E r Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Veeverloskundigen. Even als vorige jaren nam de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier ook nu weder de opleiding van veeverloskundigen ter hand. Personen met een gezond gestel en eenige geschiktheid, die zich onder leiding van den heer J. Pronk te Warmenhuizen wenschen te bekwamen tot het verlossen van vee, kunnen zich in persoon vervoegen te Alkmaar in het Café Central, op Zaterdag 19 Sept., des middags 12 ure, voorzien van bewijzen van geschiktheid. Leergeld betaalt de Vereeniging, verblijf kosten en gereedschappen komen voor reke ning van den leerling. De Secretaris der Vereeniging W. Teengs te Alkmaar geeft gaarne inlichtingen. Landbouwtentoonstelling. Belang hebbenden worden herinnerd, dat de termijn van aangifte voor de op den 22 en 23 dezer te Alkmaar te houden landbouwtentoonstel ling den 8 dezer gesloten wordt. Voor deze tentoonstelling worden prijzen tot een bedrag van ongeveer f 1400 beschikbaar gesteld. De commissie tot verbetering van het varkensras in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht looft f 200 uit voor de Afdeeling varkens terwijl, behalve de reeds bij het Programma beschikbaar gestelde prijzen door het Bestuur van den Neder- landschen Slagershond f75 wordt uitgeloofd voor de Afdeeling vet vee. Programma's zijn verkrijgbaar bij den Secretaris W. Teengs te Alkmaar. Dat had beter- besteed kunnen worden I Ten einde een bewijs te kunnen geven dat in Tilburg gespaard wordt voor de kermisdagen, dient, dat enkel aan de Rijkspostspaarbank aldaar Zaterdag ongeveer f 15000 is opgevraagd! Te Süedrecht is een gezin dat 26 kinderen teltvader en moeder zijn nog in leven. Te Heusden wilde zekere M. v. d. B. zich. in ondertrouw begeven. Toen hij zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand hiervoor aanmeldde, bleek het dezen, dat v. d. B bij zijne geboorte als meisje was ingeschreven, zoodat de ambtenaar niet aan zijn verzoek kon voldoen. Treurige toestanden. Een krankzinnige vrouw uit Ewijk is dezer dagen naai Gheel (België) ter verpleging over gebracht. ilen had in twintig verschillende inrichtingen in Nederland om plaatsing voor haar gevraagd, doch tevergeefs, wijl alle geheel waren bezet. De Raad der gemeente Ede heeft eene verordening op het rijden met automobielen vastgesteld. Daarin wordt o.a. gezegd, dat in de kom der dorpen een man voor iedere automobiel moet loopen, ter waarschuwing van de voorbijgangers. Berijders van motor fietsen moeten afstappen en hun fiets aan de hand houden. In de gemeente Baarderadeel worden, wegens gebrek aan woningen, door het arm bestuur ouden van dagen, die gealimenteerd worden, zooveel mogelijk bij elkander ge huisvest; o. a. een 60-jarige vrouw bij een 80-jarigen grijsaard. Deze vrouw kon nu een betrekking als huishoudster krijgen, doch de oude man wilde haar niet gaarne missen en het gevolg was, dat zij zich ten gemeentehuize hebben doen inschrijven voor het aangaan van een huwelijk. De „O. Haarl. Ct." deelde mee, dat Woens dagavond aan de Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam niet minder dan 200 werklieden ontslagen zouden worden wegens gebrek aan materieel, een gevolg van de werkstakingen in het buitenland. De directie, die wij in verband hiermede om nadere inlichtingen vroegen, verklaarde ons echter, dat dit onjuist was en dat wegens eenige vermindering in de werkzaamheden slechts een 30-tal werklieden ontslagen worden. (N. v. N.) Het gezin van den werkman Auwke Visser te Farmsum werd Maandag ruim be deeld door den ooievaar. Zjjne echtgenoote, Martje Visser, schonk hem drie meisjes, die allen^springlevend zijn, evenals de moeder. Met het oog, dat deze gebeurtenis plaats had op den verjaardag van onze Koningin, zijn twee kinderen in de registers van den burgerlijken stand met de namen van het Koninklijk huis begiftigd. De eerste naar onze Koningin, de tweede naar de Koningin Moeder en de derde naar de grootmoeder