Buitenland. Marktberichten. Pre di kbeur ten, ADVERTENTIËN. —Treinongeluk. De eerate trein van den Noord-Frieschen lokaalspoorweg, die te 5.31 uit Dokkum vertrekt, heeft Woensdag bij een overweg te Holwerd een met twee paarden bespannen boerenwagen aangereden. De twee kostbare paarden werden letterlijk in stukken gereden, terwijl de bestuurder en een paar mederijdende personen ternauwernood ont kwamen. De overweg waar het ongeval plaats had wordt voor naderende treinen niet afge sloten. Te Deltt, alwaar dezer dagen aan de gistfabriek, directie van Marken, eenige Duit- schers vertoeven, om die inrichting in oogen- schouw te nemen, heeft een quasi-brand plaats gehad. Toen de gasten zich na den maaltijd vereenigden in den tuin van het Agnetapark weerklonk plotseling het geroep van brand en stegen rook en vlammen op uit een gebouw op korten afstand van de tent. Alles in rep en roerDe brandweer d er gistfabriek werd gealarmeerd en in minder dan geen tijd verscheen de hand-brandspuit, onmiddelijk gevolgd door de groote stoom- brandspuit. Binnen twee minuten nadat de brand uitbrak waren de spuiten ter plaatse en een minuut daarna werd uit drie straal- pijpen het vuur bestreden. Het bleek, dat op last der directie van de gistfabriek een pakhuis met muren van vrij wel onbrandbare stof voor deze gelegenheid was neergezet en in brand gestoken om den aanwezigen gasten de werking der brandweer proefondervindelijk te toonen. De gasten waren een en al bewondering over snelheid en de orde, waarmede de brandweermannen in hun uniformen manoeuvreerden. Hun optreden ontlokte den gasten luide bravo's en hoera's. De inhoud van het pakhuis brandde lustig, toen uit een der bovenverdiepingen met een reddingstoestel iemand gered werd (voor deze gelegenheid een aangekleede pop). Toen het sein werd gegeven den brand werkelijk te blusschen, was hij in een oogenblik uit en keerden de opgeschrikte talrijke wandelaars weder naar huis terug In twee weken tijds is voor ruim 500 ratten te Haringkarspel premie betaald. Wel een bewijs, dat deze dieren weer in grooten getale in die gemeente worden aan getroffen. Dit cijfer werd trouwens in vorige jaren zelfs niet in zes weken bereikt. Ook een wedstrijd. Te Hengeloo is om f 25 een wedstrijd gehouden tusschen een amateur-wielrijder en een ruiter te paard, over een afstand van pl. m. 4000 M. Met zeer grooten voorsprong kwam het paard eerst aan. Een ware goudmijn 1 Te Nieuwendijk (bij Gorinchem) zijn in den tuin van den heer A. den Dekker, weder goudstukken opgegraven; 4 veertiengulden stukken en 1 zevenguldenstuk, ze zijn precies gelijk aan reeds vroeger gevondene. In het geheel zijn daar nu 29 goudstukken gevonden. Tc Heemstede had Zaterdagavond ten huize van den heer Van T. een treurig ongeval plaats. De jongste dochter van den hearN. was bij haar zwager gelogeerd. Toen de familie zich ter rustte begaf, hoorde men angstkreten uit de slaapkamer van het jonge meisje. De heer Van T. snelde toe en vond de logée in brand staan. Onmiddelijk pakte hij haar op en snelde naar de badkamer, waar hij het bad vol liet loopen en zoo de vlammen bluschte. Eene commissie te Kethel en Spaland heeft een oproeping om steun gedaan, om de treurige gevolgen van de overstrooming van den Noord-Kethelpolder te lenigen. Zij zegt daarin o. a., dat het vee wordt verkocht, daar de landbouwers niet in staat zijn in hun ver der onderhoud te voorzien; dat de weiden den boer dit jaar althans geen gras of eetbaar hooi zullen leveren; dat het bedrijfskapitaal wordt aangesproken en opgeteerd en de be volking met ondergang bedreigd wordt. De commissie bestaat uit de heoren I. Mazel, burgemeester; C. Bregman, wethouder; W. C. Koevoets, pastoor; dr. J P. de Bie, predikant; G. Sauer, arts. Elk der commissieleden is bereid giften in ontvangst te nemen. Het leger des Heils. Dinsdagmiddag is te Barneveld het Tehuis voor ontslagen gevan genen op de landkolonie van het Leger des Heils door commandant Estill en zijn echtge noot» plechtig geopend. Nadat de plechtigheid met gezang en gebed was begonnen, nam de commandant het woord, waarbij de