Ingezonden Stukken. Marktberichten. de manschappen der spuit toegankelijk was, zoodat men geen last van nieuwsgierigen of belangstellenden had, en vooral niet van onze jeugd. De spuit bleek in goeden toestand en de slangen hadden enkele lekgaatjes, welke won den zeker wel geheeld zullen worden. De tweede groote lammerenmarkt, j.l. Maandag gehouden was weder goedbezocht, niet alleen dat een groot getal lammeren was aangevoerd, doch meer koopers nog dan bij de eerste markt waren tegenwoordig meer dan zestig kooplieden kwamen Zondag met de „Ada" op het eiland aan. De handel was vlug en de verkoop begon alreeds vroegtijdig, de hoogste prijs welke wij hoorden besteden was f 14,50, of nog hooger prijs is besteed vermogen wij niet te zeggen. Het marktterrein bood een prettigen aan blik, met koopers, verkoopers en vee werd het aardig gestoffeerd door tal van dames, die van de prettige drukte een kijkje kwa men nemen. De verkoopers waren zeer tevreden over de bestede prijzen, mogen het evenzoo de verkoopers straks zijn. Aangevoerd waren 7578 lammeren (verle den jaar 7349), 31 koeien, 5 n. kalveren 21 schapen, 54 schrammen en 15 biggen. Naar ons gemeld werd waren de prijzen als volgt: voor lammeren f 10,— af 14,50, koeien f 135 a f 200, n. kalveren f 12,— a f 14, schapen f 19,— a f 21,50, schram men f 16,— af 18 en biggen f 10,— af 12, -. Te den Burg zijn benoemdTot tijde lijk onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs de heer L. J. Kik kert alhier en tot tijdelijk onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs me juffrouw J. B. G. Leffef te den Hoorn. Van 23 tot en met 25 Mei zijn van hier verzonden 1133 lammeren, 86 koeien, 13 kalveren en 19 varkens. Ook de vergadering van de IJsclub, gisteren in het hotel „de Zwaan" gehouden, was maar matigjes bezocht. Toen de Voorz. de vergadering opende ont braken n.l. nog 2 leden van 't bestuur (beiden door bezigheden verhinderd) terwijl slechts 3 gewone leden aanwezig waren. Nadat de vergadering was geopend en de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd door den Secretaris een keurig verslag voorgelezen over het af- geloopen dienstjaar, waarvoor hem namens de aanwezigen een woord van dank werd gebracht door den Voorzitter. Uit de rekening van don Penningmeester, hierna ter tafel gebracht bleek, dat voor de afdeeling IJsclub een batig saldo was van f 22,55, terwijl voor de afdeeling werkver schaffing er een batig saldo in kas was van f 40,92'. Beide rekeningen werden met de bescheiden vergeleken en in orde bevonden door de heeren Cl. H. de Boer en Aug. C. Keijser. Uit bovengenoemd verslag en rekeningen bleek dat de Vereeniging voor aankoop van hout geld had geleend bij een der leden van het bestuur, n.l. f 300, waarvan bereids reeds f 100 was afgelost; dat nog moet worden geïnd ruim f 70 voor verkoop palen, terwijl nog naar schatting voor ongeveer f 170 aan hout in voorraad was, dat zoo noodig in een volgenden winter of winters zal kunnen worden verwerkt. De Penningmeester ontving den dank der vergadering voor zijn accuraat beheer der geldmiddelen. Door den Voorz. werd thans medegedeeld dat de inlichtingen tegenwoordig door het rijk gevraagd omtrent de afdeeling werkverschaf fing zeer uitgebreid waren, zoodat thans eene groote omschrijving vereischt werd, welke z. i. onnoodig was. Men hoopt er echter een middel op te vinden die last tot een minimum te beperken. Ingekomen was een schrijven van den heer Roessingh als afscheid aan de Vereeniging en eindigende met de beste wenschen er voor. Besloten werd dit schrijven te beantwoorden. Als leden van 't bestuur moesten aftreden de heerenJ. de Jongh, P. Lap, J. Rab Sr. en E. Vlessing, welke niet dadelijk herkies baar waren, terwijl een vacature wegens vertrek van den heer Roessingh moest worden aangevuld. Voor eerstgenoemde 4 plaatsen werden gekozen de heeren D. J. Bruin, A. Dros Albz., Aug C. Keijser en P. C. Koorn. Eerstgenoemde was niet op Texel, doch men vertrouwde dat hij, even als de andere ge kozenen deden, de benoeming zou aannemen. Voor de vacature, zitting gedurende 2 jaren, werd gekozen de heer Cl. H. de Boer, welke zich ook die benoeming