Gemeenteraad van Texel.P Buitenland. De leerlingen van de bijzondere school te Oosterend, maakten heden een rijtoer, onder geleidde van hunnen onderwijzer, te ongeveer 11 uur passeerden zij in eenige rijtuigen Ten Burg. Den Hoorn 1 Sept. Hedenmorgen had alhier de gewone jaarlijksche proeftocht plaats met de alhier gestationneerde reddingsvlot. Nadat men langs de gewone weg was gekomen op de plaats, waar men die beproeving gewoon lijk jaarlijks doet, scheen de zee door den storm van den voorgaanden dag te on stuimig en besloot men wat Zuidelijker te gaan. Hier had de beproeving zonder on heilen plaats en bleek een en ander in een goeden staat te zijn. De Cocksdorp, 30 Aug. De „Trio" is ge licht en ligt thans aan het einde der Roggesloot voor anker om morgen bij gunstig weder buitenom door de sleepboot „Jan Goedkoop Dz" naar Nieuwediep en vervolgens naar Amsterdam te worden gesleept. Een lek kon men niet ontdekken, maar wel stond een kraan open. Nadat deze ge sloten was maakte de boot geen water meer. De beide lichters en het materiaal zijn over de Zuiderzee naar Nieuwediep gesleept. Gisteren liep alhier binnen de bomschuit „Sch- 379" met 17 last haring. De schipper verkeerde in de meening, dat hij het Vlie binnenliep en had de vlag geheschen om een loods. Heden morgen vertrok zij weder naar Nieuwediep, doch raakte bij de „Driesprong" aan den grond. Vlieland 31 Aug. Voor twee vacatures in den Gemeenteraad zijn drie candidaten gesteld, de heeren H. de Gorter, C. den Hartog Gzn., en J. Molenaar, Burgemeester. Een opleidingsschip. Het tegenwoordige Kabinet heeft heel wat werk uitgevoerd, dat door het vorige Mini sterie in orde was gebracht, maar een zeer belangrijk deel van de nalatenschap is tot dusver onaangeroerd blijven liggen, te weten de Kinderwetten. Het „Soc. Weekblad" merkt zeer ter snede op, dat de Kinderwetten, na het afsterven van het vorige Ministerie in de doode hand zijn overgegaan. In afwachting van de invoering dier wetten, die toch niet voor altijd verschoven worden kan, geeft het blad een korte bespreking van een maatregel, die in verband met die wet ten werd voorgesteld. De Kinderwetten zullen ons verschillende verbeteringen brengen in de behandeling van jeugdige misdadigers en verwaarloosden. Ouders, die hun kinderen exploiteeren of verwaarloozen, die hun een slecht voorbeeld geven, die veroordeeld zijn tot meer dan twee jaren gevangenisstraf, die zich schuldig maken aan onzedelijke handelingen met of mishan deling van hunne kinderen, kunneD van de ouderlijke macht worden ontzet. Men kent het groote bezwaar, dat ouders tegenwoordig nog hun kinderen, die in betere omgeving zijn gebracht, kunnen opeischen en dat daar tegen niets te doen is. Jeugdige misdadigers zullen worden gestraft niet meer zooals' tegenwoordig met gevange nisstraf, voor de verbetering van een kind nog ondoelmatiger dan voor die van een groot mensch, maar met plaatsing in een tuchtschool of ook, ze zullen ter beschikking der Regee ring gesteld worden om in een Rijksopvoe dingsgesticht te worden geplaatst, of terug gegeven worden aan de ouders zonder toe passing van eenige straf. De voogdij nu over kinderen, die aan de ouderlijke macht zijn onttrokken, kan worden opgedragen aan „in het Rijk gevestigde, rechts- persoonlijkheid bezittende vereenigingen, al- „daar gevestigde stichtingen en instellingen „van weldadigheid, wier statuten, stichtings brieven of reglementen duurzame verzorging „van minderjarigen in of buiten gestichten „voorschrijven, en die blijkens schriftelijke „verklaring van het bestuur zich aan van „Regeeringswege gestelde voorwaarden on derwerpen." Aan dezelfde lichamen kunnen jeugdige personen worden toevertrouwd door de Re geering, die door den rechter te harer be schikking waren gesteld om opgenomen te worden in een Rijksopvoedingsgesticht. In afwachting van den invoer dezer regeling acht het blad het wenschelijk te overwegen de instelling van oen opvoedingsinrichting, van tucht- of opleidingsschepen voor jonge misda digers en verwaarloosden. Hier te lande zijn ze onbekend. Engeland kent ze echter al sedert 40 jaar en daar werken ze zeer goed. Er zijn daar een 8-tal opleidingssche pen en een 3-tal tuchtschepen. In verband hiermede nemen wy het vol gende over uit de „Tel." De vereeniging tot opvoeding en verpleging van Idioten en achterlijke kinderen heeft be sloten het hare te doen, om de goede zaak te bevorderen