der kraamvrouw. Deze bijzon derheid is bereids ter kennis gebracht van onze Koningin. Weervoorspelling van Capré. Voor de maand September voorspelt Jules Capré het volgende Van 1 tot 3 geen verandering in het heer- schende weer. Den 3e verplaatsing van gebied van hooge drukking en van 3 tot 6 mooi weer. Van 7 tot 18 een periode van hoogo druk king over het geheele Westen, Midden en Noorden van Europa. Mooi en warm weer. Onweders op 10, 12 en 13 Sept. Den 18n een algemeene depressie over de Alpen en Frankrijk. Van 19 tot 25, voortzetting der hooge drukking over Westelijk- en Midden-Europa. Mooi, warm weder. Sterke depressies op 27 en 30 Sept. en 3 October. Hevige wind en storm uit het zuidwesten over West-Europa. Slecht weer. Regen. Onze lezers moeten maar eens nagaan of het uitkomt De reis om de wereid. Engelsche bladen bevatten het bericht, dat een Amerikaansch journalist het record van Jules Verne's held Phileas Fogg slaande, een reis om de wereld heeft gemaakt in 54 dagen en 10 uren. Zeer goedkoop. Te Lissabon moet een „Vastersbond" be staan, die ontdekt heeft, dat twee glazen limonade met suiker daags voor een mensch volkomen genoeg zijn om te leven. F. B. Meyer is de naam van een pre dikant die in zuidelijk Londen onder de kleine luiden werkt en daar, naar het schijnt, zeer in trek is. Nu heeft een theologische facul teit hem den graad van doctor in de godge leerdheid verleend. Maar Meyer wil er niet aan. Hij schrijft aan de „Daily News", dat hij den titel niet kan voeren. Hij kan er geen aanspraak op maken't zou hem zijn „eenvoud en natuurlijkheid" ontnemen; hem een schijn van meerderheid geven over ge wone menschen en zijn arbeiders en hun vrouwen en kinderen van hem vervreemden. Stakende gemeenteraadsleden. De ge meenteraad van een stadje in Oost-Pruisen zou onlangs vergaderen, maar er kwam geen enkel raadslid opzetten en de voorzitter zat alleen op zijn plaats. De stadhuisbode uitgezonden om de heeren op te zoeken, vond hen zeer gezellig in het koffiehuis zitten en het bier duchtig aanspreken. Toen de bode hun aan hun verzuimden ambtsplicht herinnerde, klonk uit één mond het antwoord „Wij staken". Zeker echtpaar Herdiczka, te Slating in Bohemen, vierde dezer dagen zijn 75-jarige bruiloft. De man is 101, de vrouw 92 jaar, en beiden genieten een goede gezondheid. Zij hebben onder meer nakroost van alle soort, ook twee achter-achter-kleinkinderen. Van den onlangs overleden beroemden geneeskundige, prof. Adolf Kussmaul, wordt aan de „Fr. Z." een aardig gezegde mede gedeeld. Hij was ontboden aan het ziekbed eener zeer vermogende erftante, in wier huis hij een aantal neven en nichten bijeen vond. Toen hij, na de oude dame te hebben bezocht en onderzocht, uit de ziekenkamer kwam, liep hem een der verwanten in gespannen verwachting te gemoet. Op de zwijgende vraag antwoordde prof. K.„Ik moet u ver zoeken de familie zeer voorzichtig voor te bereidenuw tante wordt weer beter. Een voorbeeld van 's Pausen goedheid voor zoogenaamd mindere lieden wordt door den Romeinschen berichtgever van de „Figaro" medegedeeld. Aan het Vatikaan is een drukkerij ver bonden en het personeel daarvan moet dik wijls een galerij passeeren waar langs de Paus zich naar den tuin begeeft. Ten tijde van Leo XIII mocht zich daar niemand bevinden als de Paus kwam. Maar Pius X heeft dit verbod opgeheven. Hij spreekt gaarne in het voorbijgaan met het bediendenpersoneel. En toen daar onlangs een drukkersjongen, die er toevallig was, hem te voet viel en zijn ring kuste, klopte de Paus hem vaderlijk liefkozend op het hoofd, vroeg vriendelijk naar zijn familie en gaf den knaap bevel den volgenden dag bij hem te komen. De directeur der drukkerij, verontwaardigd over de driestheid van den knaap, zond hem naar huis en schorste hem voor 8 dagen. Toen de knaap den volgenden dag niet kwam, heette het dat hij ziek was. Maar de Paus, die den jongen liet ontbieden, kwam toen spoedig achter de waarheid. Hij gaf den knaap 