N°. 1664 Donderdag SO Juli. A0 190S. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek .Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van e x e 1 maken bekend, dat door hen ter ewoner plaatse is aangeplakt de navolgende :ennisgeving PUBLICATIE. [GEDEPUTEERDE STATEN der provincie Koord Holland, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ter Provinciale Griffie van Noord-Holland en ter Secretarie der Gemeente Texel voor den tijd van veertien dagen, beginnende den 29sten Juli a. s. ter visie zullen zijn nédergelegd de stukken betreffende den aanleg en het gebruik van een sloomtramweg op hot eiland Texel van de haven nabij het Oudeschild naar den Buig en de Waal, en dat tot en met den 11 en Augustus a. s. tegon het plan schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingebracht. I Haarlem, 22 Juli 1903. Gedeputeerde Staten voornoemd. Van Tienhoven, Voorzitter, A. A. Land, Griffier. - Texel, den 27 Juli 1903. I Burgemeester en Wethouders voornoemd. C. Keijser Pz. Loco Burgr. G. A. Hajenius, Secretaris. K E NNI8GEVIN G. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. 1 Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen inn voorzorgdie naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. I In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende ■eêr T Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het niodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengohaald. ij Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. 3 Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt on lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en iB tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Hot oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde too. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In do derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardiger is van stovigo man- denmakorstwijgen of van oonig eenvoudig lat werk. I Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar allo drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. ;J Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent do aanschaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Si cretarie der Gemeente. r;! Texel, den 26 Ju ui 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. do Jonchoore, Burgomeester. A. Lnngcvcld. Lo. Secretaris. - TEXEL, 29 Juli 1903. Naar ons welwillend werd medegedeeld, werd op verzoek van de commissie voor de verlichting der Groonoplaats, door het hoofd bestuur der feestcommissie eene vergadering uitgeschreven van alle leden. Door de commissie voor de verlichting was n.l. een voorloopige begrooting gemaakt en hierbij was het maar al te goed gebleken, dat met etèfi zoo klein bedrag als voor die' afdeeling was afgestaart, onmogelijk iets goeds kon worden tot stand gebracht, indien ook do kosten voor het bal „champêtre" er uit moesten worden bestreden. Bereids was' aan het bestuur der H. M. v. L. gevraagd of dit bij een mogelijk tekort de commissie van de feestviering wilde steu nen, doch hierop was een weigerend antwoord ontvangen. Aangezien ook voor de andere afdeelin- gen'der feestviering de gelden al zeer zuinig moeten worden beheerd, wilde men ook daar niet met een nadeelig saldo sluiten, werd besloten het bal cham, êbre niet door te doen gaan,waardoor de kosten voor liet maken van een beun enz. vervielen, doch de dans- lustigen in de gelegenheid te stellen op do straat te dansen en door het fanfarecorps evenals was bepaald voor het bal champê tre, dansdeuntjes te doen spelen In plaats van bal „champêtre" werd ons medegedeeld, krijgen we nu een bal „populaire". De com missie voor de verlichting kan dus nu meer geld besteden voor baar hoofddoel, de ver lichting van 'de Groeneplaats. Naar ons werd verzekerd, mag, in aanmer king genomen natuurlijk het betrekkelijk kleine bedrag er voor uitgetrokken (f150), en afgaande op bet programma van den le verancier, een waarlijk schoon vuurwerk wor den verwacht, terwijl er tevens aan werd toegevoegd, dat door den heer A. Langevold Pz. bereidwillig werd toegestaan het vuur werk op zijn land af te steken. Ter markt waren Maandag aangevoerd 3 paarden, 1 veulen, 3 koeien, 218 schapen en 415 lammeren. De gemiddelde prijzen waren voor paar den f 175 a f 200, veulen f 85, koeien f175 a f 210, schapen f !4 a f 18,75 en voor lam meren f 12 a f 14,50. Naar ons medegedeeld werd, was de han del in melkvee en lammeren gewild, terwijl schapen lager in prijs waren. Van 25 tot en met 28 Juli werden uitgevoerd: 11 