N°. 1655. Donderdag 25 Juni. A0. 1903, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel SCHIETOEFENINGEN. Een ieder, die zich projectielen of scherven toeëlgent, is strafbaar volgens de wet. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders dor Gemeente Texel, maken bekend, dut ondor dagteekening van den 16 Juni 1903 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van ANTHONIE HUIS van be roep logementhouder en veehouder, wonende te Hoogenberg op Texel, om vergunning tot het vorkoopefi van sterken drank in het klein in deze Gemeente, in de volgende lokaliteit het voorlooaal van het perceel, wijk B No. 520 aan don Sohilderweg pabij den Burg. Texel, den 23 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere Burgr. A. Langeveld Loo. Seors. Voorbereidend Militair Onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens de beschikking van Z. E. den Minister van Oorlog, dd. 23 Juli 1902, He aid., nr. 90, 7, de aanmelding tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht jaarlijks vóór 1 JULI moet geschieden, in de bij 5 dier beschikking bedoelde garnizoensplaatsen bij den commandeerenden officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie en in de overige plaatsen bij den Burgemeester- Genoemde 5 luidt aldus „Het voorbereidend militair onderricht wordt gegeven kosteloos voor de deelnemers. Het kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24jarigen leeftijd. Voor zooveel de benoodigde localiteit beschik baar of op billijke voorwaarden te verkrijgen is, wordt het gegeven a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, en in die, waar een militaire cursus voor vrijwilligers voor het Reser vekader wordt gehouden, indien aldaar ten minste 5 adspiranten-vrijwilliger voor het Reservekader of in het geheel ten minste 10 deelnemers de lessen volgen b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien aldaar ten minste 5 adspiranten-vrijwil- ligers voor het Reservekader of in het geheel ten minste 20 deelnemers de lessen volgen." Met het oog op het groote belang, dat er voor den in te lijven loteling in gelegen kan zijn, om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen zijner keuze, wordt in het bij zonder de aandacht der belanghebbenden er op gevestigd, dat, volgens de 3e alinea van art. 104 der Militiewet 1901, op dat voorrecht alleen aanspraak hebben zij, die aan door de Koningin te stellen eischen van militaire bekwaamheid of lichamelijke geoefendheid voldoen. Texel, den Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. P.S. Tot bovenstaande doeleinde is ook een lijst ter invulling nedergelegd bij de Wed. W. Koppen te Oosterend. TEXEL, 24 Juni 1903 Zondagmiddag werd alhier door de ver- eeniging „Nerva" van den Helder, afdeeling van den bond „de Post" eene propaganda- vergadering gehouden in het hotel „Texel." Eenige leden dier afdeeling, waaronder de Voorz. de heer Visser en de Secretaris de heer' Koning waren daarvoor naar hier overgeko men. Tot die afdeeling behoorden reeds naar ons bleek een 6-tal personen op Texel woon achtig en op voorstel van een dezer, den heer P. Lieuwen, was men tot het houden der propagandavergadering besloten, geen wonder dat deze dan ook het woord nam om de Heldersche „broeders" het welkom toe te roepen en ze te dankên dat zij aan het ver zoek om naar hier te komen, zoo spoedig reeds hadden voldaan. Door den Voorz. van „Nerva" werd hierop de vergadering met een gepast woord ge opend en gewezen op den bond „De Post," die 5 Juli a. s. 10 jaar zal hebben bestaan en thans reeds 87 afdeelingen telt met 3700 leden, en die reeds zooveel had gedaan voor lotsverbetering van de beambten bij post en telegraaf. Door den Secretaris werd daarop meer in 't bijzonder gehandeld over het doel en de middelen van den bond. Uitdrukkelijk en meermalen werd er op gewezen dat de ver- eeniging elke gezindte onder hare leden telt. Met grooten lof werd gesproken over den ijver van het hoofdbestuur en de schitterende re sultaten reeds door den bond verkregen ge durende zijn betrekkelijk kort bestaan. O. m. werd gewezen op de verbetering in de uniform, de periodieke verhooging der jaarwedden, betere verlofsregeling, de vrije Zondag eens in de 14 dagen, beperkte Zon dagsdienst, enz. Werd er reeds veel verkregen nog veel meer verbeteringen werden noodig geacht, zoo b. v. vrij schoeisel, betaling van over werk, enz. Diep leedwezen werd er over uitgesproken dat niet allen als lid toetraden en dat er nog zoovelen waren, die anderen maar de kastanjes uit het vuur laten halen en zelf te lauw zijn om ook iets te doen voor 't algemeen. Dat de bond steeds in ledental vooruit gaat bleek ten duidelijkste uit de opgave verstrekt van het aantal leden en afdeelingen na elk vereeniging.-jaar. Waren er toch na het eerste jaar 5 afdeelingen met 370 leden, thaDS na bijna 10 jaar, waren er 87 afdee- deelingen met 3700 leden. Het bondsorgaan „De Posthoorn" heeft thans eene oplage van 4600 exemplaren. Met groote aandacht werden bovenstaande mededeelingen door de aanwezigen aangehoord Hierop werd nog medegedeeld dat door het eerelid, den heer Mets bericht was gezonden, dat hij door zijne betrekking als kapitein der „Ada" onmogelijk des Zondags gedurende den zomertijd kan vergaderen, eene mededeeling die met leedwezon werd vernomen. Verder werden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent de werkzaamheden van de afdeeling Helder, welke zooals bleek haar leden steunt bij sterfgevallen, ziekten, ge boorten enz., aankoopen van brandstollen en verder vergaderingen houdt, waarvan een speciaal gewijd is aan het pleizier, door too- neelspel, voordrachten, zang en dans. Deze vergadering is toegankelijk voor de leden met hunne dames en genoodigden. De finaneieele toestand der afdeeling is gunstig te noemen door de talrijke donateurs enz. waarop de afdeeling kan rcemen. Gedurende de pauze, die thans volgde, verliet een deel der Heldersche leden de vergadering, omdat zij weder per laatste boot naar hun woonplaats moesten terugkeeren. Na de pause word besloten ook alhier eene afdeeling op te richten. