Gemeenteraad te Texel. Door de Prov. Staten werd o. a. besloten een subsidie te verleenen van f 11.300 voor de beharding van wegen op Texel. De millioenen-erfenis van Pieter Teyler van der Hulst! Hierover is reeds veel geschreven en ge sproken het aantal schrifturen is weder met één vermeerderd door de uitgave van „De erfeniskwestie van Pieter Teyler vau dei- Hulst, op grond van Historische bescheiden uiteengezet en toegelicht namens het bestuur van „Ons Belang", vereeniging van vermoede lijke erfgenamen van Pieter, Elisabeth en Pieter Teyler van der Hulst." In „Een woord vooraf" zegt het bestuur, dat men liever met de publicatie der onder zoekingen en bescheiden gewacht had, tot de nasporingen geheel waren beëindigd en men alle stukken in bezit had. Maar waar alle geschrijf ten doel schijnt te hebben zonder genoegzamen grond het al of niet bestaanbaar recht der z. g. erfgenamen eenvoudig te ignoreeren, en dat nog wel zonder voldoende bewijzen, daar meenden wij niet langer te mogen zwijgen en voelden ons ge noopt ook resultaten van ons voorloopig onder zoek te publiceeren. Het slot van de brochure luidt aldus Lettende op de huidige ons bekende stukken en bescheiden, en overwegende den inhoud daarvan in verband met het historisch beloop der zaken, mag het waarschijnlijk worden geacht, dat onder het beheer van de admini strateuren der Teylerstichting berust een on beheerde nalatenschap, tot welker uitkeering de toenmalige directeuren reeds op 30 Juli 1784 werden gecondemneerd, met alle „de vrugten, baaten en profijten" daarvan sedert het overlijden van Pieter Teyler van der Hulst genoten of, die daarvan genoten hadden moeten worden, alsmede alle boeken, brieven, papie ren, mitsgaders de bescheiden van eigendom, daartoe specteerende. Die onbeheerde nalatenschap aan de recht hebbenden te doen uitkeeren, is het groote feit, dat aan alle actie ten grondslag moest liggen. Daarvoor moet worden geageerd en moet worden nagevorscht en opgediept, totdat die uitkeering is verkregen of het tegen deel gebleken is. Zoolang dat tegendeel echter niet blijkt, zoolang houden wij op grond van onze hisstorische navorschingen op die uit keering aan. Te Grauw is gelijk gemeld werd over leden een man, die in behoeftige omstandig heden leefde terwijl men in zijn woning een vrij belangrijke som vond. Aan papier en specie vond men tot dusver f 2863. Vermakelijk is de wijze, waarop het groote geheim algemeen bekendheid verkreeg. Toen Zaterdagavond ongeveer te halftien eenige erfgenamen het sterfhuis waren binnengegaan, nam een belangstellend buurman de vrijheid aan het raam te luisteren. De stilte van den avond en eenige gebroken ruiten maakten het hem zeer gemakkelijk, Na anderhalf uur wist hij, dat uit het kabinet waren te voorschijn gekomen een menigte doosjes, bevattende te zamen een bedrag van f 1747 aan papier-, goud-en zilvergeld en nog ruim f 16 aan bronzen munt. De juistheid van deze cijfers is door de erfgenamen erkend. Dezen maakten er nu ook geen geheim van, toen ze den volgenden morgen in een kleerenkist op den zolder een kistje ontdekten inhoudende een som van f 1100. De mogelijkheid bestaat van de ontdekking van nieuwe schatten. Spiksplinternieuwe verkiezingsreclame is een product dat dit in deze dagen weer opgeld doet, want het is niet zoo gemakkelijk iets orgineels te bedenken. De kiesvereeniging te RIJSSEN heeft zeker wel het nieuwste. Haar candidaat is bakkers gezel en hoe wordt deze nu aanbevolen Eiken morgen vinden de Rijssenaars in hun roggebrood ingebakken de woorden „Stemt op ter Weel!" Eiken morgen dus versche verkiezingsre clame. Een schippersvrouw te Balk zou met haar dochter, haar scheepje te Sloten van de helling halen. Op het Slotermeer echter geraakte de dochter over boord. Zy greep het roor, doch de moeder was niet bij machte haar te helpen. De drenkelinge had de