Buitenland. Een vreemde opvatting van „openbaar heid". Onder dit opschrift zegt „De Bode", orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers. „De laatste alinia van art. 58 der wet op 't lager onderwijs luidt „De examens behalve die van onderwijze ressen worden in het openbaar gehouden." Dit voorschrift is beslist en laat geen uit zondering toe. Nu ontvingen de caudidaten voor de hoofdakte te Breda eenige „wenken", waaronder voorkomt 't verbod zich te mengen onder de toehoorders. Ons dunkt, dat deze „wenk" beslist in strijd is met de wet. Toch zouden we niet gaarne de candidaten den raad geven, zich aan deze „wenk" niet te storen. Een kleingeestige commissie, die zulke „wenken" geeft mocht aan 't niet navolgen daarvan eigenaardige straffen verbinden, die de candidaten wel duidelijk zouden maken, dat „wenk" hier synoniem is met „gebod." We herhalen 't echter Onwettig is de „wenk" o. i. „beslist." Ook al een tegenvallertje. De bloemkooloogst aan den Langendijk(NH.) is gedeeltelijk mislukt door de zoogenaamde „draaihartigheid," Vertoonde deze kwaal zich enkele jaren voor het eerst in de sluitkool, het vorig jaar kwam zij ook voor in de bloemkool, en thans is deze door een insëct veroorzaakte schade van dien omvang, dat men verscheidene akkers bedekt ziet met aan stukken gehakte, bedorven bloemkool. Zomerberichten Uit de correspondentie van den „Haagsch en Torenwachter" aan de Middelb. Ct. Op St. Margueriet heeft het flink geregend, en sedert is hot blijven regenen, wat het vooruitzicht geeft, dat wij de volle maat zullen krijgen van de aan dien fatalen datum vastgekoppelde regenmousson. Zeker is het, dat wij tot heden hier bijna alle dagen regen hebben gehad. Regen met alle variatiën met wind, met zonneschijn, met hagel, met storm, soms met een orkaan gepaard. En dan kan het geweldig mooi zijn op Scheveningen, waar de zee dan in woeste golven op de Pier los stormt en het schuim der golven u op de Boulevard in het gezicht spat O, heerlijke zomertijd. Do eerste tocht met een automobiel Een eigenaardig ongeval had te Scheve ningen plaats. De heer Randebroek, die een nieuwe auto te Parijs besteld had, ontving tot zijn leedwezen het kostbare vervoermiddel in zulk een staat, dat een eisch tot schade vergoeding tegen den vervoerder, in dit geval de spoorwegmaatschappijen, ingesteld moest worden. Dit had groote vertraging in de aflevering gegeven en eindelijk, op herhaald aandringen tot spoed, was de motor dan weder beweegbaar gemaakt en werd besloten dat de proeftocht Zondagmiddag plaats zou hebben. De auto kwam voor en de eigenaar met echtgenoote namen daarin plaats met een koetsier, terwijl de Fransche chauffeur den wagen zou besturen. Aanvankelijk liep alles goed en de machine liep tot tevredenheid door de Scheveningsche Boschjes langs de waterpartij, waar de richting naar het Scheveningsche kanaal genomen werd. Of de chauffeur zijn gang te snel gehouden heeft dan wel of de rem niet voldoende werkte, zal wel niet uit te maken zijn, maar met groote snelheid kwam de auto den hel lenden weg af en het bleek niet mogelijk den draai op den brug zuiver te nemen en de auto op den weg langs het kanaal te brengen; want het zware voertuig liep tegen de leuning op, reed deze aan stukken en met de vier passagiers lag de auto in een oogwenk midden in de vaart. De tochtgenooten werden spoedig op het drooge gehaald en de eigenaar en zijn vrouw in een voorbijkomende equipage thuis gebracht maar de auto ligt nog in het zand gewerkt in de vaart, waar alleen de kap de plaats aanwijst, waar deze in de modder haar vaart smoorde. Revolutiebouw 1 Te Axel stortte van een huis, dat verleden jaar pas gebouwd was, het gansche plafond naar beneden, veel schade aan meubelen veroorzakende. Tijdens het ongeval waren de bewoners afwezig. Men schrijft uit Yelsen Toen een paar dagen geleden werd verno men, dat de nieuwe spoorbrug, de grootste draaibrug van Europa, over het kanaal spoedig eens zou worden dichtgedraaid, om te zien, of de aanpassing aan de landhoofden goed was, schudde menigeen zich het hoofd en werd gezegdals dit maar niet zoo'n mis lukking goeft als met de ponten. Want zoo als de kolossus daar lag, schijnbaar nog steunend op den houten steiger, scheen het