N°. 1676. Donderdag 10 September. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. L0SL00PEN VAN VEE. De Burgemeester van Texel herinnert be langhebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25, Texel, 9 September 1903. De Burgemeester voornoemd, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel HERIIALINGS-ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat van af 1 October tot en met cle maand Maart a. s. in deze ge meente gelegenheid zal bestaan tot het ont vangen van herhalings-onderwijs, welk onder svijs zal worden gegeven, op Woensdag en Saterdag van iedere week van des nam. 2 Mt 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg Oosterend en de Cock-sdorp, terwijl die gelegen- ïeid op de overige O. L. Scholen eveneens ivordt opengesteld, wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen iet herhalings-onderwijs willen doen volgen, lijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij le Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave ïunner namen en woonplaatsen, alsmede de uiste namen hunner kinderen of pupillen, en rader overlegging van het vaccine bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 iaren niet hebben overschreden bij de aanvang ran den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt 0,40 per leerling ra per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- mderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling iet schoolgeld f 0,20 per maand. Voor min vermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl be- ïeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onver mogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ,en aanzien van de hierboven genoemde be- lalingen, als minvermogend en als onvermo- ;end zijn te beschouwen. Texel, 9 September 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. W. de Jonciieere, Burgem. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 9 September. Ter markt waren Maandag aangevoerd paard, 12 koeien, 475 schapen en 326 ammeren. Voor het paard kon f 125 en voor koeien con f 85 a f 195 besomd worden, terwijl bij sen stuggen handel in wolvee voor schapen 16 a f21 en Yoor lammeren f 10 a 112,50 rasomd kon worden. Oudeschii.d, 6 Sept. Zaterdag den 5en lad 's avonds te acht uur in de „Zeven rovinciön" de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van het onderlinge begrafe nisfonds „Dorpskring" „Steunt Elkaar", dat op 1 Sept. 1.1. reeds 16 jaren heeft bestaan. Bij de opening wordt een woord van dank uitgebracht aan de Heeren H. Dogger, bode, P. van der Wiele, penningmeester en M. Kroon Jbz., secretaris, voor alles wat zij ook in het verloopen jaar weer deden voor den bloei der vereeniging. Uit het keurig verslag, door den penning meester uitgebracht, bleek de kas in het nu afgesloten vereenigingsjaar met f 604,84 te zijn vooruitgegaan, zoodat de totale bezit ting thans is geklommen tot f 5326,40. De commissie, benoemd voor het nazien der rekening, samengesteld uit de leden P. de Waard, T. Dogger en J J. Backer, brengt bij monde van eerstgenoemde een beknopt rapport uit en adviseert tot goedkeuring dei- rekening en verantw., waartoe de vergadering besluit. Voor hare bemoeiingen wordt dank gezegd, waarna zij een nieuwe commissie van 3 personen voor het volgend jaar aanwijst. Uit de mededeeling blijkt nog, dat het ledental in 't afgeloopen jaar is vooruitge gaan met 42 leden en thans 721 leden telt. Met 't oog op den gunstigen stand der kas stelt het bestuur voor le om gedurende 8 maanden vrijstelling van contributie te verleenen en gedurende 't pas ingetreden vereenigingsjaar slechts voor 18 weken de contributie te voldoen, en 2e om de uitkee- ringen te verhoogen, in den leeftijd van 2—8 jaar, met tien, en aldus te brengen op f 40 in den leeftijd van 8—12 van f 40 op f 50 te stellen en in den leeftijd van 12 20 f60 uit te koeren instede van f 50, zooals tot heden geschiedde. Al deze voorstellen van het bestuur wer den bij acclamatie aangenomen. Nu kwam aan de orde de verkiezing voor een com missaris, in de plaats van den Heer J. Schel- linger, die volgens het bepaalde in de sta tuten niet terstond herkiesbaar was. Voor tot de stemming werd overgaan, werd een woord van waardeering gesproken tot den aftredenden commissaris, met den wensch, dat hij later opnieuw tot bestuurslid mocht worden gekozen. Bij de stemming vereenigden de meeste stemmen op zich, de keeren R. Boom. W. Slaman