chef secretaris, de heer Van Rossum als tolk optrad. Commandant Estill sprak er zijn vreugde over uit dat de eerste inrichting van dezen aard thans geheel voltooid is. Spr. twjjfelde niet aan of dit tehuis zou voor vele menschen, die door misdaden aan lager wal en in de gevangenis geraakt zijn, weer het middel worden om als fatsoenlijke mannen in de maatschappij terug te keeren. Al is is men in Nederland nog niet zoo ver gevor derd als in het buitenland, waar reeds sedert jaren dergelijke inrichtingen zijn en waar oiflcieren van het Leger de veroordeelden reeds in de gevangenis bezoeken mogen, toch heeft men ook in ons land van directeuren van gevangenis enz., reeds instemming met het streven van het Leger ondervonden. Uit de vogelenwereld. Bij den veehouder P. de Boer in de gemeente Tietjerksteradeel is sedert jaren op de schuur een ooievaarsnest, dat ook dit jaar wederom door de oude bewoners betrokken werd. Reeds had 't wijfje eieren daarin gelegd, toen plot seling twee andere ooievaars op het nest kwamen aanvliegen om zich daarvan meester te maken. Te vergeefs toonden de bewoners door aanhoudend geklepper, dat zij niet op dat bezoek gesteld waren en er ontstond een gevecht op leven en dood, zóó zelfs, dat alle vier ooievaars in eens naar beneden tuimelden. Een oogenblik later was een der indringers alleen in het nest en maakte daarvan gebruik om met zijn snavel de eieren naar beneden te werpen. Toch eindigde het gevecht met een zegepraal der oorspronkelijke bewoners, zoodat de vreem de indringers zeer gehavend moesten terug trekken. Bijzondere oogziekte? Te Millingen komt bij verscheidene men schen een oogziekte voor. Deze bestaat hierin, dat de oogen er uitzien als waren ze ge heel met bloed beloopen, terwijl men een eenigzings pijnlijk gevoel heeft, alsof er iets in 't oog zat. Na enkele dagen krijgt 't oog weer zijn gewoon aanzien en is de pijn verdwenen. Het wekt verbazing wat groote hoe veelheden mosselzaad op het oogenblik van de Zuiderzee worden gehaald, om de Zeeuw- sche mosselbanken te voorzien geheele vloo- ten trekken er heen, daar een rijke voorraad is ontdekt van het benoodigde zaad. Zoowel uit de mosselplaats bij uitnemendheid Bruinisse, als Tholen, Philippine, Graauw, Clinge enz. haasten zich de visschers om te trekken. De mosselhandel beduidt op het oogenblik niet veel meer. Hoog water. Het is in Friesland een verlegene boel met de greidboeren. Geen mooi weer, de landerijen onder water, ziedaar omstandigheden waartegen geene maatregelen kunnen genomen worden. Er zijn reeds boeren, die hun vee gaan verkoopenzoogenaamde koemelkers, die gewoonlijk stalvoederen en daarvoor land huren, zijn genoodzaakt hetzelfde te doen. Overal drassige weiden, zoodat het vee door de zoden trapt en daardoor de weiden als omploegt. Dit zelfs in de polders, ofschoon dag en nacht met molens en stoomgemalen gewerkt wordt om het water te loozen. Om de weilanden ietwat te sparen worden de koeien niet meer naar het afgeschutte melkterrein gedreven, maar gemolken op de plaats, waar zij grazen. Men dringt er nu op aan dat Provinciale Staten zulllen besluiten tot stichting van stoomgemalen aan de zee dijken, opdat men onder alle omstandigheden in de gelegenheid zal zijn verlost te worden van den vijand, die dit jaar al enoime schade heeft toegebracht en nog zal toebrengen. Wie zal betalen Door den minister van binnenlandsche za ken is, naar aanleiding van de door onder scheidene burgemeesters hem gedane vraag „of de kosten, veroorzaakt door de buitenge wone maatregelen, welke door hen in de afgeloopen weken zijn genomen voor de be waking en beveiliging van stations, lijnen en daarin gelegen kunstwerken, van rijkwege zullen worden vergoed door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin den bur gemeesters, wie het aangaat, verzocht hem het juiste bedrag, zooveel mogelijk gespeci ficeerd, op te geven, van het door hen aan de bedoelde kosten bestede of nog te besteden bedrag, dat, naar hun oordeel, in geen geval ten laste der gemeente kan worden gebracht. 