een-onmogelijkheid, dat het dichtdraaien zou gelukken zoo maar bij de eerste poging. En toch is het gelukt en dat wel zonder dat de windwerken konden gebruikt worden De brug is eenvoudig dichtgedraaid door er een touw aan te verbinden en dit op een lier te leggen. Toen de lier werd aangezet, bewoog zich het gevaarte statig en na 16 minuten was het beweegbare deel aan het vaste verbonden. Eerst toen was eens goed te zien, hoe verbazend groot, on grootsch ook, dit werk is, en zelfs te IJmuiden wist men niet, welke reuzenversperring er nu toch wel in het kanaal was gemaakt. De indruk dien men kreeg was, dat hier een kunstwerk van groote waarde zonder eenig gebrek was gemaakt en zoowel den ingenieur N. Kist als den uitvoerder der fabriek- Coqerille te Seraing den heer d'Urbi, straalde het gelaat van rechtmatigen trots. Juist lag er een pleizierboot te wachten, die muziek aan boord had en deze hief fanfares aan ter eere van de uitvoerders, de werklieden, die de goed geslaagde proef luide toejuichten. Nadat het aanpassen had plaats gehad, werd de brug weer opengezet. Ook dit duurde 16 minuten. Bij toepassing van electrische beweegkracht zal daarvoor slechts 90 seconden noodig zijn. (N. Rott. Crt.) Door de vele regenbuien der laatste dagen komen naar de „Westl. Ct." meldt, te 's-Gravenzande enkele gevallen voor van aard appelenziekte. Sommige tuinders besproei den hun aardappelen met kopervitriool, ge mengd met water, en het loof daarvan staat tot heden nog groen, van ziekte geen spoor. Mocht dit laatste zoo blijven, dan zal dit wel navolging vinden, want niemand behoeft het voor de kosten te laten, daar de berekening is voor twee maal sproeien 6 h 7 cents per roe. Een lief vrouwtje. Een vrouw, verbolgen op haar man, wierp op den openbaren weg te Amsterdam haar echtvriend peper in de oogen, met gevolg dat de man naar het Wilhelmina-gasthuis werd vervoerd, de vrouw naar het politie bureau Leidsche Plein. De veehouder J. de Jong, te Engwirden, heeft een Amerikaanschen windmotor ter be maling op zijn lage landen geplaatst, welke per minuut 3/4 kub. M. water uitpompt, dus in een etmaal 1080 kub. M. Bovendien heeft deze motor geen opzicht noodig, wijl hij zich regelt naar den wind. Confectieloonen. „Do Volksstem" deelt het volgende loonlijstje mede van een inrichting te Dordrecht, waar tal van vrouwen en meis jes werken. Betaald wordt voor het maken van: 12 boezeroens 60 cent, 12 cheviot broekjes en lijfjes 50 cent, 12 cheviot broekjes zonder lijfjes 40 cent, 12 mansflanellen 60 cent, 12 vrouwenflanellen 50 cent, 12 manshemden 45 cent, 12 vrouwenhemden 40 cent, 12 schorten met banden 60 cent, 12 schorten (gewone bonte) 25 cent, 12 vrouwenbroeken 60 cent, 12 mansonderbroeken 60 cent. Wanneer er thuis gewerkt woidt, dan wordt dit tarief met 10 cent verhoogd voor garen enz. De naalden moeten apart betaald worden (het zijn machinenaalden) met 27» cent per stuk. Men schrijft aan „De Tijd" uit Sittard De mededeelingen van het „Handelsblad" omtrent de gewichtige rol, welke bier en jenever bij deze verkiezing gespeeld hebben, zijn helaas maar al te gegrond. Het is een echte „bier- en jeneververkiezing" geweestdat de heer B. den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schryven dan aan de schandelijke agitatiewelke dagen lang door vrienden en begunstigers van zijn candidatuur vooral in herbergen en kroe gen gevoerd word. Het „bedwelrningssys- teem", waarvan vroeger in uw blad sprake was, kwam hier juist van pas en heeft, zoo als blijkt, uitstekende diensten bewezen. Over een candidatuur, welke aan zoo'n bedwel- mingssysteem haar welslagen dankt, behoeven wij niets naders te zeggen, zij veroordeelt zichzelf. Men meldt uit Stein en Elsloo, dat na afloop der verkiezing bloedige vechtpartijen hebben plaats gehad. Dit was het gevolg van het tracteeren van kiezersagenten. In Stein werden niet minder dan 3 personen ernstig gekwetst, terwijl in Elsloo de burge meester zoodanig werd toegetakeld dat zijn toestand zorgwekkend is. In Stein werden by een paar fatsoenlijke lui de ruiten stukgegooid, („Limb. Koer.") Tengevolge van den velen regen, ver toont zich in de Haarlemmermeer weer de gevreesde aardappelziekte. Onlangs werd door den Hoogeren Land bouwraad aan de