Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Ter markt waren Maandag aangevoerd 4 koeien, 4 n. kalveren, 36 schapen, 213 lammeren en 5 biggen. De gemiddelde prijs waskoeien f 145 a f 230; n. kalveren f 10 a 15; schapen f 16 a f 18; lammeren f 10 a 13; biggen flOa 12. De handel was matig. Van 1 tot en met 6 Juli werden van hier uitgevoerd: 261 lammeren, 14 schapen, 6 koeien, 6 kalveren, 1 paard en 4 varkens. Volgeno ministrieele beschikking, bepa lende de gewoue rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in de ver schillende provinciën, zullen die op Texel plaats hebben op 8 October a.s. Koog 4 Juli. Bij het onderzoek der alhier gestationneerde reddingsmiddelen der N. en Z. Hollandsche Reddingmaatschappij had heden een droevig ongeval plaats. Hoewel de zee vrij hol stond, slaagde de proeftocht met de reddingsboot uitstekend Wegens de hevige branding op de kust werd er echter den bezoekers geen verlof gegeven een tocht mede te maken. De boot werd dus voor anker gelegd en twee vuurpijlen in die richting afgeschoten, welke insgelijks naar wensch slaagden. Nauwelijks was dit afgeloopen, of de schrik sloeg allen om het hart, want een hevige stortvloed deed de boot als eene notedop onderste boven keeren. Dadelijk gingen eenigen gekleed te water, waaronder ook de Heer Burgemeester, om de dappere roeiers te redden. Spoedig waren dan ook 9 personen gered, maar helaas drie der dapperen werden bewusteloos onder de boot vandaan gehaald en op strand gebracht. Terstond werden de voorschriften bij drenke lingen, met behulp van den Heer Moojen, Candidaat-arts, in toepassing gebracht. Bij twee dier ongelukkigen, n. 1. W. K. en P. B. was men zoo gelukkig de levensgeesten weder op te wekken, doch bij den derden drenkeling, K. T. was men zoo gelukkig niet Na vele, vele vergeefsche pogingen kon de Heer Dr. Wagemaker niet anders dan den dood con- stateeren. De deelneming in de droefheid der nagelaten betrekkingen van den overledene is groot, maar de hulpvaardigheid der geredden niet minder. Oudeschild, 8 Juli. Geheel in overeen stemming met het sombere weer, was gis teren de droeve plechtigheid der uitvaart van onzen medeburger Klaas Tuinder, die Zater dag 1.1. zoo jammerlijk verdronk bij het onheil der reddingboot. Een groote stoet belangstellenden, waar onder drieledenderreddingscommissie, woonde de plechtigheid bij. Aan de groeve sprak de Ed. Achtb. Heer Burgemeester woorden van waardeering en troost. Menigeen was zeer onder den indruk der eenvoudige, doch zoo droevige plechtigheid. De Cocksdokp, 7 Juli. Door M. Dijker is op het Noorderstrand van Texel gevonden een oude olifantstand, welke een gewicht van 40 oude ponden heeft en nog aan de punt glad is. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat deze tand afkomstig is van de lading der Iceland, welk schip 27 jaar geleden in de Eierlandsche gronden strandde. Berichten nit Rome melden een ongun- stigen toestand van Z H. den Paus. De toestand moet zelfs zoo ernstig zijn, dat Z. H. de H.H. Sacrementen zijn toegediend. Joachim Pecci (Paus Leo XIII) werd den 2 Maart 1810 geboren en is alzoo reeds 93 jaren oud. Van af 20 Febr. 1878, alzoo ruim 25 jaren, bekleedt Leo XIÜ den Pauselijken zetel. Bij G. Schalk, te Zuilichem, bij Zalt- bommel, brak voor een paar dagen geleden brand uit in het geitenhok, waar vermoedelijk kinderen met vuur haddea gespeeld. De vlam men sloegen op het woonhuis over, met het gevolg dat spoedig een vijftal huizen benevens een hooiberg in asch werden gelegd. De heer J. Fokkinga te Goes heeft een eigenaardig middel toegepast om ratten uit een kippenloop te verdrijven. In de ratten- gaten stak hij 's avonds een paar voetzoekers af en den volgenden morgen zag hij de ratten, elk met een jong in den bek hun hol ver laten om ze in veiligheid te brengen. Nu was in langen tijd, van ratten niets meer te ontdekken, tot zij dezer dagen zich op nieuw waagden te vertoonen Andermaal paste hg het middel toe en het gespuis was weer verdwenen. Drank en verkiezingen. Herhaaldelijk is den laatsten tijd geklaagd over den ver- derfelijken invloed door bier en sterken drank bij verkiezingen uitgeoefend. Dat men groote menschen op die wjjze „bewerkt" is reeds erg genoeg, maar bepaald walgelijk wordt het, wanneer ook kinderen yan dit misbruik de slachtoffers worden. Dit nu schijnt dezer dagen geschied te zij n te Woensdrecht, bij een verkiezing voor den gemeenteraad. De heer A. Eggermont, onderwijzer in die plaats, deelt in het „Dbl. v. N.