tegen woordigheid van geest om een touw, dat hare moeder haar toewierp, om haar midden te bevestigen. Zoo moest zij een half uur in het water meedrijven, totdat een voorbij komende praamschipper haar uit haar gevaar lijken toestand bevrijdde. Krankzinnigenverpleging! In de vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland kwam aan de orde een voorstel van Ged. Staten, om over te gaan tot den bouw van een tweede provinciaal krankzinnigengesticht te Castricum en daartoe goed te keuren het plan van dr. Jacobi en den architect F. W. M. Poggenbeek om op een terrein te Castricum te bouwen zes pavil joens voor 620 patiënten, met bijbehoorende dokterswoningen, licht- en waschfabriekon, een hoofdgebouw en woningen voor hst perso neel en in afwachting van nadere voorstellen omtrent aanschaffing en bekostiging van den inventaris van het gesticht, nog te bepalen, dat de kosten voor den bouw daarvan, met inbegrip van die voor aankoop en voorberei dende werkzaamheden gesteld op f 1.580.000 zullen gedekt worden door een geldleening. Deze voordracht werd o. a. door den heer Laan krachtig bestreden. Nadat echter een motie van den heer Laan, om alsnog de plan nen van dr. Jacobi in handen te stellen van drie deskundigenwas verworpen met 8 stemmen vóór, werd de voordracht van Ged. Staten met op vier na algemeene stemmen aangenomen. In een te 's-Gravenhage gehouden bij eenkomst van vergunning-bierhuishouders en belanghebbenden is besloten een verzoekschrift te richten aan de regeering, om zoo spoedig mogelijk de drankwet buiten wei kiüg te stel len, en in de plaats te geven een drankwet waarin niet verboden wordt dat elk Staats- burger geen sterken drank in het klein mag verkoopen, maar hij die sterkedrank in het klein of in het groot alsmede bier verkoopt, jaarlijks daarvoor betaalt een som b.v. van f 75 of zooveel minder als de Regeering zal bepalen. Ook wordt gevraagd om de dranken te onderwerpen aan een scheikundig onderzoek, evenals bij den verkoep van boter. Aanbieding Gemeenterekenivg 1902. Aanbieding Rekening Algemeen Armbestuur. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kwartaal en Suppl. kohier 2e kw. 1903. Voorstel B' W. tot ingebruikgeving grond v/d Burgwal. Voorstel van B. W. tot het koopen van 3 stukjes grond, rasp. van Jn. I)a Imeijer Pz., te Burgde Ned. Herv. Gem. te Oosteraid en van W. Èelman Az. e.a. te Oosterend. Voorstel P. cê W. tot onttrekking aan den openbaren diehst van een stukje grond van het Park en tot verkoop daarvan aan het Algemeen Weeshuis. Benoeming Hoofd der O. L. School te Midden- Eierland. Voorstel B. W. inzake Gemeente-opzichte)-. Door den voorz. werdt bovenst, voorstel voorgelezen. Wij ontleenen daaraan, dat met het oog op de uitvoe ring der woningwet en met het oog op uit te voeren werken door de gemeente en het daarbij te houden toezicht, alsmede voor een betere regeling der bouw- politie en gezondhcidspolitie voor toezicht en advies een bepaald deskundige noodig is. Door den Voorz. worden de verschillende sprekers achtereenvolgens beantwoord, vooral het afgaan op losse geruchten wordt door spr. zeer afgekeurd, terwijl tevens wordt gewezen waar vermoodolijk die geruchten hun oorsprong vindon. Omtrent de capaciteiten van den heer T. wordt door spr. medegedeeld dat deze zijne oploiding genoot bij verschillende architecten en daarvan uitstekende getuigschriften hoeft, terwijl we toch zeker geen architect le rang zullen kunnen eischen. Pensionneering hoe gewenscht ook is voor het tegenwoordige niet goed te doen, bovendien heeft do titularis maar 7 dienstjaren ongevcor, wel kan een gratificatio worden gegeven. Een vrij langdurige en weinig verkwikkelijke discussie ontspon zich nu nog ovor de geruch ten omtrent de verkeerde ligging der Burgwal, door sommigen word een onderzoek wensehelijk geacht. Ten slotte werd het voorstel van don