ÏÏS j10 im- Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Advertentiën ADVERTENTIËN. Een zonderling. Uit Naarden wordt aan de Gooi- en Eem- lander gemeld Een eigenaardige manier van 12'/s-jarige huwelijksaankondiging had hier Dinsdag plaats, zekere A. D. liet per omroeper dit heugelijk feit bekend miken en tevens daarbij ver melden, dat hij 's avonds in het Hof van Hol land een partij gaf, voor een ieder toegan kelijk. In zijn groote vreugde over zijn jubilée hield do man 's middags, tamelijk aangescho ten, met een krans op het hoofd, een optocht door onze gemeente met een honderdtal kin doren tot gevolg. Of hij 's avonds zijne rol als gastheer nog heeft kunnen vervullen, kwam ons niet ter oore. 't Ziet er treurig uit 1 Op onrustbarende wijze begint zich de ziekte in de aardappelen in het oosten van Utrecht te vertoonen, zoodat de oogst zeer zal tegen vallen. Ook do appel- pere- en pruimeboomen dra gen zoo goed als geen fruit, waardoor menig landbouwer een aardige bijverdienste ontgaat. De Haagsche briefschrijver van do „Zutf. Ct." schrijft Groot is het aantal slachtoffers van de daling in Amerikaansche waarden. Voor de groote kapitalisten is hot nog zoo heel erg niet. Zij wachten, rustig of onrustig, af of de beurs zich ook weer herstellen zal. Maai de kleine kapitalisten, die prolongaties hebben gesloten, worden in de eerste plaats de dupes. Zoodra zij geen surplus meer kunnen be zorgen, wordt hun bezit tegen de laagste prijzen verkocht. En die gedwongen likwi- daties zijn legio. Ik heb vroeger nooit ge weten dat de speculatie-zucht zoo algemeen was doorgedrongen ook onder de kleine bur gers. Eiken dag hoort men van families, die verhuizen en kleiner moeten gaan wonen omdat de heer des huizes nagenoeg alles verdobbeld heeft. Winkeliers, kleine ambte naren, gepensionneerde officieren, weduwen, ja zelfs studenten en klerken - alles speelt mee. Zelfs werd mij meegedeeld, dat op de groentemarkt contracton voor „Uniontjes" werden aangeboden. Te Klaaswaal is op een weiland, waar een verdachte dolle hond is doodgeschoten en waar ook nog 7 schapen en een paard werden geweid, een kenteeken geplaatst met de woorden „verdachte dolheid". In den drank gestikt Zondagavond kwamen de werkman De K en zijn vrouw, wonende in de St. Jans gang te Middelburg om circa 10 uur thuis; beiden waren vrij sterk aangeschoten, een euvel, dat hun meermalen overkwam. Zelfs moet de vrouw, volgens een verklaring van de buren, in hooger mate misbruik van sterken drank maken dan haar man. De K. heeft zich terstond naar bed begeven, terwijl zijn vrouw zoo erg bedwelmend schijnt geweest zijn, dat zij geen benul had zijn voorbeeld te volgen. Toen hun dochter om half twaalf thuis kwam, ontdekte deze, dat haar moeder, die in een ongewone positie aan de tafel zat, dood was. Een verongelukte ballon 1 In den vroegen morgen van Maandag be speurde een arbeider aan den zeedijk onder Serooskerke (Schouwen) een groot gevaarte, dat een luchtballon bleek te zijn met een lengte van pl. m. 7 meter, volgens de vlag van Fransche herkomst. Nadat het gas ont snapt was, werd de ballon op den dijk ge trokken en de losgeraakte deelen in een schuur geborgen. In de mand bevond zich niets, terwijl het de vraag blijft of er luchtreizigers in geweest zijn. Waarschijnlijk behoort deze ballon aan den heer Arthur Tiberghien te Saint Pol (bij Duin kerken), welke ballon boven de zee is veron gelukt, terwijl de luchtreiziger door een sloep is opgevischt en te Ostende aan land gebracht. De snelste reis naar lndië. Het stoomschip „Oranje," het nieuwste schip van de stoomvaartmaatschappij „Neder land," heeft alle records voor snelle reizen naar Indie geslagen. Donderdag 18 Juni, om 3 uur s'middags van Genua vertrokken, kwam het schip Maandagavond om tien uur, te Tandjong Priok aan, aldus de reis doende in 21 