N°. 1674. Donderdag 3 September A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Bun» op Texel KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat van af 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze ge meente gelegenheid zal bestaan tot het ont vangen van herhalings-onderwijs, welk onder wijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegen heid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September .a.s. onder duidelijke opgave hunner namen en woonplaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van j den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het schoolgeld f 0,20 per maand. Voor min vermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl be deelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onver mogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde be palingen, als minvermogend en als onvermo gend zijn te beschouwen. Texel, 31 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Keijser Pz Lo.-B. G. A. Hajenius, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de-gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Zaterdag den 5 Septem ber 1903 voormiddags 11'/. uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp. Texel, den 31 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, C. Keijser Pz, L. B. ONGEVALLENWET en VEILIGHEIDSWET De Burgemeester van Texel maakt be langhebbenden er opmerkzaam op, dat hoewel volgens de Ongevallenwet op het postkantoor aangifte behoort te geschieden van elk ongeval aan een werkman in een verzekeringsplichtig bedrijf overkomen, die toch niet opheft de verplichting voor het hoofd of den bestuurder van een inrichting waarin eenige tak van fa- brieks- of handwerksnijverheid wordt uitge oefend, om volgens artikel 112 der Veilig heidswet van elk in zijn bedrijf aan een per soon overkomen ongeval, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het ongeval plaats had: Texel, 29 Augustus 1903, De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Loc. Burgr. HERHALINGS-ONDERWIJS. TEXEL, 2 September. Koninginne jaardag, 't Was stilletjes op den dag, eenige vlaggen welke uitgestoken waren, getuigden dat het geene gewone dag was, sommige jeugdigen van leeftijd die zich met de driekleur hadden getooid, gaven daar van ook bewijs, doch overigens, zooals wij reeds zeiden was het maar stilletjes op Konin ginne jaardag. Des avonds evenwel, dank zij de zorg van de commissie van de d. d. gehouden landbouw- feesten, werd de Koninginne-jaardag nog extra herdacht door verlichting van de Groene plaats en door de muziek van het Fanfarecorps. Naar ons werd verluid, voerde de heer Baumann, de voorz. der feestcommissie bij den aanvang het woordspr. deelde mede dat ter eere van de Koningin de avond zoodanig was daargesteld, wel kan het zijn dat niet iedereen daarvoor zoo groote sympathie zal gevoelen, doch velen zal 't toch zeker aangenaam wezen; aan een driewerf hoerahvoor Neerland's Koningin door hem gewenscht. werd door de menigte gevolg gegeven. De verlichting van de Groene Plaats en van de muziektent wa3 weder goed bedacht en het Fanfarecorps, deed zijn best om er eene vroolijke stemming in te brengen, dat zulks niet zoo uiterst goed gelukte, lag zeker meer aan 't publiek dan aan de ijveraars voor verlichting en muziek. Er was veel volk op de been, doch dood kalmpjes stond men te luisteren of wandelde men om de muziektent, nu eens verrast door een stukje vuurwerk dan weder door bengaalsche verlichting. Het weder werkte uitstekend mede, 't geheel was een aardig tafereel, zoo nu en dan door de maan beschenen. Te midden van den avond verscheen op het terrein een zeer aardig versierde en met lampions verlichte sportkar, waarmede een optocht door het dorp werd gemaakt. Te 10 uur was de pret afgeloopen, het muziekkorps verliet de muziektent, de ver lichting werd gedoofd en de menigte begaf zich huiswaarts, uitgezonderd zij die in het „Hotel Texel" nog wilden profiteeren van 't geen daar te genieten viel, of in den tuin van die uitspanningsplaats nog eenigen tijd vertoefden. Het ging er recht gezellig toe. Gaarne brengen wij de feestcommissie een woord van hulde, voor den avond op Koninginne-jaardag, ons als toegift nog bereid. Ook de leden van het fanfarekorps mogen wij niet vergeten voor hun bereidwillig op treden, zij leven lang. Als vervolg op het bericht in ons vorig nummer in zake de tram op Texel, nemen