Buitenland. Ingezonden Stukken, f Ter markt waren Maandag aangevoerd 3 paarden, 1 veulen, 15 koeien 35 Gras- kalverenl 31 Rammen, 432 Schapen, 224 Lammeren en 16 Biggen. Bij matigen handel kon worden besomd voor paarden f 10.) a f 225 veulen f 65 koeien 85 a 195graskalveren 40 a 50 Rammen 25 a 40 schapen 16 a 21 Lamme ren 12 a 14Biggen 10 a 12 Naar aanleiding van het bericht aan het „U. D." betreffende het ontslag van een marinematroos, die Zondag in den optocht te Rotterdam met de banier van den matrozen- bond, liep, schrijft men uit Nieuwediep aan de „Tel." dat de matrozen, die het vaandel en de vlag hebben gedragen, tijdens den optocht, tot heden in werkelijken dienst aan boord van hun bodem zijn gebleven. Zelfs is er, schrijft men, voor zoover men kon nagaan, in marinekringen niets van zulk een ontslag bekend. Als er één zaak is die bloeit, dan is het wel de Rijkswerkinrichting te Yeenhuizen, al moge de oorzaak daarvan dan ook niet verblijdend genoemd worden. De bevolking neemt daar namelijk voordurend toe, zoodat men telkeDS ruimte te kort komt. Op het eerste gesticht is thans een nieuwe afdeeling in aanbonw, waarvan nog dit jaar één vleugel in gebruik zal kunnen worden genomen, waar door huisvesting kan worden verleend aan 600 personen. Het oude gesticht verkeert in zoodanigen staat van verval, om het buiten dienst te stellen. (Hbld.) Beetgenomen. Ongeveer een kwartier na de plechtige opening van de Staten Gene raal, Dinsdagmiddag hingen overal voor de ramen der boekwinkels te 's Gravenhage „Ansichten" van den stoet, en velen waren verrast, dat dit zóó gauw in zijn werk kon gaan, en alleen daarom alleen werden vele exemplaren door liefhebbers gekocht. Zij, dien den stoet zelf hadden gezien, waren echter nóg meer verrast en wel omdat zij de Koningin niet in de gouden koets zagen zitten, zooals in werkelijkheid toch het geval was geweest, maar in dezelfde koets, die verleden jaar dienst had gedaan, omdat de gouden wagen toen niet door de poort kon Het is dan ook inderdaad niet mooi van de Koningin, zegt het „N. v. N." gekscherend, dat Zij zich onderstaan heeft, een ander rijtuig te gebruiken als verleden jaar zonder te denken aan de heeren handelaars in prentbriefkaarten, die gaarne oude waar voor nieuwe willen verkoopen. De collectie runderen uit Friesland, die gratis aan de Boeren wordt afgestaan, zal 23 dezer van uit Leeuwarden, via Rotterdam naar den Transvaal verzonden wordenwaar ook dan de collecties uit andere provincieën, voornamelijk Noord- en Zuid-Holland, inge scheept zullen worden. De Friesche collectie bestaat uit 26 hok- kelingen van zuiver Friesch ras. In aansluiting met het bericht uit Friesland, dat te Leeuwarden het in die provincie voor de Zuid-Afrikaansche boeren bestemde vee te bezichtigen zal zijn, kan worden medegedeeld, dat de hoofdcommissie voor den gratis vee uitvoer besloten heeft, al de voor Zuid-Afrika bestemde dieren ter bezichtiging te stellen a. s. Zaterdag, den 26en September, bij den heer J. Zoere, Honingendijk, te Amsterdam, voor genoodig- den en belangstellenden. Het geheele aantal stuks vee, dat Maandag 28 September vertrekt, bedraagt 130. De verscheping geschiedt door bemiddeling van de firma De Vries Co., te Amsterdam, terwijl de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij de welwillendheid heeft, het vee langs hare lijnen gratis te vervoeren. De aardappeloogst in 't oostelijk deel van Zuid-Beveland is in vollen gang. Hoort men uit andere streken van ons land weinig gunstige berichten, hier valt over het algemeen niet te klagen, want de blauwe en bonte geven beide een goede opbrengst en zijn van puike kwaliteit. Sommige ak kers leveren pl.m. 200 HL. per HA. Zieke knollen treft men weinig aan. De resultaten, verkregen met de inen ting als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte bij varkens, moeten ook in de provincie Zuid- Holland gunstig zijn, en daardoor den aan- vankelijken tegenzin bij de houders van var kens voor deze bewerking meer en meer over winnen. Dat blijkt vooral uit de volgende cijfers. In 1901 paste de rijksveearts, de heer G. van Gruning, het middel toe op 250 varkens, in 1902 steeg dat geheel tot ruim 6 <i en thans zijn door dezen veearts reeds meer dan 1100 inentingen gedaan. (N. R. Ct.) In Zeeland zijn bij den jongsten storm naar een matige schatting, ruim 500 boomen