liet welgevallen. Aangezien by de rondvraag niemand meer iets had in het midden te brengen, neemt de Voorz. het woord om dank te brengen aan de aftredende bestuursleden, in 't bijzon der aan den aftredenden Secretaris. Ook de commissie voor de werkverschaffing wordt dank gebracht voor haar ijver, zoo ook aan de heeren P. P. Smit, P. C. Koorn en J.J.Bruiu, welke de commissie zoo goed ter zijde stonden. Daarna werd de vergadering gesloten. In de daorna gehouden bestuursvergadering werden de funsties der bestuursleden verdeeld. Als Voorz. en Penningin. bleven de heeren Wagemaker eu C. Rab, terwijl als Secretaris werd gekozen de heer L. J. Kikkert. Oosteeend, 27 Mei. Van de Zuiderzee ontving men betere berichten omtrent de ansjovisvangst, waarom de schuiten van hier opnieuw uitgezeild zijn. De mazelen zijn hier zoo goed als geweken. Nog een enkel geval deed zich op heden voor. De ziekte hoeft hier alzoo veel minder uitgebreidheid gehad, dan op andere dorpen in onze Gemeente. De blazerschuit T. X. 18, alhier thuis- behoorende, kwam Maandag bij het naar buiten gaan in botsing met een ander vaartuig en moest door het breken van de giek weder in de haven terugkeeren. Den Hoorn, 25 Mei. Door Gebr. Boon is in de rognetten op de Schanserwaard een steur gevangen ter zwaarte van circa vijftig pond. Het beestje is te Nieuwediep verkocht voor veertien gulden. Voorwaar een buitenkansje. Oudeschild, 25 Mei. Voor de kinderen van de Zondagschool, onder leiding van Mej. A. Roeper, zal Zondag den len Pinksterdag in het kerkgebouw der Herv. Gem. alhier eene feestelijke bijeenkomst worden gehou den. De feestviering met Kerstmis, onder leiding van Mej. Roeper heeft zulk een goe den indruk achtergelaten, dat het ook thans aan belangstelling niet zal ontbreken. De betonning van het rugje bezuiden de haven is reeds tot stand gekomen. Vooral voor vreemde schippers is deze betonning van veel gewicht. De laatste hier ontvangen berichten omtrent de ansjovisvangst op de Zuiderzee waren iets gunstiger. Toch moeten nog betere berichten inkomen alvorens de yloot ander maal daarheen vertrekt. Vlieland, 22 Mei. Het Fanfarecorps vierde gisteren feest, het herdacht een zevenjarig bestaan. De vereeniging, waaraan alle Vlie- landers menig genotvol uur hebben te danken, gaf op dezen dag een concert in de open lucht, de heer v. Rossum had hiervoor zijn tuin beschikbaar gesteld. Dit mooie plekje leende zich uitstekend voor dit doel en de heerlijke Mei-dag werkte mede om aan alles een vroolijk aanzien te geven. De talrijke toehoorders in tuin en omtrek genoten volop, de 7-jarige wier geboortedag met zooveel sym pathie was begroet,1 toonde op dezen dag weer wat zij vermag. Kunnen wij anders doen dan haar toewenschen dat haar verder leven worde geleid door dezelfde bekwame hand, die het deze zeven jaar deea en dat het haar ook nooit moge ontbreken aan levenslust. Vlielands Fanfarecorps, het leve lang Bij den burgemeester kwam voor de slachtoffers der doorbraak te Kethel in een gift van f 25 met de volgende dichterlijke ontboezeming Ik kan wel niet veel missen, Ik heb veel kind'ren, groot en klein Maar als ik zoo getroffen werd, Zou 'k ook graag geholpen zijn. Terwijl de moeder even een buur praatje hield, viel een 2-jarig kind, aan de Marnixstraat te Amsterdam, van een stoel in een tobbe beekpoederwater. Toen de moeder terugkwam was het kind reeds verdronken. Een 4-tal kinderen speelde met lucifers in de schuur van den landbouwer Schreurs te Zwartbroek, waardoor het daar in geborgen stroo in brand geraakte. Een der kleinen, een 4-jarig dochtertje, kwam hieibij in de vlammen om. Na vele vergaefsche pogingen tot redding vond men slechts het verkoolde lijkje. De socialisten geven het hoogste loon 1 Mevrouw Roland Holst, de bekende soci alists, laat in 't Gooi een villa bouwen. De grondwerkers verlangen f 1.25 per dag. De intellectueels socialistische dame is ge noeg ontwikkeld om te begrijpen, dat voor zoo'n werkman tachtig heele centen al een heel mooi loon is. De arbeiders moeten vooral zien te werken voor de socialisten, dan komt 't menschwaardig bestaan vanzelf. (Kath. Werk.) Uiensap is een goed en snelwerkend middel by steken van bjjen of andere insec ten. Zoodra men door een by of wesp is gestoken, moet men de pijnlijke plek terstond inwrijven met een ui. Dan houdt terstond de pijn op en de gezwollen roode plek ver dwijnt spoedig. Gevaarlijk speelgoed. Te Onstwedde kocht het boerenknechtje Willem Heiken, oud 14 jaar, een revolver, probeerde het ge vaarlijke wapen en schoot zich door de hand. 