N°. 1653. Donderdag 18 Juni. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuaa op Texel COLLECTE voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat dejaarlijk- sche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingeze tenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat Verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze overzeesche bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende be hoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullon geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 16 Juni 1903. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. GEMEENTEVERSLAG. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat het verslag van den toestand der Gemeente over het jaar 1902 ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten veikiijgbaar is gesteld. Texel, den 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere Burgemeester, G. A. Hajenius Secretaris. SCHAPENMARKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het bespreken van hokken op de maikter, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapon of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Gemeente-Secretarie in de gewone bureau- uron (van voormiddags 9 tot 's middags 2 uur) of intijds bij den marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend ver zocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. H E R IJ K MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel, maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten niet meer jaarlijks, doch voor elke Gemeente om het andere jaar zal plaats hebben dat voor de inwoners dezer Gemeente geene verplichting tot herijk in dit jaar bestaat, en eerst in het volgend jaar 1904, op nader bekend te maken tijd en plaats, binnen deze Gemeente zitting voor den herijk zal worden gehouden. Belanghebbenden worden er voorts ln het bijzonder op gewezen, dat de maten en ge wichten op gevaar van straf voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst-geplaatste goedkeurings- merk voortaan gedurende twee jaren onge schonden moet worden bewaard. Texel, den 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. TEXEL, 17 Juni 1903. Wedsr goede aanvoer kenmerkte de markt van Maandag j 1.; was de handel aanvankelijk kalmpjes, later werd ze vlugger en werden als vorige marktdagen goede prijzen besteed. Aangevoerd werden 14 paarden, 12 koeien, 4 n. Kalveren, S6 schapen, 2441 lammeren, 9 schrammen en 12 biggen. De gemiddelde prijzen waren als volgt: Paarden f 200 a 375; koeien f 135 a 215; n. kalveren f 10 a 16; schapen f 16 a 25; lammeren f 10 a 12,25; schrammen f 18 a f 20; biggen f 10 a 12 Handel in paarden onbeduidend, koeien gewild, lammeren lager, schapen gewild. Een treurig ongeval kenmerkte alhier den vroegen ochtend van Dinsdag. Nabij de Steenenplaats zou, voor den bouw van een nieuw perceel een boom worden uitgerooid. De omstreeks 70-jarige H., van Oudeschild, die daaraan behulpzaam wilde zijn, werd, nauwelijks op den ladder zijnde, vermoedelijk door een duizeling bevangen en storte zijdelings van zijn verheven stand plaats, met het noodlottig gevolg dat hij er het leven bij inschoot. Zeer kort daarop werd althans 's mans dood geconstateerd. Volgens geruchten welke ons bereikten, zou een tweede ongeval zich dien dag hebben voorgedaan, doordien de koopman D. van hier met zijn rijtuig te water geraakte; van licha- I melijk letsel vernamen wij niet, wel dat in I de koopwaar noch al wanorde ontstond. i Tendeele moet einde Juni zijn voldaan de grondbelasting zoomede die op het personeel. Wij willen daaraan bij deze her inneren opdat onze medeburgers kunnen voorkomen het ontvangen van waarschuwin gen die geld kosten. De kosten vallende op deze herinnering zijn nihil. Van 12 tot en met 15 Juni zijn van hier verzonden 981 lammeren, 15 koeien, 9 kalveren, 19 schapen, 4 paarden en 21 varkens. Wij meenen te mogen verwachten dat aan de in dit jaar te houden tentoonstelling ook eenige feestelijkheden zullen worden toe gevoegd, verschillende personen althans ont vingen uitnoodiging tot eene bijeenkomst om dergelijke plannen voortebereiden. Oosterend, 16 Juni. In het kerkgebouw der Doopsgezinden alhier, waren Zondag morgen j.l. zeer velen opgekomen, om tegen woordig te zijn bij de inwijding van het daargeplaatste kerkorgel De Weleerw. heer Ds. Kuperus bracht in