heer Mets om de zaak te verdagen tot eono vol gende vergadering, in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Concept-instructio der to benoomen opzichter en diverse stukken daarop betrekking hebbende liggen voor do leden tor inzago. Do agenda afgehandeld zijnde doet do voorz. do rondvraag. Do heer Zijm zegt hot wensehelijk te achten hot vooraf bestellen van hokken voor schapen op de markt af te schafl'on, welk oordeel door den heer F. Koijsor sterk wordt bostroden, tor- wijl do voorz. zulks ongewonscht acht. Dat de orde bij do aanvoer oen enkole maal verstoord wordt ligt volgons spr, moor aan do lakshoid Zaterdag 11 Juli voormiddags lO'/s uur Voorz. de lieer De Jonchcerc, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Hajenius. Na opening der vergadering wordt overgegaan tot onderzoek der geloofsbrieven der herbenoemde leden de heeren Keesom, Dros en F. Keijser, welke zich ge durende dat onderzoek buiten de raadzaal begeven. Voor het onderzoek wordt benoemd eene commissie bestaande uit de heeren Dikkers, Bakker en Metz. De vergadering wordt eenige oogenblikken geschorst. Na heropening deelt de heer Dikkers mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, zoodat de com missie voorstelt de benoemden toe te laten. Overeen komstig dit voorstel wordt besloten. De herbenoemde leden worden hierop binnengeleid en door den voorzitter wordt ben de uitslag van het onderzoek medegedeeld, erbijvoegendo dat op de eerste Dinsdag in September de installatie zal plaats hebben. De notulen der vorige vergadering hierop gelezen worden onveranderd goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede dat door B W tot tijdelijk onderwijzer aan de Koog is aangesteld de heer Reitsma van Workum, in plaats van den beer Mak, tijdelijk hoofd der school te Midden-Eierland. dat is ontvangen een schrijven van den heer Toet, dat hij op 1 Juli j.l. zijne betrekking van hoofd der school te Cocksdorp heeft aanvaard, een schrijven van Z. E. de ConfT der Koningin in deze provincie, behelzende het bericht dat aan den burgemeester verlof is verleend om met ingang van 27 Juli gedurende 6 weken buiten de gemeente te vertoeven, dat 17 Juli j.l. kasopname plaats had bij den Gemeen teontvanger cn alles in orde was bevonden. In kas was f 8532,96. Eveneens waren toen boeken en kas der havendirectie nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen daar f 203,07' de uitgaven 201,44' Kassa 1,63 Een missive van H.H. Ged. Staten, dat aan deze gemeente ten behoeve van het onderwijs een subsidie is verleend van f 4350 (aangevraagd was f 4600). Ingekomen stukken en mededeelingcn worden voor kennisgeving aangenomen. Tot onderzoek en rapport wordt die gesteld in han den van eene commissie, bestaande uit de heeren Ko ning, Bakker cn Keesom, eerstgenoemde voorzitter. Ook deze wordt in handen van bovengen, commissie gesteld. Beide werden zonder artikelsgcwijzc behandeling met algemeene stemmen vastgesteld, respectievelijk tot een bedrag van f 640 en f 1,92'. Overeenkomstig dat voorstel wordt besloten, die grond onder bepaalde voorwaarden af te staan in gebruik aan de eigenaars der belendende perceclen tegen betaling der kosten der op te maken akte, voor elke eigenaar volgens den voorz. dus enkele centen. In die voor waarden wordt o.m. vermeld, dat men steeds toestaan moet de Burgwal zoo noodig voor herstellingen enz. op te graven, zonder dat men schadevergoeding eischcn kan. Zonder vergunning mag er niet op worden ge bouwd of boogopgaand houtgewas geplant, terwijl zoo zulks noodig mocht blijken binnen 4 maanden na aan zegging alle getimmerten enz., ook die er thans reeds op zijn, zullen moeten worden verwijderd. Wordt goedgevonden dio stukjes grond aan te koo pen. Door het eerste was do ingang Parkstraat bij de Weverstraat verbreed. De kosten daarvan waren f 30 gelijk aan de kosten van het