N°. 1649 Donderdag 4 Juni A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büeg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave TEXEL, 3 Juni 1903. Zaterdagmiddag had alhier de gewone jaar- lijksche beproeving plaats van de brandspuiten A en B en het kleine spuitje. Over het algemeen waren de manschappen er bij be- hooiende vrij goed opgekomen, terwijl de afwezigen werden genoteerd en de kans be- loopen beboet te zullen worden, indien zij geen geldige reden voor hunne afwezigheid knnnen opgeven. Bij de beproeving werden eenige kleine gebreken ontdekt, welke men zal trachten te herstellen, opdat ingeval van brand de bluschmiddelen in zoo goed mogelijken staat zullen zijn. De derde groote lammerenmarkt was weder goed bezocht, natuurlijk iets minder dan de tweede, maar toch was de aanvoer beteekenend. Alle aangegeven lammeren waren evenwel niet aangevoerd, naar men zegt doordien Zondag of Maandag bevorens reeds vele lammeren in de weide werden verkocht. Over de handel viel niet te klagen, het meest schoen echter vraag naar lammeren van gemiddelden prijs, b. v. tot twaalf gulden. Toch waren ook hoogere prijzen niet buiten gesloten en zou zelfs voor een enkele partij, 'naar ons werd medegedeeld, achttien gulden zijn besteed, voor de waarheid daarvan staan wij evenwel niet. in Aangevoerd werden 6012 lammeren (vorig jaar 5969), 22 koeien, 1 nucht kalveren, 2 paarden, 24 schapen, 41 schrammen en 11 biggen. De gemiddelde prijzen waren Koeien f 165 £L 210; n. kalveren f 12 A 15; schapen f 18 h 27,50; schrammen f 18 a 22; biggen f 12 k 14,lammeren f 8,50 f 14,50. 29 leden van de Natuurhistorische ver- eeniging hielden hier Zaterdag en Zondag eene excursie. Op den eersten dag werden de polders het Noorden, Eierland en Waal-en- Burg bezocht, en groot was het getal eieren, vogels, nesten, planten en insecten, dat men heeft kunnen zien. Vooral de vogels trokken de aandacht, temeer daar de eerste dag hoofdzakelijk aan ornithologie bestemd zou zjjn. Des Zondags werd gewandeld langs Westergeest, Prins Hendrik-polder, Mok, Mok- sloot en door het Pompevlak. Ook toen heeft men genoten van velerlei, ofschoon de meer dere warmte den tocht minder aangenaam deed zijn. Toch was men over h<*t geheel uitstekend voldaan, zoodat verscheidene per sonen, zoowel dames als heeren, hebben medegedeeld dezen zomer nog eens naar hier te willen komen. Des Zondagsavonds verliet men in opgewekte stemming en onder luide hoera's het eiland. Oosteeend, 2 Juni. Het aantal bewoners begint hier langzamerhand af te nemen. Aan het dorp en in de omstreken staan thans verscheidene woningen ledig, en, volgens mededeeling hebben nog twee gezinnen plan naar elders te vertrekken. Den Hoorn, 1 Juni. Twee heeren fietsers die voor genoegen op Texel waren, besloten eens te genieten van het ondergaan der zon en reden zoo op hun fietsen het strand langs tot achter het dorp den Hoorn; inmiddels was het duister geworden en dwaalden de heeren ruim twee uren in de duinen rond voor zjj het dorp den Hoorn bereikten, door bemiddeling van een gids werden ze verder op den goeden weg gebracht. Aan het N. v. d. D. wordt geschreven België koopt tegenwoordig zijne schapen en lammeren hoofdzakelijk in ons land en in Duitschland. Vroeger leverden ook Frankrijk en Oostenrijk: doch deze invoer is langzamer hand verminderd en thans geheel opgehouden. We1 zendt Argentinië schapen voor de slachtbank bestemd, doch ook deze invoer wordt niet grooter, zelfs is gedurende langen tijd alle veehandel met Argentinië gestaakt geweest wegens het heerschen van besmette lijke veeziekten in dat land. Sinds 15 Mei 11. is de invoer van Argentijnsche schapen in België weer toegelaton op voorwaarde dat ze uiterlijk 10 dagen na den dag van aankomst geslacht moeten worden. Tot heden zijo er echter nog geen schapen aangekomen, wijl te Buenos-Ayres opnieuw het mond- en klauw zeer is uitgebroken en de Argentijnsche Re geering den uitvoer van alle vee verboden heeft. Het gevolg daarvan zal zijn, dat ons land en Duitschland alleen het wolvee zullen moeten leveren. Dat België jaarlijks nog al wat noodig heeft, blijkt hieruit, dat in 19 >2 uit Nederland en Duitschland naar België gingen 179,682 schapen en lammeren. In het eerste kwartaal van 1903 bedroeg de invoer weer 44,860 stuks. Door de groote schaarschte aan schapen, zoowel in ons land als in Duitschland, is de prijs van het schapenvleesch in België, sedert eenigen tijd zeer gestegen." Zou er, zouden wij willen opmerken, niet eenig verband kunnen bestaan lusschen het bovenvermelde en do hooge prijzen welke tegenwoordig voor hot wolvee worden be steed Staatspensioen voor allen In de Woens dag gehouden vergadering van den Bond voor Staatspensionneering te Apeldoorn werd be sloten om vóór 1 September a. s. een adres te zenden aan den minister van binnenl. zaken, verzoekende totstandkomtng eener wet op de ouderdomsverzekering zonder pre miebetaling; verder eenpermanente commissie van advies te benoemen, die het hoofdbestuur nu en later alle noodige inlichtingen zal ver schaffen, door haar ingewonnen op weten schappelijk gebied, rakende deze zaak. Besloten werd tot vergrooting van het bonds