hartelijke bewoordingen hulde aan den ver vaardiger, den heer Van Dam, uit Leeuwar den, aan den schilder, den heer J. Visser, te Eurg, en aan allen, die hebben medegewerkt met raad en met daad tot de verwezenlijking van het plan een orgel in het kerkgebouw te Oosterend. Eene toepasselijke rede werd daarna uitgesproken naar aanleiding van den tekst Colossensen 3: 16 en 17, waarnaar met onverdeelde aandacht gehoord werd. Over den klank van het orgel, zoowel als over het sierlijke van het geheel, is men algemeen zeer voldaan. Met genoegen heeft men geluisterd naar de reine tonen en al verkeerde men bij het eerste gezang ook onder den indruk van het ongewone, de beide volgende keeren paarden zich de stemmen der Gemeente reeds naar behooren aan de muziek en ongetwijfeld hebben allen gevoeld dat het orgel eene groote verbetering is voor het kerkgezang. In de vergadering van leden der Han- delsvereeniging „Wilhelmina" jl. Zaterdag in #het Wapen van Texel" alhier gehouden tot afdoening van huishoudelijke zaken, werden opnieuw voor den tijd van drie jaren gekozen tot Voorzitter de heer J. P. Burger en tot Commissaris de heer J. Daalder Jz. De Cocksdorp. 15 Juni. Door den heer J. Buijs Jz. -werd op het strand van Eierland eon pak papieren gevonden. Onder deze was een brief, onderteekend door den verificateur P. v. d. Berg en gedateerd: „Harlingen 22 Aug. 1902, benevens een aantal vrachtbrieven, waarop onder meer was geschreven Ned. schip Geziena, schipper H. Rozema, bestemd naar Flensburg, geladen met 100,000 KG. rijstmeel. Ned. schip Aafflna, kapitein Brouwer, be stemd naar Flensburg, geladen met rijst ter waarde van f 2500. De uitslag der Zaterdag j. 1. gehouden aanbesteding en verpachting door het bestuur van den polder Eierland, is als volgt Levering grind. Laagste inschrijver J. P. Dros Pz. voor f 615. Transport dier Grind. Laagste inschrijver H. W Keesom voor f 177,75. Het maaien en schoonmaken van het kanaal de postsloot en de hoogezandskil Perceel 1, C. Visman f 38. 2, M. de Graaf f 56. 3, A. Boon Mz. f 52. De verpachting van grasgewas, bracht op de som van f 112,25. Den Hoorn, 15 Juni. Begunstigd door goed weder had heden avond de beproeving der brandspuit plaats, wat voor ons anders zoo rustig dorp nog al wat beweging geeft, aan gezien P. H. polder en gedeelte Westen aan deze spuit behooren; naar 't zich liet aanzien was alles flink in orde en waren de man schappon allen op hun post; de pijpleiders wisten het zoo aanteleggen dat van de toe schouwers, meerendeel uit de jeugd bestaande, velen met een flink nat pak naar huis kon den gaan. Vlieland, 14 Juni. Heden werd het bad* seizoen geopend. Aan 't Paviljoen werd de middag opgeluisterd door een concert van 't Fanfarecorps; ondanks het ongunstige weder was er een vrij talrijk bezoek. Als buffetjuffrouw is, wegens vertrek der vorige, door directeuren benoemdMejuffr. A. List-Zeylemaker. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan den minister van oorlog een adres inge diend, waarin wordt verzocht, voortaan de jaarlijksche inspectie van de milicien-verlof gangers op een anderen tijd van het jaar te doen houden dan in den hooitijd, wanneer op het land geen arbeidskrachten kunnen gemist worden. Een motoi fiets op hol. Zulk een voorval had Zondag plaats buiten Alkmaar, op weg naar de wedrennen te Woestduiu. De persooD wien dit onheil trof was de apothekersbediende M. uit Alkmaar, die met een paar kennissen, allen met zoo'n voertuig, dien dag zouden uitgaan. Op den Westerweg begon M. zijn vaart plotseling te versnellen en de fiets ging er van door-, tot hij tegeü een boom terecht kwam en in splinters vloog de bereider was enkele meters eerder door duizeligheid bevangen, op den weg geslingerd; zijn toestand is hoogst zorgelijk. Het ongeluk blijkt ontstaan, door dat M. zijn flets stop willende zetten, juist het tegen deel deed en hij hem toen niet meer konde stuiten. Het Kamerlid Hugenholtz heeft berust in het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij hij tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld wegens opruiing. Ook de officier van justitie heeft berust in het vonnis, hoewel de eisch van het O. M. was 1 jaar. RE TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebeend 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VAN

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1