maken der schutting. Door aankoop van het 2e stukje werd een hoekje van hot kerkhof afgesneden en de straat aldaar verbreed, kosten aankoop (gelijk aan de kosten verplaatsing muur) f 15. Het stuk grond van deu heer W. Eelman e.a. aan te koopen was door deze aan de gemeente koste loos aangeboden en bestond in een deel der Peperstr. De vele formaliteiten verbonden aan het aannemen van een geschenk deed het echter gewenscht achten die grond voor een minimum bedrag aan te koopen. Besloten werd daarom die grond te koopen voor f 1, Evenals beide vorige punten was ook dit weer een administratieve kwestie. Toevallig was nl. opgemerkt dat voor jaren de schutting van het Weeshuis te ach terlijk was geplaarst en daardoor een schuine strook van liet Park was afgenomen. Die strook had voor het Park weinig waarde en ook voor Weeshuis was die waarde niet groot. Ten einde deze zaak in orde te brengen stellen B W voor dat stukje grond te ver koopen aan 't Weeshuis voor f 1, Door den heer Bakker wordt dit bedrag veel te laag geacht, gerekend naar het z.i. zeer hooge bedrag, dat aan het weeshuis moet worden afgestaan vuor erfpacht grond Postkantoor. Spr. zou willen, dat naar dat bedrag de prijs van het stukje grond werd berekend. De heer Roeper acht de zaak van al te luttel be- teekenis. De heer Mets wenscht ook dat meer zal worden betaald. Het. voorstel van den heer Bakker, om het stukje grond niet voor f 1,af te staan, doch voor hooger bedrag, in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer F. Keijser. De heer Dros hield zich buiten stemming. De zaak werd uitgesteld tot een volgende vergade ring, onderwijl zou de zaak worden besproken met HH. regenten van 't algemeen Weeshuis. Een 4tal sollicitanten (behalve de in ons vorig num mer vermeldde sollicitanten ook de heer C. Kleingeld uit Slecn) had zich aangemeld. Van nummer 1 op de voordracht was bericht ontvangen dat, hij zijn sollicita tie introk. Met 9 stemmen werd hierop benoemd de heer W. Heeroma van den Helder. 1 stem was uit gebracht op den heer Schep en 1 stem was blanco Den tegenwoordigen gemeente-opzichter komt voor zeker lof toe, doen de eiscben aan een opzichter te stellen voor een gemeente als Texel mogen wel iets hooger gaan dan een goed timmerman. Bovendien is ook het wonen aan de Waal niet zon der bezwaar. Gelegenheid tot ontvangen van teeken- ondcrwijs wordt zeer noodig geacht voor de jeugdige ambachtslieden en ontbrak hier tot aan de komst van den heer Terneuil geheel. Genoemde heer heeft uil- stekende getuigschriften van zijn bekwaamheid in tee kenen enz., en deed zich ook als opzichter enz. alhier kennen als een goed bouwkundige, vandaar dat B W. er voor zouden zijn deze als zoodanig aan de ge meente te verbinden. B W hadden de schaduwzijde hiervan niet uit het oog verloren doch achtten het noodig dat werd doorgetast en aan den heer Dalmeijcr hetzij op diens verzoek of ongevraagd eervol ontslag te geven met ingang van 1 Januari 1903 en tegen alen datum als gemeente-opzichter te benoemen de heerM. A. Tcrneuil op een jaarwedde van f 500 met eene 5jaarlijksche verhooging tot een maximnm van f 700. De heer Mets acht de zaak van zeer grootbelangen acht uitstel tot een volgende vergadering noodig. De heer Zijm wil wel meegaan het ontslag te ver leenen doch niet om den heer T. te benoemen. De heer Bakker vraagt inlichtingen omtrent de ken nis van den heer T. De heer Keesom acht die kennis niet zoo bijzonder groot en wijst er op dat bestek No. 1 van den Burg wal niet goed was, vraagt of de Burgwal thans wel goed ligt, hetgeen spr. betwijfelt, en wijst op allerlei geruchten, die er loopen omtrent dat werk. De heer Dros vindt, dat by de benoeming geen haast is. De heer Dikkers aeht het wensehelijk bij het geven van ontslag den ontslagene een pensioonlje to gevce.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2