N°. 1669, Zondag 16 Augustus. AP. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. e p ik c ecl ile ïan k :n Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Texel GEVONDEN VOORWERPEN, zakdoek, gevonden in do Molenstraat, 1 kuif kam, Weverstraat. PUBLICATIE betreffende de LANDWEER. mi- pa De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ;er kennis van een ieder wien het aangaat lo. dat volgons artikel 3 der Wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 159), in verband met art. 6 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901on met het Koninklijk Bosluit van 16 No- vember 1901 (Staatsblad No. 222) voor hen, die vóór 1 Januari 1902 bij de militie te land zijn in gelijfd, de in art. 6a der Militiewet 1901 ver melde achtjarige dienstijd is verlengd met zeven a jaren, bij de Landweer te volbrengen overeen- ie komstig de regelon, voor den dienst bij de Land weer gesteld bij de ingevolge het Koninklijk j Besluit van 15 Januari 1903 (Staatsblad No. 'i 34) op 1 April 1903 in werking getreden Land- weerwet (Staatsblad No. 160 van 1901); fo. dat hierop uitzondering gemaakt is—behalve voor hen, die nog tot vrijwilligen krijgsdienst verplicht zijn—ten aanzien van hen, die op 1 Augustus van het loopende jaar een achtja- rigen dienst bij do militie te land hebben ver vuld en hetzij bij het eindigen van den mi litiediensttijd in het genot waren van onthef- fing van den werkelijken dienst, hetzij behoor- lev den tot het korps Torpedisten of tot de bereden e; korpsen, hetzij als plaatsvervanger of als num- t' merverwisselaar bij de militie te land waren 1 ingelijfd 8o dat op hen, die niet vallen onder de hierboven sub 2o. vermelde uitzonderingen, te rekenen van 1 Augustus van het loopende jaar alle voorschriften betreffende de dienstplichtigen bij de Landweer gedurende den te hunnen aanzien verlengden militiediensttijd van toe passing zijn dat de sub 3o. vermelde personen mitsdien ingevolge art. 24, eerste lid, der Landweerwet zich vóór 31 Augustus van het loopende jaar moeten aanmelden bij den Burgemeester hun- nor woonplaats, ten einde deze den hun laat stelijk bij de militie uitgereikten, aan dien Burgemeester ter hand te stellen verlofpas voor „gezien" of opnieuw voor „gezien" tee- keno en verder kunno handelen overeenkom en stig art. 26 van genoemde wet npBo. dat echter zij, die buiten het Rijk wonen of verblijf houden, volgens art. 24, tweede lid, der Landweerwet, ter vervulling van de hier voor onder 4o. vermelde verplichting, vóór 31 Augustus van het loopende jaar tot hot daarin omschreven einde hun verlofpas bij aange- teekenden brief (met duidelijke en volledige aanduiding van hun adres buiten hot Rijk) kunnen toezenden aan den Burgemeester hun ner laatste woonplaats binnen het Pijlcwaarna hun de verlofpas door dien Burgemeester evenzeer bij aangoteekendon brief wordt te ruggezonden et6o. dat volgens punt 5o. der Beschikking van den Minister van Staat, Ministor van Oorlog, van 27 Juni 1903, Ude Afdeeling, No. 183, bij de hierboven onder 4o. en 5o. bedoelde aanmelding of inzending de dioustplichtigen bij de Landweer tevens hot zakbookje, dat hun bij hun korps was uitgoreikt, moeten inleve ren bij of toezenden aan den Burgomeester hunner woonplaats of van hunno laatste woon plaats binnen het Rijk, ten einde te dien aan- jj zien kunne worden gehandeld overeenkomstig bi do daaromtront door genoomdon Ministor ge- 3f. maakte bepalingon |7o. dat volgons art. 25 dor Landweerwet do c[ dienstplichtigen bij de Landweer, zoo zfj zich in eene andere gemeente des Rijks gaan vesti- gen, hiervan kennis moeten govon aan den cl S Burgemeester hunner woonplaats, on wijdors 1c binnen dertig dagen na den dag, waarop zij komen in de Noderlandsohe Gemeente, waarin •ii sioh vostigop, moeten aanmelden bjj don Burgemooator dier Gomoonto, ton oinde do«o hun verlofpas voor „gezien" teekene en verder kunne handelen overeenkomstig art. 26 van genoemde wet 8o. dat, naar luid van art. 27 dezer wet, de ver lofgangers van de Landweer zich zonder toe stemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende één jaar buitenslands mogen begeven 9o. dat volgens art. 28 der Landweerwet de verlofgangers van de Landweer, die art. 24 25 of 27 dezer wet niet hebben nageleefd, in' werkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste één maand gehouden- de duur van dien dienst wordt door den Mi nister van Oorlog bepaald. Texel, den 8 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, O. KEIJSER Pz., L.-B. PUBLICATIE Aangezien het in den laatsten tijd herhaal delijk voorkomt, dat de bekendmakingen, die van gemeentewege, in het belang der ingeze tenen worden aangeplakt op het publicatiebord nabij het Raadhuis, door baldadige handen wor den vernield of onleesbaar gemaakt, maakt de Burgemeester van Texel bekend, dat bij even- tueele ontdekking van den dader of daders, deze met de meest mogelijke gestrengheid zullen worden vervolgd. Aangezien het aanplakken van bekendmaking alleen en uitsluitend plaats heeft in het belang der ingezetenen, worden de publicatieborden mede in de bescherming van het publiek aan bevolen, Texel, den 15 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., Lo.