't Lichaamsdeel zal wel verloren gaan. Een dure lesl Weder is een vreemdeling te Amsterdam het slachtoffer geworden van een paar oplich ter. Een daar logeerende Zweed passeerde den avond in het Rembrandt-Theater. Daar maakte hij met een anderen bezoeker kennis, die hem bij het uitgaan medetroonde naar een bierhuis in de Pieter Jacobstraat. Aldaar voegde zich een derde bij hen met wien hij al spoedig ging zitten kaartspelen met het voor hem noodlottig gevolg, dat hij al zijn geld te weten 8000 Rijks Mark en 300 Zweed- sche Kronen, samen bijna f 5000 kwijt raakte Toen het te laat was, stelde hij de politie met een en ander in kennis, die onmiddelijk een onderzoek instelde, maar tot nu toe zonder gunstig gevolg. Onderwijzeressen, die gaan trouwen Onlangs heeft ook de Raad van Vrijenban bepaald, dat „onderwijzeressen verplicht zijn vóór het aangaan van een huwelijk haar ontslag aan te vragen", Do Bond van Ned. Onderwijzers zal trachten deze bepaling vernietigd te krijgen. Wel wat vreemd. In „Neerlandia" wordt medegedeeld een briefje, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche consul te Barbados geen Nederlandsch verstaat en niemand op zijn kanteor heeft, onze taal machtig. Men kan met hem correspondeeren in het Engelsch, Fransch, Spaansch, Duitsch of Zweedsch, alleen niet in het Nederlandsch. Een bejaard echtpaar te 't Zandt maakte dezer dagen bij 't gebruik van 't middagmaal de opmerking, dat aan de spijs een bijsmaak was. Echter werd daarop niet verder gelet. Spoedig daarna deden zich verschijnselen van vergiftiging voor, met het gevolg dat de vrouw den volgenden dag overleed De maD her stelde langzaam. (buiten verantwoording van de Redactie.) Brinioschool Hilversum, 26 Mei 1903. M. de R. Wilt U zoo vriendelijk zijn 't volgende te plaatsen in de Texelsche Courant We zijn weer thuis, maar onze gedachton zijn nog op Texel. Ons vierdaagsch schoolreisje, van begin tot eind gezegend met prachtig zomer weer, was ditmaal voor ons allon een bron van buitengewoon genot. Wat hebben wij op Texel genoten. Do jongens waren zoo verrukt over de vrinde- lijkheid van Texels bewoners en over de schoon heid van de kleine Sluiter, dat ze er de voet balwedstrijd te Huisduinen om in 't vergeet boek hebben gestopt. Dat zegt wat voor onze jongens. Toen ik van morgen vroegwat vond jullie nu de prettigste dag? klonk 'tmij in koor tegonde dag van de kleine Slufter. Thans reeds worden er plannen gosmeed, om mettertijd ook do groote slufter oon visite te brongen. 't Zal nog wel een jaar cf drie duren voor 't zoover komt. Maar zeker is, dat we al die jaren Texel en bowoners in prettige en dankbare herinnering zullen houden. Namens al de reizigers oen groot aan Texel en een hartelijk tot weerziens. J. KLEEF8TRA directeur der Brinioschool Hilversum. Amsterdam 25 Mei. Aangevoerd 453 Run deren, le kwal. 75 k 80 ct., 2de kwal. 72 ct. 3do kwal. 65 ct. per KG. 145 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240: 4 Graskalveron f a f 71 nuchtere Kalveren f 10,k 1 14, 64Schapon 120 A f 28, 1346 Lammeren f 10al3, 575 vette Yarkons 36 39 c. per K. G. Purmerend, 26 Mei. Aangevoerd 270 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.: 351 nucht. Kalveren f 10 A f 22; 322 vette Varkens 38 k 40 ct. per KG. 111 magere Varkens f 15 25; 316 Biggen; f 6 k 1 10; 2084 Schapen en 1850 Lammoron634 Runderen en 22 Stieren Kip-Eieren f 2.75 üf 3.10 per 100. st. Vette Koeien, 118 h. in prijs, h. vlug. Melkkoeion, prijsh. h. stug. Gelde KoeioD, lager. h. vlug. Vette Kalveren, hoogor in prijs, h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen, prijsh. h. vlug. Vette Varkens, lagor, h. stug. Magere Varkons prijsh. h. stug. Biggen prijsh. h. stug.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2