-Brab." mee, dat tengevolge dier verkiezing „een groot aantal kinderen 's namiddags dronken in de school zat" Ik-zelf, zegt hij, „had een tien tal leerlingen, die bepaald dronken waren en zelfs was er een kind zoo bedwelmd, dat het op het speelplein neerlag, als een krach teloos wezen." Het „Dbl. van N.-Brab." schaamt or zich over, dat dergelijke dingen gebeuren in zijn provincie. Te recht(Centrum). Thans is verschenen het rapport aan gaande aangaande het kiesrechtvraagstuk uit gebracht aan het hoofdbestuur der Liberale Unie door de commissie, bestaande uit de heerenmr. H Ph. de Kan ter, mr. R. J. H. Patijn en mr. P. Rink. Als secretaris fungeerde mr. J. Kosters. Het rapport is een lijvig boekdeel van moer dan 390 bladzijden. De commissie ging niet alleen na de geschiedenis van het kiesrecht- vraagstuk in ons eigen land maar zij geeft mede een overzicht van de verschillende regelingen in den vreemde. De strekking der conclusies, waartoe de commissie ten opzichte van het kiesrecht- vraagstuk gekomen is, komt in hoofdzaak op het volgende neer. Aan de gewone wet wordt overgelaten alles te regelen wat op het kiesrecht en de wijze van verkiezing voor tweede Kamer betrekking heeft. Uit de wijzigingen, die de commissie in de kieswet verlangt, blijkt, dat zij het algemeen stemrecht met in die wet opgenomen uit sluitingen wenscht ingevoerd te zien. Ofschoon zij uit de Grondwet ook de bepalingen wil .verwijderen, dat de leden der Tweede Kamer uitsluitend door mannelijke ingezetenen gekozen worden, wenscht zij deze bepaling toch in de kieswet op te nemen. Den leeftijdseisch voor de kiezers wil zij in de kies .vet van 25 tot 23 jaar verlaagd zien. Voor de verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer wil de commissie denzelfden eisch stellen als voor de verkiesbaarheid der leden vanl Tweede Kamer. De Provinciale Staten blijven als kies college voor de Eerste Kamer behouden. Bij ontbinding der Eerste Kamer wenscht de commissie ook de Provinciale Staten ontbonden te zien, zoodat de leden der nieuwe Eerste Kamer door nieuwe Provinciale Staten geko zen worden. Voorts stelt de commissie een regeling voor tot invoering van evenredige vertegenwoor diging voor de Tweede Kamer, waarbij het Rijk verdeeld wordt in 10 kiesdistricten, die elk 10 leden der Tweede Kamer kiezen. Men schrijft aan „De Standaard": Vele besturen van bijzondere scholen verkeeren tegenwoordig in moeielijkheid door het lang uitblijven der Rijks-subsidie. Gewoonlijk wordt deze reeds betaald in de maand Mei, maar thans nog heeft, voor zoover ons bekend, geen enkele school de Rijksbijdrage ontvangen. Wat daarvan de reden is, weten we niet, maar men achtte het ongerief daaruit voort vloeiende niet gering. De meeste scholen gaan met het oog op de in Mei te ontvangen subsidie reeds een paar maanden te voren geld leenen, ten einde de traktementen te kunnen uitbetalen. Maar ook de kas der welwillende voorschotgevers raakt uitgeput en ons zijn scholen bekend, die de uitbetaling van salarissen reeds hebben moeten staken. En de onderwijzers, bij wie het er ook al niet op kan overschieten, moeten zich maar zien te redden. In 1902 zijn uit ons land naar Duitsch- land vervoerd 10.785 paarden, vertegenwoor digende een waarde van ongeveer 3 millioen gulden. Een tamme snoek. In een vijver, be- hoorende bij de pachthoeve St. Hubert, in de gemeente Chanenon, leeft een buitenge wone snoek. Hij is vijf jaar oud, weegt 5 K. G. en heeft een lengte van 87 centimeter. De bewoners van de pachthoeve hebben hem Coco genoemd. Als men hem roept, komt hij aanzwemmen, blijft een paar minuten onbeweeglijk eenige centimeters beneden den waterspiegel, steekt den kop omhoog, opent zijn groote snoet, maakt een paar sprongen boven 't water en wacht, totdat men hem wat te eten geeft'n stukje versch vleesch, 'n kikvorsch of levenden visch. Werpt