50 lire en zorgde dat zijn straf werd opgeheven en dat niemand het hem lastig maakte I Men ziet dat het volk van Rome gelijk had, toen het voorspelde dat Pius X „de Paus der armen" zou zijn, O D (buiten verantwoording van do Redactie.) KUNSTMEST. In landbouwkringen, in vereenigingen, zoo wel op het gebied van den tuinbouw als var den landbouw, in cursussen voor landbouw onderwijs enz, zal zeker herhaaldelijk de be mesting der verschillende gewassen ter sprake komen. Verwonderen kan ons dat niet, omda een van de eerste voorwaarden voor het slagei van den oogst is en blijft een goede bemesting Hierbij komt, dat de werenschap door hare onderzoekingen een beter, een helderdei inzicht heeft gegeven in de leer der planten voeding, waardoor tal van stoffen, die vroege; als waardeloos werden beschouwd, thans ge bleken zijn van groot belang te wezen vooi den landbouwer. De theorie heeft een grooter dienst bewezen aan de practijk. En toch hoe vaak er ook geschreven en ook gesproker is over het gebruik van kunstmest, hoe her haaldelijk ook gebleken is, dat kunstmest, zij alleen, 't zij in vereeniging met stalmesl gebruikt, goede, ja vaak schitterende resultatei heeft gegeven, toch zijn velen noch afkeeri; van het gebruik dier zoo nuttige stoffen. Wi willen daarom nog eens de aandacht van onzi landbouwers vestigen op het gebruik var kunstmest en wel speciaal op het gebruik daar van in het najaar. Is het algemeen bekend, dat bv een bemesting van 75-150 kg. Chilisalpeter per H. A. opgras ie land na het hooien een zeer gunstig resultaat oplevert, van minder bekendheid is een herfst bemesting voor wintergranen. Wel is waai worden de velden voor wintergraan ofdirec vóór de uitzaaing of reeds bij de voorvruchl met Slakkenmeel en Kaïniet bemest, doel met een bemesting van Chilisalpeter wordl in den regel gewacht tot het voorjaar. Een kleine gift b. v. 50 100 K. G-. p. H. A. aan G di blij wintergraan in den Herfst kan zeer nuttig zijr en omdat de jonge planten zich dan krachtiger e" ontwikkelen en beter bestand zijn tegen dei winter. P- G. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 29 Augustus tot den 4 Septembor 1903 ONDERTROUWD Gerardus Johannes Vinken en Marrotje Bakker (den Burg). GETROUWD: Johannes van Nes (Haarlem en Marretje de Wijn (den Burg), Pietoi Kalis en Hillegonda van den Berg (Eierland) GEBORENHendrica Johannadv Cornells Gieles en Antje Kalis (den Burg), Reijer zv Jacob Eelman en Cornelia de Riddei (Westen), Simon Nicozv Klaas Puiman en Aagje Maas (den Burg). OVERLEDENGeene, aa n les le I iedi en ion ran T >P Leiden, 4 Sopt. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 207 stuks f 130 af 291 85 Stieren f 64 a f 346Veulens 9 stuks f 76a f 110— 170 kalfkoeien f 126 a f 28J Melkkoeien f 126 a f 283; 121 Varekoeien f 117 a 1 230, 207 Vette koeien f 130 a f 291 47 Vette kalveren f 38 a f 102 22 Magere kalveren f 10,a f 26; 147 Graskalveren f 2S f 63; 613 Vette schapen f 16 a f 30.397 schapen (weide) f 12 a f 25.—0 Paarden f af 311 Magere Varkens f' 15 af 30.— Vette Varkens a ct. 268 Biggen f 3,50 a f 14,659 Lammeren f 10 a f 15,50. Scliagen, 2 Sept. Aangevoerd: 13 paarden f 80 a (150 12 Stieren f 80 a f200; 42 Gelde koeien f 140 af 19050 Kalfkoeien f 200 a gen f 250; 20 Nuchtere Kalveren f 10,a 24,- 315 Schapen f 16af28,50; 260 Lammeren f 11, a f 16; 17 Varkens f 12.— a f 14,— 9 Vette Varkens 40 a 43 cent per kg.52 Vette Koeien f 180 a f 260 0 Graskalveren fa f 115 Biggen f 5,— a f8,— Boter 1,50 a 1,25 por KG.Kipeieron f 3,25 a f 3,75. A 3a ïcn Zoudag fi September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Doop.) Waal. Voorm 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 6 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half' 10 do nr. Van Zweden Cocks dorp. Voorm. half 10 do Hr. Fruit van Amstordam. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Hoop. inv' uit 'eru por nil nu Mi iari moe

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2