dagen en 7 uur. De „Willem I.' van dezelfde Maatschappij hield tot dusver het record met 21V» dag. De „Oranje" heeft ook het record voor de snelste reis tot Padang geslagenzij deed over die reis een halven dag minder dan de „Willem II" die tot dusver voor de snelste reis Genua Padang bovenaan stond. En ware het niet, dat de „Oranje," Maandagavond te Padang aangekomen, tot Dinsdagmorgen moest wachten op de passagiers van Padang, had het schip dus, aanstonds na het lossen der lading voor Emmahaven, de reis kunnen voortzetten, dan zou de afstand Genua— Batavia waarschijnlijk afgelegd zijn in minder dan 21 dagen. Maar met de thans verkregen uitkomst mogen wij al zeer tevreden zijn. Zij bewijst alweder dat onze mailbooten, wat snelheid betreft (van het andere nu niet gesproken) aldus wat de nieuwere booten betreft in geen geval behoeven achter te staan bij de buiten- landsche mailstoomers. („N. Ct.") Toen dezen winter het Belgische par lementslid Eduerd Anseele in eenige plaatsen van ons land als spreker optrad over coöpera tie, noodigde oij de voorstanders daarvan nit om dezen zomer een reis te makon naar Brussel en Gent teneinde de Belgische coöpera tieve instellingen te bezichtigen. In verband daarmee is te Rotterdam een commissie opge richt, op initiatief van den heer S. Bosman, die de organisatie van dezen tocht ter hand genomen heeft en Zaterdag 15 dezer zullen de deelnemers aan den tocht naar Brussel vertrekken, om den volgenden dag Gent te bezoeken. Hun aantal zal ongeveer 800 be dragen. Zij zullen door hun Brusselsche geest verwanten Zaterdagmorgen te 10 uur aan de Gare du Nord worden ontvangen en van daar in optocht door de stad trekken. Ter gelegenheid van de Haarlemsche kermis hebben de zakkenrollers weder geducht hun slag geslngen. Alleen Zondag en Maandag zijn vermoedelijk ontrold een viertal horloges en twee portemonnaies, de een met 11, de ander met 200 gulden. Ironisch verhaalt het Haagsche „Dagbld": Zij schrijft-of het regent, hagelt sneeuwt, Zij schrijft of ook haar tweeling schreeuwt, Zij schrijft - of het dondert dat het kraakt, Zij schrijft of ook de brandweer naakt, Zij schrijlt—of manlief klaagt en zucht, Zij schrijft hoe zoel en zwaar de lucht, Zij schrijft—hoe ook de schoorsteen rookt, Zij schrijft - hoe ook de soep verkookt, Zij schrijft en schrijft maar altoos voort, Zij schrijftdat men haar schrijven hoort, Wat schrijft zij toch och zeg het gauw Zij schrijft een boek„De plicht der vrouw." Omtrent het vreeselijke ongeluk op de ondergrondsche spoorweg te Parijs meldt de Matin" het volgende De heer Didier, chef van het station de la rue des Couronnes, geeft de volgende lezing van het geval Om 7,35 moest de trein no. 43 komende van Dauphine aan het station Barbes blijven stil staan. Er was een averij geconstateerd aan den motor. Het was onmogelijk hem in beweging te krijgen. Met liet den trein ontruimen. Trein no. 52 volgde op weinig afstand trein no. 43. Men liet de reizigers in de nabijheid van het station uitstijgen, dat zij te voet bereikten vervolgens werd trein no. 52 aan de eerste bevestigd, zoodat hij dezen kon voortduwen tot het eindpunt, waar men de laatste in veiligheid dacht te brengen. Men moest de lijn vrij houden om lange stoornis in het verkeer te voorkomen. De twee treinen vlogen de stations La Chapelle, Allemagne, Auberville, Combat en Belleville voorbij. Zij kwamen bij het station Couronnes aan. Onder den bodem van den wagen liepen vlammen, die lekten aan de paneelen der portieren, waar een tiental employé's vol angst stonden. Het station voorbijgaande verminderde de trein zijn gang. Op het steenen voetpad maakte ik wanhopige gebaren. Stop, stop, schreeuwde ik M. Fleuret, den wattman van den tweeden trein toe. Gij zult nooit meer het station op tijd kun nen bereiken. Wij zullen er toch aankomen, wanneer ook