2.80 41 3.10 per 100. st. vette Koeien, 118 h. in prijs, h. stug.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2