en J. G. Kuijper, welke laatste bij de herstemming werd gekozen. Wijl bij de gewone rondvraag niemand meer het woord verlangde, werd tegen 10 uur de vergadering gesloten. Blijkens de stembriefjes hadden achtenzestig leden de bijeenkomst bezocht. Oosterend, 8 Sept. In de vorige week werd door J. B. alhier eene flesch gevonden bij het Nieuweschild, waarin een briefje met het verzoek, dit op te willen zenden naar een adres te Arnhem met vermelding van vindplaats en datum. Het verzoek was gesteld in het Fransch en in het Engelsch en de flesch was op den Slen Aug. j.l. tusschen Texel en den Helder te water geworpen. Stellig is zij wel wat te spoedig gevonden. De bevolking gaat hier langzamerhand achteruit in getalsterkte, doordat af en toe eene familie naar elders vertrekt. Is hier langen tijd gebrek aan woningen geweest, thans kan men voor enkelen, zoowel in als buiten het dorp, geene huurders meer vin den. De slechte resultaten van de visscherij zijn hiervan hoofdzakelijk oorzaak. Vlieland, 7 Sept. De heer Van Assen delft de Coningh, directeur der Zeevaartschool alhier, is mot 1 Oct. a.s. benoemd tot leeraar aan de Zeevaartschool te Groningen. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van 7 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur- Generaal yan Nederlandsch-Indië „Panglima Polem en Toeankoe Radja Keu- mala ondenoierpen zich te Lho Seumawé." H. M. de Koningin is heden door den Minister van Koloniën telegraphisch in kennis gesteld met het heuglijk bericht der onder werping van Panglima Polem. Zooals men weet, wordt met de onder werping van dit voornaamste hoofd van het verzet in Atjeh het einde van den Atjeh- oorlog spoedig verwacht. Langs 't Paleis 't Loo liep een vreemde ling en keek links en rechts alsof hij wat zocht. Een eenvoudig gekleed heer komt aan en zegt Zoekt u naar iets Ja, mijnheer, ik zoek naar 't postkan toor Ozoo, loop dan maar met mij mede, dan zal ik er u brengen. Bij 't kantoor aangekomen wordt de vreem deling vriendelijk terecht gebracht, de andere bedankt den beleefden heer, die verder zijns weegs ging en niemand anders was dan Z. K. H. Prins Hendrik, vertelt het R. Nbl. Frisch. Hoe in Rotterdam met ondeugdelijke visch gehandeld wordt, bewijst wel het feit, dat Dins dagochtend aan de vischmarkt aldaar als ongeschikt voor menschelijk voedsel werden afgekeurd 72 manden schelvisch en 8 kisten heilbot. In plaats van den rommel te vernie tigen, werd 't opnieuw verpakten naar een Belgische mark. verzondent (N. v. d. D.) De aanvoer van haring door de Vlaar- dingsche vloot is in vergelijking met het vorige jaar: 1902 aangebracht 203,063 ton, 1903 aangebracht 290,197 ton, alzoo tot heden 87,134 ton meer aangevoerd dan in 1902. In Zeeland is thans de handel in mos selen zeer levendig en worden groote prijzen gemaakt. Vooral worden groote hoeveelheden van deze schelpdieren naar België verzonden en aangezien de mosselen dit jaar alleszins puik zijn te noemen, wordt den geheelen winter een zeer levendige handel verwacht. Grappig is de wijze waarop de socialisten hun anarchistische tegenstanders het liefst scherp aanvallen wegens hun uiterlijk. In het eene nummer had „Het Volk" het over den wreeden, broeden mond van den heeren Domela Nieuwenhuis en Van Emmenes. In een volgend nnmmer moet een ander tegenstander ook een vroegere vriend het ontgelden. Ook hij is niet mooi genoeg. In „Het Volk" schrijft J. van Zutphen van hem „Schraal, van middelmatige grootte, met een bleek apathisch gelaat, dunne lippen, fletse oogen en blond haar van een twijfelachtige kleur, geeft alles te zamen hem een eenigzins zuur uiterlijk." En wederom vragen wijwas zijn uiterlijk anders toen hij nog een socialisten vriend was („Hbld.") Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Met groote blijdscnap is hier het bericht ontvangen dat de Belgische Staats-Ct. van 26 dezer de wet bevat, dat de beetwortelen voortaan vrij zijn van alle invoerrechten. Jaarlijks worden millioenen kilogrammen beetwortelen van hier naar Belgische suiker fabrieken gezonden, zoodat deze bepaling wel van groot gewicht is voor onze landbouwers Uit een oude doktersrekening is ge bleken, dat in de 18e eeuw de geneesheeren zich een inenting met ongeveer f 35 betalen lieten. In zoo'n geval is 't waarlijk geen wonder als 'n mensch tegen de vaccinatie „gemoeds bezwaren" krjjgtl H. W. DE JONCHEERE. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1