52 dagen begraven. Ongeveer twee maanden geleden werd, toen een ploeg mijn werkers een steenkoolmijn ergens in Rusland verliet, een der mannen vermist, en ondanks alle genomen krachtige, omvangrijke maatre gelen werd hij niet teruggevonden. Daar nu waren meer dan 50 dagen verloopen, en men had reeds lang alle hoop op het ontdekken van den man opgegeven, toen vóór eenige dagen de arbeiders in een zelden betreden zijschacht een eigenaardig geluid opmerkten, gelijkend op het kreunen van een mensch. Men begon nu zorgvuldig van de plaats waar het geluid werd vernomen, puin en aarde weg te ruimen, en het duurde niet lang of de zoekenden vonden een mensch als een geraamte, die als eenig levensteeken een zwak gekerm deed hooren. De man werd buiten de mijn gebracht en weldra bleek dat hij de vermiste was. On middelijk werd de ongelukkige naar het gast huis gebracht, waar de dokters, hoewel de lijder uiterst zwak was, toch aan zijn herstel geloofden. Daar de man 52 dagen onder de aarde zonder eenig voedsel heeft gelegen, moet aangenomen worden, dat hij de meesten tijd in een toestand van volslagen verdooving heeft doorgebracht. Nieuwe dwaasheden. De nieuwste dwaasheid op automobielgebied heeft een zekere Amerikaan, genaamd John. Hurlbut, wonende in Detroit, uitgehaald. Hij had om 50 p. st. (600) gewed, dat hij per automobiel de treden van het kapitool te Washington zou oprijden. Hij probeerde 't en bracht het waarlijk nog tot 16 treden, toen zijn ketting brak en de machine hals over kop naar beneden stortte. De brutale wedder ontglipte nog juist aan het gevaar, maar liep net een agent van politie in de armen, die zich haastte om proces-verbaal op te maken. 't Is een duur grapje voor Hurlbut. Behalve zijn 600 gulden en de zware reparaties aan zijn voiture te betalen, zal hij nu nog eenige dagen moeten brommen. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 16 Mei tot den 22 Mei 1903. ONDERTROUWD: Hendrik Hoogerheijde (Ou- deschild) en Cornelia Eelman (den Burg), Johannes Gerardus Witte (Westen) en Anna Margaretha Zijm (den Burg). GETROUWD: Arie Alderlieste (Eierland) en Neeltje Peper (Noorden), Dirk Ran (Helder) en Maartje Maas (de Koog). GEBOREN Cornells Janzv Jacob de Boer en Anna Catharina Kaan (Oudeschild), Maar ten, zv Jacob Dijker en Trijntje Bakker (Oos terend) Jantjedv Jacobus Gijsbert Dekker en Elisabeth Wetsteen (do Cocfcsdorp) Grietje Elisabeth, dv Leendert Bruin en Jantje de Vries (den Burg), Hendrik zv Dirk Wuis en Tetje Boon (Oosterend). OVERLEDENAris Rab 83 j. geh. metMar- retje Vos (den Hoorn), Cornelia Martinus Plaatsman 6 jaar zv Pieter Plaatsman en Jansje Bremer (Oosterend). Schagen, 30 Mei. Aangevoerd8 paarden f 85 a 1 255 4 Stieren i 80 a f 130; 50 Gelde- koeien f 140 a f 215; 60 Kalikoeien i 160 f 240; 0 Vaarzen t af 35 Nuchtere Kalveren f 10 a 120;80 Schapen f 14 a f 20 Lammeren f 1900 a f 8 a 15 4 Bokken en Geiten f 4.— a f 6.25 Varkens f 14.a f 16. 12 vette Varkens 19 a 20 cent per half kg.23 Vette Koeien f f 200 a f 270, 0 Graskalveren f 0— a f 086 Biggen f 6,— a 13.Boter, f 0.45 a f 0,55 per half KG., Kipeieron i 2,50 a f 3,00, Leiden, 22 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 251 stuks f 134 a f 295; 125 Stieren f 25 a f 261; Veulens 0 stuks fa f 0— 193 kalfkoeien f 130 a f 386 Melkkoeien f 179 a i 130 386 Varekooien 126 a f 116 251 Vette koeien f 134 a 1 295 78 Vette kalveren i 37 a i 82 145 Magere kalveren! 5.00 a f 21.25. Graskalveren 1 22 f 59; 528 Vette schapen f 17 af 30.289 schapen (weide) f 14 a f 23.1 Paardenf 72 a f 0 296 Magere Varkens f 15 a f 44. fVette Varkens a et. 475 Biggen i 4.50 a f 14,—. Zondag 34 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. oorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE.- Burg. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Heden overleed na langdurig smartelijk lijdon onze geliofde Echtgenoot, Vader en Grootvader, de Heer Corn. LIST Jbz., in don ouderdom van ruim negen en zestig jaar. Monnickendam, 22 Mei 1903. Wed. Corn. LISTTuyn. Jb. LIST Czn. K. LISTDaalder en kinderen. Eenige ea algemcene kennisgeving.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2