1660 Zondag 12 Juli. A°. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ro Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedehland 45 Cts. Naar Ameeixa en Andere landen met Terhooging der porto's. Advertenüën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. 2 portemonnaie's, inhoudende, eenig geld, ge vonden op de Groeneplaats, 1 ceintuur gevonden op de Groeneplaats, 1 kuifkam gevonden op do Groeneplaats, 1 sleutel gevonden in het logement „de Kikkert" en 1 sigarenpijpje, gevonden in het Café „den Burg". S C H APENMARK TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheidbestaat tot het bespreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapon of gedeelte daarvan. De aangiftea kunnen worden gedaan ter Gemeente-Secretarie in de gewone bureau- uron (van voormiddags 9 tot 's middags 2 uur) of intijds bij den marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend ver zocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de j landbouwers in deze Gemoente op de maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvoroDS het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg? en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zont in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depots vau accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomeD. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardiger is van stevige man denmakerstwijgen of van eenig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen govaarlyke brooi zal voordoon, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn gonomon. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aansohaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 26 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. LaDgoveld. Lo. Seoretaris. TEXEL, 11 Juli 1903. De vereeniging, opgericht als „Onderlinge Zee-Assurantie-Maatschappij", gevestigd te Texel, thans werkende onder de zinspreuk „Helpt Elkander" heeft Zaterdag jl. te Oude- schild hare jaarvergadering gehouden. De leiding was in handen van den Com missaris, den Heer S. Kuiper, die de verga dering opende met een woord van weemoed, betreffende het treurig ongeluk, dat des mor gens te Koog had plaats gehad. Geen won der dan ook, dat de vergadering yeel minder opgewekt was dan anders. De jeugdige directeur, de heer A. Noordijk, deed rekeniDg over het yerloopen boekjaar Hieruit bleek, dat slechts kleine averijen behoefden betaald te worden, zoodat het eind cijfer een goed batig saldo bevat. De re kening, die nagezien werd door de heeren K. Duinker Pz. van Oudeschild en K. Duin- ker Pz. van den Burg, kon zonder aanmer kingen worden goedgekeurd. Ook de her- i schatting der vaartuigen die weinig veran deringen opleverde, werd goedgekeurd. Tot Commissarissen werden voor den tijd van drie jaren herkozen de heeren D. Krij- nen, te Oudeschild en J. Burger Pz. en J. P. Plaatsman te Oosterend. De Weleerw. heer Ds. Schröder, pred. bij de Herv. Gem. alhier, herdenkt morgen (Zondag) den dag zijner 12V«-jarige ambtsbe diening. De rede, bij ZEerw. optreden alsdan, zal aan deze herdenking gewijd zijn. Aan den heer G. H. Klazinga, tot voor eenigen tijd onderwijzer aan de openb. lagere school alhier, is bij Kon. besl. een pensioen verleend van f 534 'sjaars. Oosterend, 10 Juli. De Rijksverzekerings bank heeft de visschers alhier aangeslagen voor de ongevallen verzekering in klasse X, percentage 38, zoodat de premie per f 100 loon f 3, 43' bedraagt. Dit geldt alleen voor het loon, dat binnengaats is uitgekeerd. Op verzoek van de beide Jongelings- vereenigingen alhier is de Directeur vau het Militair Tehuis te Helder opgetreden, tot mededoeling van een en ander over die inrich ting. In het belang dier zaak werd eene collecte gehouden, die ongeveer f20 opbracht. Sedert 1 Juli ligt het hospitaal-kerkschip „De Hoop" op de reede van Berwick. Door de onvoordeelige vangst dit jaar liggen de schepen zeer verspreid, van 62 gr. tot 59 gr. N. B. Op de reede van Lerwick liggen onge veer 350 vaartuigen. Steeds meer schepelingen roepen de hulp van den dokter inop 1 Juli waren reeds 97 lieden onder behandeling. Het hospitaal is voortdurend bijna geheel bezet, enkele zieken moesten