N°. 1679. Zondag 20 September A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. iVit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN: TEXEL, 19 September. In ons vorig nummer maakten wij melding dat beden, Zaterdagavond, de opening van het nieuwe gymnastiekgebouw zou plaats hebben. Het was ons vergund een kijkje te nemen in het nieuwe gebouw, voor dat doel op gericht; naar onze meening zal het zeker voldoen aan het doel waarvoor het is bestemd 'tis een eenvoudig lokaal, zonder eenige versiering, doch dit is zeker ook geen ver- eischte. Het heeft eene oppervlakte van 7 bij 14- M., en is in den nok vermoedelijk 5 16 M hoog; voldoende ruimte zeker voor eene eenvoudige beoefening der gymnastiek. De werktuigen, bestaande uit brug, ladder, rekstok, trapèse, en wat daar meer bij be hoort, zijn, naar men ons mededeelde, even als het gebouw, vervaardigd door den timmer man Lap, die naar menbeweert veel eer van zijn werk heeft. In het lokaal is afgescheiden, eene kleed kamer voor dames, indien zulk een afdeeling aan de VereeDiging zal worden toegevoegd. Naar men ons informeerde is het getal toegetreden leden ongeveer 100, de heer Schaap va"n den Hoorn, treedt op als Directeur. Wij besluiten met den wensch dat de Vereeniging zich krachtig zal mogen ontwikkelen en het bewijs leveren dat eene gymnastiekvereeniging alhier in eene ge- wenschte behoefte voorziet. Van 11 tot en met 17 Sept. werden van hier uitgevoerd: 514 schapen, 357 lam meren. 3 koeien, 1 veulen en 7 varkens. Oudeschild, 17 Sept. Gisteren vergaderde in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool de leeskring alhier. De voorzitter, de Heer C. C. Backer, opende met een woord van wel kom de bijeenkomst- Na eenige bespreking werd besloten de voorraad boekeu voor het a. s leesseizoen met een ruime collectie degelijke werken aan te vullen en op den gewonen tijd weer aan te vangen met het doen circuleeren dei- boeken. 19 Sept. In de „Zeven Provinciën" hield de vereeniging „Neptunus" gisteren hare eerste huishoudelijke vergadering in dit seisoen. Na eenige bespreking werd beslo- ton dit jaar de leesavonden reeds op 8 Oct. a. s. te doen aanvangen, 't Ledental, dat ongeveer 50 bedroeg, werd belangrijk ver meerderd, doordien reeds nu negen personen tot lid werden aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Roeper Jz., II. Hin en W. Mets Tz., werden als zoo danig herkozen. Uit bet verslag van den Penningm., de heer L. C. Mets, bleek, dat over het afgesloten vereenigingsjaar een klein batig saldo was verkregen. Aan Penningm. en Secretaris, den heer M. Kroon Jbz werd dank gebracht voor de waarneming hunner function, waai na verder zaken van huis- houdelijken aard werden afgedaan. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Vlieland, de heer G. Schaafsma, thans in gelijke betrekking te Blokzijl. Een belangrijk voorstel zal door de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Zenuwlijders in Nederland behandeld worden. Van deze vereeniging gaat uit de stichting voor zenuwlijders te Zeist met haar vier paviljoenen. Het bestuur stelt aan de alge- meene vergadering voor, zoo noodig, een leening aan te gaan van f 250,000 tegen 4 pet. Voor een dor vensters Yan een koffie huis te 's Gravenhage, waarlangs Dinsdag de stoet, waarin H. M. de Koningin naar het Binnenhof zou rijden, moest voorbijkomen, kon men vroeg in den ochtend reeds een viertal bestellers aan een tafeltje zien zitten, in een matig tempo consumptie verorberend. Zij waren daar neergezet om voor een familie, die den stoet wilde zien, de plaatsen „warm te houden natuurlijk tegen vergoeding van tijdverlies en „verblijfkosten". (Vad.) In een brief uit de Friesche Wouden in de „Leeuw. Ct" wordt verteld van een predikant, die met een van zijn ouderlingen een heelen dag op huisbezoek was geweest in de buitendeelen der _gemeente. Van de binnenpaden naar den hoofdweg teruggekeerd, waren de heeren op ongeveer drie kwartiers aistand van de pastorie, toen hen een boer van het dorp in een kapsjees kwam inhalen en bij het tweetal balt hield, ten einde dominé op te nemen in zijn rijtuig. Dat treft mooi, nu kan domiué met rije aan de pastorie toe. Hoe vermoeid de man ook was en hoe grooten lust hij ook had om in te stappen, hij bedacht zich en wilde de wellevendheid niet uit het oog verliezen door zijn ouderling alleen te laten, zou hij zondigen tegen de streDge eischen der humaniteit en zich bewust dat, „as 'n domiuy tongert mei syn wirden, hy" bliksemje moat mei syn foarbield", zeide hij beleefd Dank u zeervoor dezen keer niet. U ziet dat ik gezelschap heb en nu gaat het niet aan, mijn ouderling alleen te laten O, as dominy er sa oer tinkt, zei deze daarop dan scil ik mar ynstappe, en de daad bij het woord voegende had hij reeds den voet in de tree en nam plaats om met zijn kennis uit het dorp naar huis te rijden. Uit Schoteriand schrijft men In 't oostelijk deel dezer gemeente, in de dorpen Oudehorne, Jubbega, Schurega en