-Burgem. na g' oil ïif ui TEXEL, 15 Augustus 1903. Volgens eene in dit nummer voorko mende adv., zal morgen, Zondag 16 dezer, s namiddags van 4 tot 6 uur, het muziek gezelschap „Trinitas" zich in „Hotel Texel" doen hooren. Wij willen daarop de aandacht vestigen, omdat wellicht velen gebruik zullen willen maken van de gelegenheid om nog eens weder van de goede muziek te profiteeren; de toe gang is geheel vrij. Wij zijn, jammer genoeg, dezen zomer niet verwend geraakt door muziekuitvoeringen, waarvoor zeker wel redenen zullen hebben bestaaneene reden echter te meer om deze gelegenheid niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Oosterend, 14 Aug. In de tuinen en bosch- jes alhier wemelt het van Kruisbekken, dat zijn vogels wier beide gekromde en eenigszins verlengde kaken elkander overkruisen. Ze zijn, hoewel tot dezelfde soort behoorende, dikwijls verschillend van kleur. De jongen, die reeds geboren zijn in Fe bruari, zijn grijsbruin met donkere lengte- vlekken. Bij de oude wijfjes trekt de grond- tint meer in het geelgroene en bij de oude mannetjes in het roode. Ze voeden zich hier gaarne met lijsterbessen en toonen zich vol strekt niet schuw. Iemand alhier wist er gisteren een vijftal te bemachtigen. Deze vogelsoort broedt in Noordelyke en Oostelijke streken en komt hier meermalen in den nazomer gedurende enkele dagen op den trek voor. De Cocksdorp, 14 Aug. Woensdag jl woedde boven het Noordelijk deel van Eierland een hevig onwèder. Bliksemschichten doorkliefden met korte tusschenpoozen het luchtruim en ratelende donderslagen deden menschendier ontstellen. De regen kwam in stroomen op de aarde en maakte voor korten tijd de wegen onbegaanbaar. Toen de bui afgedreven was kwam het be richt, dat het hemelvuur de woning van C. v. Heerwaarden Jz. in den polder Volharding had getroffen. Het was door het dak en den zolder geslagen, was langs eene Friesche staartklok gegaan en had vervolgens door den vloer zijn weg in den grond gevonden. Het kleedje, dat over de klok hing, was gedeeltelijk verbrand, het gewicht van den ketting geslagen, een gedeelte van dien ket ting aan kleine stukjes gesmolten en het uurwerk vernield. De klok was op 19 minuten over 12 blijven stilstaan. Een kind dat in eene wieg bij de klok lag te slapen, was, wonder genoeg, ongedeerd gebleven, hoewel het wiegekleed min of meer geschroeid was. In het andere vertrek, waar de ouders met nog twee andere kinderen aan het mid dagmaal zaten, werden de borden van de tafel op den vloer geworpen en de man tegen den wand gedrukt. Gelukkig bekwam ook hier niemand letsel; slechts eenige roode vlekken op borst en armen, veel gelijkende op den tak van een boom, waren zichtbaar. Door de tegenwoordigheid van geest van den bewoner, die eerst zijne vrouw en kin deren buiten de woning bracht en daarna om hulp riep, kon een begin van brand op den zolder gebluscht worden. Het dak der woning is zeer gehavend en vol gaten. Op nog meer plaatsen om het dorp heeft men den bliksem in den grond zien slaan. Het lichten der „Trio" is opgedragen aan de Rotterdamsche Berging-Maatschappij. Men heeft reeds een aantal kettingen onder de boot doorgehaald en wacht nu op lichters. Naar alle waarschijnlijkheid is zij niet gebro ken en is er nog geen zand ingeslagen. Vlieland. Er heeft zich alhier eene com missie gevormd, die zich ten doel stelt, den verjaardag der Koningin tot een feesidag te maken. Reeds is door Gemeente en burgerij, ook door eenige badgasten, flink bijgedragen om het feest, dat hoofdzakelijk voor de school jeugd zal zijn, te doen slagen. De IJmuider helden gehuldigd. - Men meldt uit IJ muiden aan het „Hbld."Gister morgen even voordat de stoomtrawler „Holland 3" van de N. V. Stoomtrawler-visscherij „IJmuiden waarop Egbertus Krap en Corne lius Oldenburg varen, naar zee zou vertrekken, werden laatstgenoemden op het kantoor der vennootschap geroepen, waar hun nog een verrassing stond te wachten. Namens eenige Amsterdamsche heeren in verband staande met de scheepvaart, werd aldaar door de firma Halverhout Zwart ieder een gouden remontoir met inscriptie overhandigd voor hun moedig gedrag tijdens den zwaren storm op 7 Juli. Maandagmiddag is in de Zuiderzee in het vaarwater van Urk bij hevige windvlaag het ledige tjakschip „Anna", schipper Eleveld van Zwartsluis, komende van Meppel en be stemd voor Amsterdam, omgeslagen. De loodsschuit Vlie No. 3 was in de nabijheid; de bemanning daarvan kon den schipper, diens knecht en een meisje nog redden, maar de vrouw van den schipper en haar I1/,-jarig kind verdronken. De geredden zijn 's avonds te Kampen aangebracht. (Hbld.) Leeuw en panter. Door het toevallig opengaan van een afschei ding in het leeuwengebouw in de Diergaarde te Rotterdam kwam een panter terecht in het hok van een leeuw. Er ontstond een verwoedt gevecht met het resultaat dat de panter aan de gevolgen is bezweken. Messen zijn er niet bij te pas gekomen; zoo ver hebben de „menschen" het alleen maai- gebracht. ik lijn Abonnementsprijs per 3 maanden Voor drn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT, Prijs der Adverientién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ue 4o. li| c;

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1