zelfs naar Nederland worden gezonden De storm in de eerste dagen dezer week heeft op vele plaatsen groote schade aangericht. De Eemnesserpolder bij Utrecht is over stroomd; de hooibouw is er juist in vollen gang. Te Baarn liepen eenige weilanden onder. De buitenpolders te Krimpen a. d. Lek zijn ondergeloopen, waardoor het afgemaaide gras is weggedreven en het nog te veld staande bedorven; buitedstaande huizen zijn ingevloeid, kippen, konijnen enz. verdronken. Te Dordrecht stonden de buitend(jksche stadsgedeelten geheel blank, het water kwam echter niet in de huizen: in de weiden ver dronken enkele koeien. In de Haarlemmerhout heeft de storm aan tal van boomen het leven gekost. De buitenpolders van Waspik tot Waal wijk zijn ondeigevloeid, zoodat honderden hooischelven in het water staan en dreigen weg te spoelen. Te Genemuiden liepen alle buitenlanden onder water, waardoor groote massa's hooi en biezen wegspoelden. De lage hooilanden te Giezendam werden door het Merwedewater overstroomd, het in de jongste weken gewonnen hooi is wegge dreven. Ook de buitenpolders onder Hendrik Ido- Ambacht zijn ingevloeid. Te Rhoon zijn de nieuwe polder en het Hooge Veld geïnundeerd. Het gemaaide gras is weggedreven en zes schapen verdronken bovendien hadden de veldvruchten veel door den storm te lijden. Bij Kampen was de IJsel zoodanig gewassen dat bet water op de IJselkade stond. Tal van landerijen zijn ondergeloopen. Beneden Kampen staat het van dijk tot dijk. De landerijen aan den Pieper en den Noord zijn alle ondergeloopen, van de groote massa hooi zal weinig terecht komen. Nabij Monnikendam zijn twee buitenpolders onder water gezet, het meeste hooi dreef zeewaarts. Een tjalk van Enkhuizen naar Amsterdam geraakte door den storm in ontredderden toe stand, werd lek en zonk even later; de schepelingen werden gered door de beman ning van de Hoornsche boot. Deze berichten zouden nog met velen kun nen worden aangevuld, doch 't is voldoende om aan te toonen welk een schade de storm heeft teweeggebracht. De schade bedraagt duizenden. Men meldt aan de „Tel." Wat gevreesd werd, is helaas, gebeurd. Marken is Woensdagnacht geheel onder water gezet, waardoor, wegens bederf of weg drijven van hooi, een schade van plm. f 50.000 is toegebracht. De Zaaan was dezer dagen eensklaps rijk voorzien van een vischsoort, welke daar anders niet voorkomt. Met groote verbaziDg haalden de visschers in hun netten een flinke hoeveelheid zeelt op. Later bleek, dat deze ontsnapt waren uit een defecte kaar van den vischhandelaar G. te Zaandijk, wiens voorraad van een 400 pond nagenoeg geheel was ver dwenen, en die daardoor een niet onbeduidende schade lijdt. Twee kinderen van drie en vijf jaar werden door hun ouders, die ter bruiloft gingen, onverzorgd achtergelaten in een perceel in de Jodenbreestraat te Amsterdam. Bij die gelegenheid werd door de kinderen een fleschje met vitriool genomen, waarvan het meisje een slok nam, waardoor de dood spoedig in trad. Het jongetje brandde deerlijk de lippen toen hij er van wilde drinken. (N.vN.) In Friesland is het gewoonte twee met hooi beladen wagens aan elkander te haken en zoo huiswaarts te rijden. Dit geeft dik wijls aanleiding tot ongelukken. Te Jorwerd is een arbeider overreden, te Poppingawier een 1 O-jarig jongentje. Beide verkeeren in levensgevaar. Een glas water weigeren, aan wie ook, wie zou 't over zijn hart kunnen krijgen en toch is 't noodzakelijk den dorstige goed in de gaten te houden, daar deze soms te drinken vraagt met geheel andere bedoelingen. Zoo vervoegde zich de vorige week Woens dag zekere H. L., van Rotterdam, gekleed als menheer, bij M. van Buuren, beurtschipper te Maasland. Vrouw Van Buuren liet de man zijn dorst lessen, doch ontdekte na zjjn vertrek, dat het horloge van haar zoon, dat in een vestzak zat, verdwenen was. Zij stelde haar zoons hiermede in kennis en deze reden per flets den vermoedelijken dief achterna. Het gelukte den verdachte, met behulp van den gemeente-veldwachter te arresteeren. Ter secretarie gebracht voor den burge meester bleek spoedig, dat de verdachte in het bezit was van het vermiste horloge. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1