N°. 1659 Donderdag 9 Juli. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel HERHA LINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de milicien-verlofganger dei- lichting 1897, THEDORUS DE LANGE, be- hoorende bij het 7e Regiment-Infanterie, om op 20 Juli 1903, 's namiddags vóór 4 uur bij zijn korps te Hoorn aanwezig te zijn, voorzien van kleeding, uitrusting en zakboekje, bij vertrek met groot verlof medegenomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel den 7 Juli 1903, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BEKENDMAKING. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellin gen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn dat zij volgens art. 57 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vindeI dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrie ken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hnnnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, boven bedoeld, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtre ding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109 en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt |verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de ge meente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Texel, ded 7 Juli 1903, De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 8 Juli 1903. Eene nalezing. De kermisweek is voorbij, de kennisattributen zijn op het oogenblik dat wij dit schrijven voor een groot doel opge ruimd en zullen vermoedelijk wel allen zijn verdwenen wanneer dit nummer wordt uit gegeven. De week welke voor Texel de kermis aanwijst, kenmerkte zich dit jaar door het heerlijkste zomerweder, in dit opzicht trof het jaarfeest het niet kwaad, hetgeen echter tengevolge had dat juist dat mooie weder velen wijsselijk naar het veld deed trekken, waardoor het kermisbezoek er juist niet groo- ter op werd. Men kon dat bemerken vooral in de eerste dagen der week, toen, uitgezonderd een goed bezoek aan het paardenspel, van de kermis- gelegenheid niet zoo'n druk gebruik werd gemaakt. De laatste dagen nam men het er blijkbaar maar eens van, (de werkzaamheden waren daar naar zeker wel ingericht), en waar de dag niet genoegzaam tijd er voor bood, werd zulks door den avond aangevuld en zoo ge noot men van de kermistijd die wederom was aangebroken. Of dat genot nu algemeen wel zoo groot zal zijn geweest is wel wat twijfelachtig, volgens veler oordeel „was er niets nieuws, was 't een saaie boel." Doch wat zou men met zoo'n kermistijd dan wel verlangen 't Is vrij algemeen dat de kermissen zoo langzamerhand beginnen te verloopen, en waar men, als hier, nog al tot groote uit gaven verplicht is eer men aan het verdienen toekomt, daar ligt het voor de hand dat dingen van beteekenis niet zoo gemakkelijk de Texelsche kermis zullen opluisteren. Het paardenspel was eerstens al eene goede aanvulling en blijkbaar zeer gewenscht, getuige het druk bezoek hetwelk daaraan ten deel viel. Liet was een geduchte con current voor het tooneelgezelschap van Stoel en Spree, dat, hoe gunstig het ook staat aangeschreven, niet vermocht volle zalen te trekken, uitgezonderd Zaterdagavond, toen „Mottige Janus" zoovele bezoekers tot zich zag komen, dat het lokaal om ze allen te ontvangen te klein bleek te zijn; en dat was waarlijk niet ongelukkig, want had het bezoek op dien avond gelijken tred gehouden met die der voorgaande avonden, het gezel schap zou een weinig voordeelige reis naar hier hebben gemaakt, 'tgeen zeker tot af schrik zou zijn geweest vror eventueel latere kermistijden. Bet gezelschap verdiende een flink bezoek, 't was „iets goeds," om ons zoo eens uit te drukken; bleek dit alreeds de eerste avonden naar reeds door ons werd vermeld, de avond van Zaterdag gaf daarvan niet minder bewijs. De bioscoop van Hammerson vermocht niet zoo'n drnk bezoek tot zich te trekken, over hetgeen daar werd vertoond was men maar matigjes, sommigen nog minder dan matigjes tevreden. De tent van het vischvermaak was het aantrekkingspunt voor velen, er werd met groote ambitie en toewijding gevischt, het deed ons denken aan het versje van den ouden hengelaar in het blijspel „DorisKnoo- penschaar" die zong: „Alles vischt met brandend' ijver, Peurt en hengelt on verbloemt," enz. Nu, er waren er nog al die een aardig prijsje konden toeloopen en daar is het dan toch maar om te doen. sommigen nog, dat de kermis niet veel be- teekendeons dunkt, 't is nog al welletjes, want nu noemden we nog niet eens de ge legenheden tot dans in de verschillende lo kalen, wij zouden er ook aan toe kunnen voegen de zaken van neringdoenden, doch in zulk een week koopt men op de kermis; waarlijk er was volop gelegenheid om zijn lieve geldje kwijt te raken, on dat isde kermis. Doch was de gelegenheid daartoe ook al, wij hebben reden te gelooven dat niet allen, die daarvoor naar hier kwamen de loftrom pet zullen steken over de groote winsten door hen gemaakt, wij hoorden wel anders. Zoo zullen er ook nu wel weder ontevre denen zijn geweest, hetgeen in den regel nim mer uitblijft. „Een volksfeest", hoorden we meermalen zeggen, „is prettiger dan een kermis". Wij spreken dit niet tegen, doch niet onjuist was de opmerking welke wij daarop van een ander hoorden„zeer waar, zei deze, maar niet zoo gemakkelijk daar te stellen, want de kermis wordt gemaakt door hen die er een voordeeltje uit denken te kloppen, en een volksfeest moeten wij zelf maken en daarvoor is geld noodig." Die opmerking was zeker niet onjuist en 't kwam ons gewenscht voor die hier even aantehalenaan de a.s. tentoonstelling toch wil men trachten een volksfeest te verbin den, welnu laat dan nu blijken dat een volks feest meer gewenscht is dan de kermispret, doch blijke dat door goede bijdragen om zulk een feest te kunnen maken, m.a.w. mogelijk te kunnen doen zijn. Lijsten om bijdragen hebben alreeds gecir culeerd, of daarop eenig goed succes is ver kregen, is ons niet bekend, doch gesloten zijn die lijsten zeker nog niet; die alsnog zijne of hare steun onthield verleene daaraan dezelve nog, die in een gul oogenblik vermeent zijne gave nog wat te moeten verhoogen, drale daarmede nietzoo levere men het bewijs dat men niet slechts een volksfeest pretti ger vindt dan de kermis, maar dat men om dat prettige te bereiken gul in de beurs wil tasten, wie weet of daardoor sterke voor standers van de kermis zelfs, niet ZHllen worden bekeerd. Laat het zoo mogen wezen 1 Het^ zou er vol zijn, Zaterdagavond in de comedie, dat was het algemeene oordeel en menigeen had met het oog daarop reeds Vrijdag gezorgd voor de noodige toegangsbe wijzen en blijkbaar had men daar goed aan gedaan, want op den avond der voorstelling zelf was weldra geen kaartje 2de rang meer te bekomen, daar men zich daar reeds ten deele met staanplaatsen moest behelpen, ter wijl ook de groote le rang geheel bezet was. „Mottige Janus", een stuk dat zooveel op gang elders had gemaakt moest men zien en zeker niemand zal zich er over hebben beklaagd de opvoering te hebben bijgewoond. De heer en Mevrouw Spree, daarin op uit stekende wijze bijgestaan door de overige leden van het gezelschap wisten het talrijke publiek van begin tot einde te boeien, als 't ware mee te sleepen. Verder de draaimolen, zoomede eene gele genheid waar men zich in 't zweet konde werken door de zwaarte van een slag te be palen, poffertjes-, wafel- en oliekoekkramen, galanteriekramenkoekkramen met ook fijne suikerwerken, hakblokken, zoomede een serie musici's, enz., dat alles was op en om de kermis te zien en te hooren, en dan zeiden Het stuk zelf is een echt volksstuk, waarin ernst en scherts elkaar afwisselen, vol pak kende scenes, die zeker een diepen indruk zullen hebben achtergelaten bij de talrjjke toehoorders en toehoorderessen. Het succes met „Mottige Janus" verkre gen was buitengewoon groot, na elk bedrijf moest meermalen worden gehaald en toen het laatste bedrijf was afgespeeld scheen er aan het handgeklap en gejuich geen einde te zullen komen. Velen met ons zullen zeker het gezelschap Stoel Spree een tot weerziens toeroepen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1