N°. 1680. Donderdag 24 September. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel TEXEL, 28 September. Naar ons is gebleken was het bericht in ons vorig nummer, omtrent het gymnastiek lokaal en de werktuigen niet geheel juist. Het gebouw, voor rekening van den heer Flens op diens erf opgetrokken, is daarge- steld door den timmerman A. Kooiman en de werktuigen, welke voor rekening der vereeniging zijn aangeschaft, werden ver vaardigd door den timmerman Lap. Wij meenen deze rectificatie alsnog te moeten doen, gedachtig aan het toekomt.'' „Eere wien eere Oudeschilb, 21 Sept. Een zeldzame vangst voor dezen tijd des jaars werd in de vorige week in de palingfuiken aan het Horntje gedaan. Bij het lichten dier fuiken toch werden drie geepen gevangen. Deze vischsoort komt binnen onze zeegaten na Juli bijna nooit voor. Een Noordzeevisscher had ook een niet alledaagsche vangst. Hij maakte in zijn net een reusachtigen steur buit, welk dier verkocht werd te Nieuwediep en ruim f55 opbracht. Oudeschilü, 23 Sept. Alhoewel de zomer niet zoo bijzonder warm is geweest, schijnt de ijsvoorraad in de pakhuizen toch verbruikt te zijn door de visschers. Dezer dagen is althans eene hoeveelheid zwaar Noorsch blokijs aangevoerd van elders, ten einde aan de nog komende aanvragen te kunnen voldoen. De vischerijvereeniging „Eendracht," die zich verleden jaar vormde, vooral in het belang van den garnalenhandel, heeft Zaterdag 1.1. in „de Zeven Provinciën" eene vergadering gehouden ter bespreking van de aangele genheden welke in den a.s. winter in het belang van „de Eendracht" kunnen geacht worden te zijn. Reeds het eerste jaar bleek de nut tige werking der nog jonge vereeniging. Oosterend, 22 Sept. Alhier heeft zich gevormd eene commissie tot het inzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der in den jongsten storm verongelukte Zeeuwsche visscherlieden. De ramp is groot, wat men uit alle cou ranten heeft kunnen vernemen, zoodat krach tige hulp niet alleen gewenseht, maar drin gend noodzakelijk is. Onze visschers zijn in de vorige week allen ongedeerd uit zee teruggekeerd en, daardoor dankbaar gestemd, zullen zij onge twijfeld allen, en nog vele anderen met hen, bereid zijn, om iets af te dragen, wanneer zij door de leden der bedoelde commissie bezocht worden. Meermalen werden we ook hier van elders gesteund, wanneer zulks noodig was, zoodat ook nu stellig niet tevergeefs een beroep op onze - offervaardigheid gedaan zal worden, Laat ieder naar zijn vermogen door eene liefdegave bljjk geven van zijn medelijden met de getroffenen Een onzer visschers had in de vorige week een buitenkansje door een steur te vangen, dien hij verkocht voor f55,50. Jammer dat er zoo weinig van deze dieren to vangen zijn. Met een paar er van per week zou men het al spoedig kunnen stellen. De Cocksdorp, 22 Sept. Nu het weder is omgeslagen zijn de landbouwers in Eierland druk bezig den oogst binnen te halen. Do producten hebben voor een groot ge deelte van de overvloedige regens geleden. Vooral de erwten moesten het ontgelden. Door het overvloedige water zijn de peulen opengesprongen, zoodat vele akkers met erwten bezaaid liggen. De aardappeloogst kan als mislukt beschouwd worden. Waren de vroege soorten verziekt, ook van de late schiet niet veel over, terwijl de kwaliteit nog slecht is. Alleen de Haliumer gele zijn onaangetast, doch het beschot is gering. Aan het Noorderstrand van Texel, den Eierlandschen en Eendrachtschen dijk drijft veel wier aan, hetwelk een gevolg is van den heerschenden Oostenwind. Vlieland. Bij de herstemming voor den gemeenteraad tusschen de heeren De Gorter en den Hartog werden 53 stemmen uitge bracht, waarvan 18 voor den heer de Gorter en 35 voor den heer Den Hartog. Enkele bladen hebben eene beschouwing geleverd over de millioenenrede, door mr. Harte bij de aanbieding der Staatsbegrooting uitgesproken. Het tekort van 53A millioen verontrust het „Hbld." niet bijzonder: zelfs als 1904 niet buitengewoon voorspoedig is, kan dat gedekt worden door hoogere ontvang sten en besparing op de uitgaven. „De toe stand onzer geldmiddelen maakt een onver- wijde voorziening in de tekorten niet dringend noodig". De „N. Ct." vindt dat cijfer wel „niet gunstig maar evenmin verontrustend", en zeker geeft het „geen aanleiding om de tarief pomp aan te zetten". De „N. R, Ct." vindt dat de minister „in zijn ramingen nog al pessimistisch is". De besparingen had hij wel weer op het cijfer van 3 millioen, dat vroeger werd aangenomen, mogen stellen ook heeft de minister de vermeerdering van inkomsten zeer voorzichtig geraamd. Over de aangekondigde verhooging van het tarief van invoerrechten zegt de „N. R. Ct." dat die „niet slechts zal moeten strekken om de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering te dekken, maar buitendien om het gat in de begrooting, dat de Minister verwacht te stop pen. Er zullen dus heel wat millioenen aan invoerrechten door ons volk