Buiten land. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Het stoffelijk overschot van Z H. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, die in de vorige week is overleden, is Woensdag morgen in den bisschoppelijken grafkelder op het kerkhof te Overveen bijgezet. Deze laatste plechtigheid kenmerkte zich, ingevolge het verlangen van den hoogen over ledene, door grooten eenvoud. De lijkdiensten welke bevorens waren gehouden, werden bij gewoond door vele hooggeplaatste geestelijken, regeeringspersonen en particulieren, terwijl door duizenden van de gelegenheid gebruik was gemaakt om het stoffelijk overschot van den geachten priester eene laatste hulde te bewijzen. Mgr. Bottemanne, die zich de achting en liefde van velen had weten te verwerven, was algemeen bemind. Het Nationaal Comité tot steun van Miliciens, van welk comité ve'e voorname mannen des lands deel uitmaken, heeft de volgende circulaire verspreid Landgenooten 1 In de moeielijke dagen, die thans gelukkig achter ons liggen, zijn de miliciens, in buiten gewone oproeping, trouw op hun post ge weest. Slechts ééne stem is daarover in den lande opgegaan. Yoor die trouw hen buitengewoon te prij zen zou verslapping zijn van rechtmatig ze delijke eischen en onderschatting, ja beleedi- ging van de trouwe zonen des volks zelf Te handelen zooals zij handelden, was hun plicht. Maar sommigen een lijsjt van meer dan driehonderd namen ligt vóór ons hebben door dien buitengewonen dienst hunne betrek king, dat is hun brood verloren. En hen in dezen nood zooveel mogelijk te helpen, dat is, zoo meenen wij, onze plicht. Ondergeteekenden wenschen daarom de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, en bij voldoende steun ook die van 1902, die door den dienst hun brood verloren of zullen verliezen, aan eene betrekking te helpen. Voor ons doel, voor de vervulling van dezen plicht des Vaderlands jegens Vader landers, die hun plicht deden en daardoor hun werk en brood verloren, is hulp van werkgevers op elk gebied noodig en geld. Wij komen daarom tot U met het vriende lijk verzoek kunt Gij hulp bieden, kunt Gij jonge man nen aan werk helpen, meldt het aan onzen Voorzitter, den Heer M. C. P. Barbe. Am sterdam, 1ste Spaarndammerstraat 26; hebt Gy geld te missen voor deze zaak, wilt het zenden aan onzen penningmeester, den Heer Mr. H C. Hacke, Amsterdam, Heerengracht 518. Uit Schiedam schrijft men aan het „N. v. d D.Een nog grootere ramp dreigt de bewoners van Kethel en Spaland, doordien er gebrek komt aan goed drinkwater. De verspeekpomp, die langs een gevelleiding water uit de Poldervaart in bovengenoemde gemeenten bracht en andere vaarten en wate ringen welke goed water verschaften, leveren thans slecht water, geheel ongeschikt om te drinken. Die slechte hoedanigheid van het water is ontstaan door het verrotten van eene groote hoeveelheid visch, welke door de overstrooming zich aldaar heeft opgehoopt en is verstikt. Koken van dat water baat niet; wordt bet in een kokenden toestand gebracht, dan wordt het door een groote massa schuim bedekt Indien dit gebruikt werd zou een hoogstnoodlottige epidemie knnnen ontstaan. Gratis gephotografeerd. De zakkenrollers die de Amsterdamsche politie voortaan te pakken krijgt, zullen op last van den hoofdcommissaris naar het hoofd bureau van politie worden overgebracht, om daar te worden gefotografeerd Te Ginniken hebben zich tot nog toe 4 gevallen van pokziekte voorgedaan, waar van éen met doodelijken afloop. Twee lijders zijn aan de betere hand en één wordt nog verpleegd in de barak. Twee van de beruchtste kwartjesvinders te Amsterdam hadden hunne tenten opgesla gen aan den Oosterdoksdijk. Eenige personen, van een feestje terugkeerend, gingen, na herhaalde uitnoodiging, hun geluk beproeven en- zooals gebruikelijk, werd door hen eerst gewonnen. Zij staken echter het gewonnen geld in den zak en speelden niet door. Dit niet naar den zin zijnde van de kwartjesvinders begonnen dezen, bijgestaan door een staf collega's, die gewoonlijk in de buurt zijn, de heeren handtastelijk te hinderen, maar dit bekwam hun slecht. De tegenpartij