koeien, 132 schapen,' 693 lammeren, 6 paarden, 4 kalveren en 10 var kens. Den Hoorn, 27 Juli. Eon ernstig, ongeval overkwam hedenmiddag den arbeider Knaap. Bezig zynde met hooi tiemen wilde het zelve doorj het minder gunstige weder niet goed schuiven zoodat de ponter over kop viel n genoemde arbeider deze op zijn arm kreeg met het gevolg dat zijn arm hoven de pols stuk was, zoodat de mm er eene gehsele tijd buiten werkzaamheden van zal moeton wezen. Oosterend, 28 Juli. Aan den zeilwedstrijd voor vissehersvaartuigen, op „j.l. Zaterdag gehouden op de Reede van Texel, deden ook eenige schuiten van hier mode. Men kon liet evenwel niet bolwerken tegen do Lemster Aalcjes, wat geweten wordt aan de wind stilte. Alleen de T X 151, van schipper J. Salm, kou voor don vierden prijs in aanmer king komen. Men meent, dit bij sterkeren wind het resultaat anders geweest zou zijn Door de geweldige regens van de laat ste dagen is hier en daar land onder water geraakt. Ook vindt men op sommige plaat sen hooi in het water. De Cocksdorp, 28 Juli. De bemanning van de „Trio" is gered en te Harlingen aan wal gezet. Zij is midden in liet Vogelonzwin gezon ken en ligt ongeveer 12 a 16 voet onder watei, hetgeen voor de vaart zeker gevaar oplevert. Het zou dan ook niet overbodig zijn, dat er des nachts een licht boven hot wrak werd ontstoken. In verband met het wetsvoorstel tot geleidelijke afschaffing der staatsloterij vestigt de „Nieuwe Ct." de aandacht op het volgende: De Staat heeft meegeholpen om ons volk aan spelen te wennen. Dat hij ons volk gewend heeft aan spelen in de Staatsloterij is althans onbetwistbaar. Daarom moet hij dat volk beschermen tegen de nadeel ige gevolgen van zijn terug treden uit het gebied, waarop hij ten onrechte zelf een plaats bezette. Dat in de geleidelijkheid der voorgestelde afschaffiQg een opvoedend en verzedelijkend element zou liggen aan die veronderstel ling van de Memorie van Toelichting ontzeg gen wij alle waaide. Kan de Staat nu zorgen, dat een deel van het speelgebied, dat hij met zijn betrouwbare Staatsloterij tot nu toe bezettp, niet na zijn terugtreden door zwendelarij en oplichterij worde bezet, hij verlate het dan vrij. Maar vóór hij zich terugtrekt, zal hij waar borgen dienen te geven voor het vervullen van die taak. Met andere woorden: vóór dien tijd,zelfe vóór het zetten van de eerste stap, zal het Ministerie hun, wier steun het vraagt, aan nemelijk, waarschijnlijk, hebben te maken, dat die taak de macht van wetgever, regee ring en justitie niet te boven gaat. Wat denkt de regeeriug voor te stellen tot „beteugeling van den speelhartstocht" of liever naar onze lezingtot bescherming van het publiek tegen exploitatie van speelhartstocht en tegen bedrog? Wij zouden dat eerst willen weten, alvorens onze stem aan het ingediende wetsontwerp te geven. Te Montfoort had 9 jaren geleden een 12-jarige jongen het ongeluk met zijn knie te vallen, wat hem het loopen vrij moeilijk maakte. Hij spoedde zich naar den dokter en deze haalde, naar hij meende, al de stukjes glas uit de wond. De jongeling ging naar huis en had spoedig het ongeval geheel vergeten. De vorige week echter kwam do thans 21- jarige jongeling weer bij den dokter met de mededeeling, dat hij vast geloofde, dat .er neg een stukje glas in zijn knie was blijven zit ten. De dokter stelde een onderzoek in en inderdaad kwam uit de knie t og een klein glasscherfje te voorschijn. Voor hem 3an maar eon_ apart potje gekookt! Een mi cien sergeant der lichting 1891behoor en Je tot het 8ste regiment In fanterie heeft z'ch met een verzoek gewend tot den Minister van Staat, minister van Oor log, om vrijgesteld te mogen worden van de deelname aan de menage, op grond dat hij isvegetariër! In Friesland hebben eenige grondeige naren en polderbesturen besloten, ter verbe tering van den wildstand, dit jaar geen ver gunningen tot jagen uit te reiken. Vrijdag werd een aanvang gemaakt met de slooping van de Oude Beurs te Am sterdam. Door een combinatie van Haagsche aannemers zal dit work worden verricht, dat binnen vier maanden gereed moet zijn. Dat bier hard gewerkt zal moeten worden, kan men nagaan, wanneer men bedenkt, dat on geveer 5,000,000 kilo zandsteen, 2 000,000 kilo hardsteen, 2,000,000 stuks Waalsteen, 100,000 kilo lood en 50,000 kilo zink, beno vens enorme partijen hout, moeton worden afgebroken en vervoerd De begrooting is, dat dagelijks 10 wagons afbraak van het terrein moeten worden gevoerd. EMNIM "BlWti

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1