antwoordde de machinist. En de twee treinen, zich in den tunnel in het verderf stortend, vervolgden hun duize lingwekkende vaart naar het station Menel- montant. Zij waren mooi op weg het te bereiken toen plotseling, tusschen het begin en het midden, een lange, blauwachtige vlam te voorschijn kwam, terwijl men een hevige ontploffing hoorde. In een oogwenk drongen de vlammen de acht waggons binnen en het heele personeel had nauwelijks den tijd om te vluchten. De vlammen stegen op tot de gewelven en gingen langs de muren en lekten aan de geleidingsdraden, die dienen voor de verlich ting. Deze draden smolten en de tunnel was plotseling gehuld in een duisternis, terwijl het station hol verlicht werd door den brand. Men verbrak onmiddeiyk den stroom. Tot zoover de oorzaak voor zoover deze op dit oogenblik kan worden vastgesteld. Meer en meer blijkt thans dat alleen do verwarring de oorzaak van de catastrophe is geweest, want de brand had maar weinig te beteekenen. Te Hastings, in Engeland, is een jonk man, die op een feest een jong meisje met geweld gekust had, veroordeeld tot een maand dwangarbeid. Men vindt dat te erg in Hastings.- Een ernstig ongeluk is Zondag te Phi ladelphia op het terrein van het voetbal spel gebeurd. Een smalle, ongeveer twintig voet hooge stellage, waarover de toeschouwers gaan moesten om hun plaatsen te bereiken bezweek plotseling en sleepte 200 menschen mee in haar val. Vier waren onmiddelijk dood en nog ongeveer 12 zwaar gekwetst, terwijl nog 150 anderen min of meer ernstig letsel bekwamen. Waarschijnlijk is het on geluk veroorzaakt door het nieuwsgierig voor overbuigen van de toeschouwers om een ge vecht te zien tusschen twee dronken lieden boneden. Niet alleen op, maar ook onder de aardkorst is het woelig en verontrustend in Zuid-Europa. Op Kythora, het beroemde eiland uit de oudheid, is een aardbeving geweest. Drie dorpen werden geheel vernield. Te Athene bemerkte men enkele lichte schokken. Men meldt niet dat er menschen zijn omgekomen. In Italië zijn ook aardschokken gevoeld, te Napels, Milazza. Messina, Tarento, Itabi, Segin en in de heele provincie Lecco. Dergelijke berichten komen nog uit Boeda- Pest, uit Lissabon en van Malta. De kratei van den Vesuvius is gescheurd en laat een lavastroom door, die waarschijn lijk de zuidelijke helling zal afdalen. De „Tribuna" meldt, dat de scheuring bij sterke ontploffingen plaats had. Leiden, 14 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 219 stuks f 138 a f 285; 112 Stieren f 62 a f 375; Veulens 0 stuk» f 0a f 0293 kalf koeien f 124 a f 264 Melkkoeien f 124 a 1 264130 Varekoeien f 110 a 238 219 Vette kooien f 1?8 a f 285, 83 Vette kalveren f 40 a f 90 43 Magere kalveren f' 9,a 1 2628 Graskalveren 1 23 1 58; 786 Vette schapen f 16 a f 31.428 schapon (weide) f 13 af' 23.0 Paarden f af 399 Magere Varkens f 16 af 38. Vette Varkens a ct. 405 Biggen f 4,50 a f 15,779 Lammeren f 10, a f 15,50. Schagen, 13 Aug. Aangevoerd10 paarden f 100 a 1 250 18 Stieren f 100 a f260; 24 Gelde- kooien f 140 a f 215; 60 Kalikoeien f 150 a f 260 20 Nuchtere Kalveren f 10,a 20, 225 Schapen f 16 a f22.- 200 Lammeren f 12,— a f 18; 10 Varkens f 10.a f 13,16 Vette Varkens 38 a 44 cent per kg.54 Vette Koeien f 190 a f 295; 0 Graskalveren f 0a f 0 60 Biggen f 5,— a f 8,—Boter 90 a 100 per KG.; Kipeieren i 3,15 a f 3,75. Zondag 16 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half 3 ds. Schroder. Waal. Voorm 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 7 Augustus tot den 14 Augustus 1903. GEBOREN ONDERTROUWD: I GETROUWD: Ueene. OVERLEDEN v°°r VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxclschc Cou- rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd K. HEEROMA, Onderwijzer en G. J. EN NE IV. y gr» mii aaagmi.mwa^a[«nw

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2