Oefening Reddingsboot. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Landbouwfeestcn Texel, Augustus 1903. ADVERTENTIËN. Ook al een gevolg van geld leenen De heer B., hoofd der openbare school te IJzendijke, moest te Watervliet (België) f 1000 in ontvangst gaan nemen, een door hem aan A. V., graanhandelaar aldaar geleende som. Hij was vergezeld van zijn vrouw. Toen de zaken vereffend waren en zij genoeg lijk zaten te praten, pakte V zoo meldt men ons den heer B. beet, wierp hem op den grond en gaf de vrouw van V. den onder wijzer met een stok zulk een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos lag. De vrouw van den Heer B. werd ook geslagen en vluchtte het huis uit. Toen B. weder bijkwam, vermiste hij de duizend gulden en werd verzocht het huis te verlaten. Natuurlijk werd de justitie in België met de feiten in kennis gesteld. (M. Ct) Duitschers en Nederlanders Men zou niet zeggen dat er 36.800 Duit schers in Nederland wonentoch heeft de laatste telling dat aangetoond. Maar nog meer Nederlanders zijn er die in Duitschland verblijf houden dat cijfer is 88.500. Te Nijmegen is een agent van politie in hechtenis genomen als verdacht van diefstal bij nacht van een rijwiel ten nadeele van een leerling van het Instituut Wegerif. Ook is ten huize van den verdachte gevonden een wagenvracht planken, balken, steenen en andere bouwmaterialen, door hem successie velijk van erven en uit in aanbouw zijnde huizen enz. bij nacht gestolen. Bovendien wordt de man verdacht van de vele inbraken, bij nacht, met diefstallen van aanzienlijke sommen geld, gouden en zilveren voorwerpen enz., welke aldaar in de laatste vijf jaar ge constateerd werden, sinds deze veiligheids wachter bij het Nijmeegsche politiecorps in dienst is. Ofschoon behoeftig te Nijmegen aangekomen, bezit hij thans reeds vaste goe deren, terwijl hij geen rekenschap kan of wil geven, hoe bij in het bezit van het geld is gekomen. De verdachte is 35 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. (Vad.) Op het Japansche marktplein op de Gro ninger tento onstelling heeft een ongeluk plaats gehad, dat slechter had kunnen afloopen. In een groep menschen, die om den Kaka- dorus stonden, geraakte plotseling een dames japon in brand, waarschijnlijk door het on voorzichtig hanteeren van een sigaar. Het luchtige kleed vatte spoedig vlam De echtgenoot der dame, een zeekapitein uit Delfzijl, kreeg bij het blusschingswerk ernstige brandwonden aan de handen, terwijl de dame aan de linkerhand werd verwond. Een eigenaardig plafond. In den regel laat men „enkele-reizigers" en kontrole-kaar- tjes op den tram na afloop van den rit een voudig wegwaaien. Een krnier, J. J. van Swinderen, heeft echter gemeend dat zelfs die schijnbaar waai delooze papiertjes toch nog hun nut kunnen hebben. Althans hij heeft ze bij duizenden verzameld en toen hij er ge noeg had is hij de zoldering van zijnkruierij in het onderhuis van perceel 88 aan de Klove niersburgwal met al die papiertjes gaan be plakken in allerlei figuren. Zoo heeft hij een plafond gekregen, zooals Amsterdam er allicht geen tweede heeft aan te wijzen, 't Is een geduldwerkje geweest om zoo'n eigenaardig „behangsel" te maken. (Hbld.) Gemakkelijk vischvangen. Zaterdagnacht is aan het strand tusschen Loosduinen en Ter Heyde een ontzettende menigte zeevisch opgeraapt, ter grootte van makreel, maar door de visschers „marsban kers" genoemd. Deze visch maakt jacht op spiering, die toen juist veel onder de kust was, en bleef bij eb op het strand liggen in kuilen en plassen. Alles liep uit om visch te halen, sommigen zakken en manden vol. Wat een nette commissie. De verlofgangers zijn te Heerde zeer ver ontwaardigd over de wijze, waarop de mili tiecommissaris 20 Juni over hen inspectie heeft gehouden. Daarbij moest het wapen nummer getoond worden, dat aan den bin nenkant van de uniform zit. De inspectie geschiedde nu midden op den openbaren weg in het dorp. Ten aanschouwe van een groot aantal vrouwen en meisjes moest nu elke soldaat voldoen aan het commando „je pan talon los". Men begrijpt dat dit met tegen zin en