bestond uit de leden van een der athletenclubs, en na eenige waarschuwingen om „uit de baan te gaan", kregen vier of van de kwartjes vinders een zoo geducht pak slaag, dat zij in de eerste dagen waarschijnlijk hunne prak tijken niet zullen uitoefenen. („Hbld.") Als een staaltje hoe op het platte land bij sommigen het onderwijs word gewaardeerd deelt men ons den volgenden woordelijk ge- copieerden brief mede, ontvangen door een gemeente-ontvanger na de uitreiking van het aanslagbiljet voor het schoolgeld. „17 Mei 1903 Waar frint daar ik van u et tweede school- gelt briefje ep ontvangen en nu meer moet be- taaien dan froegen van de bijde waar ik nog niet van zou zegen als mijn zoon maar wat leerde maar nu eeft ij zes jaar naar school GeGeGaan en nog kan ij niets leesen nu ep ik gaarne dat daar ondezeek gedaan wort want ik ou mijn zoontje tuis en ik ben zelf met em aan et onderwij Geefen en nu leet ij wat aan nu kan ij de woorden al wat uit- spreeken maar zoolang et niet anders wordt met et leeren is mijn Blan niet te betalen dan ep ik al te veel voor niets betaalt ier zij wol meer Klaagers en waar geen Klaagers zijn zijn Geen regters noodig u frint (volgt hand- teekening) doet onderzoek of ik ook lieg maar et is treurig Of de autoriteiten met dit huisonderwijs genoegen zullen nemen mag met grond wor den betwijfeld. (N. R. Ct.) Suikeraccijns! Ook de wetsvoordracht betreffende den suiker-accijns heeft in de afdeelingen dei- Tweede Kamer geen gunstige ontvangst ge vonden. Zeer vele leden kondon zich niet vereenigen met het voorstel om dien accijns met f3 te verlagen. Men meende, dat dit noch voor de suikerindustrie, noch voor de consumenten van belang zou zijn en in het algemeen enkel zou komen ten bate van grossiers en winkeliers. Indien niet tot een nieuwe verlaging van den suiker-accijns wordt besloten, gaf men den minister in overweging èn het voorstel tot verhooging van den jenever accijns èn dat tot verlagiDg van den suiker accijns terug te nemen. De verlaging zal alleen ten bate komen van grossiers en winkeliers, wordt in het voorloopig verslag gezegd, In welke zakken de drie gulden, die de schatkist zou opofferen, terecht zouden komen, valt moeilijk te zeggen. Ergens moeten zij blijven, dat is zeker, maar waar Op den prijs van de suiker, die in consumptie wordt gebracht zal zij geen invloed hebben en dus zullen de verbruikers er geen voordeel van hebben. De fabrikanten niet en de consumenten nietwaarvoor zal men dan de schatkist dit offer laten brengen Vele leden—zegt het voorloopig verslag —waren gestemd voor een „ftinke" verlaging van den suikeraccijns, omdat de suiker oen zoo gezond voedings- en genotmiddel is. Te Geldermalsum, waar verleden najaar de typhus zoo fel woedde, doen zich weder 2 gevallen voor. Hetzelfde gezin te liazerswoude dat twee jaar geleden zoo zwaar door typhus werd ge teisterd, dat 5 personen tegelijk aan die ziekte leden en een krachtig jongeling er door ten grave werd gesleept, is nu opnieuw getroffen door een typhusgeval met doodelijken afloop. De landbouwer J. Vos te Rozendaal heeft 5 zjjner beste koeien in de weide doodge- vonden. De dieren waren in een weide gebracht, welke overstroomd is geweest en men veimoedt nu, dat door het hooge water vergiftige stoffen op het land zjjn gekomen. Herhalingsoefening van miliciens-verlof gangers der lichting van 1900. De Minister van Oorlog brengt ter alge- meene kennis, dat ingevolge het Koninklijk besluit de verlofgangers der lichting van 1900 behoorende tot de regimenten veldartillerie en het korps rijdende artillerie, in 1903 niet krachtens art. 111 der Militiewet 1901 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst komen. Wanneer kapitein C. A. Bakker van de maatschappij „Nederland" Donderdag het stoomschip „Koning Willem IIuit Indië zal thuisgebracht hebben, zal deze zeeman rust gaan nemen na een welbesteed leven Op veertienjarigen leeftjjd maakte Bakker als scheepsjongen zjjn eerste?eereis met het barkschip „Fop Smit" naar Australië. Op zevenentwintigjarigen leeftijd maakte hjj reeds zijn eerste zeilreis als gezagvoerder naar