wij over het volgend bericht voor komende in het VI. bl. „Met zekerheid kunnen we onze Texelsche buren uit officieele bron de mededeeling doen, dat het leggen der tram thans verzekerd is." De Maandagmorgen in hotel „Texel" ge houden vergadering der afd. Texel der H. M. v. L. was uiterst matig bezocht. Het aantal leden dat was opgekomen was op het daarvoor bestemde tijdstip zoo gering, dat een extra aanmaning om ter vergadering te komen werd noodig geacht, waarom een omroeper werd aangesteld om op het markt plein even de leden ter vergadering op te roepen. Dat deze in plaats van zijn bel, gebruik maakte van een vuilblik voor bekken, kon niet anders dan de algemeene opmerk zaamheid trekken. Toen tengevolge van den oproep nog enkele leden waren verschenen werd door den voorz. de vergadering geopend en medegedeeld dat het eenige doel der vergadering was, de afbraak der tentoon stelling bestaande in eenige palen, planken enz. onderling bij afslag te verkoopen. Naar ons werd verzekerd, waren de prijzen, die werden besteed zeer goed, zoodat slechts weinig minder er voor zal worden ontvangen als er voor werd uitgegeven. Totaal bracht alles op f 113,15. De aanvoer ter markt bestond Maandag j. 1. uit1 paard, 1 veulen, 4 koeien 2 Nuch tere kalveren, 734 schapen en 355 lammeren. Bij matigen handel kon worden besomd voor het veulen f 50, koeien f 100 a f 115, n. kalveren f 12 a f 14, schapen f 16 a f 21 en lammeren f 12 a f 14.50. Vanaf 31 Aug. tot en met 1 Sept. zijn van hier verzonden 530 lammeren, 300 schapen, 3 kalveren en 2 varkens. Oudeschild, 1 Sept. In de plaats van Mej. Alida Roeper, die naar elders vertrok, en eervol ontslagen werd als helpster in de Bewaarschool alhier, is als zoodanig benoemd Mej. N. Roeper. Door de schooljeugd werd Konninginne- jaardag geenszins onopgemerkt gelaten. In de school werd zij ruimschoots op chocolade, krentenbrood enz. onthaald, waarna zij bege leid door de onderwijzers, in optocht door het dorp trok. Wegens den hevigen wind, waren uit enkele huizen slechts vlaggen uitgestoken. 's Avonds had de jeugd terdege pret, door 't houden van een geïmproviseerden optocht met kleurige lampions en onder lustig gezang. De Heer P. Ooykaas, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Limmen. Vooral ook bij het zangonderwijs zal het vertrek van den Heer O. zeer gevoeld worden. Oosterend, 1 Sept. De Koninginnedag is hier, al werden er geene schoolfeesten ge houden, niet geheel onopgemerkt voorbijge gaan. Van den toren en van verschillende andere gebouwen en woningen wapperden de vlaggen, en des morgens werd door de visschers een gelukwensch aan H. M. de Koningin verzonden van den volgenden in houd„De visschers van Oosterend op Texel wenschen met eerbiedige hulde-betuiging Uwe Majesteit |en Haar huis Yeel geluk op dezen blijden dag". Hierop werd het vol gende telegram terug ontvangen„Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U allen Hoogstderzelver dank over te brengen voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant van dienst, Van Geen." Des avonds werd door eenige personen voorgesteld het beleg van Lochem. Eenige poppen werden onder het hooi, dat op een wagen geladen was, te voorschijn gehaald en opgeknoopt. Dit bracht velen op de been en gaf aanleiding tot gezang en het houden vaD een kleinen optocht met lampions. De heer J. H. Kuijper, geboren alhier en thans onderwijzer te Beverwijk, heeftop Vrijdag en Zaterdag j. 1. met gunstigen uit slag examen voor hoofdonderwijzer afgelegd. De heer Kuijper ontving zijne opleiding tot onderwijzer aan de Texelsche Normaal school en is de eerste van deze inrichting, die hoofdacte verwerft. Er is een onderzoek ingesteld naar de wrakken van het onlangs gestrande barkschip „Nora" en in hoeverre deze gevaarlijk kun nen zijn voor de visschers, die de Haaks- gronden passeeren. Het was de Visscherij-vereeniging alhier die voor eenigen tijd zich tot den betrokken Minister wendde met |het verzoek hierom trent een onderzoek [te willen doen instel len en, zoo noodig en zoo mogelijk, tot op ruiming te willen doen overgaan. Den Hoorn, 81 Aug. De verjaardag onzer geeerbiedigde Koningin is hier kalm voorbij gegaan, alleen was de jeugd met vlaggen getooid en hield deze 's avonds een optocht door bet dorp met fluit en ketelmuziek. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Knar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1