N°. 1648 Zondag 31 Mei, A° 1903. Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADYEHTENTIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave op Woensdag, den 3 Juni 1903, 's middags 12 uur in de O. L. Schooi te den Huig, op Zaterdag, den 6 Juni 19j3, voormiddags ll'/a uur ton huize vauJb. Buijs te de Cocks- dorp, Texel, den 28 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W, de JonCiieeke. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester on Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat h^t onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gohoudon te den Burg, in de U. L. Schoot op Vrijdag, den 19 Juni aunstauiide, des voormiddags te halt twaalf uren. volgende wetsbepalingen TEXEL, 30 Mei 1903 Een lievig onweder ontlastte zich Donderdag in den namiddag, boven deze gemeente Bliksemschichten, onmiddolijk gevolgd dooi den donder, deed menigeen het hart min of meer angstig kloppen en vrees koesteren voor onheilen. Het geklep van de brandklok bleek gelukkig echter niet noodig, ofschoon men voor onheilen niet bleef gespaard. Pe- halve een of meer schapen, die in de weide door den bliksem werden getroffen, werd n.l. in de onmiduelijke nabijheid van den Burg de nabij de begraafplaats der R. Katholieken staande woning van den tuinder H. Maas, door hot hemelvuur getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. De schade aan die woning aangericht moet nog al van beteekenis zijn, daar verschillende zaken er in aanwezig werden vernield, de ruiten verbrijzeld, enz De bewoner die er in aanwezig was, bleef gespaard, doch was door den schrik gedurende eenigon tijd bijna verlamd. N ar wij vernemen bevind hij zich thans weder heel wel. Tal van nieuwsgierigen en belangstellenden gingen later de plaats des onheils bezoeken en alles in oogenschouw nemen. Ook in den P H. polder moot e n geb mw zijn getroffen, hierbij ontstond een begin vin brand, hetwelk echter spoedig kon woiden gebluscht. Naar men ons mededeehh, werd tüdens het onweer ook in de woning van een onzer mede-ingezetenon alhier een dichte damp opgemerkt die uit het dak sloeg. Een zeer onaangename reuk werd daarbij opgemerkt, doch gelukkig ook hier geen brand. De hevige stortbuien, waarvan het onweer vergezeld ging, en waardoor op sommige plaatsen groote plassen ontstonden, moge bij menigeen eenige lekkage hebben veroorzaakt, zij waren toch niet van dien aard dat de Burg wal niet voldoende was om het water te verzwelgen; slechts op een enkele plaats ontstond een overstroorrrng, naar men ver zekert, doordat te veel zand werd medege- sleurd van eone nieuwe bestrating en het verzamelputje daardoor verstopt geraakte. Het water moest zich nu een anderen uit weg zoeken en vond dien tot groote last van de bewoners door een der woningen in de Weverstraat. Den 28n Mei werden van hier uitgevoerd met 5 stoom- en 6 zeilvaartuigen, benevens een hulpverleenende sleepboot: 7558lamme ren en 8 koeien, Oudesohild. De rogvissclierij is zoo goed als geöindigd. Ook de geepfuiken worden weggenomen. Beide visschorijen gaven slechts een paar weken matige verdienste. De gar- nalenvisscherij loopt oak ten einde. Men weet de gekookte waar niet meer koel te krijgen, zood-.it de garnalen al spoedig in de mandjes tot broeiing ovorgaan. üitgezeefde garnalen werden den laatsten tijd nog al eens naar Landsmeer verkocht, Waar ze gebezigd wor den tot voeder voor de eerden. Den Hoorn, 29 Mei. In de heden avond gehouden ledenvergadering van de afdeeling „Den Hoorn" van den Bond voor Staats- pensionneering werden als led"H van het bestuur gekozen de heeren C. Schaap, K. Kuiper, W. K. van Douwen. S. Dogger, Q. Huijser, W. Boon en J. Huisman. Het door de afdeeling „Den Burg" aangenomen regle ment weid met een enkele wijziging goed gekeurd. Gisterenavond ontlastte zich boven ods dorp een hevig onweder. In de kom van ons dorp kwamen, zoover we weten geen ODge- lukken voor. Wel deed een verkwikkende regen veel goed aan de weilanden, die daar aan vooral na den Noord Oosten wind der laatste dagen, bohoefte hadden. Even buiten het dorp richtte do bliksem echter schade aan. Bij de wed. F. Duinker werd een schaap door het hemelvuur getroffen; bij den heer T. Zegel ontstond brand in de hooiberg. Met vereende krachten slaagde men er in het vuur te dooven; ware dit bij nacht voorgevallen, de eigenaar zou een aanzienlijke schade hebben geleden. De Cocksdorp, 29 Mei. Te O. L school is weder geopend. Er waren gisteren slechts 12 kinderen ter school. De mizelen tasten nu ook grooteren aan, doch hebben gelukkig geen kwaadaardig karakter. Oosterend, 29 Mei Zij, die op 15 Noy. 19 >2 medeviorden het feest van het veertig jarig bestaan der vereeniging „Nut en Genoe gen", zullen zich zeker nog duidelijk herin neren het glanspunt van dien avond, het eerste der Tableaux vivants, die vertoond werden, waarmede hulde werd gebracht aan de overleden Voorzitters, de heeren Dr. Hille en P. J. Bouma. l 'e korte inhoud was aldus Twee nimfen diagen een middelion, bevat tende de namen der beide oud-voerzitters, waarboven een krans wordt gehouden Ter linkerzijde van dit middelion zit „het Genoe gen", n. 1. Euterpe, de muze der muziek, terwijl rechts .het Nut." n.l. Chiron, de opvoeder van vele groote mannen, is gezeten. De Faam, welke het geheel kroont, ver kondigt de verdiensten der beide Voorzitters. Voor enkele dagen hebben de personen, die de groep voorstelden, zich opnieuw in postuur gesteld, en het is toen den photograaf den Heer L Bakker, alhier, gelukt eene keurige opname daarvan te doen Hiermede is het mogelijk, zich in het bezit te stellen van eene blijvende herinnering aan die schit- terende huldebetuiging, stellig door velen gewenscht. Waal, 29 Mei. Gedurende het onweder, dat gisteren over Texel woedde, werd van den veehouier R. een schaap in de weide getroffenhet beost is niet gedood, doch verlamd In het telefoonkantoor werden een tweotal spoelen gebroken en op de dijk naar Eierland sloeg de bliksem in een telefoonpaal. Van verdere ongelukken hoorden we ge lukkig niets. roor den Schoorsteen. In de woonkamer van de wed. B. te Ezu- mazijl (Fr.) kwam door den schoorsteen een boom-otter neergevallen. Het was een van de grootste soort en wild als een razende. Buren werden te hulp geroepen en een geweerschot maakte het dier af, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor- een Burg 30 Cl.s. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cis. Naar Amerika en andere landen mol verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer C Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per summer. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 schnar-Molenstraat, 1 z ikschiartje-Sehildenvcg, 1 ai-mband-Binnenburg, 1 kuitkam-IIoorndenvcg, 1 opzctlnak-Schildenvog, 1 tabakzakjn-Schilder- weg, 1 hangslot-Groenepl.iats, 1 ceintuur-Wever straat, 1 zweep-Schilderweg. GEMEENTE SEORETARIE. De Secretaris dor gemeente Texel maakt bekend, dat op MAANDAG 1 JUNI as. (2e Pinksterdag) de Gemeente-Secretarie zal geopend zijn van 11 tot 12 uur voorm. uitsluitend tot het doen ran aangiften hij den Burgerlijken Stand. Texel, 29 Mei 1903. De Secretaris voornoemd, A. 11AJENIUS. KOSTELOOZE VACCINATIE Burgomeostei on Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot koslclooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden Aan dal onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door f a. verlofgangers, die in liet loopende jaar vódr ver melden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 121 der Mililiewet 1901 (Stuntsblad -No. 212 van 1901) d.i. voor strafonder do wapenen z'jn geweest j b. verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill van ge noemde wet ouder de wapenen te worden geroepen j c. verlofgangers, die krachtens do derde zinsnede van art. 123 dier wet van hel h(jwonen van het onderzoek zyn vrijgesteld, en d. verlofgangers, aan wie krachtens art 99 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) is vergund het onderzoek in November of December van bet loopende jaar te ondergaan Voorts wordt de aandacht gevestigd op de dat de verlofganger bij dit ondorzock moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de klecdings- cn uitrustingstukken, hem bjj zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn ver lofpas dat oen arrest van twee tol zes dngen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bel imastby zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden bij het onderzoek niet verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3). wiens klceding- of uitrustingstukken by het onder zoek niet in voldoonden staat worden bevonden 4o. die klecding- of uitrustingstukken, aan een ander behooronde, als de zijne vertoont; dat de mansohappen der militie te land worden geacht onder de wapenen to zijn niot alleen godurondc den tyd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wannoor zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegon of zioh aan strafbare feiten sohuldig maken, botzjj bij hot gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hotzij gedurende hot onderzoek of l>(j het naar huis koeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens hot Crimineel Wot- boek on het Koglomont van krijgstucht voor hot krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling klceding- of uit rustingstukken. aan een ander bchoorende, als do zijne vertoont, wordt iu werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt dooi den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog worden de verlofgangers uitdrukkelijk opmerk znam gemaakt, dat het niel-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze open bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mogen verhinderen, daarvan moet blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geld het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde, verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig ondor zock als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor riict-vermogenden met eene ongczegelde en niet-gele- galisecrde verklaring worden volstaan. Texel, den 29 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. H. W. DE JÜNCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1