neergeveld. Toen de aardappelziekte in 1S45 in ons ons land zulk een verwoesting onder die aardvrucht aanrichtte, gebruikte men die zieke vrucht als voeder voor het vee, vooral voor varkens, met het gevolg dat de beesten ziek werden en stierven. Daarna als mest op het landmaar de ziekte zat in de poters en duurde voort. Men is toen naar midde len gaan zoeken om de ziekte zooveel moge lijk te bedwingen. Dit jaar, met zijn groote nattigheid, doet de ziekte weer meer dan in de laatste jaren te voorschijn treden. Daarom is het misschien niet ongewenscht te waarschuwen tegen het gebruik van zieke aardappelen als veevoeder. Men zij voorzichtig. (Ass. Ct.) Een man ging te Surhuizum op bezoek bij eene vrouw, wier man elders werkt. De buren brachten daarop aan de woning een serenade met ketelmuziek, een groote menigte school voor de woning samen, men schoot met pistolen en bombardeerde de woning. Er werd „brand" geroepen en nu werd de deur der woning geopend. Men drong binnen, de man werd er uitgehaald en onder gejoel naar zijn wettige vrouw gebracht. De politie onderzoekt de zaak. Wij lezen in het Ned. Landb. Weekbl. Van het eiland Texel schrijft men: Op de onlangs gehouden veetentoonstelling alhier heeft nog in het bijzonder de aandacht getrokken de keurige, ter opluistering inge zonden, collectie konijnen van den heer K. Uitgeest, alhier. Zij bestond uit 24 stuks en wel van de volgende soorten Russische Brandneus, Bleu und Tann, Zilverkonijn, Black und Tann, Lotharingers, Gewoon Texelsch konijn, Engelsch konijn, Vlaamsche Reuzen, Angora-konijn, Japansche driekleuren, waar onder 1 met 3 jongen en 2 Guineesche biggetjes. De inzender heeft hiermede ge toond, dat de konijnfokkerij hier keurige resultaten kan opleveren. Misschien zal dit ook anderen aansporen, om zich op deze teelt toe te leggen, die, bij het fokken van zuivere rasdieren, wel goede winsten kan afwerpen. Een vrouwtje van 92 jaar, te Zuid- dorpe, heeft dezer dagen te voet een reisje gemaakt naar Moerbeke (België), een afstand van bijna 11 kilometer. Hooge eischen, door de Amerikaansche dienstmeisjes gesteld en die in staat zijn, de huismoeders te doen sidderen, worden aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan door de „Household Worker Protective Union" gesteld. Deze dienstbode organisatie schrijft o.a. de volgende voorwaarden voor „Alle arbeidsters in het huishouden, die in eenzelfden dienst negen maanden of langer zijn geweest, moeten twee weken vacantie met vol loon ontvangen." Een ander paragraaf bepaald „Iedere dame, die huisbedienden huurt, moet in staat zijn, aanbevelingen met betrek king tot haar karakter en haar reputatie te geven. Dit getuigschrift moet haar gegeven zijn door de laatste dienstbode, die bij haar in dienst is geweest." En eindelijk „Geen lid der Union mag zonder goede en deugdelijke reden ontslagen worden. Geschiedt zulk een ontslag zonder gronden, welke der Union voldoende voorkomen, dan mogen de leden van den bond voortaan geen diensten meer aannemen bij personen, die haar collega's hebben ontslagen." Aan de kust van New-Yersey heeft in 't laatst der vorige week een hevige storm gewoed. De stad New-York heeft het vreeselijk moeten ontgelden. Binnen enkele minuten was de bevolking voor het grootste deel de huizen ontvlucht. Duizenden vensterruiten werden er in gedrukt. Het tramverkeer moest worden gestaakt. De 250 voet hooge toren der St. Barthelomeus- kerk zwiepte zoo heen en weer, dat zijn in storting ieder oogenblik werd gevreesd en het plein afgezet moest worden. Honderden vluchtende voetgangers konden zich niet houden en werden op den grond geworpen. Een groote zwaar beladen vrachtwagen deelde dit lot. In Stapleton vernielde de orkaan de geheele uit achttien schepen bestaande vloot der jachtclub. In Brooklijn werden de torens van twee kerken omgeworpen. In Haarlem vluchtte de bevolking ontzet in de kelders. Sinds Augustus 1889 heeft er niet een'zoo hevige storm gewoed. De invoer van Amerikaansch slachtvee neemt in België ontzettend toe. In don loop u dor voorgaande week zouden voor rekening t van drie groote firma's Cockx Co. te Roosendaal, Van Laudeghem Co. te Kortrijk 'c en Antonissen te Antwerpen drie booten o met Amerikaansch slachtvee te Antwerpen aankomen, nl eene zending uit New-York van 65U stukseene uit Baltimore van 456 en eene uit Boston groot 354 stuks. pi (N. R. Ct.) b In den dierentuin van Glen Island (New- 5< York) heeff men dezer dagen eenen leeuw een kies getrokken. 