Hoornsterzwaag woont een zeer talrijke, arme arbeidersbevolking, vooral in destreek, waar zich het z.g. België bevindt. De be woners aldaar woonden vroeger in ellendige krotten, ten deele onder den beganen grond, waren grootendeels bedelaars van professie en hunne kinderen, in plaats van naar school te gaan, gingen ook al vroeg bedelen. Daarin is nu eene bewonderenswaardige verbetering gekomen. Men kent bet vroegere België niet meer. Tal van ellendige hutten, die groot gebrek hadden aan lucht en licht, zijn op kosten van een weldoener uit Utrecht afgebroken en door flinke nette arbeiders woningen vervangen. Deze verbetering oefent ook een weldadigen invloed uit op de bewoners, want ze leggen zich nu meer toe op veldarbeid, terwijl ze de jongste kinderen, die nog niet in do termen der Leerplichtwet vallen, naar de bewaar school zenden, die daar ook voor rekening van den weldoener is gesticht en geëxploiteerd wordt, welk gebouw des Zondags dienst doet voor godsdienstoefeningen. Merkbaar is tevens, dat zoowel ouden als jongen op verre na niet meer zoo slordig gekleed gaan als voorheen. Door de „Nederlander wordt naar aan- van de ingekomen voorstellen tot grondwetsherziening opgemerkt Indien de Kamer meent, dat grondwets herziening, hoe dan ook, noodzakelijk is, dan, maar ook dan alleen, behoort zij de aan haar leiding oordeel onderworpen voorstellen te onderzoe ken. Zelfs al bleken ze onbruikbaar, zou het onderzoek toch eon stap in de goede richting zijn. Maar als de Kamer geen grondwetsherzie ning verlangt, althans vooreerst nog niet dan zoude, dunkt ons, het in behandeling nemen der ontwerpen zijn van de Kamer een onnoozelheid, en, van de partijen der meerderheid, een zelfmoord 1" Evenzoo oordeelt de „Stichtsche Ct." De Kamer is met werk overladen en nog veel meer is in aantocht. De volgende jaren beloven zeer vruchtbaar te zijn, en als de verkiezingen van 1905 wederom aan de Cbristelijhe partijen de meerderheid geven en wat kan 't Neder- landsche volk wel beschouwd eigenlijk anders doen en dit Kabinet mag zijn tweede parlementaire periode intreden, dan kan de oogst voor ons volk en voor het anti-revolu tionair beginsel waarlijk rijk worden. Met het oog daarop meent de „Stichtsche Ctdat de Christelijke partijen een „Loflied op hun zotheid" zouden verdienen, als zij, waar de zaken zóó staan, de boel in de war gingen sturen, door ook harerzijds thans de kies- rechtqurestie op den voorgrond te stellen. In Helmond moest een schilder „in 't Fransch" 't woord „koffiehuis" op een raam schilderen. Hij vroeg aan iemand, wat koffie was in 'tFransch. Café En huis? Maison. Nu staat er op de ramen „Café Maison". Men kan 't gaan lezen in een der buitenwijken van Helmond. (Br. Ct.) - De stad Kampen blijft haar reputatie getrouw. Reeds geruimen tijd, schrijft de „Zw. Ct.", is het nieuw gebouwde post- en telegraaf kantoor te Kampen geheel afgewerkt. Meer malen vroeg men elkander af, waarom het nog niet in gebruik werd genomen. Het antwoord op dit „waarom" vinden wij nu in de mededeeling, ons van zeer betrouwbare zijde geworden, nl. dat het gebouw is afge keurd voor den dienst, als zijnde te groot. Er zoude aanmeikelijk meer personeel noodig zijn dan thans, om alle loketten te bedienen, terwijl die vermeerdering van personeel niet in evenredigheid zoude zijn met den omvang van den dienst. Eerstdaags zal nu worden aanbesteed het maken eener glazen afschei ding tusschen het in gebruik te stellen ge deelte van het gebouw en dat gedeelte, het welk doelloos zal blijven liggen. - Beambten der Zuiderzee-politie hebben te Edam binnengebracht een hoogaars (Tholen 6!), die in de Zuiderzee drijvende is gevonden, In het ruim was het lijk van een 40- a 50-jarig man, gekleed in wit Engeisch leeren broek en buis, waarboven een oliejas. Stellig nog een slachtoffer der jongste stormen. Bij het noodweer in de vorige week zijn op tal van plaatsen zeerampen voorge vallen. Doch ook in verschillende haven plaatsen wordt het verlies van menschenlevens betreurd. Zoo werden in de Schelde tot dusver reeds 18 lijken van verdronken rivier schippers teruggevonden. Men gelooft, dat in het geheel 22 personen in de Schelde zijn omgekomen. Woensdagmiddag om twee uren surveil leerde een politie-agent in de Elisabethstraat te Utrecht, toen hij plotseling het geroep „moord, moord!" hoorde, komende uit de Rijnstraat. Hij ging deze straat in, waar hij in een woning een echtpaar aantrof, dat elkaar iu uiterste vechtwoede had omstrengeld en daarbij pogingen aanwendde om elkaar de keel dicht te knijpen. Gelukkig kwam de agent bijtijds tusscheubeide. Hij scheidde de vechtenden, die, nadat ze eens flink door den agent waren toegesproken, de dure belofte aflegden, elkaar niet meer in de haren te zullen vliegen» (U. D.) Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1 Gouden Oorbelgovonden op den Stolpweg nabij deD Hoorn, 1 mesjegevonden in de Weverstraat.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1