en hoopt te Ermeloo een in richting te doen verrijzen voor een 200-tal verwaarloosde jongens. Het vooruitzicht, dat van overheidswege eenige vergoeding ver strekt zal worden, heeft tot het nemen van dat besluit niet weinig bijgedragen. Ook wordt gerekend op de liefdadigheid van velen, ten einde de opvoedingskosten te dekken. Voor den aankoop van terrein, don bouw van pavil]oenen, een school, werkplaatsen, enz. is een som van f 100,000 benoodigd. Men verwacht, dat deze stichting, die den naam „Zee en Woud" zal dragen, goede resul taten zal opleveren en waar ervaring leert, dat onder doelmatige leiding 70 a 80 pCt. der ver waarloosde jeugd nog terecht komt, daar be schouwt men het terrein dat de nieuwe stich ting te bewerken heeft, als een veel vrucht belovend arbeidsveld. 14.575 Liter jenever Aanbesteding van het departement van koloniën te Amsterdam, 14 Aug. 1903, per ceel 42 Veertien duizend vijfhonderd vijf-en-zeventig liter jenever I Bij iemand te Krabbendijke, die in het voorjaar wel twaalf verschillende soorten aar dappelen heeft gepoot, staan thans nog som mige planten in vollen bloei, terwijl daaren tegen andere reeds een begin van ziekte in het loof vertoonen en dit bij weder andere al geheel zwart geworden en gestorven is. Dergelijke proeven zijn zeker zeer geschikt om uit te maken welke aardappelen kunnen bestemd worden voor den handel, welke een goede opbrengst geven en ook welke bestand zijn tegen de ziekte. Door een vergissing bracht de knecht van den landman B. te Wognum aan de kalveren een emmer gevuld met pekel, meenende dat het wei was. Door den hevigen dorst, welke daarvan het gevolg was, dronken de arme dieren zóóveel water, dat twee van de zes kort daarop bezweken. De visscher G. Vel te Oost-Knollendam, vond deze week bij het lichten van een fuik daarin 1166 karpers. Natuurlijk waren ze bijna alle zeer van klein stuk, zoodat ze dan ook op het Alkmaarder meer, weer te water zijn gelaten. Blijkens de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1902 bedroeg de toeneming bevolking in den loop van dat jaar 43598 mannen en 39931 vrouwen, totaal 83949, en bestond de bevolking op 31 De cember 1902 uit 2,647,444 mannen en uit 2,699,737 vrouwen, totaal 5,347,181. In de „N R. Ct." vraagt een B. L. aan de vegetariërs Wanneer het reeds zoo schadelijke wild niet meer werd gedood en het vee wél aan gelokt voor melk, boter en kaas, maar niet gegeten, zou dan het dier, met zijn enorme voedsel-behoeften, den mensch zijn deel niet voor den voet weg eten Men denke even aan den konijnen-oorlog in Australië, waar, niettegenstaande een vervolging outrance, het een oogenblik de vraag is geweest wie het land zouden behoudende kolonisten, dan wel de konijnen. Een leukert. In een Haagsch magazijn van uurwerken hangt een klok met bijschrift „Loopt driehonderd dagen, zonder opwinden." Toen een heer den winkel binnentrad en de klok met veel aandacht bekeek dacht de horlogemaker„da's een klant 1 en naderde beleefd. De veronderstelde kooper evenwel vroeg alleen zoo bij zijn neus langs„zeg eris, meneer, hoe lang loopt die klok, als j'm wól opwindt De horloger zat nu toch met een antwoord verlegen. De telegraaf zonder draad kan tegen woordig dienst doen om in volle zee aan geld te helpen! Een jongmensch, Henry Robert son, ging inet de „Campania" vandeCunard- lijn naar Amerika. Hij kwam onderweg tot ontdekking dat hij geen geld genoeg meer had om de inkomende rechten te betalen van goederen die hij medebracht, Nu wilde het toeval, dat zijn moeder aan boord was van de naar Europa stoomende „Lucania" van dezelfde Maatschappij. De booten ontmoetten elkander dus, zij het ook op een afstand van 80 kilometer. De telegraaf zonder draad werkte toen en de purser van de „Campania" betaalde den heer Robertson het geld uit, dat zijn moeder in handen van den admini strateur der „Lucania" had gestort. Dat is wel de eenvoudigste telegrafische post wissel 1 De „Vossische Zeitutig vertelt, dat een jong Russisch arbeider, een zekere Iwan Dorosjenko, werkzaam aan de spoorwegwerk- plaatsen te Charkof, erfgenaam is geworden van een vermogen van ongeveer f 72,000,000. Hoe dat is gekomen vertelt de „Vossische" er bij. In 1750 stierf de beroemde Russische hetman Dorosjenkoin zijn testament droeg hij aan den Staat de zorg op zijn nalaten schap te belieeren gedurende 150 jaar en ze dan volgens een in het testament aangegeven plan onder zijn