Belgische Rogeering voor gesteld den invoer van gerst uit Nederland te belasten, evenals dit reeds met de haver geschiedt. De Minister van Landbouw heeft echter dezer dagen aan de Kamer van Koop- handel te Brussel bericht, dat de Belgische Regeoring er niet aan denkt om invoerrechten op gerst te gaan heffen. Onze landbouwers kunnen dus voorloopig gerust zijn. In Beieren is groote schade aangericht door geweldige hagelbuien. In meer dan 100 gemeenten is de oogst totaal vernield. Het graan vooral heeft zwaar geleden. In het jachtblad „Weidmansheil" wordt een historietje verteld, dat waard is te worden geïllustreerd, maar dat nu toch in werkelijk heid bij Rettau gebeurd moet zijn. Een boerin komt van de markt en hoort eensklaps aan den kant van den weg geritsel, Ze gaat kij ken en vindt daar een grooten haas, die te vergeefs probeert uit een strik los te komen. In een oogenblik heeft ze het dier bij de ooren te pakken. Het slaat echter woest met zijn loopers, en de vrouw, die het dier liever in stilte wil vervoeren, besluit het te worgen met haar hoofddoek. Zoo gezegd, zoo gedaan. De doek wordt in een strik geknoopt om den hals van den haas gedaan en zij begint nu met alle kracht den strik aan te halen. In zijn doodsangst weet echter de arme spartelende haas een paar geduchte krabben over de handen van de vrouw te geven. Een oogenblik laat ze los, en dat is voldoende voor den haas om er van door te gaon, met den doek om zijn hals. Vol schrik met open mond blijft de vrouw staan, want ze is niet alleen don haas en den halsdoek kwijt, maar ook de 25 gulden die ze op de markt gebeurd heeft en die ze in een punt van den doek geknoopt had. Een scheikundige in Duitsehland heeft een procédé uitgevonden, om melk zóó hard te maken als colluloïd, zoodat er sigarenkokers, kammen, knoopen enz., van vervaardigd kun nen worden. De kaastobbe nu maar op zij gezet en aan het knoopen maken. Een niet alledaagsche manier om kin deren van de eene plaats naar de andere te brengen werd onlangs in Amerika in practijk gebracht. In Californië stierf een vrouw, wier man in New-York werkte, en daar hun twee kin- j deren onverzorgd achterbleven, besloten de verwanten hen naar hun vader te sturen. De beide jongens, de lOjarige J. Elliott Whitbeck en zijn 1-jarig broertje als passa giers alleen te zenden over het ruim 3400 mijlen lange traject was te gevaarlijk en om hen te brengen had niemand gelegenheid. Zoo kwam men op het met succes be- kroonde plan hen als vrachtgoed te verzenden, I dan zou immers de spoorwegmaatschappij, S „De Wells Fargo Express Co.," voor hun behouden aankomst zorgen. De kinderen gingen dus, van 50 dollars voorzien, met een adreskaart aan hun klee ding, in de spoor en door de goede zorgen van de beambten der maatschappij ontbrak het hun gedurende de reis aan niets, terwijl op de plaatsen, waar moest worden overge stapt, speciale agenten hun „overlading" t controleerden. Zoo belandden de berde jon- gens veilig en wel te New-York, waar hun 2 vader ze in ontvangst nam. Van het reisgeld waren nog 11 dollars over. j In den nacht van Woensdag op Donderdag P zijn te Grymsby de loodsen van de Gretat r Central Railway gedeeltelijk verbrand allerlei goederen van het vasteland, machines en i| veel hop ging daarbij verloren. Men schat - de schade op f 1,200,000. Het volgende is weer een staaltje van rechterlijke dwaling en tevens een bewijs van de slechte inrichting van de Engelsche recht spraak. K1 ln 1888 werd een zekere Bowles ter dood veroordeeld wegens vergiftiging van zijn zoon en de huishoudster, die na den dood van zijn vrouw zijn huis bestuurde. Kort voor de terechtstelling werd de straf door den Minister c van Binnenlandsche Zaken in levenslang ver anderd. Een kolonel van het Heilsleger, die m Bowles in de gevangenis leerde kennen, raakte van zijn onschuld overtuigd. Drie jaren ge- - loden had generaal Booth een paar maal een gesprok met Bowles, en ook hij werd daarvan j overtuigd. L Nu is Bowles begenadigd en een vrij man. na Het geloof aan zpn onschuld schijnt thans do algemeen trouwens de bewijzen waren inder tijd reeds zwak na 2 uur beraadslagens kon da do jury het eens worden. Zjj ,werd toen nog Ke

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2