11 De leeuw, die „Jack" heet, werd eerst met d een touw om den nek aan de traliën van zijn hok gebonden. Daarop trad de hoofdoppasser ci het hok binneD, wierp den leeuw een mandje, f' hetwelk twee sponsen met cbloroforn bevatte, over den kop en ging snel weder heen. 0, Maar Jack vernielde het mandje met zijn .n pooten en wierp de sponsen weg. Nu werd de leeuw ook aan de pooten vastgebonden en men wierp hem een tweede bi mandje met chlorotormsponsen over den kop. li De lastige patiënt werd ditmaal bedwelmd, zoodat men hem den muil openbreken en p: de slechte kies verwijderen kon. Toen men begon te trekken bewoog Jack zich nog even. Men gaf hem nog wat chloroform en daarop Tl was de kiee er spoedig uit. Een kwartier later was Jack weer bij ken- nis en welvarend. li Gedurende den jongsten storm aan de Zweedsche kust zijn niet minder dan vijftig :c menschen omgekomen. Vele vaartuigen die aan de kust vergingen, zonken op korten j" afstand van het strand, voor de oogen van 1 de strandbewoners, zonder dat dezen met hun gebrekkige booton in staat waren, hulp te brengen. Uit alle plaatsen van de Zweedsche kust komen nu dringende verzoeken om op- richting van reddingsstations. Volgens de „Köln, Volksz wordt in den omtrek van Keulen een slakkenpark 3< ingericht. Daar zullen in groote hoeveelheden la door jonge meisjes een soort van slakken ra worden gekweekt en gemest, die dan later i( vooral naar Parijs zullen worden gezonden, n waar zij als lekkernij veel aftrek vinden. In Assam (Achter-In lië) werd onlangs n een spoortrein opgehouden door een eigen- aardige gindernis, namelijk een troep wilde tl olifanten. )e Bij een bocht van den weg zag de machi- nist plotseling de olifanten voor zich, die het spoor blijkbaar gemakkelijk vonden en zich '1 daarover hadden verspreid, dat de trein was ontspoord voor hij kon stoppen. De reizigers schrikten, maar de olifanten nog veel meer. Van de passagiers had nie- - mand eenig letsel van belang bekomen. Maar de olifanten vluchtten, in groote ver waring, doodelijk verschrikt door ven vijand, waarvan zij niets begrepen.' JJ Een Christen handelaar in koren te m Jekotharinoslaw, Rusland, had een portefeuille m met 12554 roebel verloren. Een arme jood Morstechoi Raappoport had de portefeuille ls gevonden en haastte zich den eigenaar daarvan k weder in het bezit te stellen. Deze schonk hem 2654 roeb. en bood hem dadelijk een bc zeer goed betaalde betrekking op zijn bezittingen aan. De arme man verdiende te slechts 45 roeb. per maand. Ik kan, zoo sprak de koopman, in mijn uitgebreide zaak eerlijke F' lieden gebruik, daarom verzoek ik u een be- trekking bij mij te aanvaarden. Ik heb steeds m een goeden dunk van de joden gehad, maar mi van af heden zal ik zooveel in mijn vermogen n' is voor hun doen. (Isr. Wbld.) ae (buiten verantwoording van do Redactie.) p Aan het Nederlandsche Volk! or .1 .„w^uvwirny'M IIIII—IIWHWWIPMi Cl IC Dc «Bond voor Slaatspensionnecring«, opgericht tc Arnhem den 0 Sept. 11)00, Koninklijk goedgekeurd 14 Sept. 1902, doet fecn beroep op het rechtvaardig- hcidsgcvoel van alle vrouwen en mannen van Nederland. Het doel van den «Bond voor Staatspensionnccringf iaeen wet in het leven te doen roepon, waarbij alle vrouwen en mannen van Nederland gevrijwaard worden tegen broodsgebrek op den ouden dag. De «Bond voor Stnatspcnsionnccring« wil die ouder- j) domsverzekering geregeld zien bij wijze van onderlinge assurantie, door en onder het beheer van den Staat, 41 zonder premiebetaling. II Evenals de Gemeenschap zorgt voor onderwijs in a allerlei takken, voor leger en vloot, voor de veiligheid g van allo burgers door politic en justitie evenals zij de ontwikkeling van handel en nijverheid bevordert, kortom alles in 't leven roept of in stand houdt, wat dienstig kan zijn aan de welvaart barer burgers, ter wijl voor dit alles ook door allen, ieder naar draag kracht wordt bijgedragen in dc belastingen zoo ook ioil de nBond voor Slaatspcnsionneeringn, dat alle Nederlanders zoo vrouwen als mannen door deti Nedcrlandschcn Staat worden gewaarborgd tegen broodsgebrek op den ouden dag. Broodsgebrek op den ouden dag achten wij een dor ernstigste kwalen onzer samenleving

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2