China met het barkschip „Vesta", en nadat de zeilvaart in verval begon te geraken voer hij sinds 1873 als commandant op de stoom schepen van de "Nederland", waarop hjj zich op zijn talrjjke reizen onder personeel en passagiers menigen goeden vriend verwierf. Onder Neptunes' hoede volbracht kapitein Bakker, zonder eenig noemenswaard ongeluk een-en-negentig groote zeereizen. Dat is er een die den weg naar Indië kent en die met recht „veel zou kunnen verhalen." Een bruiloft. Deze week is te Köpenick bij Berlijn een bruiloftsfeest gehouden zonder huwelijk. Het bruidspaar verscheen 's mor gens voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, maar kreeg het teleurstellend bericht, dat het bewijs der afkondiging nog niet uit Berlijn, waar de bruigom woont, was aan gekomen. De ambtenaar mocht daarom niet tot de huwelijksvoltrekking overgaan, maar gaf den bruigom den raad zelf naar Berlijn te sporen om het stuk te halen. Zoo geschiedde, doch te Berlijn wist men niets van een afkondiging; het stuk, dat uit Köpenick was afgezonden, was daar niet ont vangen. Het huwelijk kon niet doorgaan. Maar de gasten waren intusschen verschenen en zoo ging men aan tafel met bruigom en bruid, die nog eenige dagen moesten wachten, alvorens ze man en vrouw geworden zullen zijn. Bij een stierengevecht te Algericas zakte Zondag plotseling een deel van het amphiteater in, zoodat vele toeschouwers deerlijk in de knel geraakten. Er volgde een paniek, de afscheiding tusschen de arena en publiek was open. De stieren stormden op de menschen los zoodat verscheidene vrouwen en kinderen doorboord werden door de woedende beesten. (buiten verantwoording van de Redactie.) M. de R. Meermalen wordt geklaagd over de weinig zakelijke of liever nietswaardige berichten uit deze Gemeente, van enkele Texelsche corres pondenten, in de verschillende bladen en ook uwe courant gaf mij dikwijls aanleiding tot de vraag „is dit een bericht van een kwartje In de laatste dagen en reeds vroeger jaren is mij gebleken dat het geschrijf over verzwaring van dijken en afslag van duinen ons,' eiland geen goed duet. Wat ik echter heden in de Haarlemsche Cou rant las M. d. R. dat do it de deur dicht, onder do rubriek „allerlei" staat te lozen „op het eiland Texel hoerschen do mazelen vrij hevig." Is dit nu een bericht van een kwartje, eon onjuist bericht dat aan neringdoenden gouden tientjes nadeel doet, vooral nu wij in de hoop leven dat ons eiland reeds in de volgende maand door vele vreemdelingen, waaronder ouders met hunne kinderen, wordt bezocht. Texel, 29 Mei 1903. G.D. Scliagen, 27 Mei. Aangevoerd12 paarden f 75 a f 185 4 Stieren f 80 a f 120: 60 Gelde- koeien f 160 a 1 225; 45 Kaltkoeien 1 160 f 245; 0 Vaarzen! af45 Nuchtere Kalveren f8 a f20;— 100 Schapen f 13 a f 20 2000 Lammeren ai 8 a 15 0 Bokken en Geiten f Oj— a f 0.30 Varkens f 14.a f 17. 22 Vette Varkens 19 a 20 cent per half kg.42 Vette Koeion f f 200 a f 300, 0 Graskalveren f 0— a f 060 Biggen f 9,a 11.Boter, f 0.50 a f 0,60 per half KG., Kipeieron f 2,50 a f 2,90, Leiden, 29 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 275 stuks f 137 a f 285; 93 Stieren f 65 a f 335; Veulens 0 stuks faf 0— 162 kalf koeien f 135 a f 246 Melkkoeien f 135 a 1246 116 Varekoeien 120 a f 246 275 Vette koeien f 137 a f 285 128 Vette kalveren f 35 a 1 84 110 Magere kalveren f 5.00 a f 19.20. Graskalveren f 22 f 63; 728 Vette schapen f 16 a f 31.397 schapen (weide) f 13 a f 24.— 3 Paarden! 82 a f 197 370 Magere Varkens f 14 a f 42.— fVette Varkens a ct. 625 Biggen t 4. a f 13,—. 12170 Lammeren f 7,a f 17,50. Zondag 31 Mei. (lste Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. IVaal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffet. Oudeschild. 's Avonds 6 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schrüder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Avondmaal.) Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Lefl'ei. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTF. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. GEEN DIENST.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2