meer moeten worden opgebracht, als de plannen der Regee ring tot uitvoering komen Het „Vad." stelt de vraag „of het raad zaam is in hoofdzaak door de minder gegoede volksklassen het gat in de schatkist te laten stoppen. Want zonder belasting op artikelen van dagelijksch gebruik, die naar verhouding de onbemiddelden het zwaarst zal drukken zal uit het tarief van invoerrechten geen millioenreeks te voorschijn kunnen worden getooverd". Eene reorganisatie van het middelbaar onderwijs zal weldra de Staten-Generaal bereiken en eveneens de tariefsherziening, thans bij den Raad van State aanhangig. De Tweede Kamer is voornemens na de begrooting het onderzoek af te doen in zake de wijziging der Gemeentewet, Telefoonwet en zoo mogelijk van het bankoctrooi. Wegens overcompleet aan onderwijzers zullen verschillende Rijksnormaallessen wor den opgeheven. Voor het ontwerp van den bouw van een vredepaleis, stichting van Carnegie, zal een internationale prijsvraag worden uitgeschreven. 't Valt nog mee Men schrijft uit de Groninger Veenkolo- niön, dat de aardappeloogst niet zoo gering is als men vreesde en zelfs de Eigeheimers een beschot opleveren van 200 H. L, per 7» H. A. De ontsnapten uit het gesticht te Medem- blik zijn weer terug gebracht. Toen ze ter plaatse van bestemming waren gekomen en in het kanton van het gesticht van hun boeien waren ontdaan, heeft een der Lam- mertje-Zondagmenschen een Haarlemschen agent een vuistslag in het gelaat gegeven, die zoo raak was, dat de dienaar van Her mandad bewusteloos ter aarde viel. („0. H. Crt.") In een een der wachtkamers van het station te Arnhem liet een heer zijn goed gevulde portemonnaie liggen de kellner ont ving noch belooning, noch dank, maar alleen de hoogst belangwekkende mededeeling „wat ben ik een sufferd 1" De heer had er nog bij kunnen voegen„en een vlegel (Arnh. Crt.) Ruim drie weken geleden verloor te Ierseke een vrouw een portemonnaie met f 65 in bankpapier. De gewone ruchtbaarheid, die aan de zaak gegeven werd en de belofte van een goede belooning mochten niet baten. Maar dezer dagen vond de vrouw het verlorene, netjes ingepakt, en voorzien van het opschrift „Zegt het voortin den putaker, die in den regenbak hing. 8700 borrels in 24 uur. Als een bewijs, welke afmetingen het gebruik van sterken drank te Leeuwarden heeft gekregen, kan dienen het feit, zegt de „L Ct.", dat tijdens de laatste kermis aldaar in één enkele „ver gunning" in den tijd van 24 uur aan jenever alleen anderhalf okshoofd werd verkocht. Weet men nu, dat een okshoofd ruim 232 L, anderhalf okshoofd dus 348 L. of 435 flesch bevat en dat uit een flesch ongeveer 20 borrels worden geschonken, dan komt men tot het treurige getal van 8700 borrels in 24 uur gebruikt in één vergunning. Turfnood. Et is door den natten zomer turfnood in zicht 1 In de Friesche venen is van de nieuwe turf geen enkele droog ge worden en de overjaarsche turf, die wel droog was, is geheel opgeruimd. De turfprijzen loopen met den dag op. Slechte en dure turf, dat is het voorland. Den drank in den man, 't verstand in de kan. Dinsdag 'n viertal jongelingen van de markt te Winschoten met natte zeilen huis waarts laverende. Bij het Winschoterdiep, op den Trek weg - een drietal blozende „schip- perinnetjes." De jongelingen zwaaien langs den Grindweg. Maken een praatje. De deerns noodigen ze uit. 't Diep is immers tusschenbeide. Geen gevaar Jawel„Kom Weber, van bin'n nat, van boet'n nat Snijder en Weber, twee der jongelingen, springen te water. Bereiken druipnat en blazende en proestende de overzij Willen amours maken. „Schipperinnetjes" lachende en gierende op de vlucht, En de jongelingen ze kijken bedremmeld na, springen andermaal te water en zwommen weer terug naar hunne kameraden. Een zeer zeldzaam geval had Maandag morgen plaats op de hofstede, staande aan den Smeetlandsche dijk te Rotterdam en be woond door den landbouwer A. Vaandrager. Een 273-jarige koe werd daar moeder van drie gezonde kalveren, alle drie van dezelfde kleur en hetzelfde geslacht. De jongen loopen nu reeds te spelen in de schuur. Opmerkelijk, dat bij deze buitenge wone gebeurtenis de moeder en de kinderen in zulk een uitmuntende staat van gezond heid verkeeren. (R. n.) Te Groningen heeft het gemeentebestuur f 5000 uitgetrokken voor het verstrekken van voeding en kleeding rechtstreeks van gemeentewege aan arme schoolkinderen, be nevens f 900 voor subsidie aan vereenigingen. Uit mededeelingen in het blad „Vrede" blijkt, dat zoowat alle kolonisten de kolonie te Blaricum verlaten hebben. Twee personen, die de bakkerij blijven voortzetten, zullen pogen een groep te vor men, die de grond weder zal benuttigen. Ten einde te voorzien in de behoefte aan het benoodigde personeel ligt het in de bedoeling eerlang weder een examen voor surnumerair bij de-belastingen uit te schrijven TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters ei Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1