rechtstreeksche afstammelin gen te verdeelen. Bijna drie jaren heeft men nasporingen naar die erfgenamen ingesteld, en het resultaat is geweest dat nu Iwan Dorosjenko is gevonden en de reusachtige erfenis heeft gekregen. De twee notarissen, die hem de boodschap moesten brengen, gingen hem die meedeelen in de werkplaats waar hij met opgestroopte hemdsmouwen in zijn grove kleedij bezig was aan 't werk, dat hem tot dusver een inkomen van een gulden of tien, twaalf 's weeks had opgeleverd. Achthonderd ratelslangen hebben het dorp Highland Fling (V. S.) in rep en roer gebracht. Zij waren, in een groote kooi op gesloten, in dit dorp aangekomen en zouden over een half uur naar Altona (V. S.) ver trekken, toen er, men weet niet hoe, een opening in de kooi kwam en de reptielen hun vrijheid hernamen. De meeste sloegen den weg in naar de omliggende bosscheD, doch een honderd of twee bleven in het dorp rondkruipen, zoodat niemand het waagde zijn woning te verlaten. Militie moest te hulp worden geroepen om de dieren te dooden. Een noodlottige bliksemstraal. Te Kleinothweiler, in de Palts, sloeg de bliksem in de danszaal van een koffiehuis tijdens de kermis. Drie jonge mannen werden doodge slagen. Bij het onderzoek van hun lijken, bevond men dat een hunner geen brand- plekken hadwaarschijnlijk stierf hij aan hartverlamming. De bliksem ging uit de danszaal naar de gelagkamer, en vandaar naar den stal, waar drie koeien doodgeslagen werden. Puin- en wrakhoopen en verbrijzelde vensterruiten getuigden van het geweld van den bliksem. Een postiljon uit Zweibrücken die met zijn fiets onder een deur schuilde, werd zijn fiets uit de hand geslagen. Hij zelf bleef ongedeerd, maar een mijnwerker, die met hem stond te praten, werd doodge slagen. In Amerika heeft men er wederom eens iets op gevonden om te toonen, aat het land van den dollar tevens ook het land van de exenrriciteiten is. Daar worden in de hoogere kringen de huwelijken thans gesloten precies om mid dernacht. Het trouwpaar en de gasten gaan den avond te voren gezellig naar een theater of andere uitspanningsplaats, daarna gaat men thuis gezellig soupeeren, waarna precies te middernacht het huwelijk wordt gesloten in een nabijgelegen kerk. Deze plechtigheid duurt slechts eenige minuten. Wederom gaat men naar zijn "home", om daar met een bal, dat vaak tot den morgen duurt de festiviteiten te besluiten. Soms staat er dan ook nog een automobieltochtje op het program. Het vreeselijk ongeluk op den onder- grondbaan te Parijs eischt nog steeds slacht offers Want er kan dezer dagen niet het minst in ongereede raken bij de machines van de „Metropolitain", of een paniek breekt uit onder de reizigers, die in hun angst, dringend en duwond, elkander verwonden. Vrijdagmorgen is het laatste rijtuig van een trein van den Métropolitain in brand geraakt bij het station Hotel de Ville. Een vreeselijke paniek ontstond. De reizigers sprongen als waanzinnig uit de coupés. Een dame werd de schedel verbrijzeld. Een man werd met ontwrichten schouder opgenomen. Vele reizigers werden licht gewond. ijd 9 Si ha ra Di em int ad bm lij >r. int 'Si Do sloi Do ilc, ord zoi h en W Be i tsti \er Me I K De ens ja Be Hij hoi r He m, er ieg in i Vo ■ddi l. Aa litai B i spr stri lodi idei ger 31'ho ij ril Do ingi en£ >or b De as idei hoo idei as i Do ,ten org keli roei oed ïn 1 Do rerv Do rho e re Do aarc n i ilegi Op igei aarc lodi; Hol ing ngo Mis akt Dit >wai n 11 wai odal bel Vol té gei orw Dinsdag 1 September, voormiddags 10V» uur. Voorz. de hoer C. Pz. Keijsor, Lo.-Burgem, Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Ilajonius. Na oponing dor vergadering heeft do instal latie plaats van do horbonoorade leden, do hoe ren F. Koijsor, Koesom en Dros, welke do ver- eischto eodon en boloften afleggen on daarna door don Voorz. worden gelukgowonscht met hun horbenoeming. Bij don heer F. Koijser horinnort spr. dat dozo roods gedurende 24 jaar de belangen der gemeente heolt behartigt met lust en ijver on besliste onpartijdigheid. Bij don e ge heer Keesom wijst spr. er o. m. op, dat deze ondanks zijne drukke bozighodon nog mot lust on ijvor do belangen der gemeonto behr rtigt, terwijl bij don heer Dros wordt gowezon op dionsfttn 1 vadors plaats, die zoo tal van jaren zijn krachtonl ootoi ven et b Laa ikke rrcir hoot >el e Besl allen ogol rugc (heel Do Do 'lgei bop

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2