iHij komt! Buitenland, Zitting van den Raad der Gem. Vlieland, Marktberichten. Pre d i k b e u r ten, Ad verten tien ADVERTENTIËN. een dienstbode met zijn fijne gerookte PALING, vanaf Zaterdag en gedurende de kermis. WIE?? D. KAREL van Kampen. dezer comité's één afgevaardigde in het hoofdbestuur als lid op te nemen. Na afloop der vergadering werden de functies onderling verdeeld. Tot Voorz. werd benoemd de heerPaumann, tot vice-Voorz. de heer Wagemaker, tot Secr. de heer Koorn en tot penn. de heer Visser. Met de markt van Maandag zijn de 6 traditionneele groote lammerenmarkten voor dit jaar weder gehouden, een bevredigenden indruk achterlatende; de markten op Donder dag hadden in 't minst geen succes, ze kunnen zonder schroom van de agenda verdwijnen. De markt was ook nu weder goed, er werden aangevoerd 10 koeien, 1 nucht. kalf, 164 schapen en 850 lammeren. Gemiddelde prijs was: koeien f145 a 210; n. Salt f 15; schapen f 20 23; lammeren f 10 a 12,50. HandelKoeien gewild; schapen traag; lammeren gewild. Van 19 tot en met 22 Juni zijn van hier uitgevoerd 520 lammeren, 63 schapen, 11 koeien, 5 kalveren en 24 varkens. In de Julivergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland zal o. m. door Ged. Staten worden voorgesteld om in de kosten voor de beharding van wegen op Texel, door het Waterschap de 30 Gein. polders op Texel geraamd op f 35,213, doch waarop nog f 1400 kan bezuinigd worden, onder zekere voor waarden eene subsidie te verleenen van f 11,300. Oudeschild, 23 Juni. Per stoomboot werden gisteren naar den vasten wal vervoerd 2 levende jonge zeehonden, welke in het Eier- land waren gevangen. De eigenaar wilde trachten de jonge zeebewoners, die met melk worden gevoerd en er oogenschijnlijk gezond uitzagen, aan kermisreizigers te verkoopen of anders aan „Artis" op te zenden De Cocksdorp, 22 Juni. Schipper C. van Heerwaarde ontving dezer dagen van profes sor Gilson bericht, dat op zijn nummer, ge vonden in een flesch, welke in zee was geworpen, ten einde bekend te worden met de richting en kracht van den stroom in de Noordzee, de prijs van 50 francs (circa f 24) was gevallen. Vlieland. De heer K. Raap, lid van den gemeenteraad alhier, heeft als zoodanig ont slag gevraagd. Te Aartswoud, gem. Hoogwoud (N. H.) kan men dagelijks onder geleide langs den weg zien wandeleneen stier met laar zen aan Het is de padstier van den heer K. aldaar. Het dier liep gedurig zijne voorhoeven stuk; om dit te beletten, krijgt het nu, voor dat het op weg gaat, een paar laarzen aan, welke opzettelijk daarvoor vervaardigd zijn. „Voor wat, hoort wat?" Te Winterswijk ontving het hoofdeer school bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum een geschenk van den Gemeenteraad In de jongst gehouden raadsvergadering was een dankbetuiging van den jubilaris in gekomen. Naar aanleiding daarvan merkte een der raadsleden op, dat hjj verwacht had eene „invitatie voor een fuif' te zullen ont vangen. Niet, omdat hij zooveel van eene visite hield die had hij genoeg maar voor wat, hoort wat 1" Op verzoek van een ander raadslid werd echter de gedachtenwisseling over deze stel ling gesloten. Nu van Urk zoovele visschers, die voor de haringvisscherij te Maassluis, enz, aan monsterden, vertrokken zijn, blijkt er gebrek te zijn aan geschikt personeel voor de eigen visschersvloot. Tien botters en schuiten konden daardoor deze week niet naar de Noordzee vertrekkende schippers konden geen knechts 'krijgen, ook niet uit andere visschersplaatsen, van waar eveneens velen op loggers of bommen zijn gaan varen. Men leest in de „Leeuw. Ct." Dat het zeilen op zee in een bootje bij een wind als er hedenmiddag woei, zeer gevaarlijk is, ondervonden twee heeren te dezer stede, die door hun geregeld uit zeilen gaan geens zins als onervarenen kunnen worden aange merkt. Door den krachtigen golfslag kreeg het bootje spoedig veel water in en bij de poging om het te richten naar den stroomleidenden dam, kantelde het. Om niet onder