N°. 1678 Donderdag 17 September. A? 1908. Nieuws- en A dvertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ots. Nanr Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LOTING voor de MI L IT I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend lo. dat do LOTING van hen, die vóór den lston September van dit jaar voor de lich ting van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschie den in de O. L. School te DEN BURG op Donderdag, den 8 October 1903, des voormiddags to 11 uren; 2o. dat op Donderdag den S October 1903, des voormiddags te 9 uren, ter Gemeente secretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelingcn, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzelfde jaar geboren broeders, het vereischte getuig schrift kan worden aangevraagd 3o. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, de noodige bewijsstukken, zoo deze niet reeds onder den Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kuonen inleveren, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 4 December 1903. Voorts worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst oi dien van broe ders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dat, ter bekomifig van vrij stelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij do loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Slilitieraad de reden van vrijstelling in to brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving nader zal worden be- kond gemaakt. Gedaan voor de eerste maal te Texel, den 12 September 1903. De Secretaris, Do Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. do Joncheerc. N.B. Volgens art. 31 der Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de inge schrevenen, in alpbabetische orde op te roepen, zeiven hunne nommors. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf zijn nommor to trekken, kan dit ge schieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opge komen, geschiedt bet trekken door den Burgemeester of bet Lid van den Raad der Gemeente, waar do loteling is inge schreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop do loting is geschied, kunn. n bij ongozegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Bur- gemoester in te loveren en aan Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift, ge- durendo vijf dagen, te rekenou van den dng, waarop do loting heoft plaats gehad, wordon ingebracht door belanghebbendo lotelingen, of door bun vader, moeder voogd of curator. Deze kunnen van do uitspraak van dat collego, gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij tor kennis van do belangbobbendon is gebracht, bij do Koningin in beroep komon bij ongezegold, ongefrankoerd, roehtstreoks aan Huro Majesteit in te zondon verzoekschrift. TEXEL, 16 September. Ter markt waren Maandag j. 1. aange voerd 3 paarden, 1 veulen, 27 Koeien, 31 Rammen, 652 Schapen, 280 lammeren, 17 Biggen, 3 Korven Kippen. Bij matigen handel kon worden besomd voor paarden 150 a f 190; veulen f 65; koeien f 100 a 225; Rammen f 25 a 45 Schapen 16 a 21; Lammeren 11 a 13V« Biggen 8 a 10Kippen 0 80 a 0.85. Volgens mededeeling van den Inspec teur over het Loodswezen is de lichtboei, welke tijdelijk gelegd is in het Schulpengat, rood en zwart horizontaal gestreept en ge merkt „S. No. 7," terwijl het woord „Mijl" overgeschilderd is. Met stormweer zullen de tonnen, welke thans de gemeten mijl aanduiden, 's nachts niet door vaartuigen kunnen worden verlicht. Zaterdag 12 Sept. had de aanbesteding plaats van Murwe lijnzaadkoeken voor de Onderlinge Vereeniging te Waal. Zes inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, aan de laagste inschrijvers, de heeren Dros Co. te Texel, werd de levering gegund voor den prijs van f9,40 per 104 K. G. Wij verwijzen naar achterstaande adver tentie, waarin het bestuur der Gymnastiek- vereeniging „Sparta", kennis geeft van de opening van het nieuwgestichte gymnastiek- gebouw. Naar wij vernemen zullen de lessen een aanvang nemen op Woensdag 23 September. In een volgend nummer zal eene oproeping gedaan worden voor de jongere leden Op Zaterdagavond zal alleen eene vergadering gehouden worden met de Hoofdafdeeling, personen boyen de 18 jaar. Dat van deze vergadering nu eens gezegd kan worden, dat niemand verzuimde. Van 2 tot en met 8 Sept. zijn van hier verzonden: 423lammeren, 364 schapen, 12 koeien, 7 kalveren, 6 paarden, 1 veulen en 8 varkens. Oudeschild. 