maandblad. Tot uitgave van een week blad achtte men den bond nog niet sterk genoeg. Er waren 31 afdeelingen vertegenwoordigd. Het Kamerlid Hugenholtz is door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens opruiing van militairen. Een bewijs dat het vee schaarsch is Nabij Breda woont een boer, die een koe te koop had, maar ze niet wilde verknopen voor Maandag. Toen hij nu Zondagmidder- nacht naar huis wilde gaan, werd hij in de herberg reeds aangesproken door een slager om het beestje te verkoopen, want het was nu toch Maandag. Te 4 uur des morgens kwam een tweede slager en te 6 uur nummer drie. En zoo liep het in den voormiddag aan tot 20 toe. En denkt nu niet dat het een bijzonder beestje was, want het bracht slechts f 175 op. Bij het Westerdok te Amsterdam is oen Urker boertje er weder ingeloopen bij kwartjesvinders, hoe het publiek hem ook waarschuwde, hij speelde door, zoodat hij in nog geen 5 minuten f 35 verspeeld had In „De Nederlander" lezen wij onder het hoofd „Vaccinewet en Christelijk onder wijs", het volgende: Onlangs hoorden wij de vrees uitspreken, dat het Dieuwe vaccine-onderwerp schadelijk zou zijn voor het bijzonder onderwijs. Waar men voorzag dat de meeste school besturen de bekende ontheffing zouden aan vragen, vreesde men tegelijkertijd, dat dit voor vele ouders een smet op de bijzondere school zou werpen en dat het stempel „on gevaccineerd" voortaan den groei van het christelijk onderwijs zou drukken. Men had hierbij zoowel het oog op die vele beslist-christelijke ouders, die voorstanders der vaccine zijn, en die nu voor de keuze tusschen geestelijke en lichamelijke besmet ting hunner kinderen werden gesteld, als op die anderen, die zooals het nu liep, bij de verwording onder een deel der openbare onderwijzers, allengs meer van de christelijke school zouden gaan gebruik maken. Vooral juist met het oog op het laatste feit betreurde men het, dat er nu ook aan de christelijke school in veler oog een scha duwzijde zou komen. Intusschen - uit wat mr. Kerdijk in bet „Sociaal Weekblad" schrijft, blijkt dat men de zaak ook juist andersom kan bezien. Er schijnen velen te zijn, die, hoewel geen te genstanders der vaccine, toch niet voldoende aan die kunstbewerking hechten, om haar Diet gaarne uit gemakzucht achterwege te laten. Voor dezulken ware dan het stempel „ongevaccineerd" juist iets, wat de school aantrekkelijk maakt. In dien zin spreekt mr. Kerdijk van een bevoorrechting van de bijzondere school, zelfs van een zuigpomp op de openbare ten bate van de bijzondere. Met andere woorden bedoeld of niet be doeld, maar feitelijk zou de wetsbepaling door den minister Kuijper voorgedragen, werken als een zuigpomp op de openbare, ten bate van de bijzondere Te Apeldoorn is een dame uit Amster dam levenloos in een badkuip in het badhuis gevonden. Toen de badvrouw haar lang uit blijven opmerkie, werd de deur der badkamer opengebroken. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een razende. Aan de Nassauhaven 20 op Feijenoord te Rotterdam moest Woens dagmiddag te 12 uur de deurwaarder van Noort een gerechtelijk beslag opheffen bij den makelaar in schepen J. H. Reymer, daardoor derden de schuld betaald was. De woning bleek dichtgespijkerd en Reymer bedreigde voor een geopend venster een ieder en loste 6 revolverschoten naar den deurwaarder, die niet getroffen werd, doch wel de koperslager M. de Kok, die voorbij liep en oen kogel kreeg in het rechterbeen Hij werd per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de commissaris van politie en een dokter, inmiddels verschenen, werden bedreigd. Rey mer was waanzinnig geworden en loste on afgebroken een 50-tal schoten zonder verder te treffen Het terrein werd door de politie afgezet. De vrouw en 7 kinderen, die met een bijl bedreigd werden, vluchtten over het dak. Op geneeskundig advits zou men den man laten uithongeren. Des middags om 3 uur is echter de waan zinnige, krachtens bevelschrift-der justitie in zijne woning overrompeld en geboeid over gebracht Daar het politiebureau. Hij was ge wapend met revolver en bijl en in het bezit van een groote hoeveelheid scherpe patronen. De directeur-generaal der posterijen en telegrapbie heeft nu eerst een buitengewonen dienstorder uitgevaardigd, waarin hij, gezien de ambtsberichten betreffende den dienst der posterijen en telegraphie gedurende de strem ming van het spoorwegverkeer, tengevolge van de staking van spoorwegbeam >ten in in do maand April jl., zijn dank betuigt aan alle ambtenaren en beambten, die door hunne voorbeeldige plichtsbetrachting vaak met bijzondere toewijding en inspanning den goeden gang van den dienst hebben verzekerd onder de buitengewone omstandigheden, welke gedurende bedoelde stremming hebben bestaan. Afschaffing der Staatsloterij 1 De vraag is—zegt het „Handelsblad" of deelneming in de Staatsloterij, welke iedereen in staat stelt met een klein sommetje te speculeeren of te spelen meer kwaad doet dan kwaad belet. Het voornaamste kwaad Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nkdbrland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per summer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1