de boot te geraken, sprongen beiden er uit, na nage noeg alle kleedingstukken te hebben uitge trokken. Daar slechts een der hoeren zwem men kon, was hun toestand vrij hachelijk. Gelukkig verloren ze geen oogenblik hun tegenwoordigheid van geest en trachtten ze met de boot den Pollendam te bereiken. Daar nadert de Terschellinger boot, hun hoop herleeft. Ze roepen en schreeuwen nu uit alle macht van de boot worden ze echter, mede door het ongunstige weder wellicht, niet opgemerktde boot stoomt door. Wat toeu door beiden gevoeld werd, is moeilijk te beschrijven. Een der heeren klimt nu op de reeds zinkende boot en wuift met een wit kleedingsstuk. Gelukkig wordt dit wuiven opgemerkt door den stuurman der postboot Onmiddelijk wordt de vlet te water gelaten en de beide schip breukelingen zijn van een wissen dood gered, daar ze het in hunne netelige positie onmogelijk lang hadden kunnen uithouden. Ze worden op de stoomboot opgenomen, waar ze door don kapitein en de bemanning met de grootste bereidwilligheid worden ge holpen. Koers wordt gezet naar de haven, waar de beide geredden aan wal worden gezet. Ook een motief. Het paartje zou gaan trouwen Dorpelingen hadden ter zijner eer de vlaggen uitgestoken. Bruigom zag naar den hemel, betrokken lucht met regen. Dit vond hij geen „trouww. er" en hij bleef thuis, om de reis naar het gemeentehuis op zonni- gen dag te aanvaarden. Do vlaggen nat geregend werden ingehaald, 't Gebeurde in de gemeente llaskerland. Geen Kollewijnscho spelling! De Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde Statuten van den Bond van Neder]. Onder wijzers is geweigerd, omdat zij in de z. g Kollewijnse spelling waren geschreven. Zij zullen nu in de gebruikeiijke spelling van De Vries en Te Winkel worden overgebracht. De Russen schijnt de vrees om het hart te slaan. Het ongehoorde optreden van het Servische leger heeft den Russisch en minister van oorlog een circulaire aan do commandoerende gene raals in de pen gegeven die vrees zou doen vermoedt n voor een militaire samenzweering in het Czarenrijk. Het rondschrijven is er geheel op gericht streng te controles, en wat de soldaten gedrukt of geschreven alzoo onder de oogeu krijgen, en wordt iets ontdekt dat een revolutionair tintje heeft, dan mag dat niet na in-beslag-name vernietigd worden, maar papier en lezer overgeleverd aan de gendarmerie De bezoekers in kazernen moe ten streng worden gecontroleerd, een register bij elke kazernepoort van het doel en den tijd van het bezoek worden aangehouden, en vooral wordt den opperofficieren op het hart gedrukt de Joodsche soldaten te bewaken, die moeten, zooals men van hoogerhand meent, 't grootste gevaar voor het Russ'eihische leger vormen. Zou uit dit laatste wellicht eenige gewetenswroeging spreken, en angst dat die door het Gouvernement gewapende Israëlieten, die talrijk in het leger vertegenwoordigd moeten zijn, een krachtig woord van protest zouden doen hooren over de gruwelen te Kisjinef? Dat officieel bevolen strenge toezicht op de Joden maakt in deze dagen een pijnlijken indruk is hot niet een sanctioneeren van hetgeen de verdrukte stam te Kisjinef moest ondergaan Heet gebakerd. Dat de sport gelijkheid schept tusschen al haar beoefenaren, hoezeer ook in „staat des levens" verschillend, moet de tegenwoordige koning van Italië hebben ondervonden. Bij Napels was zijn auto-car namelijk in botsing gekomen met die van een Amerikaan. Nadat beiden waren opgekrabbeld schold de Amerikaan den koning uit voor al, wat leeljjk is, ten slotte verklarende, dat zulke gevaar lijke menschen moesten opgehangen en gevie rendeeld worden. Voor mijn eigen paleis? vroeg de koning, waarop de Amerikaan antwoordde Waar komt er niet op aan, als het maar gebeurt. Een paar dagen later stonden de beide automobilisten op een audiëntie, door den Amerikaan bij den koning van Italië aange vraagd, tegenover elkaar, de Amerikaan na tuurlek in de hoogste verlegenheid. De koning redde hem echter uit den toestand door luide te lachen en te vragen of alle Amerikanen zoo heetgebakerd zijn. Onlangs vond een schooljongen te Parijs snuffelende in een oude la, een geel geworden couvert met twee postzegels, welke hem erg vreemd en zeldzaam voorkwamen. Hij ging er mee naar zyn vader, die, zelf geen ken ner, ze naar een vriend zond met verzoek de postzegels voor hem te verkoopen. Het waren 1 P. en 2 P. der serie „Post Office" Mauritius, en ze werden verkocht voor 20,000 gulden. Sedert moeten ze voor nagenoeg 't dubbele in andere handen zijn overgegaan LIJST van onbestelbare brieven, verzonden eerste helft der maand Juni. Mejufrouw wed. Kleinde te Zaandam. Amsterdam 22 Juni. Aangevoerd 267 Run deren, le kwal. 78 a 82 ct., 2de kwal. 72 ct. 3de kwal. 68 ct. per KG. 165 Melk- en Kalf- koeien t 120 f 240; 0 Graskalveren f a f 49 nuchtere Kalveren f 10,1 15, 15 Schapen f if, 124 Lammeren f a 588 vette Varkens 35 a 38 ct. per K. G. Pnrmerend, 23 Juni. Aangevoerd 343 vetto Kalveren 60 i 80 ct. por KG.225 nucht. Kalveren f 11 a f' 23; 346 vette Varkens 36 40 ct. per KG. 94 magere Varkens f 14 k 24; 375 Biggem f 6 k f 9; 1908 Schapen 1 20 a f 28,625 Lammeren f 8,a f 15,667 Runderen en 23 Stieren. Kip-Eieren f 3.25 k t 3.75 per 100. st. Vette Koeien, 297 lager in prijs, h. stug. Melkkoeion, lager in prijs k. stug. Gelde Koeien, lager in prijs h. stug. Vette Kalveren, prijsh., h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen, lager in prijs, h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens prijsh. h. stug. Biggen prijsh. h. stug. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscho Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Al wie iets te vorderen hooft van- verschul digd is aan- of borgtochten heeft geteekend door wijlen mejufi'r. Wed. P. N. Bremer, gelieve daar van opgave of' betaling te doen vóór 15 Juli a.s. bij J. P. BREMER, SpaDg. mmST* Mevrouw VON HUBEN, postkantoor to Helder, vraagt we gens huwelijk van do tegenwoordige, tegen 16 Juli 1903. Wasch buitenshuis. Loon f 100 Op Donderdag 18 Judï 1903, des namiddags ten 4 ure. Voorzitter de Burgemeester, afwezig de lieer C. Visser. I. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en behoudens een kleine aanvulling goed gekeurd. II. De Burgemeester brengt verslag uit van de aan hem en den heer Hylkema verleende audiiintie bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid inzake de veroudieping van de Vliesloot. Of schoon de rapporten van de Ingenieurs van den Waterstaat niet moedgevend waren, heeft de com missie den Minister trachten to overtuigen van de noodzakelijkheid van een geregelde Stoomverbin- ding. Zijne Excellentie heeft beloofd, zijn aandacht op die zaak gevestigd te zullen houden. De ltaad besloot waakzaam te blijven voor dit gemeentebelang. III. Ingekomen mededeeling van den heer K. Raap, dat hij ontslag neemt als Lid van den Raad, op grond van art. 21 der gemeentewet. IV. In de plaats van den heer K. Raap wordt nu tot 1 September e.k. benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer D Visser. V. De heer D. Visser stelt voor om op 31 Augustus den kinderen oen Schoolfeest te bereiden. Dit voorstel vindt in het algemeen instemming, doch de heer Hylkema wenseht, dat het aldus wordt georganiseerd, dat do onderwijzers en de kinderen ditmaal het feest niet voorbereiden, omdat de kin doren aldus zeer veel van hun kostbaren leerfijd moeten derven. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten te trachten een poppenkast oftewel JanKlaaserispel te laten komen en den kinderen verder eenige versnaperingen uit te reiken. Uit de gemeentekas wordt hiervoor 25 gl. beschikbaar gesteld, het meerdere zal bij inschrijving worden verzameld. Zondag 38 Jnni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Lefi'ef. Oudeschild. 's Avonds 6 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half' 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur de. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2