14 Sept. Met bijzonder veel leedwezen werd hier heden door vele vernomen het overlijden van den Heer A Bos, sedert eenige sedert eenige jaren aannemer der onderhoudswerken van de haven enz. De Heer Bos, te Helder woonachtig, had zich hier tal van vrienden gemaakt door zijn rechtschapen karakter en nobel optreden jegens hen, die hij in zijn dienst had. Allen, die met den overledene in betrekking stonden in een of ander opzicht omgang met hem hebben gehad, zullen moeten getuigen, dat met den Heer Bos is heengegaan een zeer practisch man en een humaan, degelijk mensch. Oosterend, 15 Sept. En Jezus zeide tot hemDe vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen heeft niets waar hij het hoofd nederlegge. (Math. 8 20.) Naar aanleiding van bovenstaande woorden werd Zondagavond j.l. door Ds. Adriani van Warmenhuizen eene keurige rede uitge sproken voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond alhier. Vele hoorders waren aanwezig. Het gezang werd begeleid door orgelspel. De Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente heeft het orgel ter beschikking van genoemde afdeeling gesteld. Wat 'n heldenmoed Zaterdag ochtend zat te Zeist een oude man, die doof en stom is op een bank, toen eenige dronken mannen het in hun h.oofl kregen om dien ongelukkigen man te plagen. Eon hunner trok de pijp uit zijn mond, en toon hij zich daartegen verweefde, sloeg de een hem met een flesch zoodanig op 't hoofd, dat hij, uit een diepe wond bloedende, ineen- zeeg,- waarna de ander hem nog verscheidene slagen met een stok op het hoofd, aangezicht en verdere lichaamsdeelen toebracht. In Geestmer-Ambacht (N.-H.), en meer bepaaldelijk in de districten Noord- en Zuid- Scharwoude van dien polder, zijn van Maart tot September 10.000 ratten gevangen. De doode dieren werden ingeleverd. Prentkaarten. Dagelijks worden tal van op kaartpapier gedrukte stukken, inzonderheid prentkaarten zonder omslag of adresstrook ter post bezorgd, welke niet voldoen aan de bepalingen betref fende de afmetingen voor dergelijke los ver zonden kaarten gesteld. Daar die kaarten niet ter verzending kunnen worden toegelaten en teruggave aan de afzen ders meestal niet mogelijk is, moeten zij onder de onbestelbare stukken worden gerangschikt, om na verloop van drie maanden te worden vernietigd. Op grond van het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het binnen- landsch verkeer de op kaartpapier gedrukte stukken (dus ook prentbriefkaarten) welke los, dat is zonder omslag of adresstrook, worden verzonden niet kleiner moge zijn dan 9 centi meter in de lengte en 6 centimeter in de breedte en niet grooter dan 18 centimeter in de lengte en 13 in de breedte. Kampen is Kampen. Tegen den commis saris van politie aldaar is door den kanton rechter f20 boete of 5 dagen hechtenis geöischt wegens jagen op verboden terrein, en tegen een ex predikant zes weken hechtenis wegens het onbevoegd uitoeienen der geneeskunde. De kinderwetten Eindelijk is een wetsyoordracht verschenen, die uitzicht geeft op de invoering van de Kinderwetten, welke reeds in Februari 1901 dus 2'A jaar geleden, in het „Staatsblad" zijn afgekondigd. Het tijdstip der invoering is echter nog niet zeer nabij. Er moeten nog vele maat regelen van voorbereiding worden getroffen. Het nu aangeboden ontwerp dient hoofd zakelijk om de middelen aan te wijzen ter bestrijding van de eerste uitgaven noodig voor de stichting van vijf Tuchtscholen, ten behoeve der verwaarloosde jeugd. Daarvoor wordt voor dit jaar nog slechts f78.000 aan gevraagd, waarvan bijna f 71.000 voor aan koop van terrein. De geheele bouw zal nog nagenoeg 9 ton vereischen en eerst in den loop van 1905 zijn voltooid. Terwijl deze bouw geschiedt, denkt de minister van justitie de verdere administra tieve maatregelen, voor de invoering noodig, met alle kracht te doen voortzetten". Hier voor is versterking noodig van het personeel aan het departement van justitie, waartoe voor dit jaar eene verhooging der begrooting met ruim f 1000 wordt aangevraagd nl. voor slechts één maand, zoodat de minister de nieuwe ambtenaren met 1 Dec. e. k. in dienst wil doen treden. Indien dan intusschen alle noodige regelingen zijn getroffen, zal de invoering der Kinder wetten nog voor 't eind van 1905 kunnen plaats hebben. Nog twee jaren dus zal men geduld moeten oefenenEerst ongeveer 5 jaren na de afkondiging der wetten zullen de vele om hulpvragende kinderen bescherming erlangen. Fraaie opvoeding. Een dronken vader liep Donderdag met zijn even dronken 7-jarig zoontje achter het Rijks-Museum te Amsterdam te zwaaien. De politie rekende beiden in en bracht ze, waar zij behoorden den ontaarden vader naar het politie-posthuis in het Rijks- Museum, den jongen, die ziek was van den drank, naar het Wilhelminagasthuis, waar hij werd opgenomen. COURANT. 7,—T7JLF--PT7-T>gngi»r-.-T< IUII-IVAW-it... J.ILV.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1