schaamte door menigeen geschiedde. Een klacht er over bij een hoogeren officier bleef zonder de minste uitwerking, zegt het hoofdbestuur van den Miliciensbond. Men schrijft uit Sloterdijk aan het „Hbl.": Nauwelijks heeft de zomer zijn intocht gedaan, of de muggenplaag is gekomen. Vooral op den Haarlemmerweg zijn de slachtoffers vele. Er zijn onder de bewoners van dien weg, die des nachts hun leger, sommigen zelfs hun huis verlaten, om met elkander een buurpraatje te houden, liever dan zich zóó te laten kwellen. Kleine kinderen brengen schreiend den nacht door en vertoonen den volgenden dag bulten en gezwellen in het aangezicht. Vanwaar dat En men had hier de laatste jaren geen last van muggen meer! Men zegt, dat we dat aan de fabriek van Boldoot te danken hebben. Duizenden van die beestjes zijn met zekere vettigheid, die voor de zeep- bereiding dienen moet, en waarop zij azen, meegekomen, en verspreiden zich nu overal in den omtrek. Zoo moeten we duur betalen een eau-de-cologne-geur, dien we inademen. Voor elke streeling van het reukorgaan een prik, een nijdige, geniepige prik 1 Wie verlost er ons van Homoeopatische hoogleeraar. Met zekerheid wordt gemeld, dat de re geering voornemens is aan een onzer univer siteiten (men spreekt van te Leiden) een homoeopatisch hoogleeraar te benoemen. Reeds moet een voordracht uit homoeopa tische geneesheeren ziju opgemaakt. Ook is een wetsvoorstel, houdende toezicht op de bereiding en aflevering van homoeopatische geneesmiddelen, in uitzicht gesteld. Enkhuizen geen doode stad meer. Maandag is van uit Enkhuizen, in tegen woordigheid van burgemeester en notabelen en onder 't spelen van muziek van het ste delijke muziekkorps en het luiden der klokken weder de eerste nieuwe logger ter haring vangst uitgezeild. De burgerij vlagde, de stad was in feesttooi. Een verblijdend toe ken voorwaar-, daar sedert 3j2 jaar de vaart ter vischvangst voor die plaats geheel heeft stilgestaan. 't Plan bestaat dat nog dit jaar 4 stalen loggers zullen worden uitgerust. De ex-deurwaarder F P., te Heerenveen, die dezer dagen werd gearresteerd, blijkt in een nieuwsblad te Amsterdam advertenties te hebben geplaatst, waarin in alle steden des lands betrekkingen werden aangeboden als reiziger, of reizigster enz. Er werd een borgstelling van f 15 gevraagd, en P. eigende zich die toe, zonder verder iets van zich te laten hooren. Een der bedrogenen deed aan gifte bij de justitie en direct werd bevel tot aanhouding gegeven. Als de voorspellingen van Jules Capré uitkomen, zal in Juli het weer allesbehalve bestendig zijn. De hooge luchtdruk dien hij voor 't eind van Juni juist had aangekondigd, zal tot 10 Juli nog voortduren over de landen van Zuid-Europa en de Alpen, maar niet zoo lang over noordelijker gelegen streken, waar nog al onweer en hoofdzakelijk Westen en Zuid-Westen winden over Frankrijk, Neder land en Duitschland zullen voorkomen. Be noorden Parijs verwacht hij tegen 9 Juli een sterke depreesie. Van 10 tot 17 Juli voort durend hooge druk over midden- en west- Europa, maar lage barometerstanden ten N-W. van Engeland, over Spanje en de Middelland- sche Zee. Dan neemt het betrekkelijk mooi weder afscheid. Tegelijk met het begin der zomervacantie, half Juli, opent volgens Capré een tijdperk van slecht weer met storm uit het N-W. over Engeland, de Noord en Oostzee. Heeft men daarvan gedurende een week ruimschoots genoten, dan brengt de slotweek van Juli „een tijd van atmos ferische woeligheid van groote hevigheid", zooals Capré noemtstormen uit Westen en Zuid-Westen over heel Westelijk Europa: 25 en 26 Juli zullen „kritieke" dagen zijn met zeer lage temperatuur. Wie om deze voorspellingen uit zijn humeur geraakt, heeft de troost een heel magere zeker dat men in andere werelddeelen nog veel erger zal beleven. Tegen 10 Juli een aardbeving in Californië en dan 14 dagen lang onweer en hoozen over geheel de N. Am. Unie, op 24 Juli een uiterst heftige storm over de Canarische eilandenvan 10 24 Juli afschuwelijk weder aan de oostkust van Afrika, o. a. op Madagaskar, en op 25 en 26 Juli een zware Zuidwesten storm hoog in Azië, te Wladiwostok. In een straat te Gent kwam een dezer dagen eene vrouw met een handkar aanrij den waarop een paar kleine kinderen, eon matras, eenige stoelen en keukengereedschap. Voor een kroeg gekomen zette zij de kinde ren neer, stortte de geheele vracht op don grond, plaatste de kinderen, die danig pret hadden, op de matras en reed met de kar heen, roepende „Zie zoo Mijn man zit hier altijd laat hij er nu voor mijn part blijven wonen Hoe de historie afliep vinden wij helaas niet vermeld. De beurstrein van Antwerpen naar Brussel is nabij Schaerbeek in botsing ge komen met een goederentrein op de plaats waar een zijlijn van den ceintuurspoorweg op de hoofdlijn uitkomt. In den trein be vonden zich de voornaamste Antwerpsche kooplieden die zich naar de wekelijksche graan markt te Brussel begaven. Er zijn een twintig gekwetsten, waaronder enkelen zwaar. Dezen zijn overgebracht naar een ziekenhuis in de buurt. Andere gewonden laten zich voor- loopig verbinden en met een rijtuig naar Brussel brengen. Weer andere gekwetsten zijn overgebracht naar naburige gebouwen, o. a. naar de Brusselsche gasfabriek. Het ongeluk veroorzaakte te Brussel groote opschudding, omdat men eerst van talrijker dooden sprak. Al de rijtuigen van den beurstrein zijn be schadigd en verscheidene in stukken geslagen. De baan is volledig versperd. Een Duitsch weerkundige heeft ontdekt, dat we om de 35 jaren een bijzonder natte en ook om de 35 jaren een bijzonder droge periode hebben. Bijzonder nat waren 1808, 1843, 1878 en zal „dus" 1913 zijn bijzonder droog waren 1823,1856 1893. We gaan alzoo nu weer een natten tijd te gemoet en zijn dezen zomer al aardig op weg. De mare welke hier na den middag rond ging, dat een onheil zou hebben plaats ge had met de reddingsboot, waarmede heden morgen de oefening zou plaats hebben, deed ons telefonisch inlichting vragen. Ons werd geantwoord Reddingsboot omgeslagen, verdronken Klaas Tuinder, van Oudeschild. Leiden, 3 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 198 stuks f 128 a f 305; 32 Stieren f 67 a f 390; Veulens stuks fa f 0— 116 kalfkoeieu f 124 a f 292 Melkkoeien f 116 a 1292; 81 Varekoeien 110 a 1 240 138 Vette koeien f 135 a 1 310, 132 Vette kalveren f 36 a f 82 53 Magere- kalverenf 6.a f 22.; 12. Graskalveren f 24 1 23; 516 Vette schapen 116 af 30.420 schapen (weide) 1 12af 24.— 6 Paarden 1 80 a 1 121206 Magere Varkens f 15 af 34. 1Vette Varkens a ct. 295 Biggen 1 4. a f 13,1897 Lammeren f 6,a f 15, Schagen, 1 Juli. Aangevoerd: 14 paarden 1 90 a 1 250 3 Stieren 1 130 a 1160 15 Gelde- koeien 1 130 a f lgS; 25 Kalikoeicn 1 170 f 250; 0 Vaarzen 1 af—; 20 Nuchtere Kalveren 16 a 118;180 Schapen f 20 a f 28 220 Lammeren al 9 a 13 0 Bokken en Geiten f 0,a f 0.— 12 Varkens f 12.a 1 13. 38 Vette Varkens 18 a 19 cent per half kg.43 Vette Koeien f f 200 a 1 295, 0 Graskalveren f 0— a 1 085 Biggen f 3,00 a 9.Boter 1 0.47 a f 0,55 per half KG., Kipeiereu 1 3, a 1 3,25. R IJ K S'P OSTSPAAR BANK. Aan het postkantoor Texel en de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Juni 1903, Ingelegd f 24363,78. Terugbetaald 7388.97. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2555. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 26 Juni tot den 3 Juli 1903. GEBOREN: Ar ie z. v. Jacob Kuiper en van Cornelia Vonk. (Oudeschild), Grietje d. v. Jan Vlas en Antjo den Braven (Oudoschild). ONDERTROUWD: Goene. GETROUWD: Pioter Blom on Elisabeth do Waard, (Eierland.) OVERLEDENGoene. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclic Cou rant in eens opgegeven, worden slechts OR IE- maal in rekening gebracht. Ondorgeteokonden verzoekt bij do a.s. verkiezing voor don gomeonte- raad GEEiY STEMMEN op hem uit te brengen. Daar zijuo Candidaatstelling is geschied zonder zijn voorkennis, heol't hij zulks niet kunnen voorkomen. A. LANGEVELD Pz, Bij do nlgomeono loosten, die bij dezo gcle- genhoid zullen plaats hebben, zal als Sub-Com- missio voor Oudeschild optrodon do Heoren H. HIN T. C. BAKKER O. O. BACKER M. KROON Jbz, unmamrc

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2