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren P. Lieuwen, C. Moojen en Jb. Buijs, respectievelijk als Voorz., Secr. en Penningm terwijl de heer de Wit, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier en ter vergadering aanwezig, zich bereid verklaarde de jeugdige afdeeling bij te staan als zulks noodig wordt geoordeeld. De afdeeling thans opgericht zijnde en het doel der vergadering hiermede bereikt, sloot de Voorz. met een woord van dank de ver gadering, waaraan door den Secr. nog werd toegevoegd dat de 3 afgevaardigden naar de bondsvergadering, ter wille van deze propa gandavergadering het genot daarvan hadden opgeofferd, daar nu de gelden daarvoor be stemd waren gebruikt ten deele voor deze vergadering, terwijl gerekend was op eene mogelijk noodige 2de progagandavergadering op Texel. Naar wij vernemen vergaderde Maandag in het Café „den Burg" ruim een 3u-tal personen, daartoe uitgenoodigd door het be stuur der H. M. v. Landbouw, afd. Texel. Doel der vergadering was bet formeeren van eene commissie tot regeling der feeste lijkheden enzbij gelegenheid der tentoon stelling dit jaar alhier te houden. Bij stemming werden tot leden in die commissie benoemd de heeren A. Wagemaker, R. Visser, J. P. L Baumann, C. S. de Wit, P. C. Koorn, W. C. Reij, R. P. Keijser Cz., W. Pieper, D. P. Bakker, Cl. H de Boer, A. C. Lap en D. M. Daalder, welke allen zich de benoeming lieten welgevallen. Het plan bestaat op de verschillende andere dorpen sub-comité's te vormen en van elk TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. N*ar Amerika en andere landen mot rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel, Gelet op de brieven van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie 10 en 1G Juni 1903, Nos. 16/5908 en 16/0117 Brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maan den Juli en Augustus a.s. door bet personeel van ver schillende verdedigingswerken te Helder Schietoefe ningen en door de Commissie van proefneming schiet proeven zullen worden gehouden met aldaar opgesteld geschut. Op de schietdagen zal op het werk vanwaar gevuurd wordt, minstens één uur voor den aanvang van het vuur een roode vlag en een gekleurde vlag waarvan de beteekenis is aangegeven op horden bij Wierhoofd en het torpedomagazijn, aangevende de richting waarin gevuurd wordt, worden gehesehen, en groote waarsehu wingsbordsn worden geplaatst aan den ingang van de haven en op het buitentalud van de batterij Vischmarkt, waarop vermeld zal zijn vanwaar en in welke richting gevuurd wordt. Gedurende den tijd, dat er geschoten zal worden, zal in het belang van het publiek aan een ieder, niet behoorende tot bet personeel van 's Rijks Waterstaat, of dat bij het schieten is ingedeeld, verboden zijn zich op te houden op het terrein, gelegen vóór het werk vanwaar gevuurd wordt. Dit terrein wordt op den schietdag door een wacht van het 4de Regiment Vesting-Artillerie afgezet, ter wijl het zonder vergunning van de aldaar opgestelde posten, verboden is te loopen van den eenen post tot den anderen po3t, geplaatst op de uiteinden van het afgezette terrein. De bedoelde posten zullen, zoolang het publiek de noodige medewerking verleent, in last hebben, het doorloopen te vergunnen van af het oogenblik dat cón of meerdere schoten gevallen zijn, tot dat, waarop spoe dig schoten zullen vallen, zoodat het verkeer telkens slechts voor een oogenblik gestremd zal zijn. Bij enkele vuren van de batterij Kaaphoofd zal de militaire weg om Kaaphoofd voor het publiek vrij zijn, zoodat alsdan blijvende gemeenschap bestaat tusschen het gedeelte zeewering ten Oosten en dat ten Zuidwesten van die batterij. Op de avonden tijdens van het fort Kijkduin met gevulde granaatkartetsen gevuurd wordt, zullen ter wille der veiligheid geen vergunningen tot doorloopen alsvoren bedoeld worden verleend. Bij bet vuren in de duinen ten Zuiden van het fort Kijkduin is het mede verboden zich te bewegen of op te houden in het met roode vlaggen afgebakende terrein. Tevens wordt onder bet oog gebracht, dat: 1. bet gedurende het vuren (met uitzondering van bet vuur in de duinen ten Zuiden van Kijkduin) verboden is, behalve aan het personeel, dat daartoe aangewezen is, met vaartuigen te ankeron of te gaan liggen vóór het werk waaruit gevuurd wordt, of zich te oevinden op de plaat Onrust. 2. het oprapen van verschoten projectielen of scher ven daarvan alleen mag geschieden door personeel, dat daartoe gemachtigd is door den Commandant van het 4de Regiment Vesting-Artillerie, die het personeel van vergunningsbewijzen voorziet, terwijl dit personeel ver plicht is, het gevondene te leveren aan het magazijn van Oorlog togen de daarvoor vastgestelde prijzen. 3. zij, die tijdens het vuren zich bewegen over de wegen of vaarwaters, gelegen voor bet werk. vanwaar en in de richting waarin gevuurd wordt, binnen een strook, welke rechts en links van dio richting eene breedte heeft gelijk aan den afstand waarop zij zich bevinden van het werk, waaruit gevuurd wordt, zich blootstellen aan mogelijk gevaar. Texel, 23 Juni 1903. Do Burgemeester voornoemd, II. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1