men hem een pad toe, dan geeft hij hierover zijn afkeer te kennen door dadelijk in de diepte te verdwjjnen, Als het water van den vjjver bevroren is, dan luistert Coco waar men hem roept en een bijt in het ijs hakt. - Een naamlooze vennootschap in Saksen kreeg onlangs een aanslagbiljet van de protes- tantsch-kerkelijke belasting. Zij weigerde natuurlijk te betalen, omdat de vennootschap alleen rechtspersoonlijkheid bezit, maar verder niet gedoopt en geen lidmaatschap van een kerkgenootschap is. Maar haar verzet heeft niets geholpen, zij moet betalenEr bleek namenlijk een verordening van 7 Mei 1887 te bestaan, volgens welke behalve fysieke personen oek rechtspersonen, voorzoover zij gemeentelijke belasting betalen kerkelijke belasting moeten opbrengen. - Santos Dumont ondernam Donderdag te Parijs een tocht met een nieuw bestuurbaar luchtschip. Hij gebruikte een kleinen ballon en voer naar het Bois de Boulogne, waar een kinderfeest plaats vond. Hij daalde neer en noodigde de kinderen uit, met hem een pleiziertochtje te maken, een tienjarige Ame- rikaansche knaap bestormde zijn moeder zoo lang, tot zij de vaart toestond. Dumont nam het kind bij zich in het luchtschip, steeg tot 30 meter hoogte, voer rond en landde ver volgens op dezelfde plaats, waar hij opgestegen was. Toen herhaalde hij de tocht met twee andere kinderen. Santos Dumont heeft Zaterdag weder een nieuwen uitmuntend geslaagden tocht te Parijs door de lucht gemaakt met zijn kleinen toerballon No. 9. Na eerst eenige evolutiën op een hoogte van 105 meter boven „Baga telle" gemaakt te hebben, begaf hij zich naar de „Are de Triomphe." Van daar zette hij, door een enorme menschen massa, automo bielen, wielrijders en rijtuigen gevolgd, koers naar de „Porte Dauphine," waar hij daalde. De toeloop der menigte was zoo groot, dat zeker wel een halfuur het verkeer gestremd was. Daarom brak hij weer spoedig op, steeg tot een hoogte van 85 meter en keerde met eon vaart van 60 kilometer per uur naar zijn verblijfplaats terug. Dumont heeft verklaard, dat hij voornemens is zich den 19den Juli in zijn bestuurbaren luchtballon te begeven naar Long-champs, ter bijwoning van de groote wapenschouwing. Duizenden personen bebben hem verzocht een tochtje in zijn No 7 te mogen medemaken. Dumont bouwt thans een grooten ballon, die ongeveer 12 personen kan bevatteD. Met dezen ballon-omnibus denkt hij in September tochten te doen. Daarna vertrekt hij naar St.-Louis. - In het Belgische dorpie Aalter kwam de vorige week een jongen uit Frankrijk ziek naar huis hij had de pokken en is daaraan bezweken. Niemand durfde het huis binnen treden ternauwernood wilde men eene dood kist maken en ten slotte was de politie commissaris genoodzaakt zelf den doode in de kist te leggen en op een kruiwagen naar de begraafplaats te vervoeren. Deze commissaris wordt nu door velen der inwoners gemeden, zoozeer vreest men voor de verschrikkelijke ziekte. Groot en klein laat zich vaccineeron of revaccineeren. Amsterdam 6 Juli. Aangovoerd 134 Run deren, le kwal. 74 k 28 ct., 2de kwal. 68 ct. 3de kwal. 63 ct. per KG. 190 Melk- en Kalf- koeien t 1 20 k f 240; 0 Graskalveren f a f 57 nuchtere Kalveren f 12,k f 15, 5 Schapen f k f ,0 Lammeren f a 625 vette Varkens 35 a 37 ct. per K.G. Purmercnd, 7 Juli. Aangevoerd 255 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.203 nucht. Kalveren ill k f 23; 240 vette Varkens 38 k 42 ct. per KG. 65 magere Varkens f 14 k 22295 Biggen; f 5 k f 81043 Schapen f 22 a f 32,200 Lammeren f 8,a f 16,477 Runderen en 29 Stieren. Kip-Eieren f 3.00 k f 3.50 per 100. st. Vette Koeien, 394 lager in prijs, h. stug Melkkoeien, l prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh- h. matig. Vette Kalveren, prijsh., h. vlug.. Nuchtere Kalvoren, prijsh. h. vlug. Vette Schapen, hooger in prijs, h. vlug. Vette Varkens, hooger. h. vlug. Magere Varkens prijsh. h. stug. Biggen lager. h. stug. Zondag 12 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 6 uur ds- Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Ooslerend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Nam. 2 uur da. Heep.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2