N°. 1647 Donderdag 28 Mei. A0. 1903 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- lieel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Tazcn OEFENING-BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der verordening regelende de inrichting der brandweer in deze Ge meente maken bekend, dat eene oefening zal worden gehouden met lo. de brandspuit A en B en de Kleine spuit te Den Burg op het einde d9r Koogerstraat op Zaterdag, den 30 Mei a. s. des namiddags 6.30 uur 2o. de brandspuit te Oudeschild, op de haven aldaar, bij P. Bakker, op Zaterdag, den 30 Mei a. s. des namiddags 7 uur 3o. de brandspuit te Oosteeend, op het land van den heer P. Dros Gz. gelegen achter het brandspuithuisje aldaar, op Woensdag den 3den Juni a. s. des namiddags 6.30 uur 4o de brandspnit te de Cocksdorp, bij de sluis aldaar op Zaterdag, den 6 Juni a.s. des namiddags 7 uur; 6o. de brandspuit te Den Hoorn in de Kerk straat, op Zaterdag, den 13 Juni a.s. des namiddags 7.30 uur. en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en bierbij aangezegd op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaaD: de pomper8 bij de zuigpomp; de manschappen van de malmirum; de manschappen bij de perspomp; de resirve-perspompers; de pijpleiders; de reperateurs; de lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen; de manschappen bij de brandbaken en zeilen benevens -de opperporder en porders, alle afdeeliDgen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbjj tevens herinnerd aan de artt 0 en 10 der brandweer- verordering, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt: „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand ot oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of dooi de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zon der geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 22 Mei 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. W. de Joncheeie, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. LAMMEREN MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in her innering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lamme- renmarkton a. zich met wagons of vee, anders dan door do Parkstraat naar hot marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stofl'eD, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegeü; c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is ver vallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, hetzij mondeling of schriftelijk, gelegen heid bestaat ter Secretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur voorm 2 uur nam en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, bovendien nog gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelegen hotels aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter 1 Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsche markten, na Woensdagnamiddag 2 uur voorde Donderdagsche markteD, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waar door het mogelijk zal zijn op tijd deinscneping aan de haven te doen plaats vinden. Zij, die op de Donderdagsche markten lamme ren wenschen aan te voeren, worden in hun eigen belang zeer dringend verzocht zorg te willen dra gen, dat die lammeren vóór acht uur des voor middags ter markt zijn, daar zij anders in het be lang van de goede orde op de markt, do kans be- loopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Texel, 9 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 26 Mei 1903. Zooals we dat zoo langzamerhand gewoon wordeD, was evenals vele andere vergaderin gen van vereenigingen alhier, ook die van de afd. „Texel" der 11. M. v. L., Zaterdag in het hotel „de Zwaan" gehouden, matigjes bezocht, ook van op tijd beginnen kon geen sprake zijn, zelfs het bestuur schitterde op dat tijdstip n.l. nog geheel door afwezigheid. Na ruim een half uur wachtens werd ein delijk door den Voorz. de vergadering geopend met een welkom aan de aanwezigen en met den wensch, dat die geringe opkomst niet moest worden toegeschreven aan gebrek aan belangstelling in de tentoonstellingszaken. Aangezien de secretaris nog afwezig was, konden de notulen nog niet worden gelezen en werd dadelijk overgegaan tot behandeling van punt 1 der agendaVaststelling pro gramma enz. Als model daarvoor was genomen het pro gramma voor de tentoonstelling in 1895, op enkele plaatsen eenigszins gewijzigd en aan gevuld alleen over de vraag of de rubriek zuiver Texelsch ras voor wolvee zou worden behouden of niot, gaf nogal aanleiding tot discussie. Over 't algemeen bleek men over de resultaten verkregen met het ongekruist ras niet zeer tevreden. Bij stemming werd eindelijk bepaald die rubriek niet op te nemen. Medegedeeld werd dat door den heer Dik kers weder was toegestaan de tentoonstelling op zijn land te houden. Aangezien de secretaris onderwijl was ge arriveerd, werden nu de notulen gelezen en aangezien niemand op of aanmerkingen er op had, goedgekeurd. Ingekomen waren verschillende circulaires in hoofdzaak van zusterafdeelingen om sub sidie yoor eene te houden tentoonstelling. Alle werden voor kennisgeving aangenomen. Verder werd nog medegedeeld, dat naar aanleiding van een bericht in het „Landb. Weekbl." een schrijven was ontvangen, waar in er op werd gewezen dat de hengt „Van Moltke" was afgekeurd en dat de afdeeling volgens dat nieuwsbericht die hengst verle den jaar had gestationeerd op Texel. Inlichtingen werden gevraagd, daar, indien dit bericht juist was, de afdeeling er groote schade door kon leiden, boeten, intrekking premie van f 250. Door den secretaris was geantwoord, dat het bericht onjuist was, daar die hengst niet in 1901 maar in 1900 hier was gestationeerd. Omtrent merinosehapen werd door den heer F. Keijser nog medegedeeld, dat hij na de vorige landbouwvergadering nadere in lichtingen had gevraagd en gekregen. Die waren echter z.i. minder gunstig. Zooals bleek ging de vetweiding minder spoedig, terwijl de prijs der wol ook niet zoo veel hooger was. Ook waren ze veelal gehoornd en leelijk. Door den heer C. Keijser Fz. was eene circulaire ontvangen van de Vereeniging tot herstel van het landbouwbedrijf in Z.-Afrika, om financieels steun of toetreding als lid. De lust om persoonlijk als lid toe te tre den bleek bij de leden gering en ook was het aantal gering dat er voor was dat de afdeeling lid zou worden a minstens f6,— 's jaara, zoodat het stuk ter zijde werd ge legd als tot den heer K. persoonlijk gezonden en dus niet aan den voorz. der afdeeling Wat de volksfeesten aangaat, werd beslo ten, dat deze van eene afzonderlijke com missie uit de burgerij zou moeten uitgaan en het bestuur dan zoo noodig voeling met die commissie zou houden. Subsidie zou worden aangevraagd. Lijsten zouden worden aangeboden ter ver krijging der benoodigde gelden. Een maximum bedrag werd niet vastgesteld waarboven men niet zou mogen gaan als kosten voor de kas der afdeeling, wel werd medegedeeld, dat die in 1890 f 650 waren. Als datum voor de tentoonstelling werd vastgesteld Woensdag 26 Augustus a.s. Bij de rondvraag betoogde een der leden het wenschelijke om eene toelage te geven aan eigenaars van merriën, die met hunne merriën geen gebruik kunnen maken van den hengst Martin wegens bloedverwantschap en daarom buiten Texel naar een hengst willen gaan. Goedgevonden wordt voor die personen f 10 bij te dragen in de kosten. Verder wordt besloten in 't programma ook op te nemen Jonge hengsten waarvoor een eereprijs wordt uitgeloofd. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Zaterdag j.l. had aan het einde van de Koogerstraat de beproeving plaats van den „Aanjager." Dit